Slepice
https://www.slepicar.cz/kurniky/66/

Strašáci ve vaší králíkárně

Blogujeme Přidáno 21.11.2017

Zdravý a vitální králík je známkou dobrého chovatele.

Nic nemůže chov králíků ohrozit a poškodit tak, jako nakažlivé nemoce, které mnohdy za několik dní zničí chovatelské výsledky vaší dlouhé práce a námahy. Chov kožešinových zvířat bývá často ohrožován různými nemocemi, které mohou vypuknout v každé králíkárně, tedy i v té, jež je co nejvzorněji vedená. 

Nejčastější choroby

Nemocných králíků se obává každý chovatel, byť má třeba jen několik ušáčků pro radost. Jaké nemoci mohou do vaší králíkárny zavítat, jaká prevence je účinná a jak proti nim včas zasáhnout?

  • Kokcidióza. Nejčastější a současně také nejznámější onemocnění králíků. Má dvě formy, a to střevní nebo jaterní. K nakažení králíčků dochází krmivem, infikovaným trusem, přičemž většina starších králíků je právě nosičem kokcidií. Typickým příznakem je nechutenství, apatie, průjem a hubnutí vašich vykrmenců. Mladí jedinci většinou uhynou, starší sice úhyn nečeká, ale králík již neroste a je nosičem této nemoci. Jako prevence se doporučuje chovat králíky na roštových podlahách, kupovat pouze komerční granule s kokcidiostatiky a zcela vynechat zelené krmení.
  • Ušní svrab. Tuto nemoc vyvolávají rychle se množící drobní roztoči, který napadají ušní boltce králíků. Nemocný ušák třese neustále svou hlavou a škrábe se v uších. Když se pak rozhodnete ouško králíka prohlédnout, naleznete v něm četné strupy a sedlinky krve. Choroba zjištěná včas se dá lehce vyléčit během několika dnů. Stačí vnitřek ouška natírat štetečkem namočeným v kaolínu nebo v obyčejném oleji, a to tak často, dokud se ucho nevyléčí.
  • Plynatost. Nebo také lidově bublačka. Plynatost zažívacího ústrojí může mít u králíků vážné náledky, proto ji nepodceňujte. Co k plynatosti vede? Špatná kombinace krmiv, zapařená či mokrá tráva jako doplněk stravy a krmení, které je chemicky ošetřeno. Projevuje se vzdemutím bříška, skleslost, nechuť k jídlu a častý průjem. K léčbě tohoto nepříjemného onemocnění je podávám lék Pretympan. Užívá se jedna kávová lžička ředěná lžičkou vody. Během několika hodin by mělo nastat zlepšní.
  • Prašivina. Nemoc počíná obyčejně na hlavě, dále putuje na krk, hruď a přední nohy. Srst na postižených místech vypadává a tvoří se malé puchýřky vyplněné hnisem, které praskají a pak zasychají. Nemocného králika vždy izolujte od ostatních a v celé králíkárně provést dezinfekci, popř. vybílit ji hašeným vápnem. Bolavé strupy můžete potírat glycerínem a po změknutí je pomocí teplé vody odstranit.

Kvalitní krmivo je základem zdravého chovu králíků.

Čistota půl zdraví

Především je nutné dbát na čistotu kotců. Pravidelně odstraňovat exkrementy, častěji především v létě. Králíci sice potřebují své bobky opakovaně trávit, ale je nutné tento proces regulovat a nenechávat v kotcích trus příliš dlouho.

Rada králíkářů

Všeobecně lze doporučit, že nejlepší je těžce nemocné králíky nebo již nápadně vyhublé neléčit vůbec. Dobré je takové kusy z chovu odstranit, aby se předešlo ještě větší škodě. Pro králíkáře platí, že lépe je nemocem předcházet, než je namáhavě a draze léčit. Je nutné dbát na vydatnou a zdravou stravu, která zamezí šíření mnohým chorobám. Zakoupené králíky vždy dobře prohlédněte a snažte se je delší dobu pozorovat, jestli se náhodou neprojeví nějaká zákeřná nemoc.

Každý chovatel, chtě nechtě, i ten špičkový, se čas od času ve svém chovu setká s nějakou nemocí králíků. Ať tedy i tato malá pomoc umožní rychleji řešit problémy, se kterými se někteří z chovatelů setkávají téměř každý rok.

Novinky a akce zasíláme zdarma

Postup jak případně zrušit odběr novinek naleznete v každém zaslaném e-mailu.