Košík 0 Kč


Slepice Šamo: majestátní japonská zápasnice

Slepice Šamo: majestátní japonská zápasnice

Šamo. Že jste nikdy toto slovo spojené se slepicí neslyšeli? Tak na upřesnění. Tímto slůvkem se v Japonsku označují všechna plemena bojového typu.

Mohutné, velkolepé šamo vás zaujmou hned na první pohled. Slepice se též vyznačuje velmi chutným masem, ale zároveň je náročná na krmivo a jeho spotřeba je poměrně vysoká. U nás i jinde v Evropě jsou sportovním plemenem určeným pro výstavy.

Původ plemene

Teorie o tom, jak toto bojové plemeno vzniklo, se velmi liší. Uvádí se, že plemeno pochází z Thajska, některé knihy ale uvádějí i dovoz  z Číny. My se spíše přikláníme k Thajsku,neboť právě název shamo je odvozený od thajského Siamu. Dovozy do Japonska se datují okolo 17. století. V Japonsku pak byli dovezení kurové cvičeni a šlechtěni ke kohoutím zápasům, čímž se prohlubovala jejich zuřivost a oddanost.  

Bojovnice Šamo

Slípky charakterizuje tvrdohlavost s neutuchující chutí k boji. Bojovice šamo je vůči příslušníkům svého druhu značně agresivní, ovšem vůči svému chovateli se chovají krotce, je to logické, on je jejich "chlebodárce".

  • Užitkovost. Již v úvodu byla zmíněna dobrá kvalita masa a jeho chutnost. Šamo však rostou pomalu. Jejich snůška se pohybuje kolem 100 ks vajec za rok a skořápku zdobí hnědá barva. Její násadové vejce by mělo mít hmotnost minimálně 40 g.
  • Krmivo. Díky své hmotnosti spotřebují šamo větší množství krmiva. Dbejte především na jeho kvalitu a vyváženost krmné dávky. Pokud bude v dávce příliš mnoho bílkovin, drůbež rychle roste a vznikají tak problémy s vývinem kostry, zejména běháků.
  • Chov. Plemeno je i přes svůj subtropický původ otužilé, postačím jim přístřešky chránící před deštěm a větrem. Nesmí jim ale provlhnout peří. Důležitý je pro ně také dostatečný pohyb na čerstvém vzduchu

Jak šamo poznám?

  • Pestrá škála barevných rázů, nejčastěji barva pšenice,
  • vzpřímený postoj,
  • vyvinuté osvalení a hlava dravce,
  • perlové zapadlé oči,
  • dospělá slepice váží až 3kg, kohout potom až 5kg,
  • má silný zahnutý zobák žluté barvy,
  • krátká široká křídla, která těsně přiléhají k trupu.

Slepičí rváči

Podobně jako mnohá další zápasnická plemena budují si i členové plemena šamo většinou velmi úzký vztah ke svému chovateli, takže se stávají velmi důvěřivými. Jakmile se však pohybují mezi svými, začnou opět hledat podněty k potyčkám. Kohouti si dokážou zasazovat i krvavé rány. Protože je plemeno nebezpečné sobě samému je lepší ho chovat v dobře zajištěných výbězích. Nejméně problematický je chov v párech.

Šamo slepičku v naší nabídce sice nenajdete, ale i ostatní kuřičky vám jistě udělají také parádu. 


Datum zveřejnění: 13.02.2018
Novinky a akce zasíláme zdarma

Postup jak případně zrušit odběr novinek naleznete v každém zaslaném e-mailu.