Slepice milují mléko a všechny druhy mléčných výrobků. A ten z vás, který to ještě neví, ať holkám zkusí na zem položit bílý jogurt. Než se otočíte, bude pryč. A jak je to možné?
Slepice jsou jako lidé, také chtějí jíst o něco více, než by ve skutečnosti opravdu měly. Denní spotřeba krmiva na jednu slepici je dána hlavně tím, o jaké plemeno slepice jde. Lehká plemena potřebují krmiva méně, než ta těžká. Stejně je to i přísunem bílkovin. Slepice potřebuje totiž potřebuje takový příjem bílkovin, který je dán fázi života, ve které se zrovna nachází. Stručně napsáno, čím mladší slepice je, tím více bílkovin potřebuji. Uprostřed svého života je na svém minimu a ke konci života, kdy dochází k „opotřebení“ organismu je potřeba dávku bílkovin opět zvýšit.
Nejlepší volba
Mléčné výrobky jsou pro slepice hlavně z hlediska trávení velmi důležitou složkou potravy. Jakmile na tyto potraviny své slepičí dámy naučíte, věřte, že jejich zázračné účinky do měsíce poznáte a už nikdy nebudete chtít udělat krok zpět. Co zachutná slípkám nejvíce a po čem bude snášet jak divé?
- Podmáslí. Jedná se o defacto zkyslé mléko, které obsahuje výrazně více bílkovin a prospěšné látky působící na trávení nosnic než obyčejné mléko. Slepičkám ho můžete podávat jen tak volně vlité do misky nebo do něj namočit tvrdý chléb.
- Mléko. Nejlepší mléko pro vaše slepičky bude přímo to čerstvé a je jedno, zda kravské nebo kozí. Kupované mléko je totiž dost drahá záležitost, a navíc není tak kvalitní, jak se o něm říká. Pokud tedy máte možnost mít mléko přímo z kravína, nezahoďte ji. Velmi dobře můžete zužitkovat i přebytky při výrobě tvarohu nebo sýra. Pak stačí už jen nechat v mléce namočené zbytky starého neplesnivého pečiva a uvidíte ve výběhu ten humbuk.
Mléčné výrobky budou mít vaše kuřice rády na všechny způsoby.
- Tvaroh. Tvaroh je nejoblíbenější pochutinou malých kuřátek, které díky němu rychle rostou a budují si dobrý trávicí systém. Míchat ho můžete například s řepou, vločkami, kopřivami a jiným zdroji vitamínů a minerálů.
- Jogurt. Ovesné vločky smíchané v jogurty bude pro slepičí dámy největší laskominou. V létě se hodí spíše jogurt vychlazený, v zimě ho zase můžete malinko smíchat s teplou vodou. A stejně jako mléko nebo podmáslí představuje i jogurt kvalitní zdroj bílkovin a celou škálu vitamínů, hlavně potom vitamínu B.
Nic se nemá přehánět
Bílkoviny jsou základními stavebními kameny pro produkci vajec. Ovšem ale zase si nemyslete, že čím více bílkovin do sebe dostane nějaký kulturista v tělocvičně, že bude mít lepší reprodukční schopnost. To určitě ne. Ale pokud bílkoviny opatříte svým slepičkám, vajíčka vám více snesou, zde tento zákon platí na 100 %. Mléko a mléčné výrobky tedy ve stravě slepic mají své místo, ovšem neměli byste zapomínat ani na tato důležitá fakta:
- Játra slepic mají schopnost zpracovávat tuky ve stravě, ale jen část z nich může právě pocházet z mléka a mléčných výrobků.
- Obsah tuku přijatého z mléka a jiných mléčných potravin ve slepičí stravě by být mezi 4 až 6 % z celkového denního příjmu.
- Pokud se rozhodnete dopřát svým holkám a kohoutkovi tuto chutnou bílou tekutinu, je nutné krmnou dávku kompenzovat obsahem tuku v mléce, a proto je nutné množství mléka měřit a přesně dávkovat.
Pozor si dejte především na zkyslé mléko, které slepicím spíše ublíží, než pomůže.
Opatrnost je na místě
Že slepice není popelnice možná od nás čtete dost často, nicméně pořád se mezi vámi najdou chovatelé, kteří slepičkám dávají všemožné zbytky, mezi kterými se objevují i právě shnilé, plesnivé a zkažené potraviny. Možná si řeknete, že než to vyhodit je lepší do dát slepicím, ale to je právě ta chyba. Proto na vás apeluji znova, nedávejte holkám žádné tyto potraviny. Prošlý jogurt, který jste zapomněli sníst není sice takové zlo, jako zkyslé mléko, ale než ho nosnicím naservírujete, zkontrolujte, zda se na něm už neobjevila náhodou plíseň. Pokud ano, pak ho vyhoďte do popelnice, kam patří.
S jistotu můžeme tedy napsat, že mléko a výrobky z něj vyrobené, jsou pro drůbež opravdu příjemnou pochoutkou a pokud je budete používat uvážlivě, můžete tak nejen slepičkám poskytnout velkou pomoc při boji proti kokcidióze.
Forticoat NL podpora trávení, proti kokcidioze
Skladem
Roztok na podporu trávení, k prevenci a léčbě průjmů u králíků, prasat a drůbeže.
109 Kč
229 Kč
229 Kč
(22 Kč/kg)