Košík 0 Kč

  

 

 

 

 

 

 


Větší neznamená kvalitnější aneb vajíčko pod lupou

Větší neznamená kvalitnější aneb vajíčko pod lupou

„Dočkej času, jako husa klasu“. Ještě stále vám slípka nese malá vajíčka? Dejte jí čas, vyroste vám a s ní vyrostou i její vajíčka.

Vejce sama o sobě patří mezi potraviny s nejvyváženějším obsahem nutričně významných a prospěšných látek pro člověka. Každé vajíčko je složeno ze žloutku a bílku, to ví i malé dítě. Ovšem to, co je obsaženo v těchto dvou složkách vždy závisí na tom, čím je slípka krmená. Při správném a kvalitním krmení, bude nosnice snášet velká vajíčka s krásně sytě žlutou barvou. Barvu žloutku například ovlivní, pokud dopřejete vašim holkám do krmítka kousek červéné řepy či bobule rakytníku. Rozdíl mezi domácím vajíčkem a vajíčkem třídy M z obchodu poznáte pouhým oken či dotykem, aniž byste museli vajíčko rozklepnout.

1:1

Jsou větší vejce kvalitnější? Nejsou, malé vejce má stejné složení jako velké. Liší se pouze poměr žloutku a bílku, přičemž obsah žloutku je ve všechy vejcích přibližně stejný. S velikostí vejce se zvyšeje především obsah bílku. Váha slepičích vajíček se obecně pohybuje mezi 30 až 90 gramy. Malá vajíčka snašejí mladé nosnice, jejich velikost se s růstem věku slepičky samozřejmě zvyšuje.

Vejce můžeme rozdělit do čtyř váhových skupin, a to:

  • Třída S. Jedná se o malé vajíčko o hmotnosti do 53g. Snášejí je nosnice na počátku snášky. První vajíčka od nosnic bývají po stránce kvalitativní nejlepší. Se stárnutím slepiček se zvyšuje i hmotnosti sneseného vajíčka.
  • Třída M. Velikostně můžeme vajíčko označit jako střední. Váha se pohybuje mezi 53 a 63 g. Tato vajíčka snášejí především slepice chovány v klecích nebo halách. Jedná se o nejčastější velikost vajec, kterou můžeme najít v běžném supermarketu.
  • Třída L. Jedná se již o vajíčka velká. Váha se pohybuje v intervalu 63 až 73 gramů. Slepičky, které je snášejí mají výborné podmínky chovu s dostatkem kvalitního krmiva a velký výběh. Jejich majitelé ví, že bez práce nejsou koláče – vajíčka.
  • Třída XL. Velikost těchto vajíček je velmi velká. Hmotnost dosahuje 73 gramů a více. Některé slípky vám snesou i vajíčko se dvěma žloutky. To jsou ovšem abnormality, ke kterým dochází zřídkakdy.

Abnormalita snesených vajíček se někdy projevuje tím, že uvnitř jednoho vajíčka naleznete žloutky dva.

Špička dolů a stálá teplota

Je hodně důležité vajíčka od vašich slepiček také dobře skladovat. Mají ráda nekolísavou teplotu od 5°C až do 18°C. Je opravdu důležité, aby teplota v místnosti byla stálá. Jestliže teplota kolísá, začnou se vám vajíčka rosit a dojde ke vzniku plísním. Skořápku ani nikdy neumývejte třeba od zaschlých slepičinců, odstranili byste tak povlak, který ji chrání před vnějším prostředím. Všechna vajíčka skladujeme v obalech a špičkou dolů. Pokud chcete zjistit čersvost vajec, postačí vám sklenice čisté vody. Ponořte do ní vejce, a to které zůstane u dna je čerstvé, co vyplave nahoru je staré. Na pokus s vajíčkem se můžete podívat ve videu na konci tohoto článku.

Vejce na pohodu

Znáte pohodová vejce? Jedná se o obchodní název vajec, které tak označil výrobce. Tyto vajíčka pocházejí z podestýlkového chovu, kde mají nosnice mnohem lepší podmínky než slepice chovány v klecích. Mohou se volně pochybovat v hale, občas bývají vypuštěny i ven. Tato slepice v žádném případě není zavřena v klecích, nežije tedy ve stresu. Pokud tedy chováte slepičky, i vy máte pohodová vajíčka, ne-li superpohodová.Datum zveřejnění: 16.10.2017
Novinky a akce zasíláme zdarma

Postup jak případně zrušit odběr novinek naleznete v každém zaslaném e-mailu.