Košík 0 Kč

   

 

 

 

 

 

 


Jak vybrat správnou podestýlku pro slepice

Jak vybrat správnou podestýlku pro slepice

Řešíte právě otázku, jakou podestýlku vaší drůbeži do jejich bejváčků umístit? Pak jsme se do tématu dne trefili a tady jsou Slepičářovo rady.

Každá postýlka v kurníku se musí často měnit. Doporučujeme alespoň jednou týdně. Nejčastějším důvodem ke znečištění je chybějící trusník. Pokud trusný stůl v kurníku máte, ušetří vám to spoustu času a námahy při výměně špinavé podestýlky. Jak vybrat tu správnou podestýlku, kam všude ji umístit a proč ji vůbec používat?

Po čem sáhnout?

K podestýlání vaší drůbeže byste v každém případě měli vždy použít zdravotně nezávadný materiál, který bude co nejméně prašný a bude vynikat vysoku nasávací schopností. Který látka bude to pravou?

  • Řezaná sláma. Slámu nařezanou na menší části považuje většina chovatelů za nejlepší způsob podestýlkového řešení. Sláma vydrží dlouho suchá a její absorpční vlastnosti jsou také výborné. Výhodou slámy je také to, že dokáže dobře eliminovat i zápach ze slepičinců.
  • Listí z ořešáku. Listy vlašského ořechu mají mocné antibiotické účinky. Pokud vložíte pár listu třeba i mezi slámu zbavíte se všech parazitů jednou provždy. Pronikavé aroma, které z listů čpí, odradí z kurníku všechny nezvané hosty.

Nejlepší volbou je řezená sláma. 

  • Seno. Pokud máte přebytky sena i to můžete použít jako podestýlku. Nicméně zde je potřeba dbát na tvar stébla. Dlouhou trávou hnízda nebo zem kurníku v žádném případě slepičkám nevystýlejte. Vaše slepičí dámy budou senou požírat a dlouhé části jim akorát tak ucpou vole a vás bude čekat nepříjemná práce s vyčištěním volete.
  • Hobliny. Jste vášnivý truhlář a hobliky máte všude, kam se podíváte? I ty jsou výbornou podestýlkou, neboť mají skvělé absorpční vlastnosti. Hoblovačky by měly být je z měkkého dřeva. Vyvarujte se pilinám, jsou příliš malé a prašné a pokud by je drůbež požírala, nastanou u ní zdravotní potíže.
  • Písek. Ten využijete hlavně v horkých letních dnech, protože vaše pipky dokonale zchladí. Doporučuje se také při chovu těžší drůbeže - hus. Pozor si ale musíte dát na případné otlaky, které se po dlouhém ležení na písku mohou občas vyskytnout.

hen GIF   hay GIF   chick GIF

Čisté hnízdo = čisté vejce

Největší část podestýlka se nachází kromě podlahy také ve snáškových hnízdech. Zde platí zásadní pravidlo. Pokud chcete mít čistá a zdravá vejce, musí být v i prostor pro snášení vajíček udržován v naprosté čistotě. Existuje pár možností, díky kterým bude podestýlka dlouho čistá. Jaké fígly máme na mysli?

  • Vápenný hydrát. Proč použít právě vápno? Důvod je prostý. Dřív nebo později vás navštíví parazit zvaný čmelík kuří a vápno je právě nejlepší prevence, jak čmelíka odehnat nebo jeho následky řádění zmírnit. Použijete ho tak, že před nasypáním podestýlky na zem i do hnízd posypete vápnem všechna místa, na které později přijde vybraná podestýlka.

Čím lepší bude podestýlka, tím méně práce pro vás a lepší komfort pro slepice

  • Dezinfekce. Bez té by to tedy nešlo. Takže je nutné provádět ji minimálně jednou za měsíc, nejlépe 1x týdně. Vezměte to pěkně shora až dolů. Na zdi, podlahu a stěny hnízd můžete použít obyčejné savo. Voda, ve které savo budete ředit, ať je pořádné teplá. Otřít vodou můžete i dřevěný nebo plechový materiál. Až kurník vysmejčíte preventivně ho celý vystříkejte čmelíkostopem.

Po dnešním příspěvku tedy víte, že podestýlka plní nenahraditelnou funkci jak v kurník, tak ve snáškovém hnízdě. Čím kvalitnější a lepší bude, tím méně starostí s ušpiněnými vejci a páchnoucím chovem na míle daleko.

 Datum zveřejnění: 26.06.2018
Novinky a akce zasíláme zdarma

Postup jak případně zrušit odběr novinek naleznete v každém zaslaném e-mailu.