Dýmák: nejpoužívanější pomůcka včelařů
11.09.2019

V prodeji nejpoužívanější náčiní včelaře - dýmák
Napadla vás někdy otázka, proč vlastně včelař do svých včel kouří a nemůže se jim nic při tomto procesu stát? Tak především, žádné ohrožení včelám nehrozí, neboť za celou dobu své existence si vybudovaly několik reflexů a jedním z nich je právě i obrana proti ohni, takže jakmile cítí kouř, prchají ze svých úlů, a to je právě to, proč se celá tato akce podniká. Včelař, pokud chce vybrat nasbíraný med, vyčistit úly nebo je jen zkontrolovat musí z nich zkrátka včely nějakým způsobem dostat ven nebo je pomocí kouře uklidnit. A aby vše proběhlo hladce, bez zranění včel i včelaře, používá se dýmák neboli kuřák.
Druhy dýmáků
Dýmák patří k nejčastěji používané pomůcce každého včelaře. Není proto ani divu, že se jich na trhu objevuje hned několik druhů. K mání jsou tak tradiční kuřáky vyrobené z kvalitní oceli nebo cínu, tak i moderní ve formě sprejů. Který bude tím vaším favoritem?
- Bateriový. Praktický dýmák, k jehož obsluze vám postačí jedna ruka a čtyři tužkové baterie. Kuřák je vyroben z kvalitní nerezové oceli, s tepelným štítem a hákem pro případné zavěšení doutnajícího dýmáku v blízkosti úlů.
- Ruční. Kvalitní dýmák vyroben z nerezu a opatřen koženým měchem jistě také velmi dobře ochrání každého včelaře před včelím bodnutím. Tubusové tělo disponuje vnitřní složkou, do které pohodlně nasypete palivo a víkem směřujete do potřebných prostor úlů. Dýmák také disponuje praktickým háčkem k případnému zavěšení aktivního dýmáku.
Bez dýmáku se nepokoušejte zkontrolovat žádný včelí úl.
I palivo je potřeba
Stejně jako auta nejede bez benzínu nebo nafty, tak i dýmák, kterým se vykuřují včely potřebuje ke svému nastartování palivo. Uvnitř dýmáku se nejčastěji spaluje tzv. troud, který vydrží hořet až 20 min, má nasládnou vůni a vytváří vlažný až studený dým, takže žádné zapálení dřevěných úlů nebo popálení včelaře nehrozí. Kromě troudu lze to dýmáku také použít hobliny, plata od vajec nebo přímo vylisované palivo ve válečcích.