Slepice
https://www.slepicar.cz/kurniky/66/

Kohout a jeho neodmyslitelné role v hejnu

Blogujeme Přidáno 07.02.2017

Proč je důležité mít v hejnu kohouta a jaké role zastane kromě té rozmnožovací?

Důležitost role kohouta v hejnu slepic je nepopiratelná. Jistě by se našla řada chovatelů, kteří by se pokusili toto tvrzení vyvrátit a nesouhlasit s ním. I když chováte hybridky ať už pro snášku nebo pro maso, přítomnost kohouta v hejnu najde své opodstatnění.

Klidný kohout jako základ

Abyste měli z kohouta ten správný užitek, musíte vybrat kohouta s mírným charakterem. Agresivní kohouti nadělají v hejnu více škody než užitku. Slepice stresují, což se podepisuje na jejich snášceAgresivitu kohoutů často probouzí stres, nízký počet slepic v hejnu nebo i nepříjemný zážitek s lidmi. Nejlepší kohouti bývají ti středně těžkého typu. Mírných charakterem se vyznačují například kohouti Dominanti.

 

Důležitost kohouta v hejnu

Proč je kohout pro holky tak důležitý? A opravdu má i kohout vliv na kvalitu snešených vajíček?

Každé hejno, i to slepičí, má svojí hierarchii. Tím, že slepicím odepřete přítomnost kohouta, vytváříte v hejnu nerovnováhu. Jeho pozici převezme některá ze starších slepic, která může začít kokrhat. Roli kohouta však nepřevezme se všemi povinnostmi, pouze se nad ostatní povýší a začne, především mladé, slepice tyranizovat. Slepice se mezi sebou mohou začít oštipovat.

Kohout tedy do hejna přináší klid a slepice jsou díky němu vyrovnanější. Slepičky udržuje pohromadě, nemají se tendenci toulat. Kohouta zpravidla následují v jeho krocích a činnostech.

 rooster GIF by MOST EXPENSIVEST     rooster GIF

Dodává slepicím pocit bezpečí a v krizových situacích dokáže své hejno ochránit před predátory. Buď na blížící se nebezpečí dostatečně upozorní, nebo je schopen se mu postavit tváří v tvář. Odežene kočku nebo jiné nežádoucí návštěvníky od slepic nebo krmení.

 Kvokavým zvukem upozorňují slepice na nález chutného sousta.

Bez kohouta jsou slepice méně živé, rychleji ztrácejí vitalitu.

Jaké kohoutka vyberete svým holkám vy? 

Rozmnožování

Nejdůležitější úloha kohouta v hejnu. Pokud plánujete líhnutí vlastní kuřátek, tak se bez kohouta neobejdete. Kohouti dospívají v různém věku. Záleží na váhovém typu plemene. Lehčí kohouti dosahují pohlavní dospělosti už kolem 20. týdne života. Od této doby je kohout schopen se plně reprodukovat.

Novinky a akce zasíláme zdarma

Postup jak případně zrušit odběr novinek naleznete v každém zaslaném e-mailu.