Košík 0 Kč

   

 

 

 

 

 

 

Příspěvky tagu slepice

Zpět na všechna témata

Pohlavní ústrojí drůbeže pod lupou


Pohlavní ústrojí drůbeže pod lupou Rozmnožování slepic patří k mnohem zajímavější a podivnější podívané, než se na první dojem může stát. Co za tím vším stojí a jak mají slepice uspořádanou pohlavní soustavu? Je stejná jako ta naše nebo se v čem liší?


ČÍST CELÉPět milníků v krmení drůbeže během zimy


Pět milníků v krmení drůbeže během zimy Žádné slunce, tudíž ani dvanáctihodinové světlo během dne, ani žádná zelená tráva v zimě na vaše holky nečeká. Ale trocha přípravy navíc a slepičky nejenže zimu dobře snesou, ale snesou i nějaké do vejce.


ČÍST CELÉProč (ne)zateplovat kurník?


Proč (ne)zateplovat kurník? Zateplit kurník pro slepice nebo nezateplit? Opakující se otázka tisíce chovatelů drůbeže, jakmile se venku objeví první sníh nebo mráz. Proč je lepší kurník nezateplovat a kdy je naopak zateplení výhodou?


ČÍST CELÉSnášková hnízda: nejlepší tipy pro jejich výrobu


Snášková hnízda: nejlepší tipy pro jejich výrobu Hnízdící nebo také snášková hnízda a boxy jsou pro slepice nejdůležitějším místem v kurníku. Jedině dobře zvolené hnízdo totiž zaručí kvalitní snášku vajec. A pokud se vám nechce snášková hnízda kupovat z důvodu nevyhovujícího materiálu nebo rozměru, můžete si je svépomocí vyrobit i doma.


ČÍST CELÉVýhody nákupu slepic na podzim


Výhody nákupu slepic na podzim Pořízením slepic na podzim rozhodně žádnou chybu neuděláte, naopak, dočkáte se věcí, na které ostatní majitelé na jaře budou čekat, zatímco vy se už budete radost ze snesených vajíček.


ČÍST CELÉSlepice a houby na zahradě


Slepice a houby na zahradě Přemýšleli jste někdy nad tím, zda houby, které vám volně rostou na zahradě pod okny nebo na louce mohou být nebezpečné pro pasoucí se slepice? Odpověď na tuto otázku není tak jednoznačná. Koneckonců přesvědčte se sami.


ČÍST CELÉ4 přípravky k prevenci zdravotních problémů slepic


4 přípravky k prevenci zdravotních problémů slepic Udržovat slepice zdravé, a tedy šťastné je touha každého chovatele. Někdy se daří více, někdy zase méně. Jaká prevenci před nemocí vašich slepic zaručeně funguje?


ČÍST CELÉPřepravky pro pohodlný transport drůbeže


Přepravky pro pohodlný transport drůbeže Také patří k těm lidem, kteří se v pátek odpoledne sbalí a vyráží s dětmi a všemi těmi potřebnými věcmi třeba na chalupu nebo k prarodičům? A co domácího mazlíčka, toho jistě bere vždy s sebou. A víte o tom, že i živá drůbež se dá v autě převážet? Kdy, jak, proč a za pomocí čeho se vůbec drůbež z jednoho místa transportuje na druhé?


ČÍST CELÉAlektorofobie aneb strach ze slepic


Alektorofobie aneb strach ze slepic Z pavouků nebo v uzavřené místnosti má strach milióny lidí na této planetě. Ovšem co takový strach ze slepic nebo jiné drůbeže? Jak vzniká, co za ním stojí a dá se proti němu nějak vůbec bojovat?


ČÍST CELÉProč spí slepice v hnízdech a jak zlozvyk zastavit?


Proč spí slepice v hnízdech a jak zlozvyk zastavit? Každá věc v kurníku má své využití, snášková hnízda slouží ke snášení vajec a hřad zase k odpočinku slepice, jak zastavit slepičí nešvar a donutit holky hezky po dobrém spát na hřadech, a ne právě v hnízdech? Problém, který trápí mnoho chovatelů se pokusíme dnes u Slepičáře vyřešit.


ČÍST CELÉ3 tipy, díky kterým slepice prospějí i vaší zahradě


3 tipy, díky kterým slepice prospějí i vaší zahradě Víte o tom, že i slepice může být jedním z nejlepších nástrojů, které na svou zahradu můžete pořídit? Přesvědčte se sami, co všechno taková slepička na vaší zahradě dokáže místo vás zastat.


ČÍST CELÉRozmazlujte svoje slepice, vyplatí se to


Rozmazlujte svoje slepice, vyplatí se to Mít zdravé a šťastné slepice pobíhající vesele po dvoře je sen každého chovatele. Ovšem, aby to tak bylo, nemůžete jen sedět s rukama v klíně. Je třeba také přiložit ruku k dílu. A jak?


ČÍST CELÉKdyž vám slepice utečou…


Když vám slepice utečou… Nenašly jste slepice na jejich obvyklém místě? Najednou prostě zmizely? Ovšem ne všechno je tak černé, jak se na první pohled zdá, zřejmě jen našly díru v plotě a prostě vám jen utekly. Jak je rychle najít a jejich útěkům zabránit vám poradíme v dnešním příspěvku.


ČÍST CELÉKrmení drůbeže siláží: proč a jak?


Krmení drůbeže siláží: proč a jak? Ne každý rozumím všemu a všechno kolem slepic zná a ví. Dnes se zaměříme zda, je krmení slepic siláží zdravé nebo se naopak spíše nedoporučuje. A co vůbec ta siláž je a jaké plodiny jsou pro silážování vhodné.


ČÍST CELÉSlepice vhodné pro malé dvorky


Slepice vhodné pro malé dvorky Rádi byste si pořídily pár slepiček hlavně kvůli domácím vajíčkům ovšem už takhle máte na zahradě málo prostoru a svého místa pro odpočinek se rozhodně vzdát nechce? Každá situace má své východisko, zde máte řešení toho vašeho problému.


ČÍST CELÉJak se zaručeně zbavit čmelíků


Jak se zaručeně zbavit čmelíků Malý, zato ale šikovný a velmi otravný. I tak by se dal charakterizovat Čmelík kuří, který velmi rád napadá slepice a saje z nich krev. Dá se ho vůbec rychle a účinně zbavit, pokud vaše hejno napadne?


ČÍST CELÉNebezpečné rostliny pro vaše slepice


Nebezpečné rostliny pro vaše slepice Volně pobíhající se slepice je sen každé z nich, ovšem ne vždy je to ten správný krok, zvláště potom, pokud nemáte prostor zmapovaný a nevíte tak, jaké rostliny se v něm vyskytují. Ne všechny jsou totiž pro slepice k snědku vhodné, některé z nich totiž mohou být opravu nebezpečné.


ČÍST CELÉBílefeldky a jejich pozoruhodně velká vejce


Bílefeldky a jejich pozoruhodně velká vejce Bílefeldky patří k poměrně novodobých slepičkám, které si své uznání mezi chovateli vybojovaly teprve v roce 1980. Co o nich ale za tu dobu již víme a čím mohou své chovatele mile překvapit?


ČÍST CELÉ3 účinné tipy, jak zbavíte slepici roztočů


3 účinné tipy, jak zbavíte slepici roztočů Začínající léto pro vaše chované slepice sebou přináší i jistá rizika. Jedním s nejčastějším problémem, který se v létě u drůbeže vyskytuje jsou roztoči a různé druhy parazitů. Jak ze svých opeřenců tyto otravné potvory zaručeně odstraníte?


ČÍST CELÉPryč s hmyzem kolem kurníku


Pryč s hmyzem kolem kurníku Při chovu slepic nebo i jiné drůbeže jsou mouchy a komáři sice očekávaným, přesto velmi obtížným hmyzem, které se chce co nejrychleji a nejúčinněji zbavit každý chovatel. Jaký zbraň je tedy proti nim nejsilnější?


ČÍST CELÉDokonalá podoba snáškového hnízda


Dokonalá podoba snáškového hnízda Snáškové hnízdo by mělo slepici povzbuzovat k tomu, aby do něj snesla co nejvíce vajec. Na čem závisí jeho pohodlí a je hnízdo opravdu tak důležité, jak si všichni chovatelé myslí?


ČÍST CELÉNové slepice do chovu: co nachystat a co (ne)dělat?


Nové slepice do chovu: co nachystat a co (ne)dělat? Už víte, kolik místa připravit pro šťastné slepice, kurník už také stojí na svém místě a nové slepičky máte objednané? A co dál? Existují totiž pravidla, kterých byste se při příchodů nových slepiček měli držet stůj co stůj.


ČÍST CELÉSlepice Dominant: více barev ale jeden druh


Slepice Dominant: více barev ale jeden druh Slepice Dominant je známá po celém světe, a to hlavně díky své užitkovosti. Není to ale jen produkce vajec, která řadí tyto slepice mezi nejoblíbenější druh hrabavé drůbeže mezi chovateli. Podívejte se proto na tuto slepičku více zblízka, uvidíte, že vás také okouzlí jako spoustu jiných chovatelů.


ČÍST CELÉBergští kokrháči aneb když je kokrhání osudové


Bergští kokrháči aneb když je kokrhání osudové Kohout je sice od přírody předurčen ke kokrhání, ovšem čeho je příliš, toho je moc. A právě toto slepičí plemeno umí kokrhat víc než kterékoliv jiné. Ptáte se, jak je to možné?


ČÍST CELÉVýroba hnojiva ze slepičinců


Výroba hnojiva ze slepičinců Slepice kromě vajec produkuje i v hojné míře trus. Amoniak obsažený v trusu není ovšem pro vaše slepice zdravý, navíc přitahuje hlodavce a mouchy. Takže co s ním?


ČÍST CELÉ3 důvody, proč vám slepice zanáší


3 důvody, proč vám slepice zanáší Po dvoře vám běhá deset zdravých a vitálních slepic, ale vajíček nacházíte v hnízdech poskrovnu? Než začnete obviňovat sami sebe, že děláte něco špatně, zkuste si položit i jinou otázku, a to: „Nezanáší mi ty moje slepičky?“.


ČÍST CELÉPořizujeme výběh pro slepice


Pořizujeme výběh pro slepice O výbězích pro drůbež se toho moc v literatuře nedozvíte, není to ani časté téma diskutované mezi chovateli, přesto si troufáme říct, že výběh je jedna z nejdůležitější části, co se týče chovu slepic, a to hned po kurníku.


ČÍST CELÉProč slepice kulhá?


Proč slepice kulhá? Nemůže se vaše slepička postavit na nohy a už nějaký ten den po dvoře tak divně pokulhává? Zraněný slepičí běhák není dobré podceňovat. Jak slepičku kulhavosti zbavíte nebo ještě lépe, jak se jí vyhnete, se dozvíte v dnešním příspěvku.


ČÍST CELÉPřeprava drůbeže rychle a bezpečně


Přeprava drůbeže rychle a bezpečně Myslíte si, že drůbež patří k těm zvířatům, která se jen horko těžko dají přepravit z místa na místo? Omyl. I tady už je svět hodně dopředu a při výrobě přepravních boxů mysleli právě odborníci i na přepravu malých kuřátek ale i velkých nosnic z jednoho dvora na druhý.


ČÍST CELÉPlemena slepic vhodná pro začátečníky


Plemena slepic vhodná pro začátečníky Tak jste konečně udělali ten velký krok ve svém životě a rozhodli jste se pořídit si na dvůr slepice. Jenže jaké, když s chovem slepic nemáte žádné zkušenosti?


ČÍST CELÉOkrasná plemena slepic: nechováte některá z nich?


Okrasná plemena slepic: nechováte některá z nich? Když se řekne slovo slepice, většina z nás pomyslí na zdravá a velká vejce. Ovšem ne každá slepička je chována pro vysokou produkci vajec. Taková Paduánka nebo Hedvábnička vám moc vajec nesnese, zato pohled na ni bude neodolatelný a dlouhotrvající.


ČÍST CELÉNový produkt N.Ovo na trhu aneb vejce pro vegany


Nový produkt N.Ovo na trhu aneb vejce pro vegany Je to vejce? Není to vejce? Kde je hranice mezi slepičím vejce a vejcem pro vegany, které neobsahuje klasický bílek a žloutek, který všichni známe a jak takové vejce poznat? Pokud jste si až do teď mysleli, že vejce může být jen jedno, tak vás nyní malinko vyvedeme z omylu.


ČÍST CELÉSlepice Asilka: milovnice indické šlechty


Slepice Asilka: milovnice indické šlechty Znáte některá bojová plemena slepic? A pokud ano, víte, že slepice s podivuhodným jménem Asilka pocházející z Indie patří právě k nejstaršímu bojovému plemeni na světě?


ČÍST CELÉZánět vejcovodu u slepic: příznaky a léčba


Zánět vejcovodu u slepic: příznaky a léčba Složením správného krmiva a dostatečné péči předejte zánětu vejcovodu u slepiček raz dva. A co dělat, pokud slípky tento problém zastihne?


ČÍST CELÉKlíčíme semínka pro slepice


Klíčíme semínka pro slepice Experimentujete rádi ve svém chovu slepic a chcete holkám zase udělat radost novým a lepším krmivem, než měly doposud? A co takhle zkusit naklíčené obilí, luštěniny, fazole a jiná semínka? Uvidíte, že budete mile překvapeni, ale nejvíce budou potěšeny vaše slepičky.


ČÍST CELÉJak se zbavit potkanů v kurníku a výběhu?


Jak se zbavit potkanů v kurníku a výběhu? Potkani. Postrach všech chovatelů slepic. Ale nebojte, u Slepičáře vám ukážeme, jak během několika dní bude váš kurník i výběh bez krys a potkanů.


ČÍST CELÉKupujeme krmítko pro slepice


Kupujeme krmítko pro slepice Možná si říkáte krmítko jako krmítko, ale je tomu opravdu tak? Co když existují krmítka pro drůbež, díky který ušetří nejen peníze za krmivo ale také svůj drahocenný čas?


ČÍST CELÉPár tipů pro bezpečný kurník vašich slepic


Pár tipů pro bezpečný kurník vašich slepic No světe div se, ale i v kurníku může na slepice čekat hned několik nebezpečí. Pokud se ale o nich dozvíte včas, můžete proti nim jít i včas naproti.


ČÍST CELÉ3 kroky k čistší vodě pro vaše slepice


3 kroky k čistší vodě pro vaše slepice Už máte dost neustálého kontrolování stavu vody v napáječkám umístěné ve výběhu nebo v kurníku? A co se takhle trochu zamyslet nad tím, jak docílit toho, aby voda v napáječkách vydržela čistá i do druhého dne.


ČÍST CELÉVyrábíme houpačku pro slepice


Vyrábíme houpačku pro slepice I slepice si rády ve výběhu užívají. Koho by přeci pořád jen bavilo dívat se kolem sebe na jiné slepice a trápit se nudou.


ČÍST CELÉKopřivy pro slepice aneb jak je servírovat


Kopřivy pro slepice aneb jak je servírovat Říká se, že dobrého nepálí. A víte vy, jak využít tento super výživný plevel pro vaše slepičí dámy?


ČÍST CELÉMaso a kosti slepicím: dávat nebo raději vyhazovat


Maso a kosti slepicím: dávat nebo raději vyhazovat Že mají slepice symbiotických vztah s naší kuchyní je víc než jisté. Kde je ovšem hranice, toho, co by z kuchyně slepičky měly dostávat, a co už raději ne? Jak si stojí třeba takové maso nebo kosti?


ČÍST CELÉRok 2019: nadešel čas na krmení drůbeže hmyzem!?


Rok 2019: nadešel čas na krmení drůbeže hmyzem!? Dostávají vaše slepice pravidelnou denní dávku bílkovin? A co takhle kromě běžně dostupných zdrojů zkusit i ty alternativnější, mezi které jistě patří krmení drůbeže hmyzem. Nebudete se podávání červů tak trochu zdráhat?


ČÍST CELÉVady a nedokonalosti vaječné skořápky


Vady a nedokonalosti vaječné skořápky Vajíčko je určeno ke spotřebě, tedy k následné konzumaci, není tedy divu, že ho jako celek vnímá každý z nás nejvíc očima. Je ale vajíčko s neobvyklým povrchem nebo vadou na skořápce závadné a patří tedy už raději do koše?


ČÍST CELÉNejlepší čas na pořízení slepic: jaro nebo podzim?


Nejlepší čas na pořízení slepic: jaro nebo podzim? Jaro nebo podzim? Kdy je nejlepší čas pořídit si na dvorek nové slepičky? Odpověď zní jasně, kdykoliv, ale musíte být na nové členy slepičího osazenstva náležitě připraveni.


ČÍST CELÉ5 nápadů pro lepší život slepic


5 nápadů pro lepší život slepic Zaujímají slepice na vašem dvoře právoplatné členy domácnosti se všemi výhodami? Co takhle holkám čas od času jejich poněkud rutinní život zpříjemnit něčím, co od vás rozhodně nečekají? Že nevíte jak? Zkuste se podívat na naše tipy a uvidíte sami, jak bujnou fantazii nakonec dokážete mít.


ČÍST CELÉSlepičí výběh a jeho nejideálnější podoba


Slepičí výběh a jeho nejideálnější podoba Většinu dne stráví všechny slepice ve výběhu, je proto nutné, aby vyhověl všem jejich požadavkům. A jak by takový výběh měl pro původní obyvatele džungle vypadat a co by v něm nemělo rozhodně chybět?


ČÍST CELÉSoví vousáči: holandská vzácnost s vousem na bradě


Soví vousáči: holandská vzácnost s vousem na bradě Už jste někdy slyšeli o slepici, která má pod zobákem vous? Ne? Dnes vám jednu takovou představíme a věřte, že se máte na co těšit.


ČÍST CELÉKachní a slepičí vejce: co mají společného?


Kachní a slepičí vejce: co mají společného? Přesto, že chováte kachny i slepice jste všichni ve vaší domácnosti seznámeni hlavně s vejci slepičími, ale co ty kachní? Jaké je jejich srovnání s nejfrekventovanějším vajíčkem od slepice třeba v kuchyni a jaký je mezi nimi vůbec rozdíl co se týká nutričních hodnot?


ČÍST CELÉDospívání a začátek snášky mladých kuřic


Dospívání a začátek snášky mladých kuřic Slepice nebo kuřice? Jak mít jednou provždy v těchto dvou názvech jasno, co je lepší kupovat a jak je to se snáškou u mladých kuřic oproti slepicím?


ČÍST CELÉDobré a špatné nosnice: jak je rozlišit a co s nimi?


Dobré a špatné nosnice: jak je rozlišit a co s nimi? Mít jen ty nejlepší nosnice v kurníku, tak to je sen každého chovatele. Jak ale poznat slípky, které už vajíčka nenesou a zbytečně tak konzumují krmivo ostatním, produktivním slepičkám? A když už je rozeznáte, co potom s nimi?


ČÍST CELÉKdo vám snese hnědé vajíčko?


Kdo vám snese hnědé vajíčko? Hnědých vajíček se na světe vyprodukuje víc, než těch bílých nebo zelených. Proč tomu tak je a hraje barva vajíčka nějakou zásadní roli v jeho konzumaci?


ČÍST CELÉKrmení kuřat aneb od kuřátka ke slepici


Krmení kuřat aneb od kuřátka ke slepici Máte nalíhnuto, ale hlavou se vám zmítá nekonečně otázek, co teď s malými kuřátky a jak je vůbec nakrmít?


ČÍST CELÉBantamky: populární slepice díky své velikosti


Bantamky: populární slepice díky své velikosti Malé, ale shánčlivé a velmi oblíbené slepičky u nás i ve světe. To jsou bantamky. Pojďme se na ně podívat víc zblízka.


ČÍST CELÉPlemena slepic, která nezaskočí ani ten největší mráz


Plemena slepic, která nezaskočí ani ten největší mráz Jak velký mráz může venku být, aby mu slepice odolala? A platí pro různá plemena slepic stejné podmínky? Co když existují slepice, kterým mráz nevadí vůbec a i ty, které se s ním zase vypořádat nedokážou?


ČÍST CELÉJak zazářit na chovatelské výstavě drůbeže?


Jak zazářit na chovatelské výstavě drůbeže? Výstava drůbeže nebo chovných králíků je oblíbený koníček, který si může vychutnat celá vaše rodina.


ČÍST CELÉAnkony: ekonomicky výhodné slepice


Ankony: ekonomicky výhodné slepice Co všechno vás bude fascinovat na selské slepičce pozoruhodného jména Ankona?


ČÍST CELÉJak správně krmit slepice během zimy?


Jak správně krmit slepice během zimy? Dnes se v našem blogu zaměříme na to, jak správně v průběhu zimních měsíců a největších mrazů krmit slepice a proč jejich jídelníček v tomto období musíte malinko pozměnit.


ČÍST CELÉ5 plodin pro kvalitní a zdravá vejce


5 plodin pro kvalitní a zdravá vejce Chcete od slepiče ještě větší a více kvalitnější vajíčka? Jistě že ano, který chovatel by také nechtěl. Jak toho ale docílíte, aniž byste holkám nějak ublížili? Lehko, stačí se řídit pár radami.


ČÍST CELÉHamburčanka: selská slepice vytříbeného vzhledu


Hamburčanka: selská slepice vytříbeného vzhledu Elegantní slepička chovaná ve třech barevných rázech. Uhrane i vás?


ČÍST CELÉJak si slepice podmanila svět aneb kde se vůbec vzala


Jak si slepice podmanila svět aneb kde se vůbec vzala Možná si říkáte obyčejná slepice, ale víte o tom, že toto zvíře patřilo už ve starověku k nejdůležitějším zvířecím obyvatelům každého hospodářského stavení? Kam až sahá historie slepice?


ČÍST CELÉSlepičářovo ohlédnutí za měsícem listopad


Slepičářovo ohlédnutí za měsícem listopad Ohlédnutí za měsícem listopad je tady! Co se nám v těch dvou jedničkách povedlo a co naopak bychom chtěli vylepšit?


ČÍST CELÉPavlovské slepice: nejstarší ruské slepice


Pavlovské slepice: nejstarší ruské slepice I nejstarší slepicí se může pochlubit největší stát světa. Je jím pavlovská slepice. Že jí neznáte? Tak to pojďme společně ihned napravit.


ČÍST CELÉJak být expertem v rozeznávání plemen slepic?


Jak být expertem v rozeznávání plemen slepic? Je to ona, nebo to není ona? Jak se jednou pro vždy vyznat v konkrétních plemenech slepic a nesplést si bílou Leghornku s bílým Lohmanem?


ČÍST CELÉVlašák vs. kohout Velsumky: rozdíly a příbuzné znaky


Vlašák vs. kohout Velsumky: rozdíly a příbuzné znaky Všichni neradi kupujeme zajíce v pytli, a tak si dnes posvítíme na kohoutky, kteří se na první pohled zdají být stejní, ale skutečnost je jiná. V čem se od sebe liší kohout vlašák od kohouta velsumky?


ČÍST CELÉPodzimní přepeřování slepic: lze ho urychlit?


Podzimní přepeřování slepic: lze ho urychlit? Nadešel čas obávaného přepeřování slepic. Jak nad ním vyzrát a co nejrychleji s ním pryč?


ČÍST CELÉUžitečné rady, jak využít vaječné skořápky


Užitečné rady, jak využít vaječné skořápky Každý správná hospodyňka si jistě umí v kuchyni vždy poradit, jak využít zbylé žloutky nebo bílky a pokaždé z nich vykouzlí něco dobrého k snědku. Ví ale také stejně dobře, jak využít skořápky od vajíček?


ČÍST CELÉOchočte si svou drůbež během pár dní


Ochočte si svou drůbež během pár dní Naučit papouška opakovat vaše slova nebývá nijak časově náročné, jak dlouho trvá naučit vaše slepice, aby přišly na zavolání a zobaly vám z ruky?


ČÍST CELÉNebojte se dát červy i slepicím


Nebojte se dát červy i slepicím Proč „skočí“ každá slepice po žížalce, která se zrovna dere ven z hlíny? U Slepičáře jsme na to „kápli“.


ČÍST CELÉKupovat slepice na zimu? Proč ne.


Kupovat slepice na zimu? Proč ne. Budou mít dostatek tepla? Budou snášet dost vajíček? Nechcípnout mrazem? Také ještě pořád váháte na koupí slepic v zimě nebo těsně před ní? Není čeho se obávat, spíše naopak. Proč?


ČÍST CELÉKrevkérka: nejstarší francouzská slepice


Krevkérka: nejstarší francouzská slepice Nejstarší slepice se ve Francii objevila už v 16. století. Čím se vyznačuje a jaké má francouzská kráska typické znaky, podle kterých ji zaručeně poznáte?


ČÍST CELÉVolně žijící slepice: ano, ale vždy na dosah chovateli


Volně žijící slepice: ano, ale vždy na dosah chovateli Produkce zlatých žloutků a šťastné slepice. Přiznejte se, kdo z vás po tom prahne? Jste to právě vy? Pak vám přinášíme řešení. A jaké?


ČÍST CELÉRybí moučka: účinné řešení proti oštipování drůbeže


Rybí moučka: účinné řešení proti oštipování drůbeže S oštipováním drůbeže se v dnešní době setkává nejeden malochovatel slepic, ale i hus a kachen. Jaké jsou jeho příčiny, jak kanibalismu zabráníte a existuje nějaká účinná prevenci proti vzájemným útokům drůbeže?


ČÍST CELÉPoprvé na chovatelské výstavě drůbeže


Poprvé na chovatelské výstavě drůbeže Řekli jste si doma s manželem nebo s dětmi, že se konečně také vydáte podívat na nějakou tu výstavu slepic, když už se jejich chovu věnujete z generace na generaci? Co je dobré před návštěvou vědět, abyste si ji náležitě užili a nebyli jste jak v Jiříkově vidění?


ČÍST CELÉHedvábničky aneb komediantské slepice


Hedvábničky aneb komediantské slepice Znáte slepici s nápadným srstnatým opeřením připomínající králíka? Že ne. Pojďte se s nám na ně podívat zblízka, stojí to za to.


ČÍST CELÉDejte si vajíčko. A jaké bude to nejlepší?


Dejte si vajíčko. A jaké bude to nejlepší? Rádi experimentujete a líbí se vám rozmanitost na jídelním talíři? Pak jsme pro vás připravili seznam všech možných druhů vajec, které lze u nás ochutnat. Jaké vajíčko vás překvapí nejvíce?


ČÍST CELÉLafleška: černá slepice s čertím hřebenem


Lafleška: černá slepice s čertím hřebenem Také jste si mysleli, že rohy může mít jen kráva nebo čert? A co taková slepička Lafleška? Je vůbec možné, aby slepice měla rohy?


ČÍST CELÉLevný chov drůbeže díky jednoduchým trikům


Levný chov drůbeže díky jednoduchým trikům Mít co nejmenší náklady na krmení a co nejvíce kvalitně vykrmených kusů drůbeže na svém dvoře je snad sen každého chovatele. Je tento stav ovšem vůbec možný?


ČÍST CELÉBio chov slepic: je u nás vůbec možný?


Bio chov slepic: je u nás vůbec možný? Napadla vás otázka vybudovat si své bio vejce a je to vůbec možné? Jestliže se dají v obchodě koupit bio kalhoty, proč byste tedy nemohli mít své bio slepičky, a tudíž bio vejce. Ovšem bude to dřina. A jaká se můžete dozvědět od našeho Slepičáře.


ČÍST CELÉDorkinka: nejstarší slepice s nejistou budoucností


Dorkinka: nejstarší slepice s nejistou budoucností Znáte slepičí dámu se jménem Dorkinka, která je díky svému robustnímu tělu chována především pro maso? Že ne? Slepičář si vám dnes dovolí jednu takovou dorkinku představit.


ČÍST CELÉPomůže zkoumání DNA s bojem proti ptačí chřipce?


Pomůže zkoumání DNA s bojem proti ptačí chřipce? Ptačí chřipka, onemocnění drůbeže omílané snad ze všech stran, přesto se stále vyskytuje a když udeří, má fatální následky. Proč se tak děje a je možné se nemoci jednou provždy zbavit?


ČÍST CELÉJak dlouho žije slepice?


Jak dlouho žije slepice? Otázka, na kterou neexistuje přesná odpověď, přesto se pokusíme na konci dnešního příspěvku odpovědět co nejpřesněji.


ČÍST CELÉKočinka: největší a nejtěžší slepice na pokraji vymření


Kočinka: největší a nejtěžší slepice na pokraji vymření Největší a nejtěžší slepici na světě možná odzvonilo. Proč je tato slípka, která na první pohled vypadá opravdu statně na pokraji vyhynutí? Kdo za to může?


ČÍST CELÉ4 tipy, jak udržet slepice v létě v pohodě


4 tipy, jak udržet slepice v létě v pohodě Léto je v plném proudu, sem tam sprchne, ale jinak sluníčko pálí o sto šest. Víte, jak na jeho žár připravit i vaše slípky?


ČÍST CELÉKdyž je vaše slepice slepá...


Když je vaše slepice slepá... ...je to velmi nepříjemný stav, zvlášť pak pro samotnou slepou slepičku. Co slepota způsobuje a jde ji vůbec zabránit?


ČÍST CELÉRozdíl mezi křepelčím a slepičím vajíčkem...


Rozdíl mezi křepelčím a slepičím vajíčkem... ...ten poznáte už na první pohled. Čím dalším se vajíčka od sebe liší?


ČÍST CELÉ1, 2, 3...kolik vajec denně můžete sníst?


1, 2, 3...kolik vajec denně můžete sníst? Víte, kolik vajec denně je bezpečných a kolik se jich už konzumovat nedoporučuje?


ČÍST CELÉPřerůstání drápů, ostruh a zobáků: jak drůbeži pomoci?


Přerůstání drápů, ostruh a zobáků: jak drůbeži pomoci? Drůbež, zobák, drápy, ostruhy a jejich úprava. Jak a kdy provádět drůbeži pedikúru?


ČÍST CELÉSlepičářův světoběžník #15: Chovatel jako veterinář


Slepičářův světoběžník #15: Chovatel jako veterinář Zdravotní stav chovaných zvířat byste měli kontrolovat denně. Jak se ale zachovat, když něco není v pořádku?


ČÍST CELÉPozor na ptačí neštovice u slepic


Pozor na ptačí neštovice u slepic Může mít slepice neštovice? Bohužel ano, toto virové onemocnění, se kterým se potýká nejeden rodič malých dětí může potrápit i drůbež.


ČÍST CELÉPorážka drůbeže a naše rady nezkušenému


Porážka drůbeže a naše rady nezkušenému Po ukončeném výkrmnu nebo snášce většinou nastává čas k porážce. Jak bez chyby zvládnout premiéru?


ČÍST CELÉStres u drůbeže: jak proti němu bojovat?


Stres u drůbeže: jak proti němu bojovat? Koho by to napadlo, že se dnes setkáme s výrazem vystresovaná slepice. Bohužel stres zavítal i do kurníků. Co s tím?


ČÍST CELÉHolokrčky: slepice se strašidelnou vizáží


Holokrčky: slepice se strašidelnou vizáží Znáte holokrčky, plemeno nevšedního vzhledu, které odolá i nevyzpytatelnému počasí?


ČÍST CELÉCo mají kachny a husy a slepice ne?


Co mají kachny a husy a slepice ne? Víte co spojuje hrabavou a vodní drůbež a co ji naopak rozděluji na dva odlišné světy?


ČÍST CELÉKdyž slepice kašle a kýchá...


Když slepice kašle a kýchá... ...sirup na kašel jim nepomůže. Je nutné tomu co nejdříve přijít na kloub a situaci co nejrychleji vyřešit.


ČÍST CELÉBojujte proti vlhkosti v kurníku s grácií


Bojujte proti vlhkosti v kurníku s grácií Vlhkost ve slepičím bejváku úzce souvisí s produkcí vajec i kvalitou masa chovaných nosnic. Podívejte se díky Slepičáři na vlhko v kurníku zblízka, nestačíte se divit.


ČÍST CELÉNapáječka a krmítko: zvolte to správné příslušenství


Napáječka a krmítko: zvolte to správné příslušenství Krmítko i napáječka patří beze sporu do každého kurníku. Víte ale jakou barvu a velikost zvolit?


ČÍST CELÉJak osvěžit slepice v horkém počasí?


Jak osvěžit slepice v horkém počasí? Každému zvířeti můžu být a je v teplých dnech horko. Víte, jak zaručeně zchladíte vaše slepice?


ČÍST CELÉIdeální kvočna aneb jak se pozná pravá máma


Ideální kvočna aneb jak se pozná pravá máma Plánujete si tohle jaro vylíhnout vlastní kuřecí drobotinu? Pak se začněte poohlížet po té pravé slepičí mámě - kvočně.


ČÍST CELÉNový kohout ke slepicím bez stresu a s radostí


Nový kohout ke slepicím bez stresu a s radostí Pořídili jste holkám nového kohouta? A co teď?


ČÍST CELÉTepelný stres u nosnic a jak nad ním vyzrát


Tepelný stres u nosnic a jak nad ním vyzrát Venkovní teploty i v jarních měsících šplhají ke třicítce a co potom v létě? Zkuste být napřed a své slepice na parné léto připravit včas.


ČÍST CELÉAlergie u drůbeže: od pylu až po plísně


Alergie u drůbeže: od pylu až po plísně Alergie? Proč se řeší alergie na Slepičáři? Světe div se, alergie totiž může dostihnout i naši oblíbenou drůbež.


ČÍST CELÉVětrání v kurníku: proč je potřeba


Větrání v kurníku: proč je potřeba Klepe si na čelo a říkáte si, že větrat v kurníku se nemusí? Omyl, musí a víte proč?


ČÍST CELÉDolnorýnské slepice: rychle rostoucí krásky


Dolnorýnské slepice: rychle rostoucí krásky Dolnorýnskou slepici znáte možná také pod názvem "modrá masná slepice". Co ale o ní zaručeně nevíte?


ČÍST CELÉPrší a prší? Jak to nese vaše drůbež?


Prší a prší? Jak to nese vaše drůbež? Jarní ale i letní čas bývá často obdobím deště. Jak příval deště zvládá vaše drůbež?


ČÍST CELÉDlouhověká slepice, to je Lohman hnědý nebo bílý


Dlouhověká slepice, to je Lohman hnědý nebo bílý Víte jaký je rozdíl mezi lohmankou bílou a hnědou?


ČÍST CELÉZatučněná slepice aneb pozor na překrmování


Zatučněná slepice aneb pozor na překrmování Nenesou vám slepice? Jednou z příčin, proč se tak děje, může být jejich náhlé ztučnění.


ČÍST CELÉRachitida neboli křivice drůbeže


Rachitida neboli křivice drůbeže Znáte nemoc drůbeže zvanou rachitida? Že ne. Tak dnes se dozvíte, co je tahle potvora zač.


ČÍST CELÉSlepice a kočky na jednom dvoře


Slepice a kočky na jednom dvoře Chováte slepice i kočky? Nebojte se, přežije vám všechno.


ČÍST CELÉVyznejte se v barvách slepic jednou provždy


Vyznejte se v barvách slepic jednou provždy Máte slepičku s kolumbijským zbarvením, vločkovou kresbou nebo jen "obyčejnou" červenou? Víte nebo nevíte?


ČÍST CELÉJaro volá. Připravte na něj i slepičky.


Jaro volá. Připravte na něj i slepičky. Hola, hola jaro volá, a tak vstávej semínko holala, bude z tebe... Kuřátko nebo housátko?


ČÍST CELÉKuře z Bresse aneb slepice v národních barvách


Kuře z Bresse aneb slepice v národních barvách Co je bréské kuře zač a odkud pochází se dozvíte v dnešním příspěvku.


ČÍST CELÉNechat slepice na zahradě? Proč ne.


Nechat slepice na zahradě? Proč ne. Přemýšlíte nad pořízením nového chovného hejna slepic, ale bojíte se, že vám jeho obsazenstvo zdevastuje zahradu?


ČÍST CELÉKohoutek nebo slepička aneb jak na pohlaví slepic


Kohoutek nebo slepička aneb jak na pohlaví slepic Objednali jste si mladé kuřičky a bojíte se, že všechno budou nakonec kohouti?


ČÍST CELÉJak na dravce ve vzduchu a výběhu?


Jak na dravce ve vzduchu a výběhu? "Prohra je jen příležitost k tomu, abyste začali znovu a inteligentněji". Jak na dravce ve výběhu vám poradíme v dnešním příspěvku.


ČÍST CELÉCo dělat, když slepice...


Co dělat, když slepice... Přestane snášet, nechce pít, začne kvokat? Nevíte co s ní? Čtěte dál a dozvíte se.


ČÍST CELÉPotraviny, které slepicím nikdy nedávejte


Potraviny, které slepicím nikdy nedávejte Není zbytek jako zbytek.


ČÍST CELÉSlepička, která snáší bílá vajíčka je...


Slepička, která snáší bílá vajíčka je... Není vejce jako vejce. Bílých je méně! Proč?


ČÍST CELÉŠumavanka: naše národní a shánčlivá slepice


Šumavanka: naše národní a shánčlivá slepice Naše národní plemeno, které si nesporně zaslouží chovatelskou pozornost.


ČÍST CELÉDominant kropenatý: půvabná slepice na každý dvorek


Dominant kropenatý: půvabná slepice na každý dvorek Atraktivní mladá kuřička, kterou vám budou závidět nejeden soused. Bude doslava ozdobou vašeho dvorku. Někdy je také označována jako Dominant kropenaté barvy či Dominant žíhaný.


ČÍST CELÉBarvy slepic a jejich vliv na nájezdy dravců


Barvy slepic a jejich vliv na nájezdy dravců Jakou roli hraje zbarvení slepice v jejím životě? K čemu je důležité?


ČÍST CELÉOsvojte si dezinfekci kurníku levou zadní


Osvojte si dezinfekci kurníku levou zadní Slepičí kurník je potřeba udržovat v adekvátní čistotě. Pomáhá to bránit šíření nemocí a udržuje slepice v lepší kondici.


ČÍST CELÉChcete slepice? Začněte od kuřátka


Chcete slepice? Začněte od kuřátka Začínající chovatel si může pořídit jednodenní kuřátka či několikatýdenní kuřice. A ujasnit si, jestli mu jde o vajíčka, nebo se těší na pečené kuřátko.


ČÍST CELÉJak postupovat při domácím líhnutí


Jak postupovat při domácím líhnutí Lehká plemena slepic, chovaná pro vejce, mají mateřský pud potlačený, kvočna ze slepice prostě nikdy nebude. Vejce je proto nutné líhnout uměle. Jaká je vhodná teplota, vlhkost, větrání? Jak líhnutí v líhni probíhá?


ČÍST CELÉUmí slepice plavat?


Umí slepice plavat? Vstoupila vám někdy tato otázka do hlavy? Nebo jste si prostě mysleli, že plavat zkrátka neumí? Omyl. Slepice plavat umí asi tak stejně, jako umí létat.


ČÍST CELÉMaranska slepice: vejce v barvě čokolády


Maranska slepice: vejce v barvě čokolády Maransky jsou velmi zajímavým plemenem. Ve Francii si vysloužily přezdívku „slípky ze zlata“, a to právě díky barva skořápky vajec. Ta je ve skutečnosti ovšem čokoládově hnědá, čím tmavší, tím lepší.


ČÍST CELÉKloaka a její úloha v životě slepice


Kloaka a její úloha v životě slepice Zajímá vás anatomie vašich slepiček? Víte třeba, jak je důležitá kloaka a co to vlastně vůbec je za slovo? Pojďme se společně na kloaku podívat trochu zblízka.


ČÍST CELÉSpolečné soužití kachen a slepic


Společné soužití kachen a slepic Vlastníte slepice a chcete si pořídit kachny? Nabízí se otázka, zda je soužití této drůbeže vůbec reálné či nikoliv.


ČÍST CELÉSlepice je divný pták


Slepice je divný pták Ač se to třeba někomu nezdá, slepice je opravdu pták a umí i létat, ne sice moc, ale umí.


ČÍST CELÉJak poznáte nemocnou slepičku


Jak poznáte nemocnou slepičku Bohužel i drůbež mohou trápit neduhy. Jak se jim bránit a jak je případně z vašeho chovu co nejrychleji zlikvidovat? To vše a ještě mnohem více se dozvíte v dnešním článku.


ČÍST CELÉVadí slepicim mráz?


Vadí slepicim mráz? Mrazy udeřily. A co vaše nosnice? Mají vše potřebné, aby ho přečkaly bez újmy na zdraví?


ČÍST CELÉDrůbežárna není žádný hotel, ale...


Drůbežárna není žádný hotel, ale... Člověk, kromě vězňů, nemá paragrafem upraven limit pro nejmenší prostor, na kterém smí žít. Slepice chována mimo váš kurník ano.


ČÍST CELÉHnědé, bílé či kropenaté vajíčko?


Hnědé, bílé či kropenaté vajíčko? Barva skořápky se tvoří v poslední fázi těsně před snesením vajíčka a způsobuje ji pigment.


ČÍST CELÉSeznamte se s norskou slepičkou


Seznamte se s norskou slepičkou Extrémně živá a mrštná slepička pocházející z Norska, to je norská slepice.


ČÍST CELÉVyzrajte nad totožností slepic kroužkováním


Vyzrajte nad totožností slepic kroužkováním Kroužkování je označování drůbeže kovovými či plastovými kroužky, které umožní identifikaci veškeré drůbeže po celou dobu její existence.


ČÍST CELÉOkuste změnu v podobě bažantího vajíčka


Okuste změnu v podobě bažantího vajíčka Víte vůbec, že i bažant snáší vajíčka? Tedy resp. bažantí slepice.


ČÍST CELÉAby voda v napáječkách nezamrzla


Aby voda v napáječkách nezamrzla Voda, základ života, kterou potřebuje každá slepice bez ohledu na roční období.


ČÍST CELÉPravé české bohatství, to je selská slepice


Pravé české bohatství, to je selská slepice Znáte českou selskou slepici neboli kalimero?


ČÍST CELÉKrizové situace za vás vyřeší druhý kurník


Krizové situace za vás vyřeší druhý kurník Mít dva kurníky vyřeší nejeden problém, který chtě nechtě při chovu slepic určitě nastane.


ČÍST CELÉPochutiny, které nosnicím zvýší jejich snášku


Pochutiny, které nosnicím zvýší jejich snášku Slepice a pamlsek? Kdo to kdy slyšel. Zkušený chovatel určitě, nezkušený ať zpozorní.


ČÍST CELÉŠkvarky jako výtečný zdroj energie pro nosnice


Škvarky jako výtečný zdroj energie pro nosnice Slepice ve snášce potřebuje v krmivu přijímat bílkoviny, vitamíny a stopové prvky.


ČÍST CELÉI slepici můžete reklamovat


I slepici můžete reklamovat Věděli jste, že i slepice se dá reklamovat? A proč také ne, je to stejně možné jako u jiného zboží.


ČÍST CELÉVyužití slepičího peří aneb kam s ním


Využití slepičího peří aneb kam s ním Každý rok se České Republice sní přibližně 150 milionů kuřat. Co lze přeměnou slepičího peří všechno udělat?


ČÍST CELÉForverka: vzácná dvoubarevná slepička


Forverka: vzácná dvoubarevná slepička Slepice Vorwerk neboli podomácku forverka. Vzácné plemeno pocházející z Německa.


ČÍST CELÉSousedovic slepice: Také vám občas pijou krev?


Sousedovic slepice: Také vám občas pijou krev? Mít sousedy přináší spoustu výhod, ale i nevýhod.


ČÍST CELÉPaduánka: pocuchaná slepice s vousem


Paduánka: pocuchaná slepice s vousem Nosí chocholku a vous, ale kadeřníka opravdu nepotřebuje. To je paduánka.


ČÍST CELÉVětší neznamená kvalitnější aneb vajíčko pod lupou


Větší neznamená kvalitnější aneb vajíčko pod lupou „Dočkej času, jako husa klasu“. Ještě stále vám slípka nese malá vajíčka? Dejte jí čas, vyroste vám a s ní vyrostou i její vajíčka.


ČÍST CELÉAby váš pes vycházel se slepicemi


Aby váš pes vycházel se slepicemi Ke každé správné chalupě patří pes. Umí ale psí chlupáči vycházet se slepicemi? Nebo spojení pes slepice znamená vždy peklo na zemi?


ČÍST CELÉFénixky: sportovní a elegantní dámy s dlouhým chvostem


Fénixky: sportovní a elegantní dámy s dlouhým chvostem Dlouhý ocas a nádherné opeření ve spojení s elegantní chůzí, přesně takto působí slepičky fénixky.


ČÍST CELÉ6 bodů, díky kterým udržíte slepice v čistotě a zdraví


6 bodů, díky kterým udržíte slepice v čistotě a zdraví Proč není radno podceňovat hygienu a obecnou čistotu ve slepičím výběhu? A v čem se skrývá další plíživé nebezpečí, které slepice může z ničeho nic zasáhnout?


ČÍST CELÉJak na výrobu krmítka pro slepice


Jak na výrobu krmítka pro slepice Jedete na dovolenou nebo jen máte málo času kvůli jiným povinnostem? Potřebujete tedy zajistit na pár dní krmení pro slípky. Zde je pár našich slepičích vychytávek.


ČÍST CELÉOrlovka: dlouhonohá slepice s duší bojovnice


Orlovka: dlouhonohá slepice s duší bojovnice Znáte slepici orlovku? Plemeno s dvojím užitkem a bojovným duchem dohromady.


ČÍST CELÉ5 přesvědčivých důvodů, proč si zamilujete sebritky


5 přesvědčivých důvodů, proč si zamilujete sebritky Znáte sebritky? V České republice nepatří zrovna mezi ta nejznámější plemena. I když se tato skutečnost postupně mění.


ČÍST CELÉDějiny kura domácího aneb posvátná slepice


Dějiny kura domácího aneb posvátná slepice Možná se to zdá až nepředstavitelné, ale kur domácí patří už od starověku k nejdůležitějším hospodářským zvířatům. Dnes je tento druh nejpočetnější a nejrozšířenější mezi chovateli po celé zeměkouli.


ČÍST CELÉSlepičí trus jako dokonalé hnojivo


Slepičí trus jako dokonalé hnojivo Běhá vám po dvorku hejno slepic a všude, kam se podíváte nacházíte slepičí lejna? Naučíme vás slepičince zužitkovat.


ČÍST CELÉISABROWN: slepice se kuřici rozhodně nevyrovná


ISABROWN: slepice se kuřici rozhodně nevyrovná Znáte dobře pojem vynešená slípka a mladá kuřice těsně před snáškou?


ČÍST CELÉ5 potravin, kterými u vašich slepic rozhodně zabodujete


5 potravin, kterými u vašich slepic rozhodně zabodujete Vymaňte slepice ze stereotypní potravy. Nabídněte jim laskominu, která zvýší jejich snášku.


ČÍST CELÉVápenka - onemocnění běháků, nad kterým můžete vyhrát


Vápenka - onemocnění běháků, nad kterým můžete vyhrát Nepříjemné onemocnění běháků, které postihuje především starší jedince hrabavé drůbeže, způsobuje roztoč zvaný zákožka. Líbí se mu mezi šupinami kůže, kde vrtá chodbičky v živé části běháku. Způsobuje tak krvácení a zánět. Při zanedbání léčby může slepice přestat chodit a negativně to ovlivní její snášku. Jak s vápenkou zatočit?


ČÍST CELÉSlepičí predátoři, kteří vám vybílí kurník raz dva


Slepičí predátoři, kteří vám vybílí kurník raz dva Jako správný chovatel si určitě přejete ochránit vaše slepičí holky před každým nebezpečím. Není nic smutnějšího, než se při zahánění slepic nedopočítat toho správného čísla, nebo nedej bože najít v kurníku slepičí mrtvolku. Kdo jsou vaši úhlavní nepřátelé? Poznejte taktiku slepičích predátorů a zvyšte své šance na dokonalou ochranu vašich slepiček.


ČÍST CELÉZlatá kropenka: český poklad mezi plemeny slepic


Zlatá kropenka: český poklad mezi plemeny slepic Hledáte ideální plemeno pro volný velký výběh, které se o sebe dokáže postarat téměř samo, hezky snáší a navíc je otužilé a připravené do našich klimatických podmínek? Máme pro vás tu pravou slepici a ani pro ni nemusíte daleko. Česká slepice zlatě kropenatá, lidově češka, předčí vaše očekávání.


ČÍST CELÉNášlapné krmítko vám ušetří čas i peníze


Nášlapné krmítko vám ušetří čas i peníze Slepičí samoobsluha v podobě automatického krmítka vás může ochránit před návštěvami jiných opeřenců nebo hlodavců. Ušetří vám také peníze za vyhrabané zrní z misek. A navíc díky zásobníku můžete na pár dní pustit dosypávání krmiva z hlavy.


ČÍST CELÉPotřebují vaše slepice zastřihnout křídla?


Potřebují vaše slepice zastřihnout křídla? Schopnost popoletět a překonat překážky zvídavé slepičky rády používají, když mají pocit, že za plotem je tráva zelenější. Jestli už vás nebaví chodit si pro vaše holky pravidelně k sousedům, zamyslete se nad zastřižením křidélek. Není to nic bolestivého a při správném postupu se vyvarujete i zvýšeného stresu.


ČÍST CELÉJaponka: krátkonohá slepice s dlouhou historií


Japonka: krátkonohá slepice s dlouhou historií Na japonkách vás budou fascinovat krátké holeně a běháky. Do Evropy se toto krátkonohé plemeno slepic dostalo v 16. století, ale jeho historie sahá mnohem dál.


ČÍST CELÉKuchejte drůbež jako profesionál díky několika krokům


Kuchejte drůbež jako profesionál díky několika krokům Vykuchání slepice se stává rychlým procesem, pokud víte jak na to.


ČÍST CELÉ4 způsoby, jak zabezpečit slepice


4 způsoby, jak zabezpečit slepice Ohlídejte vaše slípky před nenechavou škodnou, která vám krade vajíčka, ohrožuje bujné zdraví slepic.


ČÍST CELÉPřipravte se na výstavu drůbeže


Připravte se na výstavu drůbeže Pokud jste zkušeným chovatelem a máte doma nějakou tu slepičí krasavici, můžete se poohlédnout po výstavě drůbeže.


ČÍST CELÉSlepičářův světoběžník #8: Vejce napadená pesticidy


Slepičářův světoběžník #8: Vejce napadená pesticidy Více než aktuální je zpráva otřásající především Nizozemím a Belgií.


ČÍST CELÉUsnadněte si první kroky při chovu slepic


Usnadněte si první kroky při chovu slepic Začít s chovem slípek nemusí představovat úplný med. Vyžaduje spoustu přípravy a plánování.


ČÍST CELÉSlepice ve městě? I chov na malém prostoru může nést ovoce


Slepice ve městě? I chov na malém prostoru může nést ovoce Rádi byste si pochutnávali na domácích vajíčkách? Pořiďte si slípky, lze je chovat i na menším prostoru.


ČÍST CELÉPoraďte si levou zadní se zastřihováním slepičích drápů


Poraďte si levou zadní se zastřihováním slepičích drápů Pokud si slepice nejsou schopné obrousit drápy během růstu, musíte jim se zakrácením pomoci.


ČÍST CELÉFríské slepice: holandské slepice lehkého typu


Fríské slepice: holandské slepice lehkého typu Fríské slepice vám ozvláštní každý prostor, do kterého je umístíte a navíc vám snesou hromadu bílých vajíček.


ČÍST CELÉVyberte si toho pravého kohouta


Vyberte si toho pravého kohouta Jak vybrat správně kohouta? Nejdříve si ujasněte, co od něj požadujete a pak sáhněte po správném plemeni.


ČÍST CELÉNajděte konečně vhodnou slepičí chůvu v čase dovolených


Najděte konečně vhodnou slepičí chůvu v čase dovolených Odjet nebo neodjet od slepiček… A komu je v případě vzájemné odluky svěřit? A na co všechno si dát pozor?


ČÍST CELÉBrahmánky: něžní obři s rozvětveným rodokmenem


Brahmánky: něžní obři s rozvětveným rodokmenem Další ze slepičích plemen, které nezaskočí ani tropické teploty. Častokrát přezdívané jako královským plemenem mezi slepicemi.


ČÍST CELÉKrmit či nekrmit slepice zbytky?


Krmit či nekrmit slepice zbytky? Krmit zbytky lze, záleží jakými a v jakém stavu. Při servírování zbylých potravin musíte dodržet několik zásad.


ČÍST CELÉSlepičářův světoběžník #7: Slepice, tvor inteligentní


Slepičářův světoběžník #7: Slepice, tvor inteligentní Slepice nejspíš nedají mnoha vědcům spát a tak se vrhli do dalšího výzkumu týkajícího se slepičí inteligence.


ČÍST CELÉHempšírky: měděné krásky s nadprůměrnou snáškou


Hempšírky: měděné krásky s nadprůměrnou snáškou Slípky s kombinovanou užitkovostí, které dobře snáší tropické teploty. Potěší vás svou bohatou snáškou.


ČÍST CELÉSlepičí traktor: k čemu slouží a proč ho používat?


Slepičí traktor: k čemu slouží a proč ho používat? Že jste výraz slepičí traktor v životě neslyšeli? Nevadí. Čtěte dál a zjistíte jeho nezměrný užitek pro vaše slípky.


ČÍST CELÉRozpoznejte včas příznaky tepelného stresu u drůbeže


Rozpoznejte včas příznaky tepelného stresu u drůbeže Vedro trápí slípky stejně jako nás. Slepice se na rozdíl od nás nemohou shodit svůj péřový kabát a užívat si chládku.


ČÍST CELÉ9 tipů, jak se postarat o slepice v horkém počasí – II. část


9 tipů, jak se postarat o slepice v horkém počasí – II. část Léto přináší chovatelům drůbeže řadu starostí navíc. Nepodceňujte horké počasí a věnujte extra péči svým slepičím dámám.


ČÍST CELÉ9 tipů, jak se postarat o slepice v horkém počasí – I. část


9 tipů, jak se postarat o slepice v horkém počasí – I. část Vedro doma, vedro venku a co hůř, vedro i v kurníku… Co s tím?


ČÍST CELÉVyberte si tu pravou podložku do snáškových hnízd


Vyberte si tu pravou podložku do snáškových hnízd Podložka a podestýlka. Ve slepičím světě dva různé pojmy. Po dnešku v nich budete mít jasno…


ČÍST CELÉSlepičářův světoběžník #6: Zdraví drůbeže v čase budoucím


Slepičářův světoběžník #6: Zdraví drůbeže v čase budoucím Jaké předpovídají odborníci drůbeži zdraví? A jaké choroby budou zachvacovat drůbežárny?


ČÍST CELÉFaverolky: pomilování hodné slípky s francouzskou elegancí


Faverolky: pomilování hodné slípky s francouzskou elegancí Chov faverolek je čirá koncentrace štěstí. Slípky vás potěší svých charakterem, vzhledem i užitkovostí.


ČÍST CELÉZáhady a taje slepičího čichu


Záhady a taje slepičího čichu Jak funguje slepičí „nos“? Je její čich vytříbenější než ten lidský, nebo za člověkem pokulhává?


ČÍST CELÉCo ovlivňuje barvu skořápky vajec


Co ovlivňuje barvu skořápky vajec Jistě jste si všimli, že slepičí vajíčka mohou mít různé barvy skořápek. Co na tento fakt má vliv?


ČÍST CELÉKriticky ohrožená plemena slepic - část II.


Kriticky ohrožená plemena slepic - část II. Další z řad kriticky ohrožených plemenech slepic. Tentokrát se podíváme na bojovnice, honosné sumatranky a mnohé další.


ČÍST CELÉKriticky ohrožená plemena slepic - část I.


Kriticky ohrožená plemena slepic - část I. Na světě existuje několik plemen slepic, které spadají do kategorie kriticky ohrožené. A jejich chov je podporován řadou neziskových organizací.


ČÍST CELÉKrvavé skvrnky na žloutku vajíčka


Krvavé skvrnky na žloutku vajíčka Už se vám stalo, že jste rozbili čerstvé vajíčko a našli jste v něm jednu nebo dvě krvavé skvrnky, které působily jako smítka?


ČÍST CELÉMalajky: pravé bojové plemeno slepic


Malajky: pravé bojové plemeno slepic Malajky patří mezi typické zástupkyně skupiny bojových plemen.


ČÍST CELÉNapájejte snadno slepice díky několika pomocníkům


Napájejte snadno slepice díky několika pomocníkům Praktické napáječky umí chovatelům usnadnit život a péči o milované slípky a další drůbeží druhy, které pobíhají po dvorku.


ČÍST CELÉNejslavnější slepice světa


Nejslavnější slepice světa Ano, i slepice se může proslavit. Dnes už vcelku běžná věc. Ale znáte tu vůbec nejslavnější…


ČÍST CELÉTrpasličí vejce: proč je slepice snáší a co znamenají


Trpasličí vejce: proč je slepice snáší a co znamenají Čarodějné vejce, kohoutí vejce, trpasličí případně vílí vejce. Co si pod tímto označením představit?


ČÍST CELÉNejen rostlinnou stravou je slepice živa


Nejen rostlinnou stravou je slepice živa Slepice, tvor všežravý, potřebuje k dobrému prospívání občas nějakou tu stravu živočišného původu.


ČÍST CELÉZamezte šikaně slepic


Zamezte šikaně slepic Šikana mezi slepicemi umí pěkně znepříjemnit chovatelskou idylu. Naučte se jí předcházet.


ČÍST CELÉUmí slepice létat?


Umí slepice létat? Umí, neumí... zkušení chovatelé jistě sami vědí odpověď na tuto otázku. Pojďme si jí společně rozkrýt.


ČÍST CELÉSulmtálky: ohrožené plemeno výtečných nosnic


Sulmtálky: ohrožené plemeno výtečných nosnic Slípky nerady sedí na vajíčka, proto se jejich chov stává náročnější. A patří mezi ohrožené druhy.


ČÍST CELÉHlava a krk slepic pod drobnohledem


Hlava a krk slepic pod drobnohledem Stavba lebky, kožní výrůstky (z nich hlavně hřeben) utváření unikátní vzhled každé ze slepiček.


ČÍST CELÉMarkova choroba: plíživý zabiják slepic


Markova choroba: plíživý zabiják slepic Markovu chorobu přenáší volně žijící ptáci a pro vaše neočkované slepičky může být doslova zdrcující.


ČÍST CELÉZískejte si slepičí srdce díky zdravým pamlskům


Získejte si slepičí srdce díky zdravým pamlskům Neodměňujte svoje holky ledasčím od svého stolu. Vybírejte plnohodnotné potraviny.


ČÍST CELÉCo s kohoutem, který útočí na lidi?


Co s kohoutem, který útočí na lidi? Proč na vás kohout útočí? Nebo na ostatní, kteří navštíví jeho „bojovou arénu“?


ČÍST CELÉPotřebují vaše slepice odčervit?


Potřebují vaše slepice odčervit? Jak často byste měli vaše slípky odčervovat? A kdy nastává ten správný čas?


ČÍST CELÉPro/proti volného travnatého výběhu pro slepice


Pro/proti volného travnatého výběhu pro slepice Volný výběh pokrytý travou přináší slípkám řadu benefitů, ze kterých vytěžíte košíky kvalitních vajíček s nádherně žlutými žloutky.


ČÍST CELÉZnáte slepice s věčným rozcuchem? Kadeřavé slepice


Znáte slepice s věčným rozcuchem? Kadeřavé slepice Roztomile rozcuchané slípky díky geneticky zmutovanému peří si nacházejí oblibu u mnoha nadšených chovatelů, kteří chtějí svou zahradu obohatit netradiční krásou.


ČÍST CELÉVíc, než byste chtěli vědět o slepičím peří


Víc, než byste chtěli vědět o slepičím peří Slípka na svém těle nosí hned řadu různých per, které se rapidně odlišují. Jak ve vzhledu, tak ve své anatomii.


ČÍST CELÉProč je voda základem slepičího bytí?


Proč je voda základem slepičího bytí? Voda tvoří základ nejen našeho bytí, ale i toho slepičího. Zlepšuje jejich kvalitu života a stává se jeho bezprostřední součástí.


ČÍST CELÉ8 fascinujících skutečností o slepicích


8 fascinujících skutečností o slepicích Díky několika bodům lépe proniknete do slepičí duše a poznáte, co by se asi tak mohlo odehrávat ve slepičím mozečku.


ČÍST CELÉNetradiční způsob skladování vajec. Zmrazte je!


Netradiční způsob skladování vajec. Zmrazte je! Vyzkoušejte netradiční způsob skladování vajíček. Jistě se vám hned po první zkušenosti tato metoda zalíbí.


ČÍST CELÉAraukana: velikonoční slepice s netradičními vajíčky


Araukana: velikonoční slepice s netradičními vajíčky Další z řady speciálních plemen slepiček, zaujmou vás netradičním opeřením, které jim vytváří na hlavě vousky.


ČÍST CELÉVytáhněte účinné zbraně proti parazitům


Vytáhněte účinné zbraně proti parazitům Jaká preventivní opatření vytáhnout proti parazitickým záškodníkům? A lze jejich příval nějak ovlivnit?


ČÍST CELÉJak vycvičit slepice na zavolání


Jak vycvičit slepice na zavolání Cvičení slepic nemusí být pouze jakýsi rozmar chovatelů slepiček, můžete ho shledat jako velmi užitečnou záležitost.


ČÍST CELÉProdukce peří: k čemu slouží a jak se peří využívá


Produkce peří: k čemu slouží a jak se peří využívá V dnešní době vyvstává jak upotřebit hromady peří, které nelze použít v textilním průmyslu.


ČÍST CELÉGenerální prohlídka slepičího zdraví – část II.


Generální prohlídka slepičího zdraví – část II. A pokračujeme v generální prohlídce našich holek. Minule jsme skončili u očí, takže pokračujeme peřím.


ČÍST CELÉGenerální prohlídka slepičího zdraví – část I.


Generální prohlídka slepičího zdraví – část I. S přicházejícím jarem by to chtělo důkladně prohlédnout i vaše slepičí holky. Co vy na to?


ČÍST CELÉJak z kurníku sbírat čistá vejce


Jak z kurníku sbírat čistá vejce Jaké činnosti podniknout a co si pohlídat, aby se ve vašem košíku objevovali pouze čistá vajíčka.


ČÍST CELÉVelsumky: hromada velkých vajec po celý rok


Velsumky: hromada velkých vajec po celý rok Bezvadná nosnice s mimořádnou snůškou i během dlouhých zim.


ČÍST CELÉOplocení jako nedobytné hradby výběhu


Oplocení jako nedobytné hradby výběhu Každé oplocení musí plnit alespoň dva účely. Pro jejich splnění stačí dodržet několik jednoduchých kroků.


ČÍST CELÉPříčiny způsobující slepotu u slepic a jak jim předejít


Příčiny způsobující slepotu u slepic a jak jim předejít Vzácné a nepříjemné postižení slepiček, které můžete způsobit zanedbanou péčí.


ČÍST CELÉProč je jaro ideálním časem pro líhnutí kuřat


Proč je jaro ideálním časem pro líhnutí kuřat Jaro přináší po zimě obrodu a dávku životní energie. Líhnutí kuřat se stává právě na jaře nejideálnějším.


ČÍST CELÉKdyž nastane čas i pro vaše slepice aneb jak zabít slepici


Když nastane čas i pro vaše slepice aneb jak zabít slepici Nevyhnutelná záležitost, chcete-li si dopřát slepičí masíčko, nebo je-li slípka nemocná.


ČÍST CELÉProblémy narušující postavení slepic v hejnu


Problémy narušující postavení slepic v hejnu Existují situace, které umí dávno zaběhlé poměry v hejnu spolehlivě rozvířit.


ČÍST CELÉPoznejte principy fungování hierarchie v hejnu slepic


Poznejte principy fungování hierarchie v hejnu slepic Jak se hierarchie v hejnu utváří a jak celý tento přírodní organismus funguje?


ČÍST CELÉProč se slepice honosí hřebenem?


Proč se slepice honosí hřebenem? Účel slepičího hřebene zůstává i po desetiletích chovu drůbeže pro člověka malou záhadou.


ČÍST CELÉKam až slepičí oko dohlédne...


Kam až slepičí oko dohlédne... Co byste měli (chtěli) vědět o slepičím zraku!


ČÍST CELÉZabavte slepice na celý den díky jednoduchým hračkám


Zabavte slepice na celý den díky jednoduchým hračkám Hračky obohatí slepicím den a zlepší jejich vztahy v hejnu.


ČÍST CELÉNeomezujte se v chovu pouze na jedno plemeno slepic


Neomezujte se v chovu pouze na jedno plemeno slepic Jako páni svého stáda, vyzkoušejte rozmanitost chovu více plemen slepiček.


ČÍST CELÉRodajlendky: nosné slepice příhodné pro začáteční chovatele


Rodajlendky: nosné slepice příhodné pro začáteční chovatele Poznejte krásky z Rhode Islandu s mimořádnou snáškou. Slepičky se rády odvděčí i chovatelům, kteří si nejsou jistí v kramflecích.


ČÍST CELÉSnadnější chov díky automatickému otevírání/zavírání kurníku


Snadnější chov díky automatickému otevírání/zavírání kurníku Jedna tam, žádná ven. Škodná = žádný problém. Zjistěte, v čem spočívají výhody automatického ovládání dveří kurníku.


ČÍST CELÉ5 tipů slepic, které dají velkou snášku i začátečníkům


5 tipů slepic, které dají velkou snášku i začátečníkům S těmito slepičkami se velké snášky dočkají, kteří k chovu slepic teprve přičuchávají.


ČÍST CELÉŽerzejští obři: mírumilovní slepičí giganti


Žerzejští obři: mírumilovní slepičí giganti Seznamte se s nejznámějším masným plemenem slepic.


ČÍST CELÉRozlišujte správně malá plemena slepic


Rozlišujte správně malá plemena slepic Označení malá plemena slepic zahrnuje dvě velké skupiny plemen. Víte jaká?


ČÍST CELÉKohout a jeho neodmyslitelné role v hejnu


Kohout a jeho neodmyslitelné role v hejnu Proč je důležité mít v hejnu kohouta a jaké role zastane kromě té rozmnožovací?


ČÍST CELÉAustralka: zářící safír mezi slepicemi


Australka: zářící safír mezi slepicemi Přítulnost, oslnivá krása a vysoká užitkovost. Všechny tyto benefity vám australka ráda bez zištnosti nabídne.


ČÍST CELÉPopelení a jeho důležitost pro zdraví slepic


Popelení a jeho důležitost pro zdraví slepic Proč je pro slepice důležité popelení? A jak by mělo správné popeliště vypadat?


ČÍST CELÉChovejte vlastní brojlery a užijte si nefalšovanou chuť masa


Chovejte vlastní brojlery a užijte si nefalšovanou chuť masa Proč chovat vlastní brojlery? Maso z domácí drůbeže je mnohem chutnější než to koupené v obchodních řetězcích.


ČÍST CELÉPelichání u slepic? Přirozená záležitost i náznak nedostatku


Pelichání u slepic? Přirozená záležitost i náznak nedostatku Pelichání slepic nemusí vždy nutně znamenat problémy ve vašem chovu. Kdy je pelichání přirozené a kdy je potřeba věnovat vašemu hejnu větší péči?


ČÍST CELÉPořiďte si mírumilovné a nenáročné slepičky: Wyandotky


Pořiďte si mírumilovné a nenáročné slepičky: Wyandotky Pusťte se do chovu celosvětově oblíbeného plemena slepic. Mají nízký temperament a snesou se v jednom výběhu i s ostatní drůbeží.


ČÍST CELÉSlepice Sussex s dvojí užitkovostí


Slepice Sussex s dvojí užitkovostí Mírné slepičky s vynikající snáškou a netradičním zbarvením si nachází stálé místo v srdcích chovatelů. Uhrane i Vás?


ČÍST CELÉČistokrevné plemeno s vysokou snáškou: Vlašky


Čistokrevné plemeno s vysokou snáškou: Vlašky Rozšířené plemeno slepic, které je oblíbené pro svou barevnou rozmanitost, nenáročnost a vysokou snášku.


ČÍST CELÉZ čeho se skládá vejce


Z čeho se skládá vejce Víte, proč byste neměli omývat vejce? Že žloutek má více vrstev? A že tloušťku skořápky můžete ovlivnit i Vy jako chovatel?


ČÍST CELÉJak správně krmit drůbež


Jak správně krmit drůbež Krmení představuje gró chovatelského úspěchu. Jak drůbež krmit, aby prospívala?


ČÍST CELÉProč jíst vejce?


Proč jíst vejce? Nad tématem, proč jíst vejce a hlavně v jaké míře, vedou už řadu let výživový poradci horké debaty. Kde ale vězí pravda?


ČÍST CELÉCo dělat, když slepice nenesou


Co dělat, když slepice nenesou V minulém článku jste se mohli dozvědět důvody klesající snášky. Dnes si přečtěte, jak na tento neduh vyzrát.


ČÍST CELÉCo dělat, když slepice kvokají


Co dělat, když slepice kvokají V minulém článku Kvokání u slepic jste se mohli dozvědět, co tento pojem znamená. Dnes Vám přinášíme informace o tom, co dělat, když slepice kvokají.


ČÍST CELÉKvokání u slepic


Kvokání u slepic Kvokání u slepic by se dalo přirovnat k období březosti u fen. Jak probíhá kvokání a proč slepice kvokají?


ČÍST CELÉPlemeno s kombinovanou užitkovostí: Plymutky bílé


Plemeno s kombinovanou užitkovostí: Plymutky bílé Jedno z nejoblíbenějších a nejvíce osvědčených plemen, které se vám odvděčí vysokou užitkovostí se snáškou 180 až 210 vajíček za rok od jedné slepice.


ČÍST CELÉPoznejte zaručeně stáří slepic


Poznejte zaručeně stáří slepic Chystáte se rozšířit své hejno novými přírůstky? Přečtěte si pár rad, které vám pomohou rozeznat věk a vitalitu slepic a nenaletět tak podvodným obchodníkům.


ČÍST CELÉProč slepice nenesou


Proč slepice nenesou Střežíte své slepičky jako oko v hlavě a věnujete jim veškerou možnou péči, ale přesto vám přestaly nést? Podívejte se na nejčastější příčiny.


ČÍST CELÉPlemena slepic


Plemena slepic Výběr konkrétního plemene závisí na několika věcech, především pak na tom, co po slepicích požadujeme.


ČÍST CELÉNejoblíbenější plemeno na světě: Leghornka


Nejoblíbenější plemeno na světě: Leghornka Leghornky patří mezi nejrozšířenější hrabavé plemeno slepic na světě. Pokud jim zajistíte prostorný travnatý výběh, odmění se vám každý rok 200 vajíčky.


ČÍST CELÉPotřeby pro chov drůbeže - kurník


Potřeby pro chov drůbeže - kurník Co mít a nemít jako správný majitel drobného chovu? Základem je určitě pořádný kurník.


ČÍST CELÉReflexní vesty pro drůbež


Reflexní vesty pro drůbež Že Vás taháme za nos? Ani v nejmenším.


ČÍST CELÉDrůbeží onemocnění - část druhá


Drůbeží onemocnění - část druhá Jaké další nemoci mohou postihnout Váš chov?


ČÍST CELÉNemoci drůbeže


Nemoci drůbeže Jaké jsou drůbeží neduhy a jak jim minimálně předcházet?


ČÍST CELÉJak skladovat vejce?


Jak skladovat vejce? Slepičky Vám dělají radost a snáší jako divé. No jo, ale jak správně uchovat vejce, která Vám tak hezky přibývají?


ČÍST CELÉSprávné krmení slepic


Správné krmení slepic Co dopřát vašim opeřencům, aby měli vše potřebné? A co naopak nikdy nesmí do slepičích krků směřovat?


ČÍST CELÉJak správně chovat slepice


Jak správně chovat slepice Jak postupovat a mít tak spokojený a produktivní chov?


ČÍST CELÉNovinky a akce zasíláme zdarma

Postup jak případně zrušit odběr novinek naleznete v každém zaslaném e-mailu.