Košík 0 Kč

   

 

 

 

 

 

 


Jak si slepice podmanila svět aneb kde se vůbec vzala

Jak si slepice podmanila svět aneb kde se vůbec vzala

Možná si říkáte obyčejná slepice, ale víte o tom, že toto zvíře patřilo už ve starověku k nejdůležitějším zvířecím obyvatelům každého hospodářského stavení? Kam až sahá historie slepice?

Domestikace, nebo raději pokud chcete zdomácnění, kura domácího trvala zhruba 5000 let. Nejstarší dochovaná zmínka o slepicích je v čínských spisech starých 4800 let a první kosterní pozůstatky slepic jsou staré dokonce 8000 leta pocházejí se severovýchodní Číny. Zdá se tedy víc než pravděpodobné, že jediná výchozí forma dnešního plemene kura domácího pochází od slepice a kohouta z džungle v Číně, Indii a na ostrovech Malajsie. Zde totiž stále žijí tyty původní druhy kura bankivského, ceylonského a kura vidličnatého. A co byl vůbec tento kur zač a proč je pro naší civilizaci tak vzácný?

Kur bankivský

Hrabavý pták, rozšířený od Kašmíru v Přední Indii až do jižní Číny a na Sundské ostrovy, o velikosti až 70 cm je právem považován za předka domácích slepic tak, jak je známe v dnešní podobě, a tak se na něj podíváme trochu víc zblízka:

  • Svým zbarvením připomíná známou vlašku koroptví.
  • Velikostí i stavbou těla se zase podobá německým zakrslým slepičkám.
  • Tato prabába slepičky váží kolem 1 kg.
  • Snůška není nic moc – dvakrát do roka obdaroval své majitel po 12 ks vajec.
  • Může se chlubit pěti poddruhů, které právě také přispěly k vytváření různých druhů slepičích plemen.

První zmínky o slepicích sahají až do starého Egypta nebo Číny.

Krok za krokem

Přesný rok, natož datum, když se mezi lidmi objevila první slepička v dnešní podobě se zřejmě nikdy nedozvíme, nicméně velmi dobře víme, že:

  • Asie. Právě zde byl poprvé kur bankivský domestikován, a to před více jak třemi tisíci lety. První zmínky a popisy slepic o jejich způsobu života pocházejí již z pátého století před naším letopočtem.
  • Egypt. Staří Egypťané například již kolem roku 500 př. n. l. provozovali i umělý odchov kuřat.
  • Středověk. Ve středověku byly zase slepice i mladé kuřice často poráženy pro slavnostní hostiny nebo při příležitosti knížecích svateb. V Německu, kde bylo zvykem odvádět daně kostelům a panstvu ve formě naturálií, tedy hlavně vajec, byly slepice u každého venkovského stavení.
  • 19. století. Třicetiletá válka posléze učinila konec kvetoucím chovu slepic v malém i velkém počtu a zpět na výsluní se chov slepiček vyšplhal teprve v polovině 19. století, když se do Evropy dostaly první asijské slepice.

Slepice domací tak, jak ji známe v dnešní podobě.

Nedotknutelné zvíře

Než lidé uvěřili tomu, že slepice opravdu vznikla s největší pravděpodobností křížením několik poddruhů kura bankivského, vedla se mezi nimi řada polemik. Někteří byli například toho názoru, že slepici stvořil sám Bůh. I kohout byl proto často považován za ptáka boha slunce, světla a života, protože jeho kokrhání oznamovalo příchod nového dne.

Bohužel, ale možná i bohudík, se vědci v dnešní době stále nemohou shodnout, jaký kur bylo opravdu prapůvodem naší domácí slepice, nicméně se většin z nich přiklání k názoru, že nynější plemena slepic jsou výsledkem cíleného šlechtění kura bankivského.Datum zveřejnění: 19.12.2018
Novinky a akce zasíláme zdarma

Postup jak případně zrušit odběr novinek naleznete v každém zaslaném e-mailu.