Košík 0 Kč

  

 

 

 

 

 

 

Příspěvky tagu vodní drůbež

Zpět na všechna témata

Rozeznat kachnu od kačera nebylo nikdy jednodušší


Rozeznat kachnu od kačera nebylo nikdy jednodušší Myslíte si, že jde o směšnou otázku, na kterou zná odpověď i dítě ve školce? Bohužel se to tak sice může jevit, ale ne vždy, lze jednoznačně kačera od kachny poznat hned na první pohled. Proč tomu vlastně tak je a jak tyto dva vodní ptáky od sebe rozeznáte, aniž byste se museli pohádat s vaším partnerem?


ČÍST CELÉZimní péče o vodní drůbež


Zimní péče o vodní drůbež Všichni víme o důležitosti připravenosti na zimu, zejména pro naše opeřené kamarády. Někdy je opravdu lepší zimu nepodcenit a připravit na ni vaši vodní drůbež důkladně, zvláště pokud se pak na jaře chcete zase radost z narozených mláďat.


ČÍST CELÉČím krmit husy, aby vydržely krutou zimu


Čím krmit husy, aby vydržely krutou zimu Husí peří jistě velmi dobře hřeje a izoluje teplo, když je často používáno jako výplň polštářů a přikrývek. Dokáže opravdu husy před krutou zimou ochránit nebo je nutný i zásah samotného chovatele, pokud o žádnou ze svých husiček nechce přijít?


ČÍST CELÉNejčastější nemoci hus a malých housat


Nejčastější nemoci hus a malých housat Husy sice patří k extrémně otužilé drůbeži a těžké nemoci nejsou moc obvyklé, nicméně objevit se mohou a každý chovatel by některé z nich měl znát a vědět, jak husám od nich pomoci.


ČÍST CELÉHistorie a současnost českého drůbežnictví


Historie a současnost českého drůbežnictví Kdy se v Čechách objevila první slepice a kdy začal jejich malochov zná možná málokdo z nás, i proto jsem pro vás připravili tento článek. Tak s chutí do čtení.


ČÍST CELÉKachní a slepičí vejce: co mají společného?


Kachní a slepičí vejce: co mají společného? Přesto, že chováte kachny i slepice jste všichni ve vaší domácnosti seznámeni hlavně s vejci slepičími, ale co ty kachní? Jaké je jejich srovnání s nejfrekventovanějším vajíčkem od slepice třeba v kuchyni a jaký je mezi nimi vůbec rozdíl co se týká nutričních hodnot?


ČÍST CELÉUmělé líhnutí husích vajec: hlavní zásady a úskalí


Umělé líhnutí husích vajec: hlavní zásady a úskalí Máte nemalé zkušenosti s líhnutím slepičích vajec a rádi byste zariskovali a zkusili si vylíhnout i malá housátka? Proč ne. Štěstí přeje připraveným, tak hodně štěstí i vám.


ČÍST CELÉJak správně oškubat kachnu?


Jak správně oškubat kachnu? Každou drůbež, pokud není zrovna určena do chovu, čeká „den D“ a tedy i její porážka. Zkušený chovatel jistě už někdy kachnu škubal, ale co ten nezkušený? Jak má správně oškubat takovou kachnu?


ČÍST CELÉRady pro péči kachen v chladném počasí


Rady pro péči kachen v chladném počasí Zvládne kachna zimu, sníh a mráz stejně jako její kolegyně husa nebo potřebuji více péče?


ČÍST CELÉHusy: vadí jim zima a sníh?


Husy: vadí jim zima a sníh? Co myslíte, jak reaguje husa na čerstvě napadaný sníh ve svém výběhu a je pro ni nějak nebezpečný?


ČÍST CELÉJakou drůbež kupovat na podzim?


Jakou drůbež kupovat na podzim? Pohráváte si s myšlenkou, zda je ještě stále vhodná doba na nákup mladé drůbeže na váš dvorek? Určitě máte obavy, že tak jak dokáže u nás rychle přijít léto, může se dostavit i zima a co potom s mladou slepicí, která nebude snášet vajíčka? Než se nadobro rozhodnete, přečtěte si pár užitečných rad, které vám pomohou se správně rozhodnout.


ČÍST CELÉKachní vejce: konzumace se bát nemusíte, ale…


Kachní vejce: konzumace se bát nemusíte, ale… Kdo z vás rád brousí do neprobádaných vod, co se týče konzumace jídla? Pokud jste to právě vy, mohlo by vás na talíři zajímat kachní vajíčko, které již celá slavná Evropská Unie využívat v kuchyních povolila.


ČÍST CELÉVykrmená drůbež: proč a kdy ji kupovat


Vykrmená drůbež: proč a kdy ji kupovat Pořízení vykrmené zvěře vám ušetří spoustu starostí, víte ovšem, jak se o drůbež náležitě postarat a jak ji třeba ubráti před nezvaným hostem vaší zahrady?


ČÍST CELÉHusokachna: je víc husa nebo kachna?


Husokachna: je víc husa nebo kachna? Ani jedno, ani druhé. Husokachna je totiž křížencem pouze kachny, a to pekingské a pižmové. Co dalšího vás může na mulardech překvapit?


ČÍST CELÉKoupit husu nebo kachnu?


Koupit husu nebo kachnu? Také nikdy nepoznáte, zda se díváte na husu nebo kachnu? Rádi byste si nějakou tu vodní drůbež pořídili, ale nevíte, která z nich je lepší? Po přečtení dnešního příspěvku budete mít jasno jednou provždy. Tak hurá do toho.


ČÍST CELÉJak vyrobit jezírko pro kachny?


Jak vyrobit jezírko pro kachny? Kachnu řadíme mezi vodní drůbež, voda bude tedy klíčovým předpokladem k jejich úspěšnému chovu. Víte ovšem, jak ji dostat na váš dvůr?


ČÍST CELÉNejčastějšími problémy v chovu drůbeže jsou…


Nejčastějšími problémy v chovu drůbeže jsou… Bohužel i chov drůbež sebou nese jistá rizika, která vás dříve nebo později zastihnou. Jak být co nejlépe připraven a nebezpečí zastavit nebo zmírnit?


ČÍST CELÉSlovníček drůbežářských pojmů


Slovníček drůbežářských pojmů Každé odvětví nebo obor má svá specifická slova, která občas ve skutečnosti znamenají úplně něco jiného, než se na první pohled může zdát. Dnes máte možnost se těchto pár slov naučit.


ČÍST CELÉHlasové projevy drůbeže


Hlasové projevy drůbeže "Kokokodááák, kykyrykýýý, gagaga". Jistě všichni znáte tyto zvuky rozléhající se po každé vesnici. Víte ovšem, proč je drůbež vydává?


ČÍST CELÉNejvíc vajíček vám dá… Víte kdo?


Nejvíc vajíček vám dá… Víte kdo? Která slepice snese za rok nejvíc vajíček? Máte také i vy svou favoritku nebo stále hledáte tu, která by pokryla vajíčkové potřeby celé vaší rodiny? A víte, že hodně vajíček se můžete dočkat i od jiné drůbež než jen od slepice?


ČÍST CELÉJak správně manipulovat s drůbeží?


Jak správně manipulovat s drůbeží? Potřebujete odchytit, přenést nemocnou nebo zraněnou slípku a ona vám pořád prokluzuje mezi rukama? Po dnešním příspěvku se vám to jistě podaří i bez většího újmu zdraví vašeho nebo toho slepičího.


ČÍST CELÉNenakažlivá drůbeží onemocnění


Nenakažlivá drůbeží onemocnění Zaplať pánbůh, ne každá nemoc je ta nakažlivá. Ovšem i tato onemocnění musí brát chovatel v úvahu a neotáčet se k nim zády.


ČÍST CELÉBojí se drůbež bouřky?


Bojí se drůbež bouřky? Také to občas na vašem dvoře "bliká" k zbláznění? Jak na bouřku reaguje drůbež? Nevíte? Po dnešním příspěvku už vědět budete.


ČÍST CELÉSestavení správné krmné dávky


Sestavení správné krmné dávky Jak sestavit přesnou krmnou dávku pro hejno deseti slepic a kolik zrní nasypat pěti krůtám? Víme v dnešním příspěvku.


ČÍST CELÉDržení a péče o chovné kachny


Držení a péče o chovné kachny Vrtá vám v hlavě myšlenka držení chovných kachen? A proč vlastně ne, i kachny dokážou být domácími mazlíčky.


ČÍST CELÉRozmnožování drůbeže: koho množit a nemnožit


Rozmnožování drůbeže: koho množit a nemnožit Myslíte si, že každou drůbež lze rozmnožovat? Omyl. A proč?


ČÍST CELÉ"Žabky" u housat aneb zánět kořene jazyka


"Žabky" u housat aneb zánět kořene jazyka Jakou neplechu nadělá taková "žabka" u malých housat nebo kachňat?


ČÍST CELÉJak získat husí prachové peří


Jak získat husí prachové peří Draní husího prachového peří není nic složitého, chce to jen trochu odvahy a správné načasování.


ČÍST CELÉCo mají kachny a husy a slepice ne?


Co mají kachny a husy a slepice ne? Víte co spojuje hrabavou a vodní drůbež a co ji naopak rozděluji na dva odlišné světy?


ČÍST CELÉNapáječka a krmítko: zvolte to správné příslušenství


Napáječka a krmítko: zvolte to správné příslušenství Krmítko i napáječka patří beze sporu do každého kurníku. Víte ale jakou barvu a velikost zvolit?


ČÍST CELÉRůst a dospívání housátek


Růst a dospívání housátek Odchov housat bez husy je pro chovatele náročnější než odchov pod husou. Jak odchov zvládnete levou zadní?


ČÍST CELÉHusy v zahradě: co o nich možná (ne)víte?


Husy v zahradě: co o nich možná (ne)víte? Pro někoho možná až vtipný vodní pták, kterého díky hlasovému vyjádření „ga ga ga“ zná i to nejmenší dítě.


ČÍST CELÉKachna jako pomocník na vaší zahradě


Kachna jako pomocník na vaší zahradě Pro každou zahradu, v níž chcete výrazně omezit používání chemických látek, je kachna velice účinným pomocníkem. Proč zrovna kačena?


ČÍST CELÉHusa? Brojlerová nebo landeská?


Husa? Brojlerová nebo landeská? Nevíte, kterou husu si pořídit? Zda tu bílou brojlerovou nebo landeskou? Čtěte více a budete mít jasno.


ČÍST CELÉKroužkování kachen jako určovací klíč


Kroužkování kachen jako určovací klíč Totožnost kachen. Víte, jak na ni a co nezanedbat?


ČÍST CELÉOd housátka k husičce


Od housátka k husičce Aby malé house dosáhlo porážkové váhy během krátkého období a mohlo na pekáč, je třeba mu dopřát kvalitní stravu bohatou na živiny.


ČÍST CELÉSlepičářův světoběžník #12: Netradiční druhy drůbeže


Slepičářův světoběžník #12: Netradiční druhy drůbeže Že nevíte, jaké podmínky potřebují barbarie, bažanti nebo třeba pštrosi? Nevadí. V tomto článku přinášíme postřehy, které vám mohou pomoci k založení chovu.


ČÍST CELÉOdčervování kachen jako nezbytná péče


Odčervování kachen jako nezbytná péče Odčervení kachen patří k základním chovatelským úkonům. Správným a pravidelně prováděným odčervováním chráníme nejen celé své hejno ale zabráníte tak i případnému nakažení lidí a dětí. Mnoho vnitřních parazitů je totiž přenosných ze zvířete na člověka - mají tzv. zoonotický potenciál.


ČÍST CELÉČím krmit husy, aby dobře rostly


Čím krmit husy, aby dobře rostly Vzpomínáte na své dětství u prarodičů na vesnici? Možná se vám vybaví, jak babička cpala husám do krku šišky, někde zvané i šlejšky. Dříve to patřilo k běžné činnosti v hospodářství stejně jako draní peří.


ČÍST CELÉSpolečné soužití kachen a slepic


Společné soužití kachen a slepic Vlastníte slepice a chcete si pořídit kachny? Nabízí se otázka, zda je soužití této drůbeže vůbec reálné či nikoliv.


ČÍST CELÉStavíme kachník kvalitně a levně


Stavíme kachník kvalitně a levně Chystáte se i letos zase chovat kachny? A co kachník, máte jej pro ně připravený? Pokud ne, pozorně čtěte, výrobu pak zvládnete levou zadní.


ČÍST CELÉKachna jako nekonfliktní domácí zvíře


Kachna jako nekonfliktní domácí zvíře Chovat kachny není nic složitého a zvládne i to úplný začátečník, který kachny ještě nikdy nechoval.


ČÍST CELÉKráska na vodní hladině nesoucí jméno labuť


Kráska na vodní hladině nesoucí jméno labuť Nejtěžší vodní pták, přesto umí dokonale létat a vznášet se nad vodní hladinou, to je labuť velká.


ČÍST CELÉMinerály a vitamíny jako hnací motor drůbeže


Minerály a vitamíny jako hnací motor drůbeže Že vitamíny jsou jen pro děti a dospělé? Omyl. Slepice, kachna i husa občas potřebuje svou stravu obohatit. A čím tedy nejlépe?


ČÍST CELÉChovejte francouzské elegánky v podobě kachny ruánské


Chovejte francouzské elegánky v podobě kachny ruánské Ruánky silně připomínají svým vzhledem kachnu divokou, ze které bylo toto plemeno ve Francii v 19. stol. vyšlechtěno.


ČÍST CELÉSlepičí predátoři, kteří vám vybílí kurník raz dva


Slepičí predátoři, kteří vám vybílí kurník raz dva Jako správný chovatel si určitě přejete ochránit vaše slepičí holky před každým nebezpečím. Není nic smutnějšího, než se při zahánění slepic nedopočítat toho správného čísla, nebo nedej bože najít v kurníku slepičí mrtvolku. Kdo jsou vaši úhlavní nepřátelé? Poznejte taktiku slepičích predátorů a zvyšte své šance na dokonalou ochranu vašich slepiček.


ČÍST CELÉJak se přepeřují kachny


Jak se přepeřují kachny Na proces podzimního přepeřování si chovatelé slepiček museli zvyknout. Je nezbytný, aby slípky byly v novém kabátku připraveny na pokles venkovních teplot. A co kachny? Prochází přepeřováním taky?


ČÍST CELÉČeská husa - perla mezi vodní drůbeží


Česká husa - perla mezi vodní drůbeží České husy vás potěší svou nenáročností. Stačí jim den na travnaté pastvě, trocha zrní navečer, skromný husník a přístup k vodě. Dlouhým šlechtěním si získaly otužilost nezbytnou v našich chladnějších podmínkách, takže je můžete vypustit ven i v mrazu. A v sezení na vejcích a vyvádění housátek jsou české husy zkrátka nepřekonatelné.


ČÍST CELÉChov veškeré drůbeže pohromadě? Jděte do toho!


Chov veškeré drůbeže pohromadě? Jděte do toho! Chov veškeré drůbeže pohromadě vám přinese mnoho užitku. Musíte však pamatovat na několik věcí...


ČÍST CELÉPrůvodce chovem hus pro začátečníky


Průvodce chovem hus pro začátečníky Víte, co musíte zajistit husám, aby byly spokojené? Případně na co si dát při jejich chovu pozor?


ČÍST CELÉPřehled užitkových typů hus a základních plemen


Přehled užitkových typů hus a základních plemen Není husa jako husa. Záleží na tom, co od ní očekáváte… maso, vejce?


ČÍST CELÉMokré peří u kachen: problém nebo běžný stav?


Mokré peří u kachen: problém nebo běžný stav? Mokré peří? Co to je za otázku? Možná se ptáte. U kachen je přece mokré peří normální. Možná tvrdíte. My zase, že není…


ČÍST CELÉKachnička mandarínská: kachní kráska se schopností lovu myší


Kachnička mandarínská: kachní kráska se schopností lovu myší Tyto krasotinky odjakživa patřily k pýše mnoha evropských zámků, jejichž zahrady obývaly. Dnes se rozšiřuje jejich chov i na našich méně honosných zahradách.


ČÍST CELÉObohaťte výběhy kachnami nebo husami


Obohaťte výběhy kachnami nebo husami Chov kachen a hus zpříjemňuje chovatelský stereotyp, který po čase zažíváte se svými slípkami.


ČÍST CELÉDoběhněte běžce indického, kachnu z exotických dálek


Doběhněte běžce indického, kachnu z exotických dálek Indický běžec? O kom je tu řeč? Přeci o kachně. Plemenu, které již od počátku přitahovalo zraky široké veřejnosti.


ČÍST CELÉProdukce peří: k čemu slouží a jak se peří využívá


Produkce peří: k čemu slouží a jak se peří využívá V dnešní době vyvstává jak upotřebit hromady peří, které nelze použít v textilním průmyslu.


ČÍST CELÉHusa landeská: nekejhavá husa s výtečnou zmasilostí


Husa landeská: nekejhavá husa s výtečnou zmasilostí Chcete si užít pořádnou pečínku a vyžíváte se v husích paštikách? Pak je pro vás landeska ta pravá.


ČÍST CELÉTipy pro úspěšné vychování kachňat od líhně do výběhu


Tipy pro úspěšné vychování kachňat od líhně do výběhu Stejně jako slepice i kachny mají své speciální požadavky, především v choulostivém mladém věku.


ČÍST CELÉJak pečovat o kachny pižmové


Jak pečovat o kachny pižmové Jaké označení tato drůbež nese a proč se u ní tento výraz vůbec používá?


ČÍST CELÉJak chovat kachnu pekingskou


Jak chovat kachnu pekingskou Máte rádi kachní masíčko? Pak musíte mít kachnu pekingskou. Dá Vám jedno z nejlepších.


ČÍST CELÉJak krmit housata


Jak krmit housata Stravu vhodnou pro dobrý vývoj drůbeže nepředstavuje jen vyvážené složení, ale i správné množství.


ČÍST CELÉJak pečovat o housata


Jak pečovat o housata Ptáte se, jak úspěšně zvládnout odchov housat až po dospělé jedince? Na co všechno je potřebné v jejich péči pamatovat?


ČÍST CELÉJak vytvořit drůbeži správné jezírko


Jak vytvořit drůbeži správné jezírko Zjistili jste, že k chovu kachen neodmyslitelně patří vodní nádrž? Přečtěte si, jak má taková nádrž vypadat, aby drůbeži vyhovovala.


ČÍST CELÉJak chovat kachny


Jak chovat kachny Vlastníte-li prostornou zahradu, s chovem kachen neváhejte. Zastanou mnoho práce za Vás.


ČÍST CELÉJak chovat husy


Jak chovat husy Zvažujete možnost chovu hus? Zde je pár rad pro bezproblémový a zdravý domácí chov.


ČÍST CELÉNemoci drůbeže


Nemoci drůbeže Jaké jsou drůbeží neduhy a jak jim minimálně předcházet?


ČÍST CELÉNovinky a akce zasíláme zdarma

Postup jak případně zrušit odběr novinek naleznete v každém zaslaném e-mailu.