Košík 0 Kč

  

 

 

 

 

 

 


Ochrana slepic před horkým sluncem

Ochrana slepic před horkým sluncem

Může dostat vaše slepice úpal nebo úžeh se sluníčka třeba jako vaše dítě? Věřte nebo ne, může. Jak slepice před horkým sluncem v létě chránit a jak se dá vytvořit stín na vaší zahradě, když na ní není žádný strom se můžete dočíst v dnešním příspěvku.

Teplota venku sahá až ke třiceti stupňům, a pozor, to je teplota míněná ve stínu. Kolik je asi potom na sluníčku a na takovém rozpáleném výběhu pro slepice? Slepice ani jiná drůbež se neumí potit jako my lidé, takže horké počasí může být pro slepice nebo i krůty velmi nebezpečné. Většina plemen se na horké podnebí umí aklimatizovat velmi dobře, nicméně náhlé změny venkovních teplot jim dělají problémy a s těmi moc dobře bojovat neumí. Co jako chovatel můžete pro svou drůbež v létě udělat, abyste předešli tepelnému stresu u zvířete?

Letní osvěžení

Lidé se v létě obvykle velmi dobře zchladí ledem nebo studeným nápoje. Jak to má taková slepička? Může i led a studená voda směřovat do jejího krku?

  • Studená voda. Voda je pro slepice základem bytí, zvláště potom v létě, kdy častou stoupá teplota i ve stínu na třicet stupňů. Bez vody se stávají slepice apatické a tento stav je pro ně životu ohrožující. Pokud máte možnost, zajistěte tak drůbeži po dobu léta častou výměnu zteplalé vody za studenou. Případně můžete do napáječek přidat i pár kostek ledu.
  • Zmražené ovoce. Ideální letní osvěžení je to studené až ledové. Vyrobte holkám mražené ovoce, které je během horkého letního dne dokáže skvěle zchladit a dostat do pohody. Postačí, když dáte pár jahod, borůvek a melounu do misky, zalijete vodou a necháte zmrznout. Pak už jen misku vyklopte do výběhu a nechat slepičky o samotě, však ony si s velkou kostkou ledu už poradí samy.

Mražené ovoce chutná holkám v létě nejvíce.

  • Plastové lahve s ledem. Venku je vedro k padnutí, co ale potom v takovém kurníku, kde je horko dvojnásobné? Řešení je jednoduché a velmi prosté. Nalijte vodu do PET lahví, nechte je přes noc zmrazit a pak je rozházejte po zemi kurníku nebo i výběhu, uvidíte, jak lahve dokážou prostor zchladit a slepicím od horka alespoň na chvilku ulevit.

Stromy a keře

Postačí pár ovocných stromů kolem kurníku nebo ve výběhu a máte v létě po problému. Stromy zajistí slepičkám dostatek stinného místa, a navíc z nich mohou získávat i sladké pochutiny pro zpestření jejich jídelníčku. Keře rostou velmi rychle, a přestože letos ještě žádné na vaší zahradě nemáte, ihned nějaké pořiďte, příští rok budou zcela jistě v letních dnech užitečné. Velmi dobře a rychle také funguje výsadba vinné révy do tvaru altánu, i takto vzrostlé víno dokáže udělat slepicím velké stinné místo. Jen si dejte pozor, některé víno je pro vaše slepičky toxické.

Chráněný výběh

Dalším skvělým řešením, jak ochránit vaši drobotinu před horkým sluníčkem, je zajistit dostatek stínu ve výběhu, kde se drůbež celý den pohybuje. A pokud zrovna máte na dvoře mladé stromky, které stínu moc nedodají, nemusíte věšet hlavu, existují totiž i jiné způsoby, jak sluníčko do výběhu nepustit. Víte jak?

Jak před sluncem chráníte vaše kuřice vy? 

  • Plachta. Dřevěný nebo i kovový výběh/klec zajistí vaší drůbeži dostatek prostoru, a tedy o pohybu na čerstvém vzduchu a pokud navíc na jeho střechu umístíte nepropustnou plachtu, která umí zachytit sluneční paprsky ale třeba i vodu a kroupy, pak se budou mít vaše holky doslova jako v ráji.
  • Slunečník. I prachobyčejný slunečník neboli paraple dokáže slepičkám na dvoře udělat dostatek parády v podobě clony proti slunci. Slunečník stačí jen šikovně umístit tak, aby vytvořil co nejvíce stínu pro vaše holky a zajistit proti případnému pádu. Pak už stačí je naplnit napáječky studenou vodou a nechat holky hezky v klidu přečkat další parný den v pořadí.
  • Přístřešek. Pro kutily, kteří milují práci se dřevem nebude výroba přístřešku žádným problémem a námahou, ale spíš naopak, na jeho výrobu se budou doslova těšit. Velikost přístřešku záleží hlavně na prostorových možnostech a jeho umístění. Jak střecha může opět dobře posloužit nepropustná plachta nebo i třeba desky ze sololitu.

Bojíte se dalších horkých dní? Už nemusíte, pokud se budete držet těchto pár rad, tak žádné nebezpečí vašim slepičím dámám nehrozí.

 Datum zveřejnění: 17.06.2019
Novinky a akce zasíláme zdarma

Postup jak případně zrušit odběr novinek naleznete v každém zaslaném e-mailu.