Košík 0 Kč

  

 

 

 

 

 

 

Rady a tipy

Paráda, že jste zavítali i na náš blog. Není to totiž jen obyčejná webová stránka, která by obsahovala příspěvky bez mozku. Všechny články jsou napsané díky dlouholetým zkušenostem v oblasti drůbežnictví a hlavně z láskou. Hledáte lék na slepičí nemoc? Nevíte jak vykrmit malá housata? Viděli jste přes plot u souseda slepici, která má na hlavě chocholku, rádi byste si ji také pořídili, ale nevíte kde? Pak jste na správném místě, protože odpovědi na tyto a jiné další otázky získáte jen u Slepičáře.

Rozeznat kachnu od kačera nebylo nikdy jednodušší


Rozeznat kachnu od kačera nebylo nikdy jednodušší Myslíte si, že jde o směšnou otázku, na kterou zná odpověď i dítě ve školce? Bohužel se to tak sice může jevit, ale ne vždy, lze jednoznačně kačera od kachny poznat hned na první pohled. Proč tomu vlastně tak je a jak tyto dva vodní ptáky od sebe rozeznáte, aniž byste se museli pohádat s vaším partnerem?

ČÍST CELÉ


Co ještě nevíte o slepičím peří?


Co ještě nevíte o slepičím peří? Když se řekne peří, každého z vás jistě napadne, hebký, měkoučký a krásně zbarvený povrch těla některých našich zvířat. K čemu ale vlastně takové peří vůbec slouží, jak vzniká a jak by o takové slepičí peří měl pečovat i samotný chovatel drůbeže?

ČÍST CELÉ


Chci být včelařem aneb první investice


Chci být včelařem aneb první investice Přemýšlíte, že byste pokračovali v rodinné tradici a chovali včely stejně jako váš otec, dědeček a pradědeček? Myšlenka je to jistě krásná a určitě smysluplná, ale co jak to udělat, aby vás tento koníček nezruinoval třeba na dalších deset let vašeho života?

ČÍST CELÉ


Zimní péče o vodní drůbež


Zimní péče o vodní drůbež Všichni víme o důležitosti připravenosti na zimu, zejména pro naše opeřené kamarády. Někdy je opravdu lepší zimu nepodcenit a připravit na ni vaši vodní drůbež důkladně, zvláště pokud se pak na jaře chcete zase radost z narozených mláďat.

ČÍST CELÉ


Použití sklopce aneb i správný výběr je důležitý


Použití sklopce aneb i správný výběr je důležitý Už jsou tam zase. Ano, řeč je o potkanech a jiných otravných hlodavcích, kteří obtěžují všechny chovatele drůbeže, a zvláště pak v zimě, kdy se stahují více do obytných částí, aby tak zaplnili svá hladová břicha. Jak na nimi vyzrát?

ČÍST CELÉ


První líhně aneb napříč jejich historií


První líhně aneb napříč jejich historií Píše se rok 1844 a právě začíná druhá americká invaze do Číny, ale nejen to, v Americe byl právě v tomto roce také vynalezen první inkubátor. Jaká byla jeho další cesta a pro jaká vejce byl vůbec určen?

ČÍST CELÉ


Harmonické hejno slepic: jak ho vytvořit a udržet


Harmonické hejno slepic: jak ho vytvořit a udržet Udržování harmonického vztahu ve vašem hejnu slepice je někdy nadlidský úkol, zejména pokud máte slepiček hodně nebo chováte širokou škálu slepičích plemen. Jak docílit jejich přátelského vztahu a jak hlavně dobré vztahy mezi slepicemi udržovat?

ČÍST CELÉ


Slepice má omrzliny, co teď?


Slepice má omrzliny, co teď? Obecně se ví, že slepice je velmi otužilý pták, ovšem proti mrazu, vysokému mrazu, bojovat sám neumí. Co dělat, aby omrzliny u slepic nenastaly a jak je případně vyléčit a jsou vůbec léčitelné?

ČÍST CELÉ


Jak vybílit kurník nebo stodolu pro slepice?


Jak vybílit kurník nebo stodolu pro slepice? Už naše prababičky i pradědečkové s úspěchem k dezinfekci kurníku používali vápno, ono také v té době nic jiného nebylo. Jsou ale jeho účinky i dnes tak opěvované a jak takový kurník vůbec vlastně správně vybílit?

ČÍST CELÉ


Čím krmit husy, aby vydržely krutou zimu


Čím krmit husy, aby vydržely krutou zimu Husí peří jistě velmi dobře hřeje a izoluje teplo, když je často používáno jako výplň polštářů a přikrývek. Dokáže opravdu husy před krutou zimou ochránit nebo je nutný i zásah samotného chovatele, pokud o žádnou ze svých husiček nechce přijít?

ČÍST CELÉ


Pečivo slepicím: ano, nebo je to riziko?


Pečivo slepicím: ano, nebo je to riziko? Staré suché rohlíky, housky nebo chleba se jistě najdou v každé domácnosti. Někteří je dále v kuchyni upotřebí například na strouhanku, jiní by je rádi daly namočené svým slepičkám. Jenže, je to tak správné a není to pro holky nebezpečné?

ČÍST CELÉ


Kupujeme první slepice aneb co a jak (ne)udělat


Kupujeme první slepice aneb co a jak (ne)udělat Chovat slepičky a pochutnávat si tak na domácích vajíčkách je sen mnohých z vás, ovšem mít nové obyvatelky dvora vyžaduje mnoho práce a odříkání. Než se k takovému kroku vůbec rozhodnete, zjistěte si, co všechno je před úplně prvním nákupem slepic nutné připravit a jak se první dny ke slepičkám chovat.

ČÍST CELÉ


Drážďanka: Otužilá slepice s vysokou snůškou


Drážďanka: Otužilá slepice s vysokou snůškou Odolné a velmi užitkové slepičky, které se u nás chovají jen zřídkakdy, ovšem když budete mít malinko štěstí, můžete na ně narazit i na lecjaké chovatelské výstavě. Čím vás jistě uhranou?

ČÍST CELÉ


Jak patří vajíčka do líhně?


Jak patří vajíčka do líhně? Je umístění vajíček do líhně opravdu taková věda, jak se někteří nezkušení líhňaři předem obávají nebo to zvládne i ten, kterému se v životě ještě žádné zvíře z vajíčka nevylíhlo?

ČÍST CELÉ


Přídavné světlo v kurníku: je opravdu nutné


Přídavné světlo v kurníku: je opravdu nutné Plata na vejce s přicházející zimou sejí čím dál více prázdnotou a jediné, kde vajíčka vidíte, je ve vašich snech a představách. Ovšem, je takové přídavné světlo v kurníku skutečným problémem, nebo je to spíše luxus, který stejně produkci vajec na svědomí nemá?

ČÍST CELÉ


Pět milníků v krmení drůbeže během zimy


Pět milníků v krmení drůbeže během zimy Žádné slunce, tudíž ani dvanáctihodinové světlo během dne, ani žádná zelená tráva v zimě na vaše holky nečeká. Ale trocha přípravy navíc a slepičky nejenže zimu dobře snesou, ale snesou i nějaké do vejce.

ČÍST CELÉ


Co dělají včely v zimě?


Co dělají včely v zimě? Viděl jste někdo v zimě venku létat včely? Odpověď je ne, protože včely v zimě ven z úlů vůbec nevylétávají. Co ale tedy dělají, když nesbírají nektar potřebný pro výrobu medu? Opravdu spí nebo se to je říká, protože člověk vlastně sám ani neví, co jiného by měly dělat.

ČÍST CELÉ


Vařená vejce: jejich skladování a konzumace


Vařená vejce: jejich skladování a konzumace Před méně než 100 lety bylo nějaké skladování uvařených vajec hodně velkým luxusem, takže jejich čerstvost vždy závisela na vynalézavosti lidí. Jak je tomu ale dnes? Doporučuje se vůbec skladovat uvařená vejce a kdy by je člověk už opravdu raději jíst neměl?

ČÍST CELÉ


Klinoptilolit a jeho působení ve výživě drůbeže


Klinoptilolit a jeho působení ve výživě drůbeže Že jste nikdy slovo klinoptilolit neslyšeli? Nevadí, my u Slepičáře také ne, ale pár informací jsme pro vás o nerostu, který má pozitivní účinky při výživě drůbeže, získali a rádi se o ně podělíme.

ČÍST CELÉ


Proč (ne)zateplovat kurník?


Proč (ne)zateplovat kurník? Zateplit kurník pro slepice nebo nezateplit? Opakující se otázka tisíce chovatelů drůbeže, jakmile se venku objeví první sníh nebo mráz. Proč je lepší kurník nezateplovat a kdy je naopak zateplení výhodou?

ČÍST CELÉ


Indická bojovnice: příliš těžká slepice pro boj


Indická bojovnice: příliš těžká slepice pro boj Jak sám název napovídá, jedná se o slepičku bojovného plemene, ovšem musí vždy nutně všechna tato plemena v chovu ukazovat svou sílu nebo i něco jiného? Jak to tedy s tou indickou (ne)bojovnicí vlastně je ve skutečnosti?

ČÍST CELÉ


Výhody automatických krmítek a napáječek


Výhody automatických krmítek a napáječek Automatické podavače krmiva a vody pro vaši chovanou drůbež nabízejí hned několik obrovských výhod oproti tradičním krmítkům a napáječek. Co myslíte, mají i nějaké nevýhody, které je u chovatelů řadí až na druhé místo v pořizování příslušenství pro chov?

ČÍST CELÉ


Podzimní pamlsky a jiné dobroty pro slepice


Podzimní pamlsky a jiné dobroty pro slepice Zeleného pro slepice venku ubývá a až napadne sníh, tak nebude už vůbec nic. Nevězte ovšem hlavu, existují i jiné možnosti, jak holkám stravu během podzimu a zimy obohatit o důležité vitamíny a minerály, abyste se nemuseli strachovat o snesená vajíčka.

ČÍST CELÉ


Med: zázračný lék na lidské neduhy


Med: zázračný lék na lidské neduhy Nepříjemná bolest v krku a kašel trápí během roku tisíce lidí po celém světe, a tak není divu, že vždy sáhnou po nejlepší a nejchutnější přírodní medicíně, která se jim naskytne, a to po medu. Stojí ale za vyléčením opravdu med nebo jen nemoc prostě po čase ustoupí sama?

ČÍST CELÉ


Kdy je ten správný čas zabít husu?


Kdy je ten správný čas zabít husu? Jedenáctý listopad se blíží, a tak není divu, že řada chovatelů a gurmánů se chystá tento svátek slavného světce oslavit chutnou husí pečínkou a sklenkou dobrého červeného vína. Je ovšem už nyní ten správný čas na husí hody a jak to vlastně s celou porážkou vykrmené husy je?

ČÍST CELÉ


Výroba sklopce a pastí: jednoduše, rychle a levně


Výroba sklopce a pastí: jednoduše, rychle a levně Jedině pomocí nejrůznější pastí a sklopců se dá zbavit myší, kryt i potkanů. Pokud tedy rádi tvoříte a kutilství pro vás není španělskou vesnicí, mám pro vás pár tipů, jak si takový sklopec nebo pas na myši jednoduše, rychle a levně vyrobit doma.

ČÍST CELÉ


Snášková hnízda: nejlepší tipy pro jejich výrobu


Snášková hnízda: nejlepší tipy pro jejich výrobu Hnízdící nebo také snášková hnízda a boxy jsou pro slepice nejdůležitějším místem v kurníku. Jedině dobře zvolené hnízdo totiž zaručí kvalitní snášku vajec. A pokud se vám nechce snášková hnízda kupovat z důvodu nevyhovujícího materiálu nebo rozměru, můžete si je svépomocí vyrobit i doma.

ČÍST CELÉ


Jaký byl pro včelaře rok 2019?


Jaký byl pro včelaře rok 2019? Nepříznivé počasí, hlavně potom chladné počasí v jarních měsících ovlivňuje to, kolik medu nakonec včelaři během roku vytočí. Jak tomu bylo letos a co lze očekávat ten další rok s dvacítkou?

ČÍST CELÉ


Výhody nákupu slepic na podzim


Výhody nákupu slepic na podzim Pořízením slepic na podzim rozhodně žádnou chybu neuděláte, naopak, dočkáte se věcí, na které ostatní majitelé na jaře budou čekat, zatímco vy se už budete radost ze snesených vajíček.

ČÍST CELÉ


Péče o elektrický ohradník nejen v zimě


Péče o elektrický ohradník nejen v zimě Ať je horko nebo chlad, elektrický ohradník to nemá rád. Takže je nutné vědět i to, jak o něj v létě ale i v zimě pečovat, pokud se o chystáte na svůj pozemek umístit. Nechat ho totiž jak se lidově říká, ať si „dělá“ co chce, není dobrým nápadem.

ČÍST CELÉ


Výběr a dezinfekce podestýlky v kurníku


Výběr a dezinfekce podestýlky v kurníku Stejně jako si převlékáte svou postel párkrát do měsíce, tak s podestýlkou v hnízdech pro slepice to bude podobné. Jen to sladění s vybavením kurníku není potřeba brát tak vážně, jako když vybíráte nové povlečení podle barev vaší ložnice.

ČÍST CELÉ


Co dělají chovatelé ve výběhu a kurníku špatně?


Co dělají chovatelé ve výběhu a kurníku špatně? Každý chov zvířat, tedy i chov slepic, sebou nese jistá pravidla, která není radno podceňovat. A protože chybami se člověk učí, jsou chyby povolené, ale pouze jednou, jedině pak můžete mít šťastné a zdravé hejno.

ČÍST CELÉ


Vitamíny a minerály (ne)jsou pro slepice důležité!


Vitamíny a minerály (ne)jsou pro slepice důležité! Drůbež vyžaduje všechny známé vitamíny, se kterými se běžně člověk denně setkává. Některé vitaminy jsou rozpustné v tucích, zatímco jiné jsou rozpustné ve vodě.

ČÍST CELÉ


Assendelftka: nizozemská rarita štíhlého vzhledu


Assendelftka: nizozemská rarita štíhlého vzhledu Plemeno s tradicí v řádu několika staletí, ano to je slepice assendelftka, která se dnes dostává čím dál více mezi chovateli. Uhrane i vás?

ČÍST CELÉ


Nejčastější nemoci hus a malých housat


Nejčastější nemoci hus a malých housat Husy sice patří k extrémně otužilé drůbeži a těžké nemoci nejsou moc obvyklé, nicméně objevit se mohou a každý chovatel by některé z nich měl znát a vědět, jak husám od nich pomoci.

ČÍST CELÉ


Pomóóóc! Jedná se o přepeřování, nebo už nemoc?


Pomóóóc! Jedná se o přepeřování, nebo už nemoc? Tisíce chovatelů drůbeže se během celého roku potýká s problémem přepeřování slepic a jejich nemocemi. Poznáte vy, kdy jde u vašich slepic o běžný proces jarního nebo podzimního přepeřování a kdy už ztráta peří znamená určitý druh nemoci? Dnes si uvedeme oba problémy na pravou míru.

ČÍST CELÉ


Slepice a houby na zahradě


Slepice a houby na zahradě Přemýšleli jste někdy nad tím, zda houby, které vám volně rostou na zahradě pod okny nebo na louce mohou být nebezpečné pro pasoucí se slepice? Odpověď na tuto otázku není tak jednoznačná. Koneckonců přesvědčte se sami.

ČÍST CELÉ


Zásady při montáži elektrického ohradníku


Zásady při montáži elektrického ohradníku Elektrický proud není radno nijak podceňovat, zvláště pokud se chystáte na stavu elektrického ohradníku. Zásady při jeho výstavbě vám tak jistě přijdou vhod.

ČÍST CELÉ


Dejte kurníku na podzim nový kabát


Dejte kurníku na podzim nový kabát Nové slepičky jste stihli pořídit ještě na jaře nebo v létě, ale i kurník bude ve vašem chovu potřeba zařídit tak, abyste se vajec od nových slepiček dočkali co nejvíce. Co tedy nového na podzim do kurníku zajistit a pořídit?

ČÍST CELÉ


Něco málo ze života včel


Něco málo ze života včel Včelí společenství není jen tisíce včel na jedné hromadě. Jedná se bezesporu o podívanou, která nemá v přírodě konkurenci. Každá včelka z celého roje má jediný cíl, a to zabezpečit sobě dobré živobytí a podílet se tak na rozvoji celé včelí společnosti.

ČÍST CELÉ


Jak nejrychleji uzdravit slepici přírodní cestou?


Jak nejrychleji uzdravit slepici přírodní cestou? Stejně jako děti vám skoro pokaždé onemocní během víkendu nebo státních svátků, tak i vaše slepičky může nemoc zachvátit v den, kdy volat veterináře je každému proti srsti. Jakou první pomoc zmůžete vy jako chovatel a nemocné slípce tak ulevit a třeba ji i vyléčit?

ČÍST CELÉ


Založení a stavba slepičího výběhu


Založení a stavba slepičího výběhu Nejen na jaře a v létě se slepice rády pohybují venku, ale i takový podzim jim jistě přináší spoustu příležitostí a pochutin, proč být venku, a ne v kurníku. Co se i teď na podzim tedy vrhnout a stavbu nebo i menší přestavbu výběhu?

ČÍST CELÉ


Včely a sousedské vztahy


Včely a sousedské vztahy Některé záliby si můžete užít zcela samostatně nebo i za účasti několika podobně smýšlených lidí, ovšem chov včel je trochu jiný a mezi tyto záliby se až tak považovat nedá, protože nikdy nad nimi nebudete mít přímou kontrolu. A jak to vidí vaši sousedé?

ČÍST CELÉ


S jakou drůbeží na výstavě (ne)uspějete?


S jakou drůbeží na výstavě (ne)uspějete? Vystavovat čistokrevná plemena slepic, kachen nebo králíků by jistě bylo vzrušujícím koníčkem nejednoho chovatele, ale jak se k takové výstavě drůbež vůbec dostat a jakou přípravu je třeba před přihlášením na samotnou výstavu absolvovat?

ČÍST CELÉ


3 důvody, proč mít elektrický ohradník


3 důvody, proč mít elektrický ohradník Pro mnoho dravců jsou vaše volně pobíhající slepice doslova dvaceti čtyřhodinovým bufetem, který mohou kdykoliv navštívit a potlačit tak svůj hlad. Elektrický ohradník je ale řešením, kterým dravcům jejich potravu znepřístupníte.

ČÍST CELÉ


Orpingtonky: Angličanky velkolepého zjevu


Orpingtonky: Angličanky velkolepého zjevu Chcete potěšit milovníka buclatých věciček? Pak mu kupte nebo alespoň ukažte Orpingronku, boubelatou slepičku majestátního zjevu.

ČÍST CELÉ


4 přípravky k prevenci zdravotních problémů slepic


4 přípravky k prevenci zdravotních problémů slepic Udržovat slepice zdravé, a tedy šťastné je touha každého chovatele. Někdy se daří více, někdy zase méně. Jaká prevenci před nemocí vašich slepic zaručeně funguje?

ČÍST CELÉ


Kolik krmiva potřebuje slepice?


Kolik krmiva potřebuje slepice? Otázka, na kterou nelze přesně odpovědět, ale můžeme se odpovědi alespoň malinko přiblížit, pokud budeme vědět stáří a plemeno slepičky.

ČÍST CELÉ


Sója jako bílkovinová bomba pro vaše slepice


Sója jako bílkovinová bomba pro vaše slepice Bílkoviny jsou nedílnou součástí každého sneseného vajíčka v podobě bílého bílku, a tak není divu, že se ve velké míře musí zákonitě také objevit v krmivu, které přijímají vaše nosnice. Kde si s obsahem bílkovin stojí taková sója a jak ji slepičkám podávat se můžete dozvědět přečtením dnešního článku.

ČÍST CELÉ


Přepravky pro pohodlný transport drůbeže


Přepravky pro pohodlný transport drůbeže Také patří k těm lidem, kteří se v pátek odpoledne sbalí a vyráží s dětmi a všemi těmi potřebnými věcmi třeba na chalupu nebo k prarodičům? A co domácího mazlíčka, toho jistě bere vždy s sebou. A víte o tom, že i živá drůbež se dá v autě převážet? Kdy, jak, proč a za pomocí čeho se vůbec drůbež z jednoho místa transportuje na druhé?

ČÍST CELÉ


Alektorofobie aneb strach ze slepic


Alektorofobie aneb strach ze slepic Z pavouků nebo v uzavřené místnosti má strach milióny lidí na této planetě. Ovšem co takový strach ze slepic nebo jiné drůbeže? Jak vzniká, co za ním stojí a dá se proti němu nějak vůbec bojovat?

ČÍST CELÉ


Ptačí klec: domov pro malé i velké papoušky


Ptačí klec: domov pro malé i velké papoušky Oblíbili jste si chov papoušků? Pak jistě pro ně máte klec nebo voliéru, protože by vám opeřenec jinak ulétl dřív, než byste stihli říct slovo švec. Možná by vás mohla zajímat, jakou péči jí poskytnout a jak pobyt papouškovi v ní co nejvíce zpříjemnit, když už v ní musí být uvězněn.

ČÍST CELÉ


Dýně jako důležitá část slepičího jídelníčku


Dýně jako důležitá část slepičího jídelníčku I při chovu drůbeže může chovatel malinko experimentovat a podat svým slepičkám i to, co se zdánlivé zdá, že není ideální krmivo pro slepice. Jednou takovou potravinou je právě dýně. Co myslíte, bude holkám chutnat?

ČÍST CELÉ


Varroáza včel, její prevence a léčba


Varroáza včel, její prevence a léčba Nejen slepice, kachny nebo krůty mohou chovatelům onemocnět, ale i včely takového včelaře jsou velmi ohrožené a nejvíce právě nemocí zvanou varroáza. Nahlédněte proto s námi pod pokličku této nemoci a zjistěte vlastně, co je nemoc zač a jak proti ní může sám včelař bojovat.

ČÍST CELÉ


Prosvětlovačka vajec: užitečný nástroj při líhnutí


Prosvětlovačka vajec: užitečný nástroj při líhnutí Pokud doma sami líhnete vejce jakékoliv drůbeže, je dobré sledovat, jak se vejce vyvíjí. Zjistíte tak, kolik drůbeže na konci celého procesu líhnutí vlastně budete mít. K tomuto účelu slouží právě prosvětlovačka vajec, která je jakousi zkoušečkou oplozených a neoplozených vajíček.

ČÍST CELÉ


Proč spí slepice v hnízdech a jak zlozvyk zastavit?


Proč spí slepice v hnízdech a jak zlozvyk zastavit? Každá věc v kurníku má své využití, snášková hnízda slouží ke snášení vajec a hřad zase k odpočinku slepice, jak zastavit slepičí nešvar a donutit holky hezky po dobrém spát na hřadech, a ne právě v hnízdech? Problém, který trápí mnoho chovatelů se pokusíme dnes u Slepičáře vyřešit.

ČÍST CELÉ


Jak poznat (ne)kvalitní med?


Jak poznat (ne)kvalitní med? Každý milovník medu chce, aby měl doma jen kvalitní med. Ale jak mezi těmi všemi druhy a názvy kvalitní med poznat a rozlišit ho od toho, který si na kvalitní med především díky vysoké ceně jen hraje?

ČÍST CELÉ


3 tipy, díky kterým slepice prospějí i vaší zahradě


3 tipy, díky kterým slepice prospějí i vaší zahradě Víte o tom, že i slepice může být jedním z nejlepších nástrojů, které na svou zahradu můžete pořídit? Přesvědčte se sami, co všechno taková slepička na vaší zahradě dokáže místo vás zastat.

ČÍST CELÉ


Chcete vlastní med? Včely a úl je základ


Chcete vlastní med? Včely a úl je základ Kdo z vás by neměl rád teplý čaj s medem. Med mohou snad odmítnout jen lidé, kteří jsou na něj z nějakého důvodu alergičtí. A nejlepší je samozřejmě ten váš vlastní. Ovšem jako takového domácího medu docílit?

ČÍST CELÉ


Aby vám slepice nelétaly


Aby vám slepice nelétaly Ano, v tomto případě bohužel, je to tak, slepice létá. Některá méně, některá více. Jak holky onoho nešvaru zbavit a jde vůbec u slepic létání nějakým humánním způsobem potlačit?

ČÍST CELÉ


Historie a současnost českého drůbežnictví


Historie a současnost českého drůbežnictví Kdy se v Čechách objevila první slepice a kdy začal jejich malochov zná možná málokdo z nás, i proto jsem pro vás připravili tento článek. Tak s chutí do čtení.

ČÍST CELÉ


Výstavy drůbeže aneb co nás letos ještě čeká


Výstavy drůbeže aneb co nás letos ještě čeká Chovatelské výstavy drůbeže jsou pořád zatím v plném proudu. Víte, co se právě teď chystá ve vašem okolí a čeho můžete být součástí i vy, pokud jsou slepice nebo králicí vaším celoživotním koníčkem? S námi už vám neujde žádná výstava.

ČÍST CELÉ


Rýnské slepice: sametové krásky mezi drůbeží


Rýnské slepice: sametové krásky mezi drůbeží Že i slepice může být na dotek sametová jste možná doteď ani nevěděli. Ale ten, kdo z vás měl někdy čest potkat se s rýnskou slepičkou, nám dá jistě za pravdu. Odkud tyto slepičky přišly a čím se vyznačují?

ČÍST CELÉ


Jak se uživit chovem papoušků a jde to vůbec?


Jak se uživit chovem papoušků a jde to vůbec? Dá se chovem papoušků vydělat tolik peněz, aby se pokryly veškeré náklady čtyřčlenné domácnosti? Odpověď zní ano, ovšem na žádného vyskakování z kopýtka to nebude a bude potřeba dodržet několik jistých pravidel. Jak to tedy s chovem papoušků na výdělek ve skutečnosti je?

ČÍST CELÉ


Rozmazlujte svoje slepice, vyplatí se to


Rozmazlujte svoje slepice, vyplatí se to Mít zdravé a šťastné slepice pobíhající vesele po dvoře je sen každého chovatele. Ovšem, aby to tak bylo, nemůžete jen sedět s rukama v klíně. Je třeba také přiložit ruku k dílu. A jak?

ČÍST CELÉ


Když vám slepice utečou…


Když vám slepice utečou… Nenašly jste slepice na jejich obvyklém místě? Najednou prostě zmizely? Ovšem ne všechno je tak černé, jak se na první pohled zdá, zřejmě jen našly díru v plotě a prostě vám jen utekly. Jak je rychle najít a jejich útěkům zabránit vám poradíme v dnešním příspěvku.

ČÍST CELÉ


Mléko a mléčné výrobky slepicím: pro a proti


Mléko a mléčné výrobky slepicím: pro a proti Slepice milují mléko a všechny druhy mléčných výrobků. A ten z vás, který to ještě neví, ať holkám zkusí na zem položit bílý jogurt. Než se otočíte, bude pryč. A jak je to možné?

ČÍST CELÉ


Pivovarské kvasnice jako všestranný lék pro drůbež


Pivovarské kvasnice jako všestranný lék pro drůbež Věděli jste, že pivovarské kvasnice je nejlepší podávat mladým kuřičkám, abyste je správně nastartovali před jejich první snáškou a posílili i jejich imunitní systém? A nejen k tomuto účelu je dobré mít vždy po ruce nějaké to kilo onoho zázračného léku.

ČÍST CELÉ


Krmení drůbeže siláží: proč a jak?


Krmení drůbeže siláží: proč a jak? Ne každý rozumím všemu a všechno kolem slepic zná a ví. Dnes se zaměříme zda, je krmení slepic siláží zdravé nebo se naopak spíše nedoporučuje. A co vůbec ta siláž je a jaké plodiny jsou pro silážování vhodné.

ČÍST CELÉ


I krátký život brojlera má svá pravidla


I krátký život brojlera má svá pravidla Málo někdy znamená opravdu hodně zvlášť potom, pokud se jedná o chov užitkových slepic. Co všechno v prostředí, kde jsou slepice chované, působí na produkci vajec?

ČÍST CELÉ


Proč mám na dvoře nafouklé slepice?


Proč mám na dvoře nafouklé slepice? Vypadá některá z vašich slepic jako právě nafouknutý balónek z oslavy vašich dětí? Pak určitě zpozorněte a nenechejte nic náhodě. Nafouknuté břicho totiž nesvědčí nic dobrého.

ČÍST CELÉ


Chov slepic hlavně pro maso


Chov slepic hlavně pro maso Kdo by neměl rád domácí vajíčka, ale věřte, že i kuřecí maso může být větší dobrota než to, které je k dostání v každém supermarketu. Není totiž maso jako maso.

ČÍST CELÉ


Slepice vhodné pro malé dvorky


Slepice vhodné pro malé dvorky Rádi byste si pořídily pár slepiček hlavně kvůli domácím vajíčkům ovšem už takhle máte na zahradě málo prostoru a svého místa pro odpočinek se rozhodně vzdát nechce? Každá situace má své východisko, zde máte řešení toho vašeho problému.

ČÍST CELÉ


Výhody přenosného výběhu pro drůbež


Výhody přenosného výběhu pro drůbež Také své králičí mazlíčky berete s sebou v létě na prázdniny k babičce na chalupu nebo byste rádi svým slepičkám dopřály větší prostor a pobyt na trávě? Pak není od věci pořídit na zahradu variabilní přenosný výběh, který své využití najde vždy, pokud vlastníte nějaké to zvířectvo.

ČÍST CELÉ


Jak se zaručeně zbavit čmelíků


Jak se zaručeně zbavit čmelíků Malý, zato ale šikovný a velmi otravný. I tak by se dal charakterizovat Čmelík kuří, který velmi rád napadá slepice a saje z nich krev. Dá se ho vůbec rychle a účinně zbavit, pokud vaše hejno napadne?

ČÍST CELÉ


Když slepice dostane úpal


Když slepice dostane úpal Všichni zvířata se rádi sluní a rozvalují na slunci, aniž by k tomu potřebovali opalovací krém, ovšem čeho je moc, toho je příliš. Co dělat v případě, kdy vaše slepice dostanou ze sluníčka úpal?

ČÍST CELÉ


Umělá kvočna aneb ze skořápky rovnou do odchovny


Umělá kvočna aneb ze skořápky rovnou do odchovny Odmítá se vám máma kvočna starat o svá kuřátka nebo si drůbež líhnete sami za pomocí líhně? Aby byl následný odchov mláďat jednoduchý a efektivní, byly vynalezeny umělé kvočny. Jak fungují a k čemu všemu krabičky slouží?

ČÍST CELÉ


Proč mít doma papouška?


Proč mít doma papouška? Mít doma papouška? Proč? Vždyť musí být pořád zavřený v kleci a není s ním žádná legrace ani zábava. Také si omíláte tato slova pořád dokola v momentě, když ve vaší domácnosti přijde řeč na papouška? Co když ale ono tvrzení není zas až tak pravdivé?

ČÍST CELÉ


Nebezpečné rostliny pro vaše slepice


Nebezpečné rostliny pro vaše slepice Volně pobíhající se slepice je sen každé z nich, ovšem ne vždy je to ten správný krok, zvláště potom, pokud nemáte prostor zmapovaný a nevíte tak, jaké rostliny se v něm vyskytují. Ne všechny jsou totiž pro slepice k snědku vhodné, některé z nich totiž mohou být opravu nebezpečné.

ČÍST CELÉ


Bílefeldky a jejich pozoruhodně velká vejce


Bílefeldky a jejich pozoruhodně velká vejce Bílefeldky patří k poměrně novodobých slepičkám, které si své uznání mezi chovateli vybojovaly teprve v roce 1980. Co o nich ale za tu dobu již víme a čím mohou své chovatele mile překvapit?

ČÍST CELÉ


Ochrana slepic před horkým sluncem


Ochrana slepic před horkým sluncem Může dostat vaše slepice úpal nebo úžeh se sluníčka třeba jako vaše dítě? Věřte nebo ne, může. Jak slepice před horkým sluncem v létě chránit a jak se dá vytvořit stín na vaší zahradě, když na ní není žádný strom se můžete dočíst v dnešním příspěvku.

ČÍST CELÉ


3 účinné tipy, jak zbavíte slepici roztočů


3 účinné tipy, jak zbavíte slepici roztočů Začínající léto pro vaše chované slepice sebou přináší i jistá rizika. Jedním s nejčastějším problémem, který se v létě u drůbeže vyskytuje jsou roztoči a různé druhy parazitů. Jak ze svých opeřenců tyto otravné potvory zaručeně odstraníte?

ČÍST CELÉ


Pryč s hmyzem kolem kurníku


Pryč s hmyzem kolem kurníku Při chovu slepic nebo i jiné drůbeže jsou mouchy a komáři sice očekávaným, přesto velmi obtížným hmyzem, které se chce co nejrychleji a nejúčinněji zbavit každý chovatel. Jaký zbraň je tedy proti nim nejsilnější?

ČÍST CELÉ


Krmítko a napáječka pro vodní drůbež


Krmítko a napáječka pro vodní drůbež Říkáte si, že kachny i husy mohu mít ze stejné napáječky a jíst ze stejného krmítka jako vaše slepice? Bohužel tomu tak ale není. Proč?

ČÍST CELÉ


Dokonalá podoba snáškového hnízda


Dokonalá podoba snáškového hnízda Snáškové hnízdo by mělo slepici povzbuzovat k tomu, aby do něj snesla co nejvíce vajec. Na čem závisí jeho pohodlí a je hnízdo opravdu tak důležité, jak si všichni chovatelé myslí?

ČÍST CELÉ


Nové slepice do chovu: co nachystat a co (ne)dělat?


Nové slepice do chovu: co nachystat a co (ne)dělat? Už víte, kolik místa připravit pro šťastné slepice, kurník už také stojí na svém místě a nové slepičky máte objednané? A co dál? Existují totiž pravidla, kterých byste se při příchodů nových slepiček měli držet stůj co stůj.

ČÍST CELÉ


Čistíme kurník a výběh během pár minut


Čistíme kurník a výběh během pár minut Jak vyčistit kurník a výběh správně, rychle a efektivně? Možná vám takto otázka připadá už jako ohraná fráze, ale věřte, že ani po mnohých zkušenosti, to někteří chovatelé neumí, ba dokonce se tomu ani nevěnují. Kde se dělá nejvíce chyb?

ČÍST CELÉ


Slepice Dominant: více barev ale jeden druh


Slepice Dominant: více barev ale jeden druh Slepice Dominant je známá po celém světe, a to hlavně díky své užitkovosti. Není to ale jen produkce vajec, která řadí tyto slepice mezi nejoblíbenější druh hrabavé drůbeže mezi chovateli. Podívejte se proto na tuto slepičku více zblízka, uvidíte, že vás také okouzlí jako spoustu jiných chovatelů.

ČÍST CELÉ


Škubačka na drůbež: 8 vteřin a máte hotovo


Škubačka na drůbež: 8 vteřin a máte hotovo Existují pouze dvě možnosti, jak zabitou drůbež zbavit peří. K jeho odstranění chovatel použije své ruce nebo škubačku. V čem spočívají výhody a nevýhody obou možností?

ČÍST CELÉ


Bergští kokrháči aneb když je kokrhání osudové


Bergští kokrháči aneb když je kokrhání osudové Kohout je sice od přírody předurčen ke kokrhání, ovšem čeho je příliš, toho je moc. A právě toto slepičí plemeno umí kokrhat víc než kterékoliv jiné. Ptáte se, jak je to možné?

ČÍST CELÉ


Když kohout útočí na lidi


Když kohout útočí na lidi Co dělat s kohoutem, který útočí na člověka? Běžná otázka mezi nováčkem a zkušeným chovatelem. A jak zní odpověď od protřelého chovatele drůbeže?

ČÍST CELÉ


Výroba hnojiva ze slepičinců


Výroba hnojiva ze slepičinců Slepice kromě vajec produkuje i v hojné míře trus. Amoniak obsažený v trusu není ovšem pro vaše slepice zdravý, navíc přitahuje hlodavce a mouchy. Takže co s ním?

ČÍST CELÉ


Jak uchovávat krmivo pro zvířata?


Jak uchovávat krmivo pro zvířata? Skladování pytlů s krmivem není něco, co mnozí chovatelé řeší stejně, jako snůšku vajec. Ale právě správné uchovaní krmiva vede i ke kvalitní produkci vajec. Jak to tedy s tím skladováním obílí a krmných směsí je?

ČÍST CELÉ


3 důvody, proč vám slepice zanáší


3 důvody, proč vám slepice zanáší Po dvoře vám běhá deset zdravých a vitálních slepic, ale vajíček nacházíte v hnízdech poskrovnu? Než začnete obviňovat sami sebe, že děláte něco špatně, zkuste si položit i jinou otázku, a to: „Nezanáší mi ty moje slepičky?“.

ČÍST CELÉ


Příslušenství ke kurníku: nezbytnost i přepych


Příslušenství ke kurníku: nezbytnost i přepych Výběr mnoha doplňků a příslušenství do vašeho kurníku může být skvělou zábavou nejen pro vás, ale třeba i vaše děti. Pomocí našeho dnešního příspěvku tak snadno zjistíte, co potřebujete, a co lze tedy přidat do seznamu přání pro vaše slepičky.

ČÍST CELÉ


Pořizujeme výběh pro slepice


Pořizujeme výběh pro slepice O výbězích pro drůbež se toho moc v literatuře nedozvíte, není to ani časté téma diskutované mezi chovateli, přesto si troufáme říct, že výběh je jedna z nejdůležitější části, co se týče chovu slepic, a to hned po kurníku.

ČÍST CELÉ


Proč slepice kulhá?


Proč slepice kulhá? Nemůže se vaše slepička postavit na nohy a už nějaký ten den po dvoře tak divně pokulhává? Zraněný slepičí běhák není dobré podceňovat. Jak slepičku kulhavosti zbavíte nebo ještě lépe, jak se jí vyhnete, se dozvíte v dnešním příspěvku.

ČÍST CELÉ


Přeprava drůbeže rychle a bezpečně


Přeprava drůbeže rychle a bezpečně Myslíte si, že drůbež patří k těm zvířatům, která se jen horko těžko dají přepravit z místa na místo? Omyl. I tady už je svět hodně dopředu a při výrobě přepravních boxů mysleli právě odborníci i na přepravu malých kuřátek ale i velkých nosnic z jednoho dvora na druhý.

ČÍST CELÉ


Plemena slepic vhodná pro začátečníky


Plemena slepic vhodná pro začátečníky Tak jste konečně udělali ten velký krok ve svém životě a rozhodli jste se pořídit si na dvůr slepice. Jenže jaké, když s chovem slepic nemáte žádné zkušenosti?

ČÍST CELÉ


Okrasná plemena slepic: nechováte některá z nich?


Okrasná plemena slepic: nechováte některá z nich? Když se řekne slovo slepice, většina z nás pomyslí na zdravá a velká vejce. Ovšem ne každá slepička je chována pro vysokou produkci vajec. Taková Paduánka nebo Hedvábnička vám moc vajec nesnese, zato pohled na ni bude neodolatelný a dlouhotrvající.

ČÍST CELÉ


Nový produkt N.Ovo na trhu aneb vejce pro vegany


Nový produkt N.Ovo na trhu aneb vejce pro vegany Je to vejce? Není to vejce? Kde je hranice mezi slepičím vejce a vejcem pro vegany, které neobsahuje klasický bílek a žloutek, který všichni známe a jak takové vejce poznat? Pokud jste si až do teď mysleli, že vejce může být jen jedno, tak vás nyní malinko vyvedeme z omylu.

ČÍST CELÉ


Slepice Asilka: milovnice indické šlechty


Slepice Asilka: milovnice indické šlechty Znáte některá bojová plemena slepic? A pokud ano, víte, že slepice s podivuhodným jménem Asilka pocházející z Indie patří právě k nejstaršímu bojovému plemeni na světě?

ČÍST CELÉ


Kam umístit kurník?


Kam umístit kurník? Možná banální otázka, nicméně velice důležitá. Místo, kde bude stát totiž kurník musí splňovat jistá kritéria, jinak totiž nesplní svůj účel, ani kdyby byl ze zlata.

ČÍST CELÉ


Zánět vejcovodu u slepic: příznaky a léčba


Zánět vejcovodu u slepic: příznaky a léčba Složením správného krmiva a dostatečné péči předejte zánětu vejcovodu u slepiček raz dva. A co dělat, pokud slípky tento problém zastihne?

ČÍST CELÉ


Klíčíme semínka pro slepice


Klíčíme semínka pro slepice Experimentujete rádi ve svém chovu slepic a chcete holkám zase udělat radost novým a lepším krmivem, než měly doposud? A co takhle zkusit naklíčené obilí, luštěniny, fazole a jiná semínka? Uvidíte, že budete mile překvapeni, ale nejvíce budou potěšeny vaše slepičky.

ČÍST CELÉ


Jak se zbavit potkanů v kurníku a výběhu?


Jak se zbavit potkanů v kurníku a výběhu? Potkani. Postrach všech chovatelů slepic. Ale nebojte, u Slepičáře vám ukážeme, jak během několika dní bude váš kurník i výběh bez krys a potkanů.

ČÍST CELÉ


Kupujeme krmítko pro slepice


Kupujeme krmítko pro slepice Možná si říkáte krmítko jako krmítko, ale je tomu opravdu tak? Co když existují krmítka pro drůbež, díky který ušetří nejen peníze za krmivo ale také svůj drahocenný čas?

ČÍST CELÉ


Vytváříme ideální bydlení pro krůty


Vytváříme ideální bydlení pro krůty Krůty nejsou jako slepice. Je to prostě jedinečný druh drůbeže, které se také může stát, byť to na první pohled tak nevypadá, vaším domácím mazlíčkem. A pokud slepice mají kurník a husy zase husník, kde potom bydlí krůty?

ČÍST CELÉ


Pár tipů pro bezpečný kurník vašich slepic


Pár tipů pro bezpečný kurník vašich slepic No světe div se, ale i v kurníku může na slepice čekat hned několik nebezpečí. Pokud se ale o nich dozvíte včas, můžete proti nim jít i včas naproti.

ČÍST CELÉ


3 kroky k čistší vodě pro vaše slepice


3 kroky k čistší vodě pro vaše slepice Už máte dost neustálého kontrolování stavu vody v napáječkám umístěné ve výběhu nebo v kurníku? A co se takhle trochu zamyslet nad tím, jak docílit toho, aby voda v napáječkách vydržela čistá i do druhého dne.

ČÍST CELÉ


Vyrábíme houpačku pro slepice


Vyrábíme houpačku pro slepice I slepice si rády ve výběhu užívají. Koho by přeci pořád jen bavilo dívat se kolem sebe na jiné slepice a trápit se nudou.

ČÍST CELÉ


Krmení hus v období jara a léta


Krmení hus v období jara a léta Máte prostornou zahradu nebo dostatečně velký výběh posetý trávou? Pak nebudete mít s krmením hus na jaře ani v létě žádný problém.

ČÍST CELÉ


Rozdíl mezi masným a nosným plemenem slepic


Rozdíl mezi masným a nosným plemenem slepic Chováte slepičky pro vejce nebo jejich maso? Ať to máte u vás doma s chutěmi jakkoliv, existují plemena slepic, která jsou spíše vhodná pro vajíčka a ta druhá, která vám dají lepší maso. Víte vůbec, jaké na dvoře chováte vy?

ČÍST CELÉ


Kopřivy pro slepice aneb jak je servírovat


Kopřivy pro slepice aneb jak je servírovat Říká se, že dobrého nepálí. A víte vy, jak využít tento super výživný plevel pro vaše slepičí dámy?

ČÍST CELÉ


Maso a kosti slepicím: dávat nebo raději vyhazovat


Maso a kosti slepicím: dávat nebo raději vyhazovat Že mají slepice symbiotických vztah s naší kuchyní je víc než jisté. Kde je ovšem hranice, toho, co by z kuchyně slepičky měly dostávat, a co už raději ne? Jak si stojí třeba takové maso nebo kosti?

ČÍST CELÉ


Líhnutí krůťat za pomocí líhně


Líhnutí krůťat za pomocí líhně Krůty nejsou dobré matky, a tak i proto umělé líhnutí je nejlepší volbou, pokud si chcete dopřát vlastní krůťata na vykrmení. Ovšem i tato metoda má svá úskalí, na která se dnes zaměříme.

ČÍST CELÉ


Rok 2019: nadešel čas na krmení drůbeže hmyzem!?


Rok 2019: nadešel čas na krmení drůbeže hmyzem!? Dostávají vaše slepice pravidelnou denní dávku bílkovin? A co takhle kromě běžně dostupných zdrojů zkusit i ty alternativnější, mezi které jistě patří krmení drůbeže hmyzem. Nebudete se podávání červů tak trochu zdráhat?

ČÍST CELÉ


Vady a nedokonalosti vaječné skořápky


Vady a nedokonalosti vaječné skořápky Vajíčko je určeno ke spotřebě, tedy k následné konzumaci, není tedy divu, že ho jako celek vnímá každý z nás nejvíc očima. Je ale vajíčko s neobvyklým povrchem nebo vadou na skořápce závadné a patří tedy už raději do koše?

ČÍST CELÉ


Nejlepší čas na pořízení slepic: jaro nebo podzim?


Nejlepší čas na pořízení slepic: jaro nebo podzim? Jaro nebo podzim? Kdy je nejlepší čas pořídit si na dvorek nové slepičky? Odpověď zní jasně, kdykoliv, ale musíte být na nové členy slepičího osazenstva náležitě připraveni.

ČÍST CELÉ


Slepičí sluch aneb kde má slepice uši


Slepičí sluch aneb kde má slepice uši Sluch je považován za nejcitlivější smysl všech živých bytostí, tedy i u slepic. Víte vůbec, kde se nacházejí uši slepic a jaký má taková slípka rozsah slyšení?

ČÍST CELÉ


5 nápadů pro lepší život slepic


5 nápadů pro lepší život slepic Zaujímají slepice na vašem dvoře právoplatné členy domácnosti se všemi výhodami? Co takhle holkám čas od času jejich poněkud rutinní život zpříjemnit něčím, co od vás rozhodně nečekají? Že nevíte jak? Zkuste se podívat na naše tipy a uvidíte sami, jak bujnou fantazii nakonec dokážete mít.

ČÍST CELÉ


5 způsobů, jak zjistit dobré a zkažené vejce


5 způsobů, jak zjistit dobré a zkažené vejce Každý chovatel se jistě dostal do situace, že otevře lednici, sáhne po vajíčku a ejhle, náhle si nepamatuje, jak dlouho vejce v ledničce „sedí“. A co teď?

ČÍST CELÉ


Jak vysoký plot pro slepice?


Jak vysoký plot pro slepice? Je to smutný okamžik, někdy až přímo děsivý, když zjistíte že váš výběh se slepice napadla liška a zanechala po sobě jen peříčka vašich milovaných opeřenců. Jak tomuto nestřeženému momentu, kdy jste holkám nemohli pomoct, můžete zabránit vy sami?

ČÍST CELÉ


Plemenná kniha drůbeže: k čemu slouží a kdo ji vede?


Plemenná kniha drůbeže: k čemu slouží a kdo ji vede? PKD, nezkráceně Plemenná kniha drůbeže je jedním z nejdůležitějších dokumentů České svazu chovatelů. Proč je vzácná, k čemu slouží a kdo má na starost celou její evidenci?

ČÍST CELÉ


Výroba a význam popeliště pro vaše slepice


Výroba a význam popeliště pro vaše slepice Jaké je tajemství slepičí krásy? A proč byste neměli popel z kamen nebo ohně vyhazovat na kompost? Čtěte více a možná se dozvíte i věci, o kterých jste doposud ani neslyšeli.

ČÍST CELÉ


Slepičí výběh a jeho nejideálnější podoba


Slepičí výběh a jeho nejideálnější podoba Většinu dne stráví všechny slepice ve výběhu, je proto nutné, aby vyhověl všem jejich požadavkům. A jak by takový výběh měl pro původní obyvatele džungle vypadat a co by v něm nemělo rozhodně chybět?

ČÍST CELÉ


Soví vousáči: holandská vzácnost s vousem na bradě


Soví vousáči: holandská vzácnost s vousem na bradě Už jste někdy slyšeli o slepici, která má pod zobákem vous? Ne? Dnes vám jednu takovou představíme a věřte, že se máte na co těšit.

ČÍST CELÉ


Otázky kolem líhnutí kuřat: aneb na co jste se báli zeptat


Otázky kolem líhnutí kuřat: aneb na co jste se báli zeptat Na co všechno jste se ohledně líhnutí báli zeptat, a proto jste raději ani líhnout nezačali? A není to škoda, vždyť žádný učený z nebe nikdy nespadl.

ČÍST CELÉ


Kachní a slepičí vejce: co mají společného?


Kachní a slepičí vejce: co mají společného? Přesto, že chováte kachny i slepice jste všichni ve vaší domácnosti seznámeni hlavně s vejci slepičími, ale co ty kachní? Jaké je jejich srovnání s nejfrekventovanějším vajíčkem od slepice třeba v kuchyni a jaký je mezi nimi vůbec rozdíl co se týká nutričních hodnot?

ČÍST CELÉ


Dospívání a začátek snášky mladých kuřic


Dospívání a začátek snášky mladých kuřic Slepice nebo kuřice? Jak mít jednou provždy v těchto dvou názvech jasno, co je lepší kupovat a jak je to se snáškou u mladých kuřic oproti slepicím?

ČÍST CELÉ


Teplota v líhni, její nastavení a regulace


Teplota v líhni, její nastavení a regulace Vajíčka uvnitř líhně mohou mít různé požadavky na teplotu prostředí a je to dáno tím, jaké vajíčko se vně líhně bude právě nacházet. Být úspěšným znamená poskytnout právě takovou teplotu, kterou dané vajíčko potřebuje. Jak toho dosáhnout

ČÍST CELÉ


Jak zajistit slepice, než odjedete pryč?


Jak zajistit slepice, než odjedete pryč? Jarní teploty pomalu začínají vybízet chovatele drůbeže opustit jejich příbytek a užít si prodloužený víkend. Jenže co s chovanou drůbeží? Vydrží dva nebo tři dny bez vody? A co když máte souseda, který se vám o slepičky zkrátka nepostará?

ČÍST CELÉ


Dobré a špatné nosnice: jak je rozlišit a co s nimi?


Dobré a špatné nosnice: jak je rozlišit a co s nimi? Mít jen ty nejlepší nosnice v kurníku, tak to je sen každého chovatele. Jak ale poznat slípky, které už vajíčka nenesou a zbytečně tak konzumují krmivo ostatním, produktivním slepičkám? A když už je rozeznáte, co potom s nimi?

ČÍST CELÉ


Má slepice někdy žízeň?


Má slepice někdy žízeň? Neexistuje žádné přesné pravidlo, kolik vody by vaše slepičky měly během dne vypít, ovšem jistá pravidla v napájení drůbeže existují a je třeba se jimi řídit. Jedině tak docílíte toho, že nikdy žízeň mít nebude.

ČÍST CELÉ


Celoroční design kurníku


Celoroční design kurníku Narychlo stlučený kurník bez dostatečného přísunu čerstvého vzduchu a světla určitě nebude svůj účel plnit. Jaké bylo mělo být ustájení drůbeže a co rozhodně nikdy nepodnikat?

ČÍST CELÉ


Chov a péče o slepice napříč ročními obdobími


Chov a péče o slepice napříč ročními obdobími Jaro, léto, podzim a zima. Jaké roční období máte nejraději? A víte, jaké mají nejraději vaše slepičky? Všechny, pokud se mají pořád stejně dobře.

ČÍST CELÉ


Vranohlávka: slepice s krví bojovnice


Vranohlávka: slepice s krví bojovnice Znáte vzácnou slepičku vyšlechtěnou na území Německa a Nizozemska zároveň? Čím je pro chovatele vzácná a kde si ji dnes můžete pořídit se dozvíte v dnešním našem příspěvku do atlasu plemen.

ČÍST CELÉ


Umělé líhnutí husích vajec: hlavní zásady a úskalí


Umělé líhnutí husích vajec: hlavní zásady a úskalí Máte nemalé zkušenosti s líhnutím slepičích vajec a rádi byste zariskovali a zkusili si vylíhnout i malá housátka? Proč ne. Štěstí přeje připraveným, tak hodně štěstí i vám.

ČÍST CELÉ


Krmení křepelek pro začátečníky i náročné


Krmení křepelek pro začátečníky i náročné Křepelka není ptákem chamtivým, tedy bude vždy jíst jen tolik, kolik sama potřebuje. Čím a jak krmit tato malá zvířata, aby byl váš chov úspěšným a motivujícím pro další chovatele?

ČÍST CELÉ


Kdo vám snese hnědé vajíčko?


Kdo vám snese hnědé vajíčko? Hnědých vajíček se na světe vyprodukuje víc, než těch bílých nebo zelených. Proč tomu tak je a hraje barva vajíčka nějakou zásadní roli v jeho konzumaci?

ČÍST CELÉ


Na trh dorazil unikátní monitor embryí vajec


Na trh dorazil unikátní monitor embryí vajec Jde vůbec ještě líhnivost kuřátek a jiné drůbeže přivést ještě k větší dokonalosti, než tomu je doposud? Přesvědčit se o tom můžete samy v našem dnešním příspěvku.

ČÍST CELÉ


Jak vyčistit líheň


Jak vyčistit líheň Čistota půl zdraví a případě líhně, to platí dvojnásob. Chcete přeci, aby vaše čerstvě vylíhnutá kuřátka byla zdravá už od narození, ne? Čistá líheň tomu dost pomůže.

ČÍST CELÉ


Krmení kuřat aneb od kuřátka ke slepici


Krmení kuřat aneb od kuřátka ke slepici Máte nalíhnuto, ale hlavou se vám zmítá nekonečně otázek, co teď s malými kuřátky a jak je vůbec nakrmít?

ČÍST CELÉ


Bantamky: populární slepice díky své velikosti


Bantamky: populární slepice díky své velikosti Malé, ale shánčlivé a velmi oblíbené slepičky u nás i ve světe. To jsou bantamky. Pojďme se na ně podívat víc zblízka.

ČÍST CELÉ


Líhnutí křepelek na poprvé a s úspěchem


Líhnutí křepelek na poprvé a s úspěchem Zrození nového života a jeho následné péče a chov. I to je součástí každého domácí líhnutí. Kromě slepiček lze líhnout i křepelky a věřte, že to není nic náročného.

ČÍST CELÉ


Co se děje při líhnutí uvnitř vajíčka?


Co se děje při líhnutí uvnitř vajíčka? Zajímá vás, co se děje při líhnutí uvnitř vajíčka a co proces od vajíčka ke kuřeti vůbec obnáší?

ČÍST CELÉ


Skoncujte s rozbahněným výběhem během pár minut


Skoncujte s rozbahněným výběhem během pár minut Zná to asi každý chovatel. Venku delší dobu prší a výběh pro slepice se tak rázem stane jedno velké koupaliště s nánosem bahna. Jak se bahna rychle zbavit a jde vůbec mít výběh bez bahna?

ČÍST CELÉ


I líhnutí kuřat začátečníkem přináší ovoce


I líhnutí kuřat začátečníkem přináší ovoce Chystáte se letos na své „poprvé“? Jak se hned na začátku nezbláznit a domácí líhnutí si užít od začátku až do konce?

ČÍST CELÉ


Plemena slepic, která nezaskočí ani ten největší mráz


Plemena slepic, která nezaskočí ani ten největší mráz Jak velký mráz může venku být, aby mu slepice odolala? A platí pro různá plemena slepic stejné podmínky? Co když existují slepice, kterým mráz nevadí vůbec a i ty, které se s ním zase vypořádat nedokážou?

ČÍST CELÉ


Jak zazářit na chovatelské výstavě drůbeže?


Jak zazářit na chovatelské výstavě drůbeže? Výstava drůbeže nebo chovných králíků je oblíbený koníček, který si může vychutnat celá vaše rodina.

ČÍST CELÉ


Ankony: ekonomicky výhodné slepice


Ankony: ekonomicky výhodné slepice Co všechno vás bude fascinovat na selské slepičce pozoruhodného jména Ankona?

ČÍST CELÉ


Problémy s líhnutím kuřat aneb co vás čeká a nemine


Problémy s líhnutím kuřat aneb co vás čeká a nemine Jaké problémy mohu při umělém líhnutí vajec nastat a jak jim můžete předejít nebo je alespoň včas vyřešit, aby vám líhnutí přineslo tolik očekávané radosti?

ČÍST CELÉ


Nejčastější problémy s nohama u slepic


Nejčastější problémy s nohama u slepic I problémy s nohama se sem tam od času u vaší drůbeže mohou vyskytnout. Jaké jsou ty nejčastější, jak je léčit nebo spíše jak jimi předejít se dozvíte v dnešním příspěvku našeho pravidelného blogu.

ČÍST CELÉ


Jak správně krmit slepice během zimy?


Jak správně krmit slepice během zimy? Dnes se v našem blogu zaměříme na to, jak správně v průběhu zimních měsíců a největších mrazů krmit slepice a proč jejich jídelníček v tomto období musíte malinko pozměnit.

ČÍST CELÉ


5 plodin pro kvalitní a zdravá vejce


5 plodin pro kvalitní a zdravá vejce Chcete od slepiče ještě větší a více kvalitnější vajíčka? Jistě že ano, který chovatel by také nechtěl. Jak toho ale docílíte, aniž byste holkám nějak ublížili? Lehko, stačí se řídit pár radami.

ČÍST CELÉ


Ohlédnutí za měsícem prosinec


Ohlédnutí za měsícem prosinec Další měsíc za námi, a navíc jsme se všichni přehoupli do roku 2019. Čím byl ale pro Slepičáře prosinec zajímavým a co nového přinesl vám, našim věrným zákazníkům?

ČÍST CELÉ


Jak vybrat správnou líheň?


Jak vybrat správnou líheň? Plánujete si na jaře, až se počasí umoudří a venku zase vykoukne sluníčku, vylíhnout svá vlastní kuřátka? Pak je ten nejlepší čas vybrat správnou líheň, se kterou bude líhnutí probíhat jak po másle, už teď. Jak na to?

ČÍST CELÉ


Hamburčanka: selská slepice vytříbeného vzhledu


Hamburčanka: selská slepice vytříbeného vzhledu Elegantní slepička chovaná ve třech barevných rázech. Uhrane i vás?

ČÍST CELÉ


Apatická slepice: co je její příčinou a řešením


Apatická slepice: co je její příčinou a řešením Trápí vás u svých opeřených svěřenkyň načepýřené peří, nechuť k jídlu a jakýkoliv zájem o okolní svět? Co dělat s takovou slepičkou, která postává celý den na jednom místě a nenechá na sebe ani sáhnout?

ČÍST CELÉ


Nejlepší ochrana slepic před mrazem je?


Nejlepší ochrana slepic před mrazem je? Sněží, sněží, mráz kolem běží, zima je slepičce, do kurníku běží. A jak chráníte před mrazem vaše slepice? Mají k dispozici kurník nebo pro holky máte připravené i jiné vychytávky?

ČÍST CELÉ


Výroba a kvalita krmiv v roce 2018


Výroba a kvalita krmiv v roce 2018 Jak si stojí výroba krmiv pro drůbež a jaký stupeň kvality jí je právem přidělen?

ČÍST CELÉ


Jak si slepice podmanila svět aneb kde se vůbec vzala


Jak si slepice podmanila svět aneb kde se vůbec vzala Možná si říkáte obyčejná slepice, ale víte o tom, že toto zvíře patřilo už ve starověku k nejdůležitějším zvířecím obyvatelům každého hospodářského stavení? Kam až sahá historie slepice?

ČÍST CELÉ


Slepice Langšanky: učenlivé modelky


Slepice Langšanky: učenlivé modelky Poznejte se Slepičářem další ohrožené plemeno slepic, a to učenlivou langšanku.

ČÍST CELÉ


Efektivní a rychlé zateplení kurníku


Efektivní a rychlé zateplení kurníku Ideální kurník, který bude v zimě hřát, v létě chladit a zároveň bude bezpečný neexistuje, a tak je nutné jít těmto věcem malinko naproti a z obyčejného kurníku, udělat ten dokonalý. Ale jak?

ČÍST CELÉ


Dřevěný nebo zděný kurník: jaký vybrat a proč?


Dřevěný nebo zděný kurník: jaký vybrat a proč? Který kurník bude pro váš chov tím lepším? Ten dřevěný nebo zděný? Oba kurníky mají svá pro a proti, tak se k nim dnes podíváme za dveře a zjistíme, který bude tou nejlepší variantou pro vás.

ČÍST CELÉ


Kroužky pro slepice: jejich vznik a význam


Kroužky pro slepice: jejich vznik a význam Lidé ke své identifikaci používají občanský průkaz nebo jiný průkaz totožnosti. A slepice? Ty svou identitu dávají najevo pomocí kroužků. Jaká je další jejich funkce a jak vůbec vznikly?

ČÍST CELÉ


Slepičářovo ohlédnutí za měsícem listopad


Slepičářovo ohlédnutí za měsícem listopad Ohlédnutí za měsícem listopad je tady! Co se nám v těch dvou jedničkách povedlo a co naopak bychom chtěli vylepšit?

ČÍST CELÉ


Jaké bylinky pro vaše slepice v zimě?


Jaké bylinky pro vaše slepice v zimě? Voňavé a velmi nenáročné pro svůj růst, tím se vyznačují všechny bylinky na každé zahradě. Víte ovšem, že mohou být prospěšné i pro vaše slepice, a zvláště pak v zimě, kdy blahodárně působí na imunitní systém drůbeže.

ČÍST CELÉ


Čtyři zásady v krmení ovcí


Čtyři zásady v krmení ovcí Že se umíte dobře postarat o slepice a vodní drůbež? Zvládnete ale na jedničku i správné sestavení jídelníčku pro ovce, které jste se právě rozhodli chovat?

ČÍST CELÉ


Správná technika krmení vašich králíků


Správná technika krmení vašich králíků I krmení vašich králíků doprovází jistá pravidla a rozhodně se králici nespokojí s tvrdým pečivem a miskou vody. Jak nad krmením vyzrát, tak aby ušáci prospívali a byli pro vás co nejvíce užiteční?

ČÍST CELÉ


Jak správně oškubat kachnu?


Jak správně oškubat kachnu? Každou drůbež, pokud není zrovna určena do chovu, čeká „den D“ a tedy i její porážka. Zkušený chovatel jistě už někdy kachnu škubal, ale co ten nezkušený? Jak má správně oškubat takovou kachnu?

ČÍST CELÉ


Slepice Amroksky: pruhy, kam se podíváte


Slepice Amroksky: pruhy, kam se podíváte Co má amrokska společného s plymutkou? Žíhanou kresbu nebo i něco jiného?

ČÍST CELÉ


Jak velký výběh pro spokojené slepice?


Jak velký výběh pro spokojené slepice? Slepice je jedno z nejjednodušších zvířat, o které se člověk může starat, nicméně stále existují faktory, které jako správný chovatel při jejich chovu musíte vzít v úvahu. Dnes si povíme něco o velikosti výběhu pro slepice. Jak to s jeho velikostí vlastně je?

ČÍST CELÉ


Těstoviny pro slepice? Ano, ale jen ty krmné.


Těstoviny pro slepice? Ano, ale jen ty krmné. Těstoviny zaujímají přední místo každého slepičího jídelníčku. Jak to s nimi ale vlastně je a je rozdíl mezi krmnými a těmi, co se prodávají v supermarketu?

ČÍST CELÉ


Slepice liliputky: pýcha i užitek vaší zahrady


Slepice liliputky: pýcha i užitek vaší zahrady Slepice liliputky nepřínáší jen krásu vaší zahradě, ale i nemalý užitek. Ovšem bez žádné práce nejsou koláče a u chovu liliputek toto rčení platí dvojnásob. Proč?

ČÍST CELÉ


6 rad, jak chladnou zimu přežijí i vaše slepice


6 rad, jak chladnou zimu přežijí i vaše slepice Tma, chladné noci a pokles snášky. Není divu, že toto roční období se nelíbí žádnému chovateli. Existuje snad nějaká příručka, jak lehce a hravě zvládnete zimu vy i vaše slepice?

ČÍST CELÉ


Raz a dva a tři aneb jak naučit chodit slepice do kurníku


Raz a dva a tři aneb jak naučit chodit slepice do kurníku Jak naučit slepice, aby samy chodily do kurníku? Otázka, která se objevuje znovu a znovu. Tak se na tento problém podíváme trochu víc zblízka. A tedy.

ČÍST CELÉ


Čím nikdy nekrmit vaše slepice?


Čím nikdy nekrmit vaše slepice? Tak jako lidský žaludek netoleruje určité druhy potravin, stejně tak to mají i vaše slepice. A nemyslete si, že jde pouze o jakési klišé. Slepice ani žádná jiná drůbež popelnice opravdu není.

ČÍST CELÉ


Pavlovské slepice: nejstarší ruské slepice


Pavlovské slepice: nejstarší ruské slepice I nejstarší slepicí se může pochlubit největší stát světa. Je jím pavlovská slepice. Že jí neznáte? Tak to pojďme společně ihned napravit.

ČÍST CELÉ


Vaječná skořápka zblízka


Vaječná skořápka zblízka Vaječná skořápka, „odpad“, se kterým se setkává denně každý z nás. Jak vzniká, proč má různé barvy a k čemu lidem může posloužit?

ČÍST CELÉ


4 důvody, proč kurník koupit a nestavět vlastní


4 důvody, proč kurník koupit a nestavět vlastní Tak jste se doma konečně rozhodli, že budete chovat nějaké ty slepice? Co ale dál? Jak to bude s kurníkem? Vlastní výroba nebo ho prostě jednoduše koupíte on-line?

ČÍST CELÉ


Nejlepší zimní krmivo pro slepice je?


Nejlepší zimní krmivo pro slepice je? Zima, chladno a mráz. Jak řešit tyto zimní nesnáze s přehledem a hlavně tak, aby vaše drůbež byla co nejspokojenější se dozvíte v dnešním příspěvku.

ČÍST CELÉ


Slepičářovo ohlédnutí za měsícem říjnem


Slepičářovo ohlédnutí za měsícem říjnem A je tady naše další ohlédnutí za uplynulý měsíc. Co se Slepičářovi povedlo tentokrát a v čem mám menší slabiny?

ČÍST CELÉ


Vláknina a její důležitá role v krmivu slepic


Vláknina a její důležitá role v krmivu slepic Že je vláknina dobrá pro lidi, o tom se ví už dlouho, ale že by měla být i nějak prospěšná pro slepice? Pojďme se společně podívat pod pokličku této otázky.

ČÍST CELÉ


Jak být expertem v rozeznávání plemen slepic?


Jak být expertem v rozeznávání plemen slepic? Je to ona, nebo to není ona? Jak se jednou pro vždy vyznat v konkrétních plemenech slepic a nesplést si bílou Leghornku s bílým Lohmanem?

ČÍST CELÉ


Požírání vajec: dejte slepicím stop


Požírání vajec: dejte slepicím stop Vlastní požírání vajec je jednou z nejvíce nepříjemných záležitostí, které se vaše slepic mohou dopustit. Víte, co proti tomuto zlozvyku zaručeně na slepice platí?

ČÍST CELÉ


5 příznaků, že vaše slepice mají chřipku


5 příznaků, že vaše slepice mají chřipku Chřipka, nejčastější podzimní onemocnění, které netrápí bohužel už „jen“ lidi, ale došláplo si i na drůbež. Jak zavčasu poznat, že mají vaše slepice chřipku a jak jí dát vale?

ČÍST CELÉ


Nejčastější nemoci křepelek


Nejčastější nemoci křepelek Nemoci bohužel „nechodí“ jen po lidech, ale dost často mají zálusk i na drůbež. Jak mohou onemocnět křepelky ve vašem chovu a co na křepelčí neduhy zaručené pomáhá?

ČÍST CELÉ


Rady pro péči kachen v chladném počasí


Rady pro péči kachen v chladném počasí Zvládne kachna zimu, sníh a mráz stejně jako její kolegyně husa nebo potřebuji více péče?

ČÍST CELÉ


Vlašák vs. kohout Velsumky: rozdíly a příbuzné znaky


Vlašák vs. kohout Velsumky: rozdíly a příbuzné znaky Všichni neradi kupujeme zajíce v pytli, a tak si dnes posvítíme na kohoutky, kteří se na první pohled zdají být stejní, ale skutečnost je jiná. V čem se od sebe liší kohout vlašák od kohouta velsumky?

ČÍST CELÉ


Podzimní přepeřování slepic: lze ho urychlit?


Podzimní přepeřování slepic: lze ho urychlit? Nadešel čas obávaného přepeřování slepic. Jak nad ním vyzrát a co nejrychleji s ním pryč?

ČÍST CELÉ


Hudánka: slepička s motýlkovým hřebenem


Hudánka: slepička s motýlkovým hřebenem Motýlci se nejčastěji objeví ve vlasech děti, jako ozdobné sponky, ale slyšeli nebo viděli jste někdy, že by se jím mohla pyšnit i hlava slepice? I toto je možné. Důkazem je slepička nesoucí jméno Hudánka.

ČÍST CELÉ


Vlastní výroba šrotu pro nosnice


Vlastní výroba šrotu pro nosnice Máte rádi přehled o tom, co padá do krků vašich slepic? Zkusili jste jim někdy vyrobit směs nebo šrot sami? V dnešním příspěvku vám přinášíme pár tipů a rad, jak smíchat, tak aby holkám chutnalo.

ČÍST CELÉ


Užitečné rady, jak využít vaječné skořápky


Užitečné rady, jak využít vaječné skořápky Každý správná hospodyňka si jistě umí v kuchyni vždy poradit, jak využít zbylé žloutky nebo bílky a pokaždé z nich vykouzlí něco dobrého k snědku. Ví ale také stejně dobře, jak využít skořápky od vajíček?

ČÍST CELÉ


Ochočte si svou drůbež během pár dní


Ochočte si svou drůbež během pár dní Naučit papouška opakovat vaše slova nebývá nijak časově náročné, jak dlouho trvá naučit vaše slepice, aby přišly na zavolání a zobaly vám z ruky?

ČÍST CELÉ


Jak se stát uznávaným posuzovatelem výstavní drůbeže?


Jak se stát uznávaným posuzovatelem výstavní drůbeže? Každý může být v dnešní době téměř kýmkoliv, proč byste tedy zrovna vy nemohli být rozhodčím v posuzování výstavní drůbeže?

ČÍST CELÉ


Bílkoviny pro slepice: kde všude jsou ukryté?


Bílkoviny pro slepice: kde všude jsou ukryté? Bílkoviny jsou pro slepice důležité stejně jako vitamíny a minerální látky. Víte ovšem, v jakých potravinách se schovávají?

ČÍST CELÉ


Chov křepelek v zimním období


Chov křepelek v zimním období Jak zvládá zimní čas křepelka a snáší vůbec v zimě toto drobné zvířátko vajíčka?

ČÍST CELÉ


Nebojte se dát červy i slepicím


Nebojte se dát červy i slepicím Proč „skočí“ každá slepice po žížalce, která se zrovna dere ven z hlíny? U Slepičáře jsme na to „kápli“.

ČÍST CELÉ


Kupovat slepice na zimu? Proč ne.


Kupovat slepice na zimu? Proč ne. Budou mít dostatek tepla? Budou snášet dost vajíček? Nechcípnout mrazem? Také ještě pořád váháte na koupí slepic v zimě nebo těsně před ní? Není čeho se obávat, spíše naopak. Proč?

ČÍST CELÉ


Husy: vadí jim zima a sníh?


Husy: vadí jim zima a sníh? Co myslíte, jak reaguje husa na čerstvě napadaný sníh ve svém výběhu a je pro ni nějak nebezpečný?

ČÍST CELÉ


5 zdrojů energie pro vaše slepice v zimě


5 zdrojů energie pro vaše slepice v zimě Jaká potravina dodá vašim slípkám v chladných dnech nejvíce energie a doslova je „zahřeje“?

ČÍST CELÉ


Jakou péči v zimě potřebují králíci?


Jakou péči v zimě potřebují králíci? Co potřebují vaši ušáci v zimě víc než v létě? Je dobré jim kotce zateplit nebo zimu přežijí i bez většího přísunu teplíčka?

ČÍST CELÉ


Krevkérka: nejstarší francouzská slepice


Krevkérka: nejstarší francouzská slepice Nejstarší slepice se ve Francii objevila už v 16. století. Čím se vyznačuje a jaké má francouzská kráska typické znaky, podle kterých ji zaručeně poznáte?

ČÍST CELÉ


Lékárnička pro drůbež: co všechno v ní uchovávat?


Lékárnička pro drůbež: co všechno v ní uchovávat? Přesto, že slepice můžeme označit za vytrvalé zvíře, které vydrží ledacos, občas může nastat situace, kdy bude potřeba sáhnout po lékárničce a slípku na dvorku ošetřit. Jaké jsou základní věci, které by krabička měla obsahovat se můžete dozvědět v dnešním příspěvku.

ČÍST CELÉ


Slepičářovo ohlédnutí za měsícem září


Slepičářovo ohlédnutí za měsícem září Září je pryč. Prvňáčci jistě potěšili své rodiče prvními jedničkami a astronomicky, a vlastně i venku, nám začal podzim. Jaký byl měsíc září pro Slepičáře a čím jsme potěšili naše zákazníky nejvíce?

ČÍST CELÉ


I slepičí výběh potřebuje před zimou uklidit


I slepičí výběh potřebuje před zimou uklidit Venkovní prostor je v zimě důležitý stejně jako kdykoliv v roce, možná dokonce v zimním období ještě víc. Jak výběh pro slepice připravit na sníh a zimu? Co venku ponechat a co zase bude lepší před sněhem chránit?

ČÍST CELÉ


Bezpečné čištění špinavých vajíček


Bezpečné čištění špinavých vajíček Lidé konzumují i kupují většino očima, proto vám špinavá vajíčka moc parády nenadělají. Jak je bezpečně vyčistit od zaschlého trusu a přilepeného slepičího peří?

ČÍST CELÉ


3 důležité věci, které potřebuje v zimě každá slepice


3 důležité věci, které potřebuje v zimě každá slepice Víte, jaké tři důležité věci potřebuje každý slepice, aby přečkala zimu bez větších následků?

ČÍST CELÉ


Jak vyčistit snáškové hnízdo přírodní cestou?


Jak vyčistit snáškové hnízdo přírodní cestou? Každý chovatel už jistě dávno ví, že čistota je pro celkové zdraví slepic na prvním místě, co se týče péče o chov. Čistících produktů je ovšem celá škála. Dnes se zaměříme hlavně na ty přírodní. Které to budou?

ČÍST CELÉ


Kohout aneb správný výběr slepičího nápadníka


Kohout aneb správný výběr slepičího nápadníka Kohout rozděluje chovatele na dva tábory. Jeden z nich kohouta do svého hejna za žádnou cenu nechce, ten druhý si zase bez něj nedokáže svůj dvůr představit. My se dnes postavíme na stranu druhého tábora a řekneme si, jak vybrat taková kohouta, aby s ním byly spokojené všechny vaše slepice i vy, jakožto chovatel.

ČÍST CELÉ


Volně žijící slepice: ano, ale vždy na dosah chovateli


Volně žijící slepice: ano, ale vždy na dosah chovateli Produkce zlatých žloutků a šťastné slepice. Přiznejte se, kdo z vás po tom prahne? Jste to právě vy? Pak vám přinášíme řešení. A jaké?

ČÍST CELÉ


Ušetřete na krmivu pro drůbež díky těmto trikům


Ušetřete na krmivu pro drůbež díky těmto trikům Bojíte se zjištění, že vaše domácí vajíčka vás stojí víc peněz než to, co byste za ně zaplatili v obchodě? Pojďme se tedy společně strachu postavit čelem a sepsat si pár rad a tipů, jak se dá na krmivu pro drůbež ušetřit nemalý peníz.

ČÍST CELÉ


Podzimní péče o vaše slepice


Podzimní péče o vaše slepice Až se vás podzim zeptá, jak máte své hejno slepic připraveno na jeho příchod, co mu odpovíte?

ČÍST CELÉ


Jakou drůbež kupovat na podzim?


Jakou drůbež kupovat na podzim? Pohráváte si s myšlenkou, zda je ještě stále vhodná doba na nákup mladé drůbeže na váš dvorek? Určitě máte obavy, že tak jak dokáže u nás rychle přijít léto, může se dostavit i zima a co potom s mladou slepicí, která nebude snášet vajíčka? Než se nadobro rozhodnete, přečtěte si pár užitečných rad, které vám pomohou se správně rozhodnout.

ČÍST CELÉ


Slepice a vaše děti: naučte je o ně pečovat


Slepice a vaše děti: naučte je o ně pečovat Také často vzpomínáte na své dětství u prarodičů, kteří s láskou chovali slepice a vy jako malé děti jste o prázdninách nemohly dospat, jak jste se těšily, až půjdete po snídani sesbírat do kurníku snesená vajíčka? Dnes přinášíme návod, jak to zase naučit své potomky.

ČÍST CELÉ


Rybí moučka: účinné řešení proti oštipování drůbeže


Rybí moučka: účinné řešení proti oštipování drůbeže S oštipováním drůbeže se v dnešní době setkává nejeden malochovatel slepic, ale i hus a kachen. Jaké jsou jeho příčiny, jak kanibalismu zabráníte a existuje nějaká účinná prevenci proti vzájemným útokům drůbeže?

ČÍST CELÉ


Poprvé na chovatelské výstavě drůbeže


Poprvé na chovatelské výstavě drůbeže Řekli jste si doma s manželem nebo s dětmi, že se konečně také vydáte podívat na nějakou tu výstavu slepic, když už se jejich chovu věnujete z generace na generaci? Co je dobré před návštěvou vědět, abyste si ji náležitě užili a nebyli jste jak v Jiříkově vidění?

ČÍST CELÉ


Osvětlení aneb jak mít dostatek světla v kurníku


Osvětlení aneb jak mít dostatek světla v kurníku Tak, jako každá rostlina na zemi potřebuje ke svému životu světlo, tak ani slepice není výjimkou. Kolik hodin světla potřebuje slepice, aby byl chovatel spokojen s její produkcí vajec?

ČÍST CELÉ


Hedvábničky aneb komediantské slepice


Hedvábničky aneb komediantské slepice Znáte slepici s nápadným srstnatým opeřením připomínající králíka? Že ne. Pojďte se s nám na ně podívat zblízka, stojí to za to.

ČÍST CELÉ


6 kroků, jak připravit kurník na zimu


6 kroků, jak připravit kurník na zimu Zdá se vám, že je ještě příliš brzo připravovat svůj chov na zimu? My u Slepičáře si myslíme že, je to tak akorát, zima může přijít ze dne na den, a tak je lepší pomaloučku na chladné zimní časy nachystat i váš kurník. Zde je pár našich rad.

ČÍST CELÉ


Výstavy a akce přicházejí na Slepičáře


Výstavy a akce přicházejí na Slepičáře Účastníte se rádi nejrůznějších akcí týkající se naší-vaší oblíbené drůbeže? Nebo dokonce nějakou tu výstavu, akci, nebo burzu dotýkající se problematiky drůbežářství pořádáte? Na Slepičáři jsme se rozhodli zviditelňovat a podporovat vaše oblíbené, nebo vámi pořádané projekty pravidelnými zmínkami na našich webových stránkách.

ČÍST CELÉ


Kachní vejce: konzumace se bát nemusíte, ale…


Kachní vejce: konzumace se bát nemusíte, ale… Kdo z vás rád brousí do neprobádaných vod, co se týče konzumace jídla? Pokud jste to právě vy, mohlo by vás na talíři zajímat kachní vajíčko, které již celá slavná Evropská Unie využívat v kuchyních povolila.

ČÍST CELÉ


Vliv krmiva na drůbež a její produkty


Vliv krmiva na drůbež a její produkty Mít hromadu vajec a pak se těšit z libového masíčka je sen každého chovatele. Jaký faktor je tím nejdůležitějším? Jakou zvolit výživu slepic, když na ní závisí celý váš chovatelský úspěch?

ČÍST CELÉ


Česká slepice je možná na pokraji vyhynutí


Česká slepice je možná na pokraji vyhynutí To, co bylo dříve u nás běžné, se dnes stává spíše raritou. Platí to bohužel i v chovu české slepice, která je jediným původním plemenem slepice chovaným na našem území již po dlouhá staletí.

ČÍST CELÉ


Co dělat, když slepice nechce žrát


Co dělat, když slepice nechce žrát Máte slepičky „popelnice! Nebo jste se někdy dostali do situace, že vám slepice přestala žrát? Co teď s tím?

ČÍST CELÉ


Dejte si vajíčko. A jaké bude to nejlepší?


Dejte si vajíčko. A jaké bude to nejlepší? Rádi experimentujete a líbí se vám rozmanitost na jídelním talíři? Pak jsme pro vás připravili seznam všech možných druhů vajec, které lze u nás ochutnat. Jaké vajíčko vás překvapí nejvíce?

ČÍST CELÉ


Nebojte se kupovat krůty i na podzim


Nebojte se kupovat krůty i na podzim V posledních letech vzrostl počet krůt chovaných u nás na 1 milion kusů. Jak takový chov krůt vypadá a lze tyto velikány chovat i s přicházejícím podzimem?

ČÍST CELÉ


Mají vitamíny vliv na produkci vajec?


Mají vitamíny vliv na produkci vajec? Odpověď zní jednoznačně ano. A chovatelé, kteří si stále nenašli tu správnou cestu k doplňkům stravy pro svou drůbež, by o tom měli pomalu ale jistě uvažovat, neboť přichází podzim a s ním spojené výpadky snůšky.

ČÍST CELÉ


Lafleška: černá slepice s čertím hřebenem


Lafleška: černá slepice s čertím hřebenem Také jste si mysleli, že rohy může mít jen kráva nebo čert? A co taková slepička Lafleška? Je vůbec možné, aby slepice měla rohy?

ČÍST CELÉ


Chov králíků pro začátečníky


Chov králíků pro začátečníky Chov králíků, není tak snad, jak se na první pohled může zdát. Než s chovem začnete, raději si přečtěte náš dnešní příspěvek.

ČÍST CELÉ


Levný chov drůbeže díky jednoduchým trikům


Levný chov drůbeže díky jednoduchým trikům Mít co nejmenší náklady na krmení a co nejvíce kvalitně vykrmených kusů drůbeže na svém dvoře je snad sen každého chovatele. Je tento stav ovšem vůbec možný?

ČÍST CELÉ


Vykrmená drůbež: proč a kdy ji kupovat


Vykrmená drůbež: proč a kdy ji kupovat Pořízení vykrmené zvěře vám ušetří spoustu starostí, víte ovšem, jak se o drůbež náležitě postarat a jak ji třeba ubráti před nezvaným hostem vaší zahrady?

ČÍST CELÉ


Husokachna: je víc husa nebo kachna?


Husokachna: je víc husa nebo kachna? Ani jedno, ani druhé. Husokachna je totiž křížencem pouze kachny, a to pekingské a pižmové. Co dalšího vás může na mulardech překvapit?

ČÍST CELÉ


Skladujte násadová vejce jako profesionálové


Skladujte násadová vejce jako profesionálové Líhnutí kuřátek probíhá na mnoha zahradách a dvorcích i v tomto období. Víte ovšem, jak správně připravit násadové vejce, abyste dosáhli těch správných a vámi očekávaných výsledků?

ČÍST CELÉ


Nešťastné náhody, co zabijí slepice


Nešťastné náhody, co zabijí slepice Při nešťastné náhodě neumírají jen lidé. Občas tato situace můžete nastat i na vašem dvoře a většinou kvůli zbytečnostem můžete přijít i o celé hejno slepic.

ČÍST CELÉ


Víme, proč nosnice v létě občas nenesou


Víme, proč nosnice v létě občas nenesou Léto, venku je vidět dlouho do noci a vy jako chovatel drůbeže očekáváte co největší produkci vajec od vašich nosnic, ale vajíček je stála méně a méně. Proč se tak děje?

ČÍST CELÉ


Koupit husu nebo kachnu?


Koupit husu nebo kachnu? Také nikdy nepoznáte, zda se díváte na husu nebo kachnu? Rádi byste si nějakou tu vodní drůbež pořídili, ale nevíte, která z nich je lepší? Po přečtení dnešního příspěvku budete mít jasno jednou provždy. Tak hurá do toho.

ČÍST CELÉ


ČSH: registrace a uznávání plemen drůbeže


ČSH: registrace a uznávání plemen drůbeže Co všechno obsahuje směrnice pro registraci a uznávání plemen a barevných rázů drůbeže?

ČÍST CELÉ


Podání minerálních látek drůbeži krok za krokem


Podání minerálních látek drůbeži krok za krokem Do vody, zobáku nebo do krmení? Kam správně podávat vitamíny a minerály vaší drůbeže?

ČÍST CELÉ


Bio chov slepic: je u nás vůbec možný?


Bio chov slepic: je u nás vůbec možný? Napadla vás otázka vybudovat si své bio vejce a je to vůbec možné? Jestliže se dají v obchodě koupit bio kalhoty, proč byste tedy nemohli mít své bio slepičky, a tudíž bio vejce. Ovšem bude to dřina. A jaká se můžete dozvědět od našeho Slepičáře.

ČÍST CELÉ


Dorkinka: nejstarší slepice s nejistou budoucností


Dorkinka: nejstarší slepice s nejistou budoucností Znáte slepičí dámu se jménem Dorkinka, která je díky svému robustnímu tělu chována především pro maso? Že ne? Slepičář si vám dnes dovolí jednu takovou dorkinku představit.

ČÍST CELÉ


Vápenný grit: je opravdu pro slepice tak důležitý?


Vápenný grit: je opravdu pro slepice tak důležitý? Než si řekneme všechno výhody vápenného gritu, které slepice získají, pokud jim pár kamínků budete denně rozhazovat po výběhu, zapamatujte si jednu důležitou věc, a to, že grit pro slepice důležitý byl, je a vždycky bude.

ČÍST CELÉ


Než začnete chovat králíky je nutné....


Než začnete chovat králíky je nutné.... Kromě kurníků plných slepic se na české dvorky vracejí i králíkárny. Dnes vám Slepičár poradí, jak na chov králíků krok za krokem.

ČÍST CELÉ


Pomůže zkoumání DNA s bojem proti ptačí chřipce?


Pomůže zkoumání DNA s bojem proti ptačí chřipce? Ptačí chřipka, onemocnění drůbeže omílané snad ze všech stran, přesto se stále vyskytuje a když udeří, má fatální následky. Proč se tak děje a je možné se nemoci jednou provždy zbavit?

ČÍST CELÉ


Jak dlouho žije slepice?


Jak dlouho žije slepice? Otázka, na kterou neexistuje přesná odpověď, přesto se pokusíme na konci dnešního příspěvku odpovědět co nejpřesněji.

ČÍST CELÉ


Kočinka: největší a nejtěžší slepice na pokraji vymření


Kočinka: největší a nejtěžší slepice na pokraji vymření Největší a nejtěžší slepici na světě možná odzvonilo. Proč je tato slípka, která na první pohled vypadá opravdu statně na pokraji vyhynutí? Kdo za to může?

ČÍST CELÉ


Maso drůbeže aneb která slepice chutná nejlépe


Maso drůbeže aneb která slepice chutná nejlépe Pokud patříte mezi milovníky drůbežího masa jistě víte, že toto maso patří k nejpoužívanějším surovinám v naší kuchyni, přičemž nejznámější je maso kuřecí. Víte ovšem, jak staré kuřecí maso je na pultech vůbec k dostání a kdy je nejlepší drůbež porazit, pokud si chováte svou vlastní?

ČÍST CELÉ


Jak vyrobit jezírko pro kachny?


Jak vyrobit jezírko pro kachny? Kachnu řadíme mezi vodní drůbež, voda bude tedy klíčovým předpokladem k jejich úspěšnému chovu. Víte ovšem, jak ji dostat na váš dvůr?

ČÍST CELÉ


5 tipů, jak udělat slepicím stín


5 tipů, jak udělat slepicím stín Stín, nejlepší místo v horkém dni, kdy venkovní teploty atakují letní čtyřicítky. Jak ulevit od horko slepicím, jaké místo pro ně bude tím nejlepším, kam se pře sluníčkem rády schovají?

ČÍST CELÉ


Nejčastějšími problémy v chovu drůbeže jsou…


Nejčastějšími problémy v chovu drůbeže jsou… Bohužel i chov drůbež sebou nese jistá rizika, která vás dříve nebo později zastihnou. Jak být co nejlépe připraven a nebezpečí zastavit nebo zmírnit?

ČÍST CELÉ


Roční slepice: snáší vůbec vajíčka?


Roční slepice: snáší vůbec vajíčka? Máte zálusk na koupi ročních slepic a jste v rozpacích, neboť jeden chovatel na ně nedá dopustit a ten druhý by si je už nikdy v životě nekoupil? Kdo má PRAVDU?

ČÍST CELÉ


Smyslové vnímání slepic


Smyslové vnímání slepic Víte, jak je drůbež vůbec schopna krmiva zpracovat, jak to v každé slípce vlastně „funguje“ a co všechno muže ovlivnit příjem a využití potravy?

ČÍST CELÉ


Slovníček drůbežářských pojmů


Slovníček drůbežářských pojmů Každé odvětví nebo obor má svá specifická slova, která občas ve skutečnosti znamenají úplně něco jiného, než se na první pohled může zdát. Dnes máte možnost se těchto pár slov naučit.

ČÍST CELÉ


Andaluska: temperamentní a hrdá Španělka


Andaluska: temperamentní a hrdá Španělka Andaluska, slepička, která svou rodnou zemi charakterizuje ve všech svých znacích. A které, že to jsou?

ČÍST CELÉ


Jak chovat zakrslou slepici?


Jak chovat zakrslou slepici? Věděli jste, že za zakrslou slepicí nelze označit každé malé plemeno slepice?

ČÍST CELÉ


Hlasové projevy drůbeže


Hlasové projevy drůbeže "Kokokodááák, kykyrykýýý, gagaga". Jistě všichni znáte tyto zvuky rozléhající se po každé vesnici. Víte ovšem, proč je drůbež vydává?

ČÍST CELÉ


Nejvíc vajíček vám dá… Víte kdo?


Nejvíc vajíček vám dá… Víte kdo? Která slepice snese za rok nejvíc vajíček? Máte také i vy svou favoritku nebo stále hledáte tu, která by pokryla vajíčkové potřeby celé vaší rodiny? A víte, že hodně vajíček se můžete dočkat i od jiné drůbež než jen od slepice?

ČÍST CELÉ


Pštros: (ne)náročný a nelétavý obr


Pštros: (ne)náročný a nelétavý obr Věděli jste, že chov pštrosů je v Africe obrovskou obchodní příležitostí? Jak je to s chovem pštrosů u nás? Rádi byste jich také na svém dvorku pár chovali? Čtěte více a dozvíte se až neuvěřitelné věci.

ČÍST CELÉ


Drůbeží nemoci přenosné na člověka


Drůbeží nemoci přenosné na člověka Vášnivý chovatelé drůbeže zpozorněte – existuje nemalá řada nemocí, které jsou přenosné ze slepice na člověka.

ČÍST CELÉ


Jak správně manipulovat s drůbeží?


Jak správně manipulovat s drůbeží? Potřebujete odchytit, přenést nemocnou nebo zraněnou slípku a ona vám pořád prokluzuje mezi rukama? Po dnešním příspěvku se vám to jistě podaří i bez většího újmu zdraví vašeho nebo toho slepičího.

ČÍST CELÉ


Chystáme drůbež na výstavu


Chystáme drůbež na výstavu Výstavy psů nejsou nic ojedinělého, ale co takové výstavy a soutěže drůbeže, lákají vás?

ČÍST CELÉ


Kuska: bezocasá, přesto krásná slepička


Kuska: bezocasá, přesto krásná slepička Znáte bezocasou slepici se zvláštním jménem?

ČÍST CELÉ


Troufnete si na odchov křepelčat?


Troufnete si na odchov křepelčat? Uplynulo 17 dní a vylíhnula se vám malá křepelčata? Co s nimi dál?

ČÍST CELÉ


4 tipy, jak udržet slepice v létě v pohodě


4 tipy, jak udržet slepice v létě v pohodě Léto je v plném proudu, sem tam sprchne, ale jinak sluníčko pálí o sto šest. Víte, jak na jeho žár připravit i vaše slípky?

ČÍST CELÉ


Průjem drůbeže: preventivní opatření a účinná léčba


Průjem drůbeže: preventivní opatření a účinná léčba Zdravotní stav chované drůbeže by měl každý chovatel kontrolovat denně. Víte, co dělat při prvních příznacích průjmu?

ČÍST CELÉ


Když je vaše slepice slepá...


Když je vaše slepice slepá... ...je to velmi nepříjemný stav, zvlášť pak pro samotnou slepou slepičku. Co slepota způsobuje a jde ji vůbec zabránit?

ČÍST CELÉ


Proč kohout nekokrhá?


Proč kohout nekokrhá? Kokrhání patří ke kohoutovi stejně jako pláč k malému dítěti. Ovšem, může nastat i situace, kdy kohoutek kokrhat přestane. Co potom s ním?

ČÍST CELÉ


Nenakažlivá drůbeží onemocnění


Nenakažlivá drůbeží onemocnění Zaplať pánbůh, ne každá nemoc je ta nakažlivá. Ovšem i tato onemocnění musí brát chovatel v úvahu a neotáčet se k nim zády.

ČÍST CELÉ


Bojí se drůbež bouřky?


Bojí se drůbež bouřky? Také to občas na vašem dvoře "bliká" k zbláznění? Jak na bouřku reaguje drůbež? Nevíte? Po dnešním příspěvku už vědět budete.

ČÍST CELÉ


Ardeňanka: nejstarší slepice světa


Ardeňanka: nejstarší slepice světa I hrabavá drůbež má svého nejstaršího zástupce na světe a je jím právě zmíněná slepička s názvem Ardeňka. Proč se stala nejstarším plemen slepic na světě a čím je charakteristická?

ČÍST CELÉ


Jak vybrat správnou podestýlku pro slepice


Jak vybrat správnou podestýlku pro slepice Řešíte právě otázku, jakou podestýlku vaší drůbeži do jejich bejváčků umístit? Pak jsme se do tématu dne trefili a tady jsou Slepičářovo rady.

ČÍST CELÉ


Proso: krmivo (ne)jen pro slepice


Proso: krmivo (ne)jen pro slepice Říkáte si: fuj, zrní. To mi určitě slepice žrát nebudou, jsou totiž rozmlsané až na půdu." Zkusili jste je někdy pohostit prach obyčejným prosem?

ČÍST CELÉ


Rozdíl mezi křepelčím a slepičím vajíčkem...


Rozdíl mezi křepelčím a slepičím vajíčkem... ...ten poznáte už na první pohled. Čím dalším se vajíčka od sebe liší?

ČÍST CELÉ


Drůbež a elektrolyty: v čem spočívá jejich tajemství


Drůbež a elektrolyty: v čem spočívá jejich tajemství Chovateli div se, ale bez elektrolytů nemůžu správně fungovat ani tělo tvých slepic. A proč?

ČÍST CELÉ


1, 2, 3...kolik vajec denně můžete sníst?


1, 2, 3...kolik vajec denně můžete sníst? Víte, kolik vajec denně je bezpečných a kolik se jich už konzumovat nedoporučuje?

ČÍST CELÉ


Praktické napájení drůbeže v létě


Praktické napájení drůbeže v létě Voda, blahodárná kapalina, bez které si neumí svůj život představit ani ten nejmenší tvor na zemi, natož potom drůbež.

ČÍST CELÉ


Slepice do (ne)každé rodiny, i k dětem


Slepice do (ne)každé rodiny, i k dětem Láká vás chov slepic čím dál víc, jen nevíte, zda je přijmou všichni členové vaší rodiny? Pojďte se s námi přesvědčit, že jejich chov vás spíše stmelí nikoliv rozdělí.

ČÍST CELÉ


Křepelka a vaše potěšení z jejího chovu


Křepelka a vaše potěšení z jejího chovu Křepelka a její užitek pro chovatele. Jak to s ním doopravdy je? Je malý jako samotná křepelka nebo naopak velký?

ČÍST CELÉ


Jací dravci útočí nejčastěji na slepice?


Jací dravci útočí nejčastěji na slepice? Zabíjí vám "někdo" slepice? Chcete za každou cenu přijít na škodnou ve vašem revíru? Se Slepičářem se vám to po dnešním přečtení příspěvku jistě podaří.

ČÍST CELÉ


Sestavení správné krmné dávky


Sestavení správné krmné dávky Jak sestavit přesnou krmnou dávku pro hejno deseti slepic a kolik zrní nasypat pěti krůtám? Víme v dnešním příspěvku.

ČÍST CELÉ


Bičivka krocaní: střevní onemocnění drůbeže


Bičivka krocaní: střevní onemocnění drůbeže Kdo má nakažení touto nemocí na svědomí a jak proti němu bojovat? To vše a mnohem více se dozvíte v dnešním příspěvku.

ČÍST CELÉ


Držení a péče o chovné kachny


Držení a péče o chovné kachny Vrtá vám v hlavě myšlenka držení chovných kachen? A proč vlastně ne, i kachny dokážou být domácími mazlíčky.

ČÍST CELÉ


Breda: Slepice s hlasem tenora


Breda: Slepice s hlasem tenora Znáte slepici s vraní podobou a kokrháním tak hlubokým, že je slyšet na míle daleko?

ČÍST CELÉ


Co byste měli vědět o křepelkách


Co byste měli vědět o křepelkách Křepelky patří k nejmenšímu druhu drůbeže na světe, ovšem zájem chovatelů o jejich koupi a chov patří zase k tomu největšímu. Jak je to možné?

ČÍST CELÉ


Rozmnožování drůbeže: koho množit a nemnožit


Rozmnožování drůbeže: koho množit a nemnožit Myslíte si, že každou drůbež lze rozmnožovat? Omyl. A proč?

ČÍST CELÉ


Jak dlouho sedí kvočna na vejcích?


Jak dlouho sedí kvočna na vejcích? Myslíte si, že existuje nějaký přesný matematický vzoreček, podle kterého lze vypočítat délku sezení kvočny na vejcích?

ČÍST CELÉ


Přerůstání drápů, ostruh a zobáků: jak drůbeži pomoci?


Přerůstání drápů, ostruh a zobáků: jak drůbeži pomoci? Drůbež, zobák, drápy, ostruhy a jejich úprava. Jak a kdy provádět drůbeži pedikúru?

ČÍST CELÉ


Slepičářův světoběžník #15: Chovatel jako veterinář


Slepičářův světoběžník #15: Chovatel jako veterinář Zdravotní stav chovaných zvířat byste měli kontrolovat denně. Jak se ale zachovat, když něco není v pořádku?

ČÍST CELÉ


"Žabky" u housat aneb zánět kořene jazyka


"Žabky" u housat aneb zánět kořene jazyka Jakou neplechu nadělá taková "žabka" u malých housat nebo kachňat?

ČÍST CELÉ


Pozor na ptačí neštovice u slepic


Pozor na ptačí neštovice u slepic Může mít slepice neštovice? Bohužel ano, toto virové onemocnění, se kterým se potýká nejeden rodič malých dětí může potrápit i drůbež.

ČÍST CELÉ


Porážka drůbeže a naše rady nezkušenému


Porážka drůbeže a naše rady nezkušenému Po ukončeném výkrmnu nebo snášce většinou nastává čas k porážce. Jak bez chyby zvládnout premiéru?

ČÍST CELÉ


Jak získat husí prachové peří


Jak získat husí prachové peří Draní husího prachového peří není nic složitého, chce to jen trochu odvahy a správné načasování.

ČÍST CELÉ


Stres u drůbeže: jak proti němu bojovat?


Stres u drůbeže: jak proti němu bojovat? Koho by to napadlo, že se dnes setkáme s výrazem vystresovaná slepice. Bohužel stres zavítal i do kurníků. Co s tím?

ČÍST CELÉ


Výkrm drůbeže od A do Z


Výkrm drůbeže od A do Z Jak správně na výkrm drůbeže, abyste sklízeli včas vámi dlouho očekávané ovoce?

ČÍST CELÉ


Krmná směs není jen prostým šrotem


Krmná směs není jen prostým šrotem Krmení představuje v chovu slepic nejdůležitější část. Na jakou úroveň jste ho povýšili na dvorku vy?

ČÍST CELÉ


Holokrčky: slepice se strašidelnou vizáží


Holokrčky: slepice se strašidelnou vizáží Znáte holokrčky, plemeno nevšedního vzhledu, které odolá i nevyzpytatelnému počasí?

ČÍST CELÉ


Co mají kachny a husy a slepice ne?


Co mají kachny a husy a slepice ne? Víte co spojuje hrabavou a vodní drůbež a co ji naopak rozděluji na dva odlišné světy?

ČÍST CELÉ


Když slepice kašle a kýchá...


Když slepice kašle a kýchá... ...sirup na kašel jim nepomůže. Je nutné tomu co nejdříve přijít na kloub a situaci co nejrychleji vyřešit.

ČÍST CELÉ


Bojujte proti vlhkosti v kurníku s grácií


Bojujte proti vlhkosti v kurníku s grácií Vlhkost ve slepičím bejváku úzce souvisí s produkcí vajec i kvalitou masa chovaných nosnic. Podívejte se díky Slepičáři na vlhko v kurníku zblízka, nestačíte se divit.

ČÍST CELÉ


Napáječka a krmítko: zvolte to správné příslušenství


Napáječka a krmítko: zvolte to správné příslušenství Krmítko i napáječka patří beze sporu do každého kurníku. Víte ale jakou barvu a velikost zvolit?

ČÍST CELÉ


Jak osvěžit slepice v horkém počasí?


Jak osvěžit slepice v horkém počasí? Každému zvířeti můžu být a je v teplých dnech horko. Víte, jak zaručeně zchladíte vaše slepice?

ČÍST CELÉ


Ideální kvočna aneb jak se pozná pravá máma


Ideální kvočna aneb jak se pozná pravá máma Plánujete si tohle jaro vylíhnout vlastní kuřecí drobotinu? Pak se začněte poohlížet po té pravé slepičí mámě - kvočně.

ČÍST CELÉ


Nový kohout ke slepicím bez stresu a s radostí


Nový kohout ke slepicím bez stresu a s radostí Pořídili jste holkám nového kohouta? A co teď?

ČÍST CELÉ


Tepelný stres u nosnic a jak nad ním vyzrát


Tepelný stres u nosnic a jak nad ním vyzrát Venkovní teploty i v jarních měsících šplhají ke třicítce a co potom v létě? Zkuste být napřed a své slepice na parné léto připravit včas.

ČÍST CELÉ


Alergie u drůbeže: od pylu až po plísně


Alergie u drůbeže: od pylu až po plísně Alergie? Proč se řeší alergie na Slepičáři? Světe div se, alergie totiž může dostihnout i naši oblíbenou drůbež.

ČÍST CELÉ


Růst a dospívání housátek


Růst a dospívání housátek Odchov housat bez husy je pro chovatele náročnější než odchov pod husou. Jak odchov zvládnete levou zadní?

ČÍST CELÉ


Větrání v kurníku: proč je potřeba


Větrání v kurníku: proč je potřeba Klepe si na čelo a říkáte si, že větrat v kurníku se nemusí? Omyl, musí a víte proč?

ČÍST CELÉ


Dolnorýnské slepice: rychle rostoucí krásky


Dolnorýnské slepice: rychle rostoucí krásky Dolnorýnskou slepici znáte možná také pod názvem "modrá masná slepice". Co ale o ní zaručeně nevíte?

ČÍST CELÉ


Slepice a vitamíny. Jak to vlastně je?


Slepice a vitamíny. Jak to vlastně je? Vitamíny jsou nejvýznamnější skupinou organických látek nezbytných pro normální růst, vývoj, užitkovost a zdravotní stav drůbeže.

ČÍST CELÉ


Prší a prší? Jak to nese vaše drůbež?


Prší a prší? Jak to nese vaše drůbež? Jarní ale i letní čas bývá často obdobím deště. Jak příval deště zvládá vaše drůbež?

ČÍST CELÉ


Dlouhověká slepice, to je Lohman hnědý nebo bílý


Dlouhověká slepice, to je Lohman hnědý nebo bílý Víte jaký je rozdíl mezi lohmankou bílou a hnědou?

ČÍST CELÉ


Husy v zahradě: co o nich možná (ne)víte?


Husy v zahradě: co o nich možná (ne)víte? Pro někoho možná až vtipný vodní pták, kterého díky hlasovému vyjádření „ga ga ga“ zná i to nejmenší dítě.

ČÍST CELÉ


Zatučněná slepice aneb pozor na překrmování


Zatučněná slepice aneb pozor na překrmování Nenesou vám slepice? Jednou z příčin, proč se tak děje, může být jejich náhlé ztučnění.

ČÍST CELÉ


Slepičárův světoběžník #14: jak dopadly kontroly vajec v ČR?


Slepičárův světoběžník #14: jak dopadly kontroly vajec v ČR? Jaká je kvalita českých i zahraničních vajec prodávaných na českých pultech? Není dostačující ani tragická, ona je totiž výborná.

ČÍST CELÉ


Rachitida neboli křivice drůbeže


Rachitida neboli křivice drůbeže Znáte nemoc drůbeže zvanou rachitida? Že ne. Tak dnes se dozvíte, co je tahle potvora zač.

ČÍST CELÉ


Jak naučit malé krůty pít a žrát?


Jak naučit malé krůty pít a žrát? Jak naučit malé krůty přijímat potravu a napájet se? Velice snadno, čtěte dál a budete zkušeným chovatelem bílých velikánů během jednoho dne.

ČÍST CELÉ


Slepice a kočky na jednom dvoře


Slepice a kočky na jednom dvoře Chováte slepice i kočky? Nebojte se, přežije vám všechno.

ČÍST CELÉ


Vyznejte se v barvách slepic jednou provždy


Vyznejte se v barvách slepic jednou provždy Máte slepičku s kolumbijským zbarvením, vločkovou kresbou nebo jen "obyčejnou" červenou? Víte nebo nevíte?

ČÍST CELÉ


Jaro volá. Připravte na něj i slepičky.


Jaro volá. Připravte na něj i slepičky. Hola, hola jaro volá, a tak vstávej semínko holala, bude z tebe... Kuřátko nebo housátko?

ČÍST CELÉ


Kuře z Bresse aneb slepice v národních barvách


Kuře z Bresse aneb slepice v národních barvách Co je bréské kuře zač a odkud pochází se dozvíte v dnešním příspěvku.

ČÍST CELÉ


Nechat slepice na zahradě? Proč ne.


Nechat slepice na zahradě? Proč ne. Přemýšlíte nad pořízením nového chovného hejna slepic, ale bojíte se, že vám jeho obsazenstvo zdevastuje zahradu?

ČÍST CELÉ


Kohoutek nebo slepička aneb jak na pohlaví slepic


Kohoutek nebo slepička aneb jak na pohlaví slepic Objednali jste si mladé kuřičky a bojíte se, že všechno budou nakonec kohouti?

ČÍST CELÉ


Kvalita vajec na českém trhu


Kvalita vajec na českém trhu Jaká je jakost vajec u nás v Česku? Odpovídá jejich cena, která se stále zvyšuje, opravdu jejich kvalitě?

ČÍST CELÉ


Jak na dravce ve vzduchu a výběhu?


Jak na dravce ve vzduchu a výběhu? "Prohra je jen příležitost k tomu, abyste začali znovu a inteligentněji". Jak na dravce ve výběhu vám poradíme v dnešním příspěvku.

ČÍST CELÉ


Kachna jako pomocník na vaší zahradě


Kachna jako pomocník na vaší zahradě Pro každou zahradu, v níž chcete výrazně omezit používání chemických látek, je kachna velice účinným pomocníkem. Proč zrovna kačena?

ČÍST CELÉ


Víte kolik vody pro drůbež?


Víte kolik vody pro drůbež? Voda. Základ života a nejen toho lidského.

ČÍST CELÉ


Co dělat, když slepice...


Co dělat, když slepice... Přestane snášet, nechce pít, začne kvokat? Nevíte co s ní? Čtěte dál a dozvíte se.

ČÍST CELÉ


Potraviny, které slepicím nikdy nedávejte


Potraviny, které slepicím nikdy nedávejte Není zbytek jako zbytek.

ČÍST CELÉ


Kdy péct beránka a kdy barvit vajíčka?


Kdy péct beránka a kdy barvit vajíčka? Velikonoce vždy vrcholí v neděli a v pondělí. Se dny, které tomu předchází, je ale spojená řada tradic. Se Slepičářem si dnes připomeneme, jaké by se měly dodržovat.

ČÍST CELÉ


Bojujte účinně proti infekční bronchitidě


Bojujte účinně proti infekční bronchitidě Infekční bronchitida je vysoce nakažlivé onemocnění dýchacích cest kura domácího.

ČÍST CELÉ


Slepička, která snáší bílá vajíčka je...


Slepička, která snáší bílá vajíčka je... Není vejce jako vejce. Bílých je méně! Proč?

ČÍST CELÉ


Slepičí bidlo aneb i v kurníku se odpočívá


Slepičí bidlo aneb i v kurníku se odpočívá Ano, odpočívá. Nedivte se, každá slepička, od které chcete vajíčka, si také občas musí dát svých dvacet.

ČÍST CELÉ


Trusník jako důležitá část kurníku


Trusník jako důležitá část kurníku Co trusník je a k čemu v kurníku vůbec slouží?

ČÍST CELÉ


Husa? Brojlerová nebo landeská?


Husa? Brojlerová nebo landeská? Nevíte, kterou husu si pořídit? Zda tu bílou brojlerovou nebo landeskou? Čtěte více a budete mít jasno.

ČÍST CELÉ


Šumavanka: naše národní a shánčlivá slepice


Šumavanka: naše národní a shánčlivá slepice Naše národní plemeno, které si nesporně zaslouží chovatelskou pozornost.

ČÍST CELÉ


Slepičářův světoběžník #13: ekologický chov drůbeže v ČR


Slepičářův světoběžník #13: ekologický chov drůbeže v ČR Jak je to u nás v Čechách s ekologickými chovy drůbeže? Je jich zatím opravdu poskrovnu?

ČÍST CELÉ


Zvládněte výkrm brojlerů na jedničku


Zvládněte výkrm brojlerů na jedničku Chcete si doma vykrmit kuřata? Zakupte si brojlerová kuřátka a výbornou pečínku máte zaručenou.

ČÍST CELÉ


Jak se oslavují Velikonoce? Vajíčka jsou všude.


Jak se oslavují Velikonoce? Vajíčka jsou všude. Proč je vajíčko spojováno zrovna s Velikonocemi?

ČÍST CELÉ


Kroužkování kachen jako určovací klíč


Kroužkování kachen jako určovací klíč Totožnost kachen. Víte, jak na ni a co nezanedbat?

ČÍST CELÉ


Dominant kropenatý: půvabná slepice na každý dvorek


Dominant kropenatý: půvabná slepice na každý dvorek Atraktivní mladá kuřička, kterou vám budou závidět nejeden soused. Bude doslava ozdobou vašeho dvorku. Někdy je také označována jako Dominant kropenaté barvy či Dominant žíhaný.

ČÍST CELÉ


Barvy slepic a jejich vliv na nájezdy dravců


Barvy slepic a jejich vliv na nájezdy dravců Jakou roli hraje zbarvení slepice v jejím životě? K čemu je důležité?

ČÍST CELÉ


Osvojte si dezinfekci kurníku levou zadní


Osvojte si dezinfekci kurníku levou zadní Slepičí kurník je potřeba udržovat v adekvátní čistotě. Pomáhá to bránit šíření nemocí a udržuje slepice v lepší kondici.

ČÍST CELÉ


Kuřátka: příprava na nové členy dvorku


Kuřátka: příprava na nové členy dvorku Kuřátková sezóna je za dveřmi! Ujistěte se, že jste na nová kuřátka dobře připraveni.

ČÍST CELÉ


Vyzrajte nad nemocemi krůt


Vyzrajte nad nemocemi krůt Krůty jsou nejnáchylnějším druhem drůbeže, je u nich tedy třeba zvýšeně dbát na správné podmínky chovu a čistotu prostředí.

ČÍST CELÉ


Stavíme husník rychle a hravě


Stavíme husník rychle a hravě Pro králíky králíkárna, pro slepice kurník, a pro husy? Přece husník! Speciální pozemní obydlí.

ČÍST CELÉ


Vše, co byste měli vědět o snáškovém cyklu


Vše, co byste měli vědět o snáškovém cyklu Staly se vaše kuřičky přes noc nosnicemi? Že nevíte? Navštivte snášková hnízda a ihned to poznáte.

ČÍST CELÉ


I vejce může být nedokonalé


I vejce může být nedokonalé Poznejte s námi příležitostné nedokonalosti vajec, které tvoří nedílnou součást našeho jídelníčku.

ČÍST CELÉ


Čistokrevná vs. hybridní drůbež: úskalí a výhody


Čistokrevná vs. hybridní drůbež: úskalí a výhody V současné době existují desítky čistokrevných plemen slepic a mnohá plemena jsou známá již od 16. století.

ČÍST CELÉ


Roční aneb vynesené slepice


Roční aneb vynesené slepice Musí skončit vynesené slepice v kafileriích? Věřte, že nemusí.

ČÍST CELÉ


Chcete slepice? Začněte od kuřátka


Chcete slepice? Začněte od kuřátka Začínající chovatel si může pořídit jednodenní kuřátka či několikatýdenní kuřice. A ujasnit si, jestli mu jde o vajíčka, nebo se těší na pečené kuřátko.

ČÍST CELÉ


Zpestřete svůj dvorek modrou kuřicí


Zpestřete svůj dvorek modrou kuřicí Dominant modrý je jedním z nejžádanějších plemen ke koupi a to právě díky svému originálnímu zbarvení.

ČÍST CELÉ


Udržujte snáškové hnízdo v ryzí čistotě


Udržujte snáškové hnízdo v ryzí čistotě I přestože jste třeba pouze malý chovatel slepiček a vajíčka máte jen pro své potřeby, případně pro potřeby svých blízkých, měli byste dbát na jejich čistotu. Čistá vajíčka jsou známkou nejen zdravého vejce a slepice, ale také vaší. Chovatel drůbeže nemůže být špindíra.

ČÍST CELÉ


Jak postupovat při domácím líhnutí


Jak postupovat při domácím líhnutí Lehká plemena slepic, chovaná pro vejce, mají mateřský pud potlačený, kvočna ze slepice prostě nikdy nebude. Vejce je proto nutné líhnout uměle. Jaká je vhodná teplota, vlhkost, větrání? Jak líhnutí v líhni probíhá?

ČÍST CELÉ


Od housátka k husičce


Od housátka k husičce Aby malé house dosáhlo porážkové váhy během krátkého období a mohlo na pekáč, je třeba mu dopřát kvalitní stravu bohatou na živiny.

ČÍST CELÉ


Výkrm krůťat den po dni


Výkrm krůťat den po dni Krůta je hned po pštrosovi největším zdomestikovaným ptákem. Zaměřme se dnes proto na výkrm mladých krůt i na složení krmné dávky pro dospělé chovné krůty a krocany.

ČÍST CELÉ


Jak se stát protřelým chovatelem vlašek


Jak se stát protřelým chovatelem vlašek Vlašky se řadí k slepičím plemenům lehkého typu. Jsou velmi temperamentní, téměř nekvokají a ve velkém výběhu si obstarají značnou část potravy samy. Patří navíc k vynikajícím nosnicím.

ČÍST CELÉ


Slepice Šamo: majestátní japonská zápasnice


Slepice Šamo: majestátní japonská zápasnice Šamo. Že jste nikdy toto slovo spojené se slepicí neslyšeli? Tak na upřesnění. Tímto slůvkem se v Japonsku označují všechna plemena bojového typu.

ČÍST CELÉ


Devět chutí krůty


Devět chutí krůty Krůta je největší druh tradiční domácí drůbeže a její maso nabízí nepřeberné možnosti úpravy.

ČÍST CELÉ


Kde dělají noví chovatelé nejvíc chyb?


Kde dělají noví chovatelé nejvíc chyb? Každý nováček v chovu slepic může udělat pár chyb. Je ovšem důležité se z chyb poučit a dál je neopakovat.

ČÍST CELÉ


Příprava kvočny a snáškového hnízda


Příprava kvočny a snáškového hnízda Začala vám slepice kvokat? Perfektní. Nastal její čas.

ČÍST CELÉ


Slepičářův světoběžník #12: Netradiční druhy drůbeže


Slepičářův světoběžník #12: Netradiční druhy drůbeže Že nevíte, jaké podmínky potřebují barbarie, bažanti nebo třeba pštrosi? Nevadí. V tomto článku přinášíme postřehy, které vám mohou pomoci k založení chovu.

ČÍST CELÉ


Seno: zdravé krmení vašich králíků


Seno: zdravé krmení vašich králíků Věděli jste, že 70% krmiva pro králíky tvoří seno? Víte vůbec, z čeho se skládá správná výživa těchto býložravců?

ČÍST CELÉ


Ječmen pro slepice třikrát jinak


Ječmen pro slepice třikrát jinak Ječmen patří mezi nejstarší zemědělské plodiny. A protože slepice je všežravec, sežere vám i ječmen.

ČÍST CELÉ


Umí slepice plavat?


Umí slepice plavat? Vstoupila vám někdy tato otázka do hlavy? Nebo jste si prostě mysleli, že plavat zkrátka neumí? Omyl. Slepice plavat umí asi tak stejně, jako umí létat.

ČÍST CELÉ


Odčervování kachen jako nezbytná péče


Odčervování kachen jako nezbytná péče Odčervení kachen patří k základním chovatelským úkonům. Správným a pravidelně prováděným odčervováním chráníme nejen celé své hejno ale zabráníte tak i případnému nakažení lidí a dětí. Mnoho vnitřních parazitů je totiž přenosných ze zvířete na člověka - mají tzv. zoonotický potenciál.

ČÍST CELÉ


Výroba vlastního krmiva pro drůbež


Výroba vlastního krmiva pro drůbež Chovatele drůbeže, kteří usilují o větší soběstačnost, jistě napadla myšlenka výroby vlastního krmivo, ať už pro nosnice, kuřice čí vodní drůbež. Vyrobit si vlastní krmivo je vskutku lákavá věc, ovšem zvládne ji každý?

ČÍST CELÉ


Staňte se králem v chovu brojlerů


Staňte se králem v chovu brojlerů Kuře za život sezobe necelá čtyři kila krmných směsích. Poměrně nenáročné zvíře, které zhruba za 40 dní nabude jateční hmotnosti a skončí na talíři. Lidé se často ptají, zda je to možné. Ano, je to možné.

ČÍST CELÉ


Představujeme zvláštnosti krůt


Představujeme zvláštnosti krůt Váháte, zda pořídit nebo nepořídit pár krůťat ať už na chov, případně výkrm? Věřte, že chovat krůty je stejně snadné jako chovat slepičky.

ČÍST CELÉ


Čím krmit husy, aby dobře rostly


Čím krmit husy, aby dobře rostly Vzpomínáte na své dětství u prarodičů na vesnici? Možná se vám vybaví, jak babička cpala husám do krku šišky, někde zvané i šlejšky. Dříve to patřilo k běžné činnosti v hospodářství stejně jako draní peří.

ČÍST CELÉ


Netradiční skladování vajec v zimě


Netradiční skladování vajec v zimě Jste jistě výborných chovatelem a nosnice vám dobře nesou i v zimě. Jak se o snesená vajíčka postarat v zimě? Pokud nevíte, čtete dál náš dnešní příspěvek.

ČÍST CELÉ


Maranska slepice: vejce v barvě čokolády


Maranska slepice: vejce v barvě čokolády Maransky jsou velmi zajímavým plemenem. Ve Francii si vysloužily přezdívku „slípky ze zlata“, a to právě díky barva skořápky vajec. Ta je ve skutečnosti ovšem čokoládově hnědá, čím tmavší, tím lepší.

ČÍST CELÉ


Proč slepice nezačala vůbec snášet


Proč slepice nezačala vůbec snášet Pořídili jste si mladé kuřičky a stále čekáte na první snesená vajíčka? A ono ne a ne přijít. Proč se tak někdy děje a kdy to úplně první vajíčko máte očekávat?

ČÍST CELÉ


Praktické využití králičích kožek


Praktické využití králičích kožek Kůže a kožešiny jsou předmětem mnoha diskuzí, ve kterých se vůči užitku staví osud zvířat. Pokud však zvířata nechováme je kvůli kůži, jedná se při zpracování kůží o zredukování a zhodnocení toho, co by jinak skončilo jako odpad.

ČÍST CELÉ


Rozmnožujte krůty jako ostřílený chovatel


Rozmnožujte krůty jako ostřílený chovatel Prohání se vám na dvorku milující párečeka, chtěli byste mít svá malá krůťátkanevíte a jen si nevíte rady s množením? Nevadí, každý nemůžu vědět hned vše, a proto je tady Slepičář.cz

ČÍST CELÉ


Kloaka a její úloha v životě slepice


Kloaka a její úloha v životě slepice Zajímá vás anatomie vašich slepiček? Víte třeba, jak je důležitá kloaka a co to vlastně vůbec je za slovo? Pojďme se společně na kloaku podívat trochu zblízka.

ČÍST CELÉ


Společné soužití kachen a slepic


Společné soužití kachen a slepic Vlastníte slepice a chcete si pořídit kachny? Nabízí se otázka, zda je soužití této drůbeže vůbec reálné či nikoliv.

ČÍST CELÉ


Zásady chovu bílých slepic


Zásady chovu bílých slepic Váháte nad tím, zda pořídit hnědou či bílou slepici? Osvojte si pár rad při chovu těch bílých a rozhodnutí budete mít hned jednodušší.

ČÍST CELÉ


Koupit, nebo nekoupit slepice v zimě?


Koupit, nebo nekoupit slepice v zimě? Kupovat slepice v zimě? A proč by ne. Zmrzlinu si v zimě taky koupíte.

ČÍST CELÉ


Stavíme kachník kvalitně a levně


Stavíme kachník kvalitně a levně Chystáte se i letos zase chovat kachny? A co kachník, máte jej pro ně připravený? Pokud ne, pozorně čtěte, výrobu pak zvládnete levou zadní.

ČÍST CELÉ


Slepičářův světoběžník #11: nosnice ve voliéře


Slepičářův světoběžník #11: nosnice ve voliéře Na čí straně jste vy? Vadí vám chov nosnic v klecích či nikoliv?

ČÍST CELÉ


Kachna jako nekonfliktní domácí zvíře


Kachna jako nekonfliktní domácí zvíře Chovat kachny není nic složitého a zvládne i to úplný začátečník, který kachny ještě nikdy nechoval.

ČÍST CELÉ


Stavba kurníku lehce a hravě


Stavba kurníku lehce a hravě Jdou vám na nervy drahá vajíčka a přitom máte možnost chovat slepice? Než se ovšem k tomuto zásadnímu kroku odhodláte, podívejte se, jak by správný kurník měl vypadat.

ČÍST CELÉ


Slepice je divný pták


Slepice je divný pták Ač se to třeba někomu nezdá, slepice je opravdu pták a umí i létat, ne sice moc, ale umí.

ČÍST CELÉ


Jak poznáte nemocnou slepičku


Jak poznáte nemocnou slepičku Bohužel i drůbež mohou trápit neduhy. Jak se jim bránit a jak je případně z vašeho chovu co nejrychleji zlikvidovat? To vše a ještě mnohem více se dozvíte v dnešním článku.

ČÍST CELÉ


Nejlepší plemena nosných slepic


Nejlepší plemena nosných slepic Chcete vlastní čerstvá vajíčka a chcete jich co nejvíc? Pak musíte pro svůj chov vybrat to správné nosné plemeno.

ČÍST CELÉ


Buďte obezřetní při nákupu slepic


Buďte obezřetní při nákupu slepic Jak poznat kvalitního dodavatele? Podle kvalitních kuřic!

ČÍST CELÉ


Vadí slepicim mráz?


Vadí slepicim mráz? Mrazy udeřily. A co vaše nosnice? Mají vše potřebné, aby ho přečkaly bez újmy na zdraví?

ČÍST CELÉ


Kokcidióza drůbeže: postrach kurníku


Kokcidióza drůbeže: postrach kurníku Nemoc, kterou způsobují mikroskopiční parazité, prvoci.

ČÍST CELÉ


Drůbežárna není žádný hotel, ale...


Drůbežárna není žádný hotel, ale... Člověk, kromě vězňů, nemá paragrafem upraven limit pro nejmenší prostor, na kterém smí žít. Slepice chována mimo váš kurník ano.

ČÍST CELÉ


Hnědé, bílé či kropenaté vajíčko?


Hnědé, bílé či kropenaté vajíčko? Barva skořápky se tvoří v poslední fázi těsně před snesením vajíčka a způsobuje ji pigment.

ČÍST CELÉ


Seznamte se s norskou slepičkou


Seznamte se s norskou slepičkou Extrémně živá a mrštná slepička pocházející z Norska, to je norská slepice.

ČÍST CELÉ


Proč (ne) dávat slepicím obilí


Proč (ne) dávat slepicím obilí Je libo obilí? Názorů, zda obilí slepicím dávat či ne, je mnoho. Jaký názor zastáváte vy?

ČÍST CELÉ


Slepičářův světoběžník #10: Vejce z volného chovu


Slepičářův světoběžník #10: Vejce z volného chovu Obchodní normy se týkají i vajec z volného chovu.

ČÍST CELÉ


Zima přináší i změnu slepičího jídelníčku


Zima přináší i změnu slepičího jídelníčku Jak a čím krmit slepice v zimě?

ČÍST CELÉ


Proč je vápník pro slepice tak důležitý


Proč je vápník pro slepice tak důležitý Vápník. Pro drůbež je jeho potřeba nejvyšší ze všech minerálií.

ČÍST CELÉ


I slepici může potrápit průjem


I slepici může potrápit průjem Průjem patří mezi základní nemoce drůbeže.

ČÍST CELÉ


Vyzrajte nad totožností slepic kroužkováním


Vyzrajte nad totožností slepic kroužkováním Kroužkování je označování drůbeže kovovými či plastovými kroužky, které umožní identifikaci veškeré drůbeže po celou dobu její existence.

ČÍST CELÉ


Okuste změnu v podobě bažantího vajíčka


Okuste změnu v podobě bažantího vajíčka Víte vůbec, že i bažant snáší vajíčka? Tedy resp. bažantí slepice.

ČÍST CELÉ


Slepičářův světoběžník #9: Rub a líc krmných doplňků


Slepičářův světoběžník #9: Rub a líc krmných doplňků Vitamíny a krmné doplňky využívá ke svému chovu drůbeže snad každý chovatel. Jsou opravdu tak účinné, jak se o nich na obalu píše?

ČÍST CELÉ


Aby voda v napáječkách nezamrzla


Aby voda v napáječkách nezamrzla Voda, základ života, kterou potřebuje každá slepice bez ohledu na roční období.

ČÍST CELÉ


Nepodceňujte ucpané vole u slepice


Nepodceňujte ucpané vole u slepice Malá věcička, která může způsobit velký problém.

ČÍST CELÉ


Nepromeškejte začátek snášky nových slepiček


Nepromeškejte začátek snášky nových slepiček Máte doma nové slepičky a nedočkavě každý den vyhlížíte v kurníku svá první domácí vajíčka? Dočkáte se, všechno má svůj čas.

ČÍST CELÉ


Ne každý žloutek je správně žlutý


Ne každý žloutek je správně žlutý Jak souvisí barva žloutku s kvalitou vajíčka? Budete se možná divit, ale zásadně.

ČÍST CELÉ


Pravé české bohatství, to je selská slepice


Pravé české bohatství, to je selská slepice Znáte českou selskou slepici neboli kalimero?

ČÍST CELÉ


Obilniny pro drůbež jako základ krmné dávky


Obilniny pro drůbež jako základ krmné dávky Obilniny tvoří základ krmné dávky pro většinu drůbeže.

ČÍST CELÉ


Výroba usní neboli činění králičí kůže


Výroba usní neboli činění králičí kůže Držíte v ruce čerstvě staženou kůži a nevíte co s ní?

ČÍST CELÉ


Když vejce ve slepičce uvízne


Když vejce ve slepičce uvízne Urgentní problém, který může postihnout jakékoliv slepičí plemeno.

ČÍST CELÉ


Kolik prostoru pro šťastné slepice?


Kolik prostoru pro šťastné slepice? I slepice k důstojnému životu potřebuje určitý prostor. Kolik metrů čtverečních potřebuje každá vaše slepička?

ČÍST CELÉ


Buďte tím nejlepším opatrovníkem nových slepiček


Buďte tím nejlepším opatrovníkem nových slepiček Pořízení nových slípek je velmi jednoduché, stačí jeden telefonát, ovšem rady, jak na prvotní péči jsou k nezaplacení.

ČÍST CELÉ


Krizové situace za vás vyřeší druhý kurník


Krizové situace za vás vyřeší druhý kurník Mít dva kurníky vyřeší nejeden problém, který chtě nechtě při chovu slepic určitě nastane.

ČÍST CELÉ


Strašáci ve vaší králíkárně


Strašáci ve vaší králíkárně Zdravý a vitální králík je známkou dobrého chovatele.

ČÍST CELÉ


Pochutiny, které nosnicím zvýší jejich snášku


Pochutiny, které nosnicím zvýší jejich snášku Slepice a pamlsek? Kdo to kdy slyšel. Zkušený chovatel určitě, nezkušený ať zpozorní.

ČÍST CELÉ


Škvarky jako výtečný zdroj energie pro nosnice


Škvarky jako výtečný zdroj energie pro nosnice Slepice ve snášce potřebuje v krmivu přijímat bílkoviny, vitamíny a stopové prvky.

ČÍST CELÉ


Elektrický ohradník: váš nový kamarád


Elektrický ohradník: váš nový kamarád Oplocení je určeno veškeré drůbeži, která ráda od svého chovatele utíka na špazír, a málo ji rozhodně není.

ČÍST CELÉ


Jak na čištění a dezinfekci kurníku


Jak na čištění a dezinfekci kurníku Slepičí kurník je potřeba udržovat v adekvátní čistotě.

ČÍST CELÉ


I slepici můžete reklamovat


I slepici můžete reklamovat Věděli jste, že i slepice se dá reklamovat? A proč také ne, je to stejně možné jako u jiného zboží.

ČÍST CELÉ


Znáte elegantní dámu Yokohamku?


Znáte elegantní dámu Yokohamku? Jokohamky patří ke sportovním plemenům, které jsou určeny především pro okrasu a výstavy.

ČÍST CELÉ


Využití vajec ve světové gastronomii


Využití vajec ve světové gastronomii Kdo by neznal vajíčko. Zná ho celý svět, celý svět ho využívá a celý svět šílí, když se vajíčka zdraží.

ČÍST CELÉ


Mobilní kurník aneb život v luxusu


Mobilní kurník aneb život v luxusu Spojením malé tepelně izolované boudy a koleček z přepravního vozíku vznikne docela sympatický mobilní kurník, který můžete velmi snad přemisťovat.

ČÍST CELÉ


Staňte se nejlepším chovatelem slepic i v zimě


Staňte se nejlepším chovatelem slepic i v zimě Jaké má taková slípka nároky na přečkání zimy?

ČÍST CELÉ


Délku slepičího života má v rukou chovatel


Délku slepičího života má v rukou chovatel Když si pořídím slepice na jako dlouho to je? Kolik se asi tak dožijou let?

ČÍST CELÉ


Využití slepičího peří aneb kam s ním


Využití slepičího peří aneb kam s ním Každý rok se České Republice sní přibližně 150 milionů kuřat. Co lze přeměnou slepičího peří všechno udělat?

ČÍST CELÉ


Osvojte si nejčastější pojmy při chovu slepic


Osvojte si nejčastější pojmy při chovu slepic Osvojením nejčastějších pojmů při chovu slepic se tak lehce vyhnete chovatelskému faux pas.

ČÍST CELÉ


Forverka: vzácná dvoubarevná slepička


Forverka: vzácná dvoubarevná slepička Slepice Vorwerk neboli podomácku forverka. Vzácné plemeno pocházející z Německa.

ČÍST CELÉ


Zdražení vajec postihlo i ČR


Zdražení vajec postihlo i ČR Vejce v obchodě skutečně zdražují. Proč navýšení cen postihlo i Českou republiku?

ČÍST CELÉ


Více vajec díky zateplenému kurníku


Více vajec díky zateplenému kurníku Jdou vám na nervy drahá vajíčka a chováte doma už pár slípek? Než nastane ta největší zima, zateplete jejich slepičí obydlí. Odmění se vám vyšší snáškou a vaše nervíky tím uklidní.

ČÍST CELÉ


Správným krmivem všechno začíná i končí


Správným krmivem všechno začíná i končí Čím krmit vaše opeřence, aby se u vás měli jako v bavlnce?

ČÍST CELÉ


Co zaručeně o slepičím životě ještě nevíte


Co zaručeně o slepičím životě ještě nevíte Nechte se očarovat zajímavým životem kura domácího.

ČÍST CELÉ


Podzim ve výběhu přináší málo vajec v kurníku


Podzim ve výběhu přináší málo vajec v kurníku Přestaly vám slepičky snášet? Nezoufejte, ony zase začnou, jen co nastane jaro.

ČÍST CELÉ


Sousedovic slepice: Také vám občas pijou krev?


Sousedovic slepice: Také vám občas pijou krev? Mít sousedy přináší spoustu výhod, ale i nevýhod.

ČÍST CELÉ


Paduánka: pocuchaná slepice s vousem


Paduánka: pocuchaná slepice s vousem Nosí chocholku a vous, ale kadeřníka opravdu nepotřebuje. To je paduánka.

ČÍST CELÉ


Kráska na vodní hladině nesoucí jméno labuť


Kráska na vodní hladině nesoucí jméno labuť Nejtěžší vodní pták, přesto umí dokonale létat a vznášet se nad vodní hladinou, to je labuť velká.

ČÍST CELÉ


Minerály a vitamíny jako hnací motor drůbeže


Minerály a vitamíny jako hnací motor drůbeže Že vitamíny jsou jen pro děti a dospělé? Omyl. Slepice, kachna i husa občas potřebuje svou stravu obohatit. A čím tedy nejlépe?

ČÍST CELÉ


Než si mě koupíte, měli byste vědět, že...


Než si mě koupíte, měli byste vědět, že... Také neradi kupujete zajíce v pytli? S námi už se ničeho bát nemusíte.

ČÍST CELÉ


Větší neznamená kvalitnější aneb vajíčko pod lupou


Větší neznamená kvalitnější aneb vajíčko pod lupou „Dočkej času, jako husa klasu“. Ještě stále vám slípka nese malá vajíčka? Dejte jí čas, vyroste vám a s ní vyrostou i její vajíčka.

ČÍST CELÉ


Aby váš pes vycházel se slepicemi


Aby váš pes vycházel se slepicemi Ke každé správné chalupě patří pes. Umí ale psí chlupáči vycházet se slepicemi? Nebo spojení pes slepice znamená vždy peklo na zemi?

ČÍST CELÉ


I slepice má svou postel aneb jak vlastně spí


I slepice má svou postel aneb jak vlastně spí Chodíte spát se slepicemi? Pokud ano, měl byste být člověk optimistický a plný elánu. Jenže komu se v dnešní době podaří ulehnout úderem 19h.

ČÍST CELÉ


Fénixky: sportovní a elegantní dámy s dlouhým chvostem


Fénixky: sportovní a elegantní dámy s dlouhým chvostem Dlouhý ocas a nádherné opeření ve spojení s elegantní chůzí, přesně takto působí slepičky fénixky.

ČÍST CELÉ


6 bodů, díky kterým udržíte slepice v čistotě a zdraví


6 bodů, díky kterým udržíte slepice v čistotě a zdraví Proč není radno podceňovat hygienu a obecnou čistotu ve slepičím výběhu? A v čem se skrývá další plíživé nebezpečí, které slepice může z ničeho nic zasáhnout?

ČÍST CELÉ


Bažant obecný: švihák z dalekých krajů v našich lesích


Bažant obecný: švihák z dalekých krajů v našich lesích Naše příroda uctívá mnoho druhů ptáků, které u nás nejsou původní, a přesto se zde dobře aklimatizovala. Do tohoto druhu řadíme právě i bažanta obecného.

ČÍST CELÉ


Jak na výrobu krmítka pro slepice


Jak na výrobu krmítka pro slepice Jedete na dovolenou nebo jen máte málo času kvůli jiným povinnostem? Potřebujete tedy zajistit na pár dní krmení pro slípky. Zde je pár našich slepičích vychytávek.

ČÍST CELÉ


Orlovka: dlouhonohá slepice s duší bojovnice


Orlovka: dlouhonohá slepice s duší bojovnice Znáte slepici orlovku? Plemeno s dvojím užitkem a bojovným duchem dohromady.

ČÍST CELÉ


Radosti a strasti v sexuálním životě kura domácího


Radosti a strasti v sexuálním životě kura domácího Nedivte se, i slepice a kohout má svůj sexuální život, stejně tak jako člověk. Není to žádné tabu. A pokud vás láká dozvědět se o více, tak prosím.

ČÍST CELÉ


5 věcí, díky kterým si slepice zamilujete


5 věcí, díky kterým si slepice zamilujete Pokud si myslíte, že slepice je hloupé zvíře, protože má malý mozek, jste na velkém omylu. Přečtěte si více a slepice budete milovat.

ČÍST CELÉ


Slepice černá jako uhel. Nejen od zobáku k pařátům


Slepice černá jako uhel. Nejen od zobáku k pařátům Chcete potěšit náruživého posluchače black metalu tím, že mu koupíte novou slípku? Kupte mu Cemanku, slepici černou jako uhel, a trefíte se do černého.

ČÍST CELÉ


5 přesvědčivých důvodů, proč si zamilujete sebritky


5 přesvědčivých důvodů, proč si zamilujete sebritky Znáte sebritky? V České republice nepatří zrovna mezi ta nejznámější plemena. I když se tato skutečnost postupně mění.

ČÍST CELÉ


Přepeřování slepic? Štěstí přeje připraveným


Přepeřování slepic? Štěstí přeje připraveným Každá žena potřebuje s příchodem podzimu nový kabát. Stejně tak je tomu i u slepice. Během tohoto období nastává čas přepeřování. Na scénu tedy přichází přeměna slepičky.

ČÍST CELÉ


Pomůcky pro drůbež aneb posuňtě svůj chov na lepší level


Pomůcky pro drůbež aneb posuňtě svůj chov na lepší level Ať už jste malochovatel či velká drůbežárna jistě oceníte pomůcky, které vám zpříjemní chov vašich slípeček. Budete tak mít váš chov neustále čistý a pod kontrolou.

ČÍST CELÉ


Seznamte se důvěrně s anatomií vašich slepic


Seznamte se důvěrně s anatomií vašich slepic Věděli jste, že tělo vaší slípečky je dokonale propracovaná soustava? Vše je právě na takovém místě, na kterém má být.

ČÍST CELÉ


Luptouš slepičí: malý trýznitel ve slepičím peří


Luptouš slepičí: malý trýznitel ve slepičím peří Vši rozhodně nepatří k vítaným hostům u lidí ani u zvířat. Jakmile maminka zjistí, že se její blonďatá princezna nápadně často drbe ve vlasech, je zle a raději honem rychle běží do lékárny. Tento parazit netrápí ale jenom lidi. Své si s ním užije i třeba taková slepice neboli kur domácí.

ČÍST CELÉ


Dějiny kura domácího aneb posvátná slepice


Dějiny kura domácího aneb posvátná slepice Možná se to zdá až nepředstavitelné, ale kur domácí patří už od starověku k nejdůležitějším hospodářským zvířatům. Dnes je tento druh nejpočetnější a nejrozšířenější mezi chovateli po celé zeměkouli.

ČÍST CELÉ


Nejčastější (ne)pravdy a mýty o slepicích


Nejčastější (ne)pravdy a mýty o slepicích Jedna paní povídala....Slepice je tak hloupé zvíře, že bych nikdy žádné slepice nechtěla. Na zahradě dělají svinčík a ochočit se nedají.

ČÍST CELÉ


Slepičí trus jako dokonalé hnojivo


Slepičí trus jako dokonalé hnojivo Běhá vám po dvorku hejno slepic a všude, kam se podíváte nacházíte slepičí lejna? Naučíme vás slepičince zužitkovat.

ČÍST CELÉ


Když slepice uhyne


Když slepice uhyne Existují plemena slepic, které „se drží“ i deset let. Jedno je ale jisté, odejít na onen svět musí jednou každá.

ČÍST CELÉ


Slepičí les aneb i slepice může žít na stromě


Slepičí les aneb i slepice může žít na stromě Viděli jste někdy strom obsypaný slepicemi? V dnešní době zatím naprosto neuvěřitelná věc, která se ovšem časem stane základní záležitostí při chovu slepic.

ČÍST CELÉ


SALMONELA: strašák všech chovatelů slepic


SALMONELA: strašák všech chovatelů slepic Salmonelózy představují akutní, ale i chronické onemocnění drůbežích střev.

ČÍST CELÉ


Klování aneb slepičí kanibalismus


Klování aneb slepičí kanibalismus Pozorujete u vašeho chovu slepic menší hašteření, vzájemné oklovávání nebo dokonce holé krky?

ČÍST CELÉ


ISABROWN: slepice se kuřici rozhodně nevyrovná


ISABROWN: slepice se kuřici rozhodně nevyrovná Znáte dobře pojem vynešená slípka a mladá kuřice těsně před snáškou?

ČÍST CELÉ


5 potravin, kterými u vašich slepic rozhodně zabodujete


5 potravin, kterými u vašich slepic rozhodně zabodujete Vymaňte slepice ze stereotypní potravy. Nabídněte jim laskominu, která zvýší jejich snášku.

ČÍST CELÉ


Chovejte francouzské elegánky v podobě kachny ruánské


Chovejte francouzské elegánky v podobě kachny ruánské Ruánky silně připomínají svým vzhledem kachnu divokou, ze které bylo toto plemeno ve Francii v 19. stol. vyšlechtěno.

ČÍST CELÉ


Brakelky - černooké nadprůměrné nosnice


Brakelky - černooké nadprůměrné nosnice I když se u nás brakelky chovají málokde, padnou vám do oka. Tyto výborné nosnice patří k nejstarším plemenům domácích slepic a pochází z Belgie. V jejich rodokmenu najdeme i belgické kampinky, o kterých se nám dochovaly písemné zmínky už z 15. století. Černooké milovnice hrabání v kompostu vám snesou ročně až 180 vajíček.

ČÍST CELÉ


Kohoutí zápasy – cizokrajná krvavá kratochvíle


Kohoutí zápasy – cizokrajná krvavá kratochvíle Dva kohouti na jednom smetišti nedělají dobrotu. Obvykle si pořádně dají do zobáku. A toho kdysi dávno naši prapředci využili. Kohoutí zápasy se z Asie rychle rozšířily na další kontinenty a tak se ke slepičím přednostem v podobě vajec a masa přidala také dávka adrenalinu z kohoutích soubojů.

ČÍST CELÉ


Vápenka - onemocnění běháků, nad kterým můžete vyhrát


Vápenka - onemocnění běháků, nad kterým můžete vyhrát Nepříjemné onemocnění běháků, které postihuje především starší jedince hrabavé drůbeže, způsobuje roztoč zvaný zákožka. Líbí se mu mezi šupinami kůže, kde vrtá chodbičky v živé části běháku. Způsobuje tak krvácení a zánět. Při zanedbání léčby může slepice přestat chodit a negativně to ovlivní její snášku. Jak s vápenkou zatočit?

ČÍST CELÉ


Slepičí predátoři, kteří vám vybílí kurník raz dva


Slepičí predátoři, kteří vám vybílí kurník raz dva Jako správný chovatel si určitě přejete ochránit vaše slepičí holky před každým nebezpečím. Není nic smutnějšího, než se při zahánění slepic nedopočítat toho správného čísla, nebo nedej bože najít v kurníku slepičí mrtvolku. Kdo jsou vaši úhlavní nepřátelé? Poznejte taktiku slepičích predátorů a zvyšte své šance na dokonalou ochranu vašich slepiček.

ČÍST CELÉ


Co vám přinese chov pštrosa?


Co vám přinese chov pštrosa? Chtěli byste konečně pořádně velká vajíčka? Nejlépe tak kolem 1,5 kg? Pokud doma máte minimálně 1000 m2 volného místa, můžete si je dopřát. Začněte chovat pštrosy dvouprsté. Kromě velkého výběhu od vás tento běhavý pták nic moc dalšího potřebovat nebude.

ČÍST CELÉ


Jak se přepeřují kachny


Jak se přepeřují kachny Na proces podzimního přepeřování si chovatelé slepiček museli zvyknout. Je nezbytný, aby slípky byly v novém kabátku připraveny na pokles venkovních teplot. A co kachny? Prochází přepeřováním taky?

ČÍST CELÉ


Zlatá kropenka: český poklad mezi plemeny slepic


Zlatá kropenka: český poklad mezi plemeny slepic Hledáte ideální plemeno pro volný velký výběh, které se o sebe dokáže postarat téměř samo, hezky snáší a navíc je otužilé a připravené do našich klimatických podmínek? Máme pro vás tu pravou slepici a ani pro ni nemusíte daleko. Česká slepice zlatě kropenatá, lidově češka, předčí vaše očekávání.

ČÍST CELÉ


Nášlapné krmítko vám ušetří čas i peníze


Nášlapné krmítko vám ušetří čas i peníze Slepičí samoobsluha v podobě automatického krmítka vás může ochránit před návštěvami jiných opeřenců nebo hlodavců. Ušetří vám také peníze za vyhrabané zrní z misek. A navíc díky zásobníku můžete na pár dní pustit dosypávání krmiva z hlavy.

ČÍST CELÉ


Jak zatočit se čmelíkem kuřím


Jak zatočit se čmelíkem kuřím Najít čmelíka kuřího v kurníku je pro chovatele špatné znamení. Čmelíci jsou velmi agresivní roztoči, kteří z vašich spících slepic vysají krev jako upíři. Bohužel česnekem je neodpudíte. Boj s čmelíky je nelehký běh na dlouhou trať. Ale víme, jak na ně!

ČÍST CELÉ


Česká husa - perla mezi vodní drůbeží


Česká husa - perla mezi vodní drůbeží České husy vás potěší svou nenáročností. Stačí jim den na travnaté pastvě, trocha zrní navečer, skromný husník a přístup k vodě. Dlouhým šlechtěním si získaly otužilost nezbytnou v našich chladnějších podmínkách, takže je můžete vypustit ven i v mrazu. A v sezení na vejcích a vyvádění housátek jsou české husy zkrátka nepřekonatelné.

ČÍST CELÉ


Potřebují vaše slepice zastřihnout křídla?


Potřebují vaše slepice zastřihnout křídla? Schopnost popoletět a překonat překážky zvídavé slepičky rády používají, když mají pocit, že za plotem je tráva zelenější. Jestli už vás nebaví chodit si pro vaše holky pravidelně k sousedům, zamyslete se nad zastřižením křidélek. Není to nic bolestivého a při správném postupu se vyvarujete i zvýšeného stresu.

ČÍST CELÉ


Japonka: krátkonohá slepice s dlouhou historií


Japonka: krátkonohá slepice s dlouhou historií Na japonkách vás budou fascinovat krátké holeně a běháky. Do Evropy se toto krátkonohé plemeno slepic dostalo v 16. století, ale jeho historie sahá mnohem dál.

ČÍST CELÉ


7 bylinek, které si vaše slepice zamilují


7 bylinek, které si vaše slepice zamilují Byliny využijete hlavně pro zpestření slepičí stavy. Případně jako blahodárnou medicínu v nesnázích.

ČÍST CELÉ


Kuchejte drůbež jako profesionál díky několika krokům


Kuchejte drůbež jako profesionál díky několika krokům Vykuchání slepice se stává rychlým procesem, pokud víte jak na to.

ČÍST CELÉ


4 způsoby, jak zabezpečit slepice


4 způsoby, jak zabezpečit slepice Ohlídejte vaše slípky před nenechavou škodnou, která vám krade vajíčka, ohrožuje bujné zdraví slepic.

ČÍST CELÉ


Záhadná trávicí soustava drůbeže


Záhadná trávicí soustava drůbeže Všimli jste si někdy slepičího uždibování a vyzobávání potravy? Je to proto, že slepice nemají zuby. Jak ale žvýkají své jídlo a jak ho potom jejich tělo zpracovává?

ČÍST CELÉ


Kohoutí kokrhání pod vědeckým drobnohledem


Kohoutí kokrhání pod vědeckým drobnohledem Jaké faktory ovlivňují kohoutí kokrhání... a zakokrhal by vůbec kohout, kdyby nad jeho hlavou nevycházelo slunce?

ČÍST CELÉ


Připravte se na výstavu drůbeže


Připravte se na výstavu drůbeže Pokud jste zkušeným chovatelem a máte doma nějakou tu slepičí krasavici, můžete se poohlédnout po výstavě drůbeže.

ČÍST CELÉ


Plemena slepic k masnému využití


Plemena slepic k masnému využití Masná plemena slepic neboli jatečná, bývají šlechtěna k následnému zpracování na maso. Vyznačují se větší hmotností a rychlým příbytkem na váze.

ČÍST CELÉ


Chov veškeré drůbeže pohromadě? Jděte do toho!


Chov veškeré drůbeže pohromadě? Jděte do toho! Chov veškeré drůbeže pohromadě vám přinese mnoho užitku. Musíte však pamatovat na několik věcí...

ČÍST CELÉ


Co všechno zastanou končetiny slípek


Co všechno zastanou končetiny slípek Anatomie a základní funkce slepičích nohou aneb co bystě měli vědět o končetinách slípek.

ČÍST CELÉ


Slepičářův světoběžník #8: Vejce napadená pesticidy


Slepičářův světoběžník #8: Vejce napadená pesticidy Více než aktuální je zpráva otřásající především Nizozemím a Belgií.

ČÍST CELÉ


Rozmlouvání se slepicemi jako blahodárná medicína


Rozmlouvání se slepicemi jako blahodárná medicína Komunikujte s vašimi slepicemi. Přináší to kýžené chovatelské ovoce.

ČÍST CELÉ


Usnadněte si první kroky při chovu slepic


Usnadněte si první kroky při chovu slepic Začít s chovem slípek nemusí představovat úplný med. Vyžaduje spoustu přípravy a plánování.

ČÍST CELÉ


Slepice ve městě? I chov na malém prostoru může nést ovoce


Slepice ve městě? I chov na malém prostoru může nést ovoce Rádi byste si pochutnávali na domácích vajíčkách? Pořiďte si slípky, lze je chovat i na menším prostoru.

ČÍST CELÉ


Poraďte si levou zadní se zastřihováním slepičích drápů


Poraďte si levou zadní se zastřihováním slepičích drápů Pokud si slepice nejsou schopné obrousit drápy během růstu, musíte jim se zakrácením pomoci.

ČÍST CELÉ


Fríské slepice: holandské slepice lehkého typu


Fríské slepice: holandské slepice lehkého typu Fríské slepice vám ozvláštní každý prostor, do kterého je umístíte a navíc vám snesou hromadu bílých vajíček.

ČÍST CELÉ


Vyberte si toho pravého kohouta


Vyberte si toho pravého kohouta Jak vybrat správně kohouta? Nejdříve si ujasněte, co od něj požadujete a pak sáhněte po správném plemeni.

ČÍST CELÉ


Najděte konečně vhodnou slepičí chůvu v čase dovolených


Najděte konečně vhodnou slepičí chůvu v čase dovolených Odjet nebo neodjet od slepiček… A komu je v případě vzájemné odluky svěřit? A na co všechno si dát pozor?

ČÍST CELÉ


Rychlý přehled historie krůt: od Aztéků po současnost


Rychlý přehled historie krůt: od Aztéků po současnost Krůty sehrály v minulosti důležitou roli a dodnes si například v Americe drží významnou pozici, co se kulturního dědictví země týče.

ČÍST CELÉ


Průvodce chovem hus pro začátečníky


Průvodce chovem hus pro začátečníky Víte, co musíte zajistit husám, aby byly spokojené? Případně na co si dát při jejich chovu pozor?

ČÍST CELÉ


DIY: Vytvořte si farmu na moučné červy


DIY: Vytvořte si farmu na moučné červy Každý vášnivý chovatel slípek by měl svým holkám pořídit malou farmu moučných červů. Ptáte se proč?

ČÍST CELÉ


Brahmánky: něžní obři s rozvětveným rodokmenem


Brahmánky: něžní obři s rozvětveným rodokmenem Další ze slepičích plemen, které nezaskočí ani tropické teploty. Častokrát přezdívané jako královským plemenem mezi slepicemi.

ČÍST CELÉ


Krmit či nekrmit slepice zbytky?


Krmit či nekrmit slepice zbytky? Krmit zbytky lze, záleží jakými a v jakém stavu. Při servírování zbylých potravin musíte dodržet několik zásad.

ČÍST CELÉ


Slepičářův světoběžník #7: Slepice, tvor inteligentní


Slepičářův světoběžník #7: Slepice, tvor inteligentní Slepice nejspíš nedají mnoha vědcům spát a tak se vrhli do dalšího výzkumu týkajícího se slepičí inteligence.

ČÍST CELÉ


Koroptev límcová (fokienská): vděčná společnice chovatelů


Koroptev límcová (fokienská): vděčná společnice chovatelů Stále oblíbenější a oblíbenější zpestření voliér českých chovatelů.

ČÍST CELÉ


Poznejte vajíčka ostatní drůbeže a specifikace jejich snášky


Poznejte vajíčka ostatní drůbeže a specifikace jejich snášky Nejen slepičími vajíčky je člověk živ. Husa, kachna, krůta, perlička… Veškerá drůbež snáší vajíčka, která stojí za to poznat.

ČÍST CELÉ


Poprvé venku… kdy nastává ten pravý čas pro kuřata?


Poprvé venku… kdy nastává ten pravý čas pro kuřata? Kdy vypustit v letním období kuřátka poprvé ven, jak postupovat a hlavně, na co si dát pozor?

ČÍST CELÉ


Přehled užitkových typů hus a základních plemen


Přehled užitkových typů hus a základních plemen Není husa jako husa. Záleží na tom, co od ní očekáváte… maso, vejce?

ČÍST CELÉ


Okuste rozmanitost krůtího masa


Okuste rozmanitost krůtího masa Krůtí maso patří mezi oblíbené lahůdky a oblíbené oživení jídelníčku díky nepřeberným variacím zpracování.

ČÍST CELÉ


Hempšírky: měděné krásky s nadprůměrnou snáškou


Hempšírky: měděné krásky s nadprůměrnou snáškou Slípky s kombinovanou užitkovostí, které dobře snáší tropické teploty. Potěší vás svou bohatou snáškou.

ČÍST CELÉ


Slepičí traktor: k čemu slouží a proč ho používat?


Slepičí traktor: k čemu slouží a proč ho používat? Že jste výraz slepičí traktor v životě neslyšeli? Nevadí. Čtěte dál a zjistíte jeho nezměrný užitek pro vaše slípky.

ČÍST CELÉ


Rozpoznejte včas příznaky tepelného stresu u drůbeže


Rozpoznejte včas příznaky tepelného stresu u drůbeže Vedro trápí slípky stejně jako nás. Slepice se na rozdíl od nás nemohou shodit svůj péřový kabát a užívat si chládku.

ČÍST CELÉ


Plemena slepic, která dobře snáší horké počasí


Plemena slepic, která dobře snáší horké počasí Výtečné nosnice, kterým se dobře daří i v horkém počasí. Zpravidla dobře snášejí i mrazy a časté výkyvy teplot.

ČÍST CELÉ


9 tipů, jak se postarat o slepice v horkém počasí – II. část


9 tipů, jak se postarat o slepice v horkém počasí – II. část Léto přináší chovatelům drůbeže řadu starostí navíc. Nepodceňujte horké počasí a věnujte extra péči svým slepičím dámám.

ČÍST CELÉ


9 tipů, jak se postarat o slepice v horkém počasí – I. část


9 tipů, jak se postarat o slepice v horkém počasí – I. část Vedro doma, vedro venku a co hůř, vedro i v kurníku… Co s tím?

ČÍST CELÉ


Vyberte si tu pravou podložku do snáškových hnízd


Vyberte si tu pravou podložku do snáškových hnízd Podložka a podestýlka. Ve slepičím světě dva různé pojmy. Po dnešku v nich budete mít jasno…

ČÍST CELÉ


Slepičářův světoběžník #6: Zdraví drůbeže v čase budoucím


Slepičářův světoběžník #6: Zdraví drůbeže v čase budoucím Jaké předpovídají odborníci drůbeži zdraví? A jaké choroby budou zachvacovat drůbežárny?

ČÍST CELÉ


Mokré peří u kachen: problém nebo běžný stav?


Mokré peří u kachen: problém nebo běžný stav? Mokré peří? Co to je za otázku? Možná se ptáte. U kachen je přece mokré peří normální. Možná tvrdíte. My zase, že není…

ČÍST CELÉ


Faverolky: pomilování hodné slípky s francouzskou elegancí


Faverolky: pomilování hodné slípky s francouzskou elegancí Chov faverolek je čirá koncentrace štěstí. Slípky vás potěší svých charakterem, vzhledem i užitkovostí.

ČÍST CELÉ


Záhady a taje slepičího čichu


Záhady a taje slepičího čichu Jak funguje slepičí „nos“? Je její čich vytříbenější než ten lidský, nebo za člověkem pokulhává?

ČÍST CELÉ


Co ovlivňuje barvu skořápky vajec


Co ovlivňuje barvu skořápky vajec Jistě jste si všimli, že slepičí vajíčka mohou mít různé barvy skořápek. Co na tento fakt má vliv?

ČÍST CELÉ


Kriticky ohrožená plemena slepic - část II.


Kriticky ohrožená plemena slepic - část II. Další z řad kriticky ohrožených plemenech slepic. Tentokrát se podíváme na bojovnice, honosné sumatranky a mnohé další.

ČÍST CELÉ


Kriticky ohrožená plemena slepic - část I.


Kriticky ohrožená plemena slepic - část I. Na světě existuje několik plemen slepic, které spadají do kategorie kriticky ohrožené. A jejich chov je podporován řadou neziskových organizací.

ČÍST CELÉ


Slepičářův světoběžník #5: České drůbežárny pod útlakem


Slepičářův světoběžník #5: České drůbežárny pod útlakem Polská produkce neustále utlačuje levnou výrobou vajíček české drůbežárny, které se díky tomu potýkají s existenčními problémy.

ČÍST CELÉ


Dehydratace - skrytá hrozba pro drůbež


Dehydratace - skrytá hrozba pro drůbež Nedostatek vody může být pro slípky skutečně smrtící. Není radno si v této oblasti zahrávat.

ČÍST CELÉ


Krvavé skvrnky na žloutku vajíčka


Krvavé skvrnky na žloutku vajíčka Už se vám stalo, že jste rozbili čerstvé vajíčko a našli jste v něm jednu nebo dvě krvavé skvrnky, které působily jako smítka?

ČÍST CELÉ


Malajky: pravé bojové plemeno slepic


Malajky: pravé bojové plemeno slepic Malajky patří mezi typické zástupkyně skupiny bojových plemen.

ČÍST CELÉ


Napájejte a krmte své krůty jako zkušený chovatel


Napájejte a krmte své krůty jako zkušený chovatel Přestože jsou krůty na potravu náročnější než slepice, nemusíte se chovu krůt bát. Stačí se řídit několika radami.

ČÍST CELÉ


Napájejte snadno slepice díky několika pomocníkům


Napájejte snadno slepice díky několika pomocníkům Praktické napáječky umí chovatelům usnadnit život a péči o milované slípky a další drůbeží druhy, které pobíhají po dvorku.

ČÍST CELÉ


Nejslavnější slepice světa


Nejslavnější slepice světa Ano, i slepice se může proslavit. Dnes už vcelku běžná věc. Ale znáte tu vůbec nejslavnější…

ČÍST CELÉ


Slepičářův světoběžník #4: Čeští chovatelé na světové špičce


Slepičářův světoběžník #4: Čeští chovatelé na světové špičce Čeští chovatelé si dlouhodobě drží přední místo mezinárodního chovatelského žebříčku.

ČÍST CELÉ


Trpasličí vejce: proč je slepice snáší a co znamenají


Trpasličí vejce: proč je slepice snáší a co znamenají Čarodějné vejce, kohoutí vejce, trpasličí případně vílí vejce. Co si pod tímto označením představit?

ČÍST CELÉ


Kachnička mandarínská: kachní kráska se schopností lovu myší


Kachnička mandarínská: kachní kráska se schopností lovu myší Tyto krasotinky odjakživa patřily k pýše mnoha evropských zámků, jejichž zahrady obývaly. Dnes se rozšiřuje jejich chov i na našich méně honosných zahradách.

ČÍST CELÉ


Nejen rostlinnou stravou je slepice živa


Nejen rostlinnou stravou je slepice živa Slepice, tvor všežravý, potřebuje k dobrému prospívání občas nějakou tu stravu živočišného původu.

ČÍST CELÉ


Slepičářův světoběžník #3: Brazilská kauza s drůbežím masem


Slepičářův světoběžník #3: Brazilská kauza s drůbežím masem V dubnu světem otřásla kauza týkající se vývozu zkaženého masa z brazilských zpracovatelských závodů.

ČÍST CELÉ


DIY: Udělejte slepicím podomácku elektrolyty


DIY: Udělejte slepicím podomácku elektrolyty Elektrolyty patří mezi základní výbavu první pomoci pro slepice. Můžete si je vyrobit, že snadno dostupných ingrediencí.

ČÍST CELÉ


Zamezte šikaně slepic


Zamezte šikaně slepic Šikana mezi slepicemi umí pěkně znepříjemnit chovatelskou idylu. Naučte se jí předcházet.

ČÍST CELÉ


Umí slepice létat?


Umí slepice létat? Umí, neumí... zkušení chovatelé jistě sami vědí odpověď na tuto otázku. Pojďme si jí společně rozkrýt.

ČÍST CELÉ


Obohaťte výběhy kachnami nebo husami


Obohaťte výběhy kachnami nebo husami Chov kachen a hus zpříjemňuje chovatelský stereotyp, který po čase zažíváte se svými slípkami.

ČÍST CELÉ


Slepičářův světoběžník #2: Arsenik v krmivech drůbeže


Slepičářův světoběžník #2: Arsenik v krmivech drůbeže Na světlo světa se dostala zpráva, která způsobuje neklid v srdcích všech konzumentů drůbežího masa. Arsenik v krmivech drůbeže škodí více, než se předpokládalo.

ČÍST CELÉ


Sulmtálky: ohrožené plemeno výtečných nosnic


Sulmtálky: ohrožené plemeno výtečných nosnic Slípky nerady sedí na vajíčka, proto se jejich chov stává náročnější. A patří mezi ohrožené druhy.

ČÍST CELÉ


Hlava a krk slepic pod drobnohledem


Hlava a krk slepic pod drobnohledem Stavba lebky, kožní výrůstky (z nich hlavně hřeben) utváření unikátní vzhled každé ze slepiček.

ČÍST CELÉ


Vyberte si to pravé plemeno krůt – část II.


Vyberte si to pravé plemeno krůt – část II. Přinášíme vám druhý díl průvodce plemeny krůt, které můžou na svých pozemcích chovat malochovatelé.

ČÍST CELÉ


Vyberte si to pravé plemeno krůt - část I.


Vyberte si to pravé plemeno krůt - část I. Jste malochovatel a nevíte, které plemeno krůt vybrat k chovu? Udělejte si před jejich pořízením širší přehled.

ČÍST CELÉ


Markova choroba: plíživý zabiják slepic


Markova choroba: plíživý zabiják slepic Markovu chorobu přenáší volně žijící ptáci a pro vaše neočkované slepičky může být doslova zdrcující.

ČÍST CELÉ


Slepičářův světoběžník #1: Faktory ovlivňující nákup drůbeže


Slepičářův světoběžník #1: Faktory ovlivňující nákup drůbeže Nová studie ukázala, jaké faktory ovlivňují nákup drůbežích produktů. Cenu a množství tuku v produktu nahradily jiné alternativy.

ČÍST CELÉ


Získejte si slepičí srdce díky zdravým pamlskům


Získejte si slepičí srdce díky zdravým pamlskům Neodměňujte svoje holky ledasčím od svého stolu. Vybírejte plnohodnotné potraviny.

ČÍST CELÉ


Co s kohoutem, který útočí na lidi?


Co s kohoutem, který útočí na lidi? Proč na vás kohout útočí? Nebo na ostatní, kteří navštíví jeho „bojovou arénu“?

ČÍST CELÉ


Potřebují vaše slepice odčervit?


Potřebují vaše slepice odčervit? Jak často byste měli vaše slípky odčervovat? A kdy nastává ten správný čas?

ČÍST CELÉ


Doběhněte běžce indického, kachnu z exotických dálek


Doběhněte běžce indického, kachnu z exotických dálek Indický běžec? O kom je tu řeč? Přeci o kachně. Plemenu, které již od počátku přitahovalo zraky široké veřejnosti.

ČÍST CELÉ


Pro/proti volného travnatého výběhu pro slepice


Pro/proti volného travnatého výběhu pro slepice Volný výběh pokrytý travou přináší slípkám řadu benefitů, ze kterých vytěžíte košíky kvalitních vajíček s nádherně žlutými žloutky.

ČÍST CELÉ


Znáte slepice s věčným rozcuchem? Kadeřavé slepice


Znáte slepice s věčným rozcuchem? Kadeřavé slepice Roztomile rozcuchané slípky díky geneticky zmutovanému peří si nacházejí oblibu u mnoha nadšených chovatelů, kteří chtějí svou zahradu obohatit netradiční krásou.

ČÍST CELÉ


Víc, než byste chtěli vědět o slepičím peří


Víc, než byste chtěli vědět o slepičím peří Slípka na svém těle nosí hned řadu různých per, které se rapidně odlišují. Jak ve vzhledu, tak ve své anatomii.

ČÍST CELÉ


Graciézní satyr: druh na pokraji vyhynutí


Graciézní satyr: druh na pokraji vyhynutí Bažantovitý pták, který se běžně řadí mezi drůbež, se původně hojně vyskytoval v přírodě. Dnes drobní chovatelé napomáhají zachránit tento druh před vyhynutím.

ČÍST CELÉ


Budoucnost kuřecího masa: rychlokvašky už neletí


Budoucnost kuřecího masa: rychlokvašky už neletí Pěkně pomalu rostlé kuře = blízká budoucnost masového chovu slepic. 47denním kuřatům na pultech odzvonilo.

ČÍST CELÉ


Jak snížit výskyt létavého hmyzu kolem kurníku


Jak snížit výskyt létavého hmyzu kolem kurníku Teplé dny jsou symbolem otravných much a komárů. Létavý hmyz obtěžuje slepice stejně jako nás. Snižte jejich výskyt kolem slepičího obydlí.

ČÍST CELÉ


Proč je voda základem slepičího bytí?


Proč je voda základem slepičího bytí? Voda tvoří základ nejen našeho bytí, ale i toho slepičího. Zlepšuje jejich kvalitu života a stává se jeho bezprostřední součástí.

ČÍST CELÉ


Vejce před Velikonocemi podražila nejvíce od roku 2012


Vejce před Velikonocemi podražila nejvíce od roku 2012 Kvůli vajíčkům si před letošními Velikonocemi sáhnete hlouběji do kapsy. Ušetří ti, co svou celoroční péči věnují svému hejnu slípek.

ČÍST CELÉ


Vyzkoušejte přírodní cestu barvení vajíček


Vyzkoušejte přírodní cestu barvení vajíček Velikonoce za dveřmi. Už jste letos přemýšleli, jak si obarvíte svá vejce? Zkuste to přírodní cestou.

ČÍST CELÉ


8 fascinujících skutečností o slepicích


8 fascinujících skutečností o slepicích Díky několika bodům lépe proniknete do slepičí duše a poznáte, co by se asi tak mohlo odehrávat ve slepičím mozečku.

ČÍST CELÉ


Netradiční způsob skladování vajec. Zmrazte je!


Netradiční způsob skladování vajec. Zmrazte je! Vyzkoušejte netradiční způsob skladování vajíček. Jistě se vám hned po první zkušenosti tato metoda zalíbí.

ČÍST CELÉ


Araukana: velikonoční slepice s netradičními vajíčky


Araukana: velikonoční slepice s netradičními vajíčky Další z řady speciálních plemen slepiček, zaujmou vás netradičním opeřením, které jim vytváří na hlavě vousky.

ČÍST CELÉ


Vytáhněte účinné zbraně proti parazitům


Vytáhněte účinné zbraně proti parazitům Jaká preventivní opatření vytáhnout proti parazitickým záškodníkům? A lze jejich příval nějak ovlivnit?

ČÍST CELÉ


Jak vycvičit slepice na zavolání


Jak vycvičit slepice na zavolání Cvičení slepic nemusí být pouze jakýsi rozmar chovatelů slepiček, můžete ho shledat jako velmi užitečnou záležitost.

ČÍST CELÉ


Nejčastější příčiny předčasného úmrtí kuřátek - část II.


Nejčastější příčiny předčasného úmrtí kuřátek - část II. Podívejte si i na další okolnosti, na které si jako odchovávatel kuřecí drobotiny musíte dát pozor.

ČÍST CELÉ


Nejčastější příčiny předčasného úmrtí kuřátek - část I.


Nejčastější příčiny předčasného úmrtí kuřátek - část I. Líhnutí a odchov vlastních kuřátek si vždy nese nějaká rizika. Přečtěte si o nich a buďte připraveni.

ČÍST CELÉ


Produkce peří: k čemu slouží a jak se peří využívá


Produkce peří: k čemu slouží a jak se peří využívá V dnešní době vyvstává jak upotřebit hromady peří, které nelze použít v textilním průmyslu.

ČÍST CELÉ


Úloha vajec v dobách minulých, aneb jak vznikala kraslice


Úloha vajec v dobách minulých, aneb jak vznikala kraslice Jak vzniklo označení kraslice a co znamenalo vajíčko pro naše předky?

ČÍST CELÉ


Generální prohlídka slepičího zdraví – část II.


Generální prohlídka slepičího zdraví – část II. A pokračujeme v generální prohlídce našich holek. Minule jsme skončili u očí, takže pokračujeme peřím.

ČÍST CELÉ


Generální prohlídka slepičího zdraví – část I.


Generální prohlídka slepičího zdraví – část I. S přicházejícím jarem by to chtělo důkladně prohlédnout i vaše slepičí holky. Co vy na to?

ČÍST CELÉ


Husa landeská: nekejhavá husa s výtečnou zmasilostí


Husa landeská: nekejhavá husa s výtečnou zmasilostí Chcete si užít pořádnou pečínku a vyžíváte se v husích paštikách? Pak je pro vás landeska ta pravá.

ČÍST CELÉ


Tipy pro úspěšné vychování kachňat od líhně do výběhu


Tipy pro úspěšné vychování kachňat od líhně do výběhu Stejně jako slepice i kachny mají své speciální požadavky, především v choulostivém mladém věku.

ČÍST CELÉ


Jak z kurníku sbírat čistá vejce


Jak z kurníku sbírat čistá vejce Jaké činnosti podniknout a co si pohlídat, aby se ve vašem košíku objevovali pouze čistá vajíčka.

ČÍST CELÉ


Velsumky: hromada velkých vajec po celý rok


Velsumky: hromada velkých vajec po celý rok Bezvadná nosnice s mimořádnou snůškou i během dlouhých zim.

ČÍST CELÉ


Oplocení jako nedobytné hradby výběhu


Oplocení jako nedobytné hradby výběhu Každé oplocení musí plnit alespoň dva účely. Pro jejich splnění stačí dodržet několik jednoduchých kroků.

ČÍST CELÉ


Příčiny způsobující slepotu u slepic a jak jim předejít


Příčiny způsobující slepotu u slepic a jak jim předejít Vzácné a nepříjemné postižení slepiček, které můžete způsobit zanedbanou péčí.

ČÍST CELÉ


Proč je jaro ideálním časem pro líhnutí kuřat


Proč je jaro ideálním časem pro líhnutí kuřat Jaro přináší po zimě obrodu a dávku životní energie. Líhnutí kuřat se stává právě na jaře nejideálnějším.

ČÍST CELÉ


Když nastane čas i pro vaše slepice aneb jak zabít slepici


Když nastane čas i pro vaše slepice aneb jak zabít slepici Nevyhnutelná záležitost, chcete-li si dopřát slepičí masíčko, nebo je-li slípka nemocná.

ČÍST CELÉ


Péče o slepice v jarním období


Péče o slepice v jarním období Hola, hola jaro volá! A s ním i řada povinností. Jakých?

ČÍST CELÉ


Proč slepice snáší vajíčka s tenkou skořápkou


Proč slepice snáší vajíčka s tenkou skořápkou Pokud ve snáškových hnízdech nacházíte více poškozených vajec, než těch s pevnou, celistvou skořápkou, máte zaděláno na potíže.

ČÍST CELÉ


Problémy narušující postavení slepic v hejnu


Problémy narušující postavení slepic v hejnu Existují situace, které umí dávno zaběhlé poměry v hejnu spolehlivě rozvířit.

ČÍST CELÉ


Poznejte principy fungování hierarchie v hejnu slepic


Poznejte principy fungování hierarchie v hejnu slepic Jak se hierarchie v hejnu utváří a jak celý tento přírodní organismus funguje?

ČÍST CELÉ


Proč se slepice honosí hřebenem?


Proč se slepice honosí hřebenem? Účel slepičího hřebene zůstává i po desetiletích chovu drůbeže pro člověka malou záhadou.

ČÍST CELÉ


Kam až slepičí oko dohlédne...


Kam až slepičí oko dohlédne... Co byste měli (chtěli) vědět o slepičím zraku!

ČÍST CELÉ


Zabavte slepice na celý den díky jednoduchým hračkám


Zabavte slepice na celý den díky jednoduchým hračkám Hračky obohatí slepicím den a zlepší jejich vztahy v hejnu.

ČÍST CELÉ


Neomezujte se v chovu pouze na jedno plemeno slepic


Neomezujte se v chovu pouze na jedno plemeno slepic Jako páni svého stáda, vyzkoušejte rozmanitost chovu více plemen slepiček.

ČÍST CELÉ


Rodajlendky: nosné slepice příhodné pro začáteční chovatele


Rodajlendky: nosné slepice příhodné pro začáteční chovatele Poznejte krásky z Rhode Islandu s mimořádnou snáškou. Slepičky se rády odvděčí i chovatelům, kteří si nejsou jistí v kramflecích.

ČÍST CELÉ


Snadnější chov díky automatickému otevírání/zavírání kurníku


Snadnější chov díky automatickému otevírání/zavírání kurníku Jedna tam, žádná ven. Škodná = žádný problém. Zjistěte, v čem spočívají výhody automatického ovládání dveří kurníku.

ČÍST CELÉ


Postarejte se náležitě o starší slepice


Postarejte se náležitě o starší slepice Slepice po překonání vrcholného věku snášky už stále méně končí na talířích svých chovatelů. Podívejte se, jak o tyto seniorky pečovat?

ČÍST CELÉ


5 tipů slepic, které dají velkou snášku i začátečníkům


5 tipů slepic, které dají velkou snášku i začátečníkům S těmito slepičkami se velké snášky dočkají, kteří k chovu slepic teprve přičuchávají.

ČÍST CELÉ


10 tipů jak vyhrát válku s predátory


10 tipů jak vyhrát válku s predátory Díky jednoduchým tipům úspěšně ochráníte Vaše slepičí dámy před škodnou.

ČÍST CELÉ


Žerzejští obři: mírumilovní slepičí giganti


Žerzejští obři: mírumilovní slepičí giganti Seznamte se s nejznámějším masným plemenem slepic.

ČÍST CELÉ


Rozlišujte správně malá plemena slepic


Rozlišujte správně malá plemena slepic Označení malá plemena slepic zahrnuje dvě velké skupiny plemen. Víte jaká?

ČÍST CELÉ


Kohout a jeho neodmyslitelné role v hejnu


Kohout a jeho neodmyslitelné role v hejnu Proč je důležité mít v hejnu kohouta a jaké role zastane kromě té rozmnožovací?

ČÍST CELÉ


Poznejte odvrácenou stranu klecového chovu


Poznejte odvrácenou stranu klecového chovu Podívejte se blíže na nejčastější způsob velkochovu nosnic v České republice.

ČÍST CELÉ


Vyznejte se ve zdánlivě nesmyslném značení vajec


Vyznejte se ve zdánlivě nesmyslném značení vajec Nákup vajec se stává čím dál zapeklitější. Orientujte se dle směrodatných kódů na skořápkách.

ČÍST CELÉ


Kohoutek nebo slepička? Jak rozlišit pohlaví u perliček


Kohoutek nebo slepička? Jak rozlišit pohlaví u perliček Pustili jste se do chovu perliček, ale zjistili jste, že obě pohlaví jsou tak nějak stejná?

ČÍST CELÉ


Australka: zářící safír mezi slepicemi


Australka: zářící safír mezi slepicemi Přítulnost, oslnivá krása a vysoká užitkovost. Všechny tyto benefity vám australka ráda bez zištnosti nabídne.

ČÍST CELÉ


Chovejte mularda a dopřejte si pořádnou pečeni


Chovejte mularda a dopřejte si pořádnou pečeni Díky chovu mulardů se masa na vašem pekáči dočkáte už do tří měsíců.

ČÍST CELÉ


Chov křepelek hračkou i pro nezkušené chovatele


Chov křepelek hračkou i pro nezkušené chovatele Pro křepelky je typická nenáročnost a rády se odvděčí vajíčky a masem i začínajícím chovatelům.

ČÍST CELÉ


Ochutnejte lahodné křepelčí masíčko a vajíčka


Ochutnejte lahodné křepelčí masíčko a vajíčka Znáte už tato maličká zvířátka? Jejich vejce a maso Vašim tělům dají pořádnou nálož blahodárných látek.

ČÍST CELÉ


Odhalte tajemství podkladku pro slepice


Odhalte tajemství podkladku pro slepice Zanášejí vám slípky? Naučte je snášet na hnízdo pomocí podkladku.

ČÍST CELÉ


Popelení a jeho důležitost pro zdraví slepic


Popelení a jeho důležitost pro zdraví slepic Proč je pro slepice důležité popelení? A jak by mělo správné popeliště vypadat?

ČÍST CELÉ


Přítulná slepice ISA Brown s mimořádnou snůškou


Přítulná slepice ISA Brown s mimořádnou snůškou Hledáte krotkou a nenáročnou slepici vhodnou i pro začínající chovatele? Která je Vám navíc schopná dát jedno vajíčko denně?

ČÍST CELÉ


Poznejte původ perliček a přizpůsobte jim svou péči


Poznejte původ perliček a přizpůsobte jim svou péči Jak chovat a pečovat o perličky? S velkým výběhem máte u těchto afrických zvířátek vyhráno.

ČÍST CELÉ


Užitkové vlastnosti jedinečné perličky


Užitkové vlastnosti jedinečné perličky Proč si chovatelé tolik oblíbili toto zvláštní zvířátko? Zjistěte to i Vy a nechte se pro jejich chov nadchnout.

ČÍST CELÉ


Chovejte vlastní brojlery a užijte si nefalšovanou chuť masa


Chovejte vlastní brojlery a užijte si nefalšovanou chuť masa Proč chovat vlastní brojlery? Maso z domácí drůbeže je mnohem chutnější než to koupené v obchodních řetězcích.

ČÍST CELÉ


Pelichání u slepic? Přirozená záležitost i náznak nedostatku


Pelichání u slepic? Přirozená záležitost i náznak nedostatku Pelichání slepic nemusí vždy nutně znamenat problémy ve vašem chovu. Kdy je pelichání přirozené a kdy je potřeba věnovat vašemu hejnu větší péči?

ČÍST CELÉ


Pořiďte si mírumilovné a nenáročné slepičky: Wyandotky


Pořiďte si mírumilovné a nenáročné slepičky: Wyandotky Pusťte se do chovu celosvětově oblíbeného plemena slepic. Mají nízký temperament a snesou se v jednom výběhu i s ostatní drůbeží.

ČÍST CELÉ


Jak pečovat o kachny pižmové


Jak pečovat o kachny pižmové Jaké označení tato drůbež nese a proč se u ní tento výraz vůbec používá?

ČÍST CELÉ


Jak odchovávat krůťata


Jak odchovávat krůťata Podařilo se Vám vylíhnout krůťata? Přečtěte si, jak se o mláďátka co nejlépe postarat.

ČÍST CELÉ


Jak chovat kachnu pekingskou


Jak chovat kachnu pekingskou Máte rádi kachní masíčko? Pak musíte mít kachnu pekingskou. Dá Vám jedno z nejlepších.

ČÍST CELÉ


Slepice Sussex s dvojí užitkovostí


Slepice Sussex s dvojí užitkovostí Mírné slepičky s vynikající snáškou a netradičním zbarvením si nachází stálé místo v srdcích chovatelů. Uhrane i Vás?

ČÍST CELÉ


Jak vytvořit snáškové hnízdo pro slepici


Jak vytvořit snáškové hnízdo pro slepici Vytvořením správného snáškového hnízda můžete slepicím zamezit v zanášení.

ČÍST CELÉ


Jak vybrat násadová vejce


Jak vybrat násadová vejce Ne každé vejce se hodí k líhnutí drůbeže. Předpisová vejce Vám zvýší úspěšnost při líhnutí.

ČÍST CELÉ


Kdy začínají slepice snášet?


Kdy začínají slepice snášet? Začátek snášky se odvíjí od typu plemene slepic a od prostředí, ve kterém slepice žijí.

ČÍST CELÉ


Plemena slepic lehkého typu


Plemena slepic lehkého typu Z jakých důvodů je dobré chovat slepice lehkého typu? A je třeba jim speciálně upravit podmínky?

ČÍST CELÉ


Čistokrevné plemeno s vysokou snáškou: Vlašky


Čistokrevné plemeno s vysokou snáškou: Vlašky Rozšířené plemeno slepic, které je oblíbené pro svou barevnou rozmanitost, nenáročnost a vysokou snášku.

ČÍST CELÉ


Z čeho se skládá vejce


Z čeho se skládá vejce Víte, proč byste neměli omývat vejce? Že žloutek má více vrstev? A že tloušťku skořápky můžete ovlivnit i Vy jako chovatel?

ČÍST CELÉ


Jak krmit housata


Jak krmit housata Stravu vhodnou pro dobrý vývoj drůbeže nepředstavuje jen vyvážené složení, ale i správné množství.

ČÍST CELÉ


Jak pečovat o housata


Jak pečovat o housata Ptáte se, jak úspěšně zvládnout odchov housat až po dospělé jedince? Na co všechno je potřebné v jejich péči pamatovat?

ČÍST CELÉ


Proč se nedaří vylíhnutí kuřat


Proč se nedaří vylíhnutí kuřat Zkoušeli jste v líhni líhnout kuřátka a pořád se Vám nedaří, tak jak byste si přáli?

ČÍST CELÉ


Jaké potřeby pořídit drůbeži?


Jaké potřeby pořídit drůbeži? Vaše rozhodnutí padlo. Stanete se nadšeným chovatelem drůbeže. Na jaké potřeby nesmíte ale zapomenout?

ČÍST CELÉ


Jak vytvořit drůbeži správné jezírko


Jak vytvořit drůbeži správné jezírko Zjistili jste, že k chovu kachen neodmyslitelně patří vodní nádrž? Přečtěte si, jak má taková nádrž vypadat, aby drůbeži vyhovovala.

ČÍST CELÉ


Jak správně krmit drůbež


Jak správně krmit drůbež Krmení představuje gró chovatelského úspěchu. Jak drůbež krmit, aby prospívala?

ČÍST CELÉ


Jak chovat krůty


Jak chovat krůty Jste-li vášnivým masařem, pusťte se do chovu krůt. Podívejte se, co všechno krůty potřebují.

ČÍST CELÉ


Jak pečovat o kuřátka


Jak pečovat o kuřátka Podařil se Vám malý chovatelský zázrak a vylíhla se Vám kuřátka? Podívejte se, co všechno budou potřebovat.

ČÍST CELÉ


Jak dlouho vařit vejce


Jak dlouho vařit vejce Dáváte si s oblibou vařené vejce, ale nikdy se Vám nepovede tak, jak ho máte nejraději?

ČÍST CELÉ


Proč jíst vejce?


Proč jíst vejce? Nad tématem, proč jíst vejce a hlavně v jaké míře, vedou už řadu let výživový poradci horké debaty. Kde ale vězí pravda?

ČÍST CELÉ


Jak chovat kachny


Jak chovat kachny Vlastníte-li prostornou zahradu, s chovem kachen neváhejte. Zastanou mnoho práce za Vás.

ČÍST CELÉ


Jak na domácí rozmnožování slepic


Jak na domácí rozmnožování slepic Kvoká Vám slepice a rádi byste toho využili pro rozšíření vlastního chovu? Jak ale správně opečovávat kvočnu?

ČÍST CELÉ


Líhněte kuřata jako ostřílený chovatel drůbeže


Líhněte kuřata jako ostřílený chovatel drůbeže Jste ostříleným chovatelem a rádi byste rozšířili chov vlastními kuřecími přírůstky? Podívejte se jak na to.

ČÍST CELÉ


Co dělat, když slepice požírají vejce


Co dělat, když slepice požírají vejce Ke zlozvyku požírání vajec dospějí slepice snadno. Slepice často požírají vejce z důvodu zanedbané péče.

ČÍST CELÉ


Proč slepice snáší vejce bez skořápky


Proč slepice snáší vejce bez skořápky Stává se Vám, že najdete v hnízdě vajíčko bez skořápky? Přečtěte si proč.

ČÍST CELÉ


Proč se drůbež oštipuje a vytrhává si peří


Proč se drůbež oštipuje a vytrhává si peří Setkali jste se s vyzobáváním peří u Vašich slípek? Tento zlozvyk lze jednoduše odstranit několika triky.

ČÍST CELÉ


Co dělat, když slepice nenesou


Co dělat, když slepice nenesou V minulém článku jste se mohli dozvědět důvody klesající snášky. Dnes si přečtěte, jak na tento neduh vyzrát.

ČÍST CELÉ


Co dělat, když slepice kvokají


Co dělat, když slepice kvokají V minulém článku Kvokání u slepic jste se mohli dozvědět, co tento pojem znamená. Dnes Vám přinášíme informace o tom, co dělat, když slepice kvokají.

ČÍST CELÉ


Kvokání u slepic


Kvokání u slepic Kvokání u slepic by se dalo přirovnat k období březosti u fen. Jak probíhá kvokání a proč slepice kvokají?

ČÍST CELÉ


Plemeno s kombinovanou užitkovostí: Plymutky bílé


Plemeno s kombinovanou užitkovostí: Plymutky bílé Jedno z nejoblíbenějších a nejvíce osvědčených plemen, které se vám odvděčí vysokou užitkovostí se snáškou 180 až 210 vajíček za rok od jedné slepice.

ČÍST CELÉ


Jak vybrat nosné plemeno


Jak vybrat nosné plemeno Chcete mít velké snášky vajíček? Pak si musíte pečlivě rozmyslet, jaké plemeno slepic vybrat, tak aby Vaše přání bylo vyslyšeno.

ČÍST CELÉ


Poznejte zaručeně stáří slepic


Poznejte zaručeně stáří slepic Chystáte se rozšířit své hejno novými přírůstky? Přečtěte si pár rad, které vám pomohou rozeznat věk a vitalitu slepic a nenaletět tak podvodným obchodníkům.

ČÍST CELÉ


Proč slepice nenesou


Proč slepice nenesou Střežíte své slepičky jako oko v hlavě a věnujete jim veškerou možnou péči, ale přesto vám přestaly nést? Podívejte se na nejčastější příčiny.

ČÍST CELÉ


Jaký výběh pro slepice?


Jaký výběh pro slepice? Uvádí se, že spokojená slepice má mít k dispozici minimálně 4 m2 velký výběh. Jaká jsou pravidla a jak by měl vypadat ten ideální?

ČÍST CELÉ


Plemena slepic


Plemena slepic Výběr konkrétního plemene závisí na několika věcech, především pak na tom, co po slepicích požadujeme.

ČÍST CELÉ


Co by měl splňovat kurník


Co by měl splňovat kurník Naše hejno bude také potřebovat pořádný kurník. V ideálním případě by měl být orientovaný na jihovýchod.

ČÍST CELÉ


Chov slepic pro začátečníky


Chov slepic pro začátečníky Láká vás mít na stole vlastní domácí vajíčka? Nevíte jak na to? Nebojte, není to tak složité. Jestliže se chystáte začít chovat slepice, v tomto článku se dozvíte, jak na to.

ČÍST CELÉ


Nejoblíbenější plemeno na světě: Leghornka


Nejoblíbenější plemeno na světě: Leghornka Leghornky patří mezi nejrozšířenější hrabavé plemeno slepic na světě. Pokud jim zajistíte prostorný travnatý výběh, odmění se vám každý rok 200 vajíčky.

ČÍST CELÉ


Potřeby pro chov drůbeže - kurník


Potřeby pro chov drůbeže - kurník Co mít a nemít jako správný majitel drobného chovu? Základem je určitě pořádný kurník.

ČÍST CELÉ


Jak chovat husy


Jak chovat husy Zvažujete možnost chovu hus? Zde je pár rad pro bezproblémový a zdravý domácí chov.

ČÍST CELÉ


Reflexní vesty pro drůbež


Reflexní vesty pro drůbež Že Vás taháme za nos? Ani v nejmenším.

ČÍST CELÉ


Drůbeží onemocnění - část druhá


Drůbeží onemocnění - část druhá Jaké další nemoci mohou postihnout Váš chov?

ČÍST CELÉ


Nemoci drůbeže


Nemoci drůbeže Jaké jsou drůbeží neduhy a jak jim minimálně předcházet?

ČÍST CELÉ


Jak skladovat vejce?


Jak skladovat vejce? Slepičky Vám dělají radost a snáší jako divé. No jo, ale jak správně uchovat vejce, která Vám tak hezky přibývají?

ČÍST CELÉ


Správné krmení slepic


Správné krmení slepic Co dopřát vašim opeřencům, aby měli vše potřebné? A co naopak nikdy nesmí do slepičích krků směřovat?

ČÍST CELÉ


Jak správně chovat slepice


Jak správně chovat slepice Jak postupovat a mít tak spokojený a produktivní chov?

ČÍST CELÉ


Novinky a akce zasíláme zdarma

Postup jak případně zrušit odběr novinek naleznete v každém zaslaném e-mailu.