Košík 0 Kč

   

 

 

 

 

 

 


Husy: vadí jim zima a sníh?

Husy: vadí jim zima a sníh?

Co myslíte, jak reaguje husa na čerstvě napadaný sníh ve svém výběhu a je pro ni nějak nebezpečný?

Husa je, jak jistě každý chovatel ví, pták, ke kterému nerozlučně patří pastvina. Nicméně zima ani mráz jim nijak nevadí, spíš naopak. Velké horko ovlivňuje jejich zdraví, snášku i plodnost. Venkovní teplota nad 27 °C je pro ně téměř kritická, takže když přijde ochlazení, ledový vítr a mráz, nijak jim to ani nevadí. V zimě je ovšem nutné počítat s menšími úpravami, a to jak ve výběhu, tak v husníku.  Čemu před zimou a sněhem věnovat největší pozornost?

Zimní příbytek

Jak husník v zimě holkám uspořádat a na co v žádném případě nesmíte zapomenout? Je potřeba nějaká speciální úprava, aby se měly husy dobře a nestrádaly?

  • Zateplený husník. Dospělé husy snesou i 10 °C pod nulou, nicméně přesto, že jsou „mrazuvzdorné“ je dobré jim husník malinko na zimu zateplit. Ony totiž začínají hnízdit brzo na jaře, někdy už dokonce v zimě, a mráz by vám mohl snesená vajíčka znehodnotit.
  • Stáj. Pokud chcete mít na jaře malá housátka, je dobré stáj pro husy připravit, a to hlavně v období od ledna do února, kdy se začnou rozmnožovat. Ve stáji je potom nutné udržovat teplotu nad nulou, a to až do jara, aby páření bylo úspěšné a husy tak měly dostatek tepla.
  • Podestýlka. Hrubší podestýlku, díky které nebudou husám zábst nohy, ocení každá z nich. Použít třeba můžete menší odřezky dřeva,velké piliny, slámu nebo i mulčovací kůru.

Husám sníh nevadí, rády si ho užívají. 

Sníh = žádná tráva

Husa je od přírody vegetariánka. Travičku, různá semínka a kořínky ale v zimě na sněhem jen těžko najde, je proto nutné jejich stravu obohatit jiným druhem potravy. A čím?

  • Pšenice. Stejně tak jako je pšenice výborným zdrojem energie v zimě pro vaše nosnice, bude kvalitním krmivem i pro chované husy. Podávejte ji vodní drůbeži mírně povařenou nebo ji můžete zkusit i naklíčit. V období, kdy venku neroste tráva, jsou klíčky výbornou alternativou, jak do hus dostat trochu toho zeleného.
  • Kukuřice. Před spaním podejte husám do krmítek kukuřičný šrot, který jim na zimu pomůže trochu navýšit hmotnost a udržují je v teple přes chladnou noc.

                 goose GIF   

  • Ovoce a zelenina. Zpestřit husám jídelníček v zimě není vůbec na škodu. Nejvíce si holky pochutnají na jablíčku, salátku a nepohrdnou ani hlávkou zelí.
  • Zbytky z kuchyně. Dobrý hospodář své husy zbytky od oběda nekrmí. Slaná, tučná a kořeněná jídla vodní drůbeži nesvědčí a vždy zkracují jejich život. Navíc husa je vegetariánka. Možná se to nezdá, ale zase tolik obilí husa v zimě nepotřebuje, uvádí se, že ji postačí denně cca 250 g pšenice nebo směsi z obilí.
  • Krmná směs. Vyráběné krmné směsi je dobré husám dávat hlavně večer. Pokud neholdujete těm komerčně vyrobeným, můžete vyrobit vlastní směs. A jak? Stačí smíchat stejný poměr pšenice, kukuřice a ječmene nebo prosa.

Bílá k bílé sedá. 

Voda a mráz

Přístup k jídlu je pro husy v zimě stejně důležitý jako přístup k pitné vodě, ovšem ne zamrznuté. Misky s vodou ani lavory na koupání husám raději přes noc v husníku nenechávejte. V zimě husa nutně plavat a koupat se nepotřebuje, navíc studená a posléze zmrzlá voda na podlaze husám dělat dobře nebude. Když budou mít touhu se někde vykoupat, samy si venku sednou do sněhu. Proti zmrznutí vodě v napáječkách před den využívejte vyhřívaných podložek, které vodu udrží v kapalném stavu po celý den.

Zimy ani mrazu se tedy obávat nemusíte ani v případě, že se slepice chováte i husy. Zimní období snášejí stejně dobře jako ostatní drůbež a žádné nebezpečí tak nehrozí.

 Datum zveřejnění: 12.10.2018
Novinky a akce zasíláme zdarma

Postup jak případně zrušit odběr novinek naleznete v každém zaslaném e-mailu.