Košík 0 Kč

  

 

 

 

 

 

 


Kroužkování kachen jako určovací klíč

Kroužkování kachen jako určovací klíč

Totožnost kachen. Víte, jak na ni a co nezanedbat?

Chováte-li jednu kachnu nebo páreček a jsou spíše vašimi domácí mazlíčky, není kroužkování nutné. Pokud je ale plánujete odchovávat, je řádné označení a vedení evidence o vašich odchovech velmi důležité. Na první pohled se celý proces může zdát zbytečným. Brzy byste ale ztratili o svém chovu páru.

Proč kroužkovat i kachny?

Kachny stejně jako ostatní drůbež - slepice se kroužkují z důvodu odlišení. Vyhnete se tak záměně dvou a více jedinců. Zajistí vám přehled ve vašem chovu. Existují situace, kdy se kroužkování nevyhnete a stane se povinnou součástí vaší chovatelské péče - výstava.

Ve správný čas

Kachny kroužkujte od pátého týdne jejich života. Je lepší kroužky navlékat takto s předstihem. V pozdějším věku kachny by se mohlo stát, že zvířeti už kroužek nenavlečete.

  • Nasazení kroužku. Dává se zpravidla na pravou nohu. Když kachna stojí na nohou, musí být čísla vzhůru nohama.
  • Materiál kroužku. Kdysi byly kroužky hliníkové, dnes jsou plastové nebo se u větších velikostí materiály kombinují. Pro domácí potřeby využijte také tento materiál. Skoro nic neváží a zvířeti nijak nepřekáží.
  • Barva značení. Aby mělo kroužkování smysl, volte různobarevné kroužky a barvy měňte po jednotlivých letech. Barvy kroužků jsou určeny jednotně v rámci členských států EU, a to takto:

2011 žlutá
2012 modrá
2013 zelená
2014 šedá
2015 bílá 
 2016 černá
2017 žlutá
2018 modrá
2019 zelená

Barvy se v dalších letech opakují. Pokud si kachny označujete jen pro své rozlišení, barvy můžete používat jakékoliv, nikdo vás kontrolovat nebude. Ovšem do svého sešitu "bonzáčku" si to zapsat nezapomeňte.

Čím dříve s kroužkování začněte, tím lépe pro kachny i chovatele.

Unikátní značka

Kromě barvy přísluší kroužku i unikátní značka. Díky značce na kroužku máte neustálý přehled o jednotlivcích ve svém hejnu. Nemůže dojít k záměně a nezáměrně může spářit příbuzné jedince. Značka na kroužku se skládá z pěti skupin čísel a písmen. První označuje známku sdružení chovatelů, druhou tvoří kód země (CZ), třetí představuje číslo velikosti kroužku, následuje rok líhnutí a poslední číslo představuje identifikační číslo zvířete.

Číhá nebezpečí?

Přesto, že kroužkování je velmi praktická a užitečná věc, přináší sebou i jistá nebezpečí. Při použití kroužků jiných rozměrů, než je doporučeno, může vašim kachnám způsobit značné potíže. Jak na věc správně?

  • Malý kroužek. Příliš těsné kroužky mohou způsobit zaškrcení s následným otokem nožky, co může vést až k jejímu odumření a ztrátě. Dále může hrozit zarůstání kroužku, což je pro kačenky velmi bolestivé. Proto je velmi důležité kroužkovat malá káčata ve správný čas a správnou velikostí kroužku.

Při nákupu kroužků hleďte především na jejich správnou velikost. 

  • Velký kroužek. Příliš velké kroužky překážejí v pohybu. Hrozí u nich větší riziko zachycení o nějaký kus klacku či větev stromu. Další nevýhodou je možnost ztráty, pak byste neustále kupovali a nasazovali kroužky nové.

Pro vlastní potřeby si každý chovatel dává kroužky podle své libosti. Pokud ovšem plánujete s vaší kachnou zúčastnit se výstav, musíte unikátní značení dodržet.Datum zveřejnění: 13.03.2018
Novinky a akce zasíláme zdarma

Postup jak případně zrušit odběr novinek naleznete v každém zaslaném e-mailu.