Nejen slepice, kachny nebo krůty mohou chovatelům onemocnět, ale i včely takového včelaře jsou velmi ohrožené a nejvíce právě nemocí zvanou varroáza. Nahlédněte proto s námi pod pokličku této nemoci a zjistěte vlastně, co je nemoc zač a jak proti ní může sám včelař bojovat.
Tak jako má slepice svého záškodníka Čmelíka kuřího, tak takový podobný parazit škodí i ve včelí říši. Nese jméno Kleštík včelí a parazituje na celém jejím tělíčku a oslabuje včelku natolik, že nedokáže tak pilně na květech pracovat a opylovávat je, způsobuje jí nejrůznější další choroby a pokud nedojde k včasnému zásahu včelaře, dokáže takový malý škůdce vyhubit celé včelstvo během pár dní. Je tedy na každém včelaři, aby měl své postupy a pravidla, jak proti varroáze, tak se nemoc přenášena Kleštíkem jmenuje, bojovat a nad roztočem vyhrát.
Důležitá fakta
Kdy se tato nebezpečná nemoc, která postihuje jak včely dospělé, tak i včelí plod, objevila poprvé a existujte nějaká účinná prevence, aby včelaři o svá včelstva kvůli jednomu roztoči nepřišli?
- Historie nemoci. Kleštík včelí se živý včelí krví a jeho původ sahá až do daleké Indie, kde páchal škody především na Včele východní. U nás v Evropě se poprvé objevil až na konci 20. století a od té doby nedá spát nejednomu včelaři.
- Boj s nemocí. Říká se, že Kleštík změnil české včelařství. Než se tady totiž objevil, byly všechny chovy včel čisté a žádná léčiva se nemusela nepoužívat. Ovšem dnes, kdy se parazit u včel objevuje čím dál více, je nutné být na léčbu připraven a v žádném případě Kleštíka nepodceňovat.
- Dotace na léčbu. Pravidelnou kontrolou včelstev, zajištěním plánu v případě nákazy a vůbec seznámení se s nemocí má vliv na celý její průběh. Každý včelař si chce svých včel ponechat jistě co nejvíce a i proto, může využít dotací na léčbu, které jsou financováné z EU.
Varrojet slouží k účinému odstranění Kleštíka včelího.
Jak včely léčit?
S varoázou nechce přijít do křížku žádný včelař, kdo by si totiž přál, aby jeho včelstvo bylo nemocné a snižovala se tak jeho odolnost vůči škůdcům, výkonnost včel a tím i výnosy z prodeje medu. Kdy zasáhnout a hlavně čím, aby léčba byla úspěšná a neopakovala se?
- Dostupná léčiva. Existuje celá řada léčiv, které mají chemický původ a lze je tedy rozdělit na syntetické, přírodní a organické léky. Některé z nich jsou ovšem jedovaté jak pro roztoče, tak i pro samotné včely, a tedy i lidi, proto by měli včelaři používat jen ty, která jsou registrované jako léčiva. Je jím například výborný lék zvaný Thymovar. Z přírodních léků jistě stojí za zmínku Thymol, což je výtažek z tymiánu, který dokáže zahubit až 98 % parazitu Kleštíka včelího a dále kyselina šťavelová, která působí podobně jako kyselina mravenčí.
Jen zdravé včely mohou produkovat kvalitní med.
- Mechanické prostředky. Kromě účinných léku lze roztoče ze včelstev eliminovat i mechanicky, tedy ručně. Tuto práci nemá na starosti nikdo jiný než sám včelař, který chce snížit náklady na léčbu a nerad svá včelstva ošetřuje chemickými prostředky. Chránit tak včely před Kleštíkem může hned několika způsoby, například izolováním královny, která sníží počet plodů v úlu a tím tedy i počet možných parazitů, zvýšením teploty uvnitř úlu, neboť škůdce je velmi citlivý na změnu teploty a dále také odchyt roztočů z plodu ze zavíčkované buňky.
Léčba a zákony
U nás v ČR platí, že všechny výrobky a produkty včel medonosných slouží k výživě lidí, to jistě všichni víme. Ale co to znamená v praxi, ví už málokdo. A tedy podle zákona o veterinární péči 166/1999 Sb. je včela medonosná považována za hospodářské zvíře, tudíž pro jakoukoliv její léčbu může včelař použít jen takové léky a přípravky, které jsou u nás k léčbě registrovány.
Varroáza je sice nebezpečné onemocnění a určitě by ji neměl podceňovat žádný včelař, nicméně i bez chemie se dá velmi dobře léčit a vždy by to měl být první pokus každého včelaře, který zastává názor, že med je přírodní produkt, a tak i včely by se měly léčit přírodní cestou, nikoliv chemií.
Medomet elektrický 6rámkový
Skladem
Elektrický, automatický, radiální medomet, k extrakci medu ze šesti včelích rámků.
15 490 Kč
20%
119 Kč
149 Kč