Košík 0 Kč

  

 

 

 

 

 

 


Výroba hnojiva ze slepičinců

Výroba hnojiva ze slepičinců

Slepice kromě vajec produkuje i v hojné míře trus. Amoniak obsažený v trusu není ovšem pro vaše slepice zdravý, navíc přitahuje hlodavce a mouchy. Takže co s ním?

Namísto toho, že budete neustále šlapat ve výběhu do slepičího trusu a nadávat na zašpiněný dvorek, zaměřte se na slepičí trus z té druhé stránky. Víte vůbec, že se jedná doslova o „super věc“, která je bohatá na všechny živiny a dokáže na vaší zahradě pracovat za vás a přinést tak do záhonů oživení všech rostlin a plodů, které jsou v nich zasázené? A to nejlepší na použití trusu jako hnojivo je, že je zcela zdarma.

Výroba hnojiva

Nikdy jste hnojivo ze slepičinců ještě nevyráběli? Pak dejte veliký pozor, ať nejste na konci vaší práce zaskočeni, že se vám hnojivo nepodařilo vyrobit nebo jste díky jeho použití přišli o veškerou vaši úrodu na zahradě. Zhotovení hnoje není sice nijak náročné, ale je třeba dodržet tento postup:

Sběr trusu. Chovatelé slepic mají běžně v kurník umístěn trusník, kam se slepičí trus shromažďuje. Pak tedy záleží na vás, jak často šuplík s trusem vezmete a vysypete do vysoké plastové nádoby nebo sudu o kapacitě alespoň 30 litrů.
② Vykvašení. Trus se nesmí na žádné rostliny ani zeleninu používat čerstvý, je tedy nutné hnojivo nechat odležet a vykvasit. Přilejte tedy do sudu s trusem vlažnou vodu tak, aby byly všechny hovínka pod vodou. Sud s vodou a trusem nechte na temném místě asi tak dva týdny.
První použití. Tak a nyní už není trus v syrovém stavu, takže nebude ani nijak nebezpečný pro vaše záhonky. Použít ho tak můžete do skleníku i venkovních záhonů, výborně působí na muškáty a všechny druhy růží. A pokud máte truhlíky za oknem, tak tady malinko pozor, hnojivo po hovínkách pořád trochu zapáchá, tak abyste necítili trus i doma při nedělním obědě.

 Nejen vajíčko, které slepice snese, ale i její trus dokáže chovatel dobře upotřebit. 

Černé zlato

Přesto, že slepičí trus nijak vábně nevodí a zůstává na vašich botách kudy jimi po dvoře chodíte, může být díky pár trikům a dobře odvedené práci přeměněn na „černé zlato“ a udělat na vaší zahradě pořádný kus práce. Když se trus dobře na hnojivo převede, získají vaše záhony tyto výhody:

  • Slepičí hnůj zvyšuje kapacitu zadržování vody v půdě.
  • Přidává do půdy organickou hmotu, půda je „živější“.
  • Dobré hnojivo poskytne rostlinám dusík, fosfor a draslík.
  • Hnojivo ze slepičího trusu ničí vajíčka červů a další jiné nebezpečné bakterie.
  • Je koncentrovanější – silnější, než třeba hnůj koňský nebo kravský.

Výtěžnost hovínek

Věděli jste, že jedna kuřice během jednoho roku vyprodukuje až 60 kg trusu? Velké číslo, co říkáte? Pokud tedy čítá vaše hejno pouhých deset slepiček, máte za rok přes půl tuny trusu, ze kterého lze vyrobit až 300 kg pevného hnojiva. V prvním roce jeho používání působí hnojivo v půdě ze 75 %, ve druhém roce je to potom kolem 20 % a ve třetím už jen 10 %. Takže jakmile vám začne vyrobené hnojivo docházet, je lepší každý rok vyrobit nové.

        

Při výrobě hnojiva vždy používejte ochranné rukavice a plastovou lopatku

Bezpečnostní pokyny

Čerstvě vyrobený hnůj ze slepičinců může obsahovat organismy, které my mohly kontaminovat některé kořenové plodiny a listy hlávkového salátu. Vyrobený hnůj tedy nechte vždy několik dní malinko odležet a držte se těchto bezpečnostních předpisů:

  • Na záhony aplikujte vždy hnojivo staré aspoň 14 dní, nikdy ne čerstvé bobky.
  • Při manipulaci s hnojivem používejte vždy rukavice.
  • Před jídlem zeleniny nebo ovoce si plodiny vždy důkladně omyjte vodou.
  • Lidé, které jsou náchylní na nemoci přenášené ze syrové zeleniny, by takto hnojené plodiny raději jíst neměli – jedná se hlavně o malé děti a těhotné ženy.

A co vy? Už si také chystáte pořádně veliký sud, rukavice a dáte se do práce? Přejeme, ať se dílo podaří a nezapomeňte, že trus musí být uležený, nikoliv čerstvý.  Datum zveřejnění: 24.05.2019
Novinky a akce zasíláme zdarma

Postup jak případně zrušit odběr novinek naleznete v každém zaslaném e-mailu.