Slepice
Kurníky

Jak krmit housata

Blogujeme Přidáno 28.12.2016

Stravu vhodnou pro dobrý vývoj drůbeže nepředstavuje jen vyvážené složení, ale i správné množství.

Krmení a vodu umisťujte housátkům tak, aby pro ně byly dobře dostupné. Správná krmítka a napáječky udrží vodu a krmivo déle čerstvé. Volte dobře omyvatelné materiály, díky kterým udržíte lepší hygienické podmínky.

Nakoupená housata

O starších housátkách, která si dovezete domu například z velkochovu, byste měli vědět, jaká strava jim byla poskytována. Krmivo pak měňte postupně. Při rychlé změně stravy dochází ke značnému úhynu housat. Vyháníte-li housata na pastvu, přidávejte jim do krmení i granule, na která byla ve velkochovu zvyklá.

Čerstvě vylíhlá housata

Housátkům ve stáří do prvního týdne podávejte krmnou směs pro housata. Můžete ji nahradit pšeničnými otrubami, nasekanými kopřivami, strouhanou mrkví a chlebem máčeným v mléce. Po uplynutí jednoho týdne jim do krmení přidávejte obilný šrot, uvařené brambory, pokrájené kopřivy a jetel. Dávat jim můžete i tvaroh, kyšku nebo syrovátku. Tyto složky se však rychle kazí, proto je nutné stav krmiva kontrolovat. Housatům krmivo jednou za čas obohaťte o minerální a vitamínové doplňky.

   duck yawn GIF

Velkochov vs. pastevní chov

Od 11. týdne věku housat je doporučována pastva. Ale polkud možnost pastvy nemáte nebo chováte housta ve velkochovu, zde je pár rad a tipů, jak holkám dopřát co nejvíce prostoru:

  • Pastva. Husy jsou pastevními zvířaty, kterým pobývání na trávě prospívá. V místě pastvy jim zajistěte dobrý příjem vody. Vodní plochy nejsou pro husy nezbytně nutné, zlepšují jim pouze kvalitu peří. Chováte-li housata na pastvě od vylíhnutí, stačí, když jim poskytnete na noc zrní a housata budou spokojená.
  • Velkochov. Housatům ve výbězích bez pastvy poskytněte nařezané zelené. Husy mají nejraději kopřivy a jetel. Trávu husy ke svému životu potřebují, jedná se o stravu s nízkým obsahem energie a dusíkatých látek. Housatům nejen v mladém věku, ale i pozdějším, pečlivě doplňujte vitamíny a minerály. Především pokud jim nemůžete poskytnout pestrou stravu. Dávky krmiv upravujte podle potřeby, tak aby Vám drůbež netučněla. Chováte-li husy, dbejte i na dostatečný přísun soli. Tu přidávejte do krmné směsi, husám můžete sůl doplňovat i zkrmováním chleba.

Jak pečovat o housata si můžete přečíst v tomto článku.

Novinky a akce zasíláme zdarma

Postup jak případně zrušit odběr novinek naleznete v každém zaslaném e-mailu.