Košík 0 Kč

  

 

 

 

 

 

 


Sulmtálky: ohrožené plemeno výtečných nosnic

Sulmtálky: ohrožené plemeno výtečných nosnic

Slípky nerady sedí na vajíčka, proto se jejich chov stává náročnější. A patří mezi ohrožené druhy.

Domovinou tohoto plemene je štýrský Sulmtal v Rakousku, kde se i v dnešní době přetrvává šlechtění ze starých štýřanek. Před šlechtěním bylo cílem získat velké a těžké slepice. Z procesu šlechtění vyšla selská slepice se širokým a hlubokým trupem a rovným postojem. Sulmtálky patří mezi vzácná plemena. Vyskytuje se jen zřídka a považuje se za silně ohrožené plemeno.

Bílo-hnědá chocholatá kráska

Největší výskyt je v barvě zlatě pšeničné a bílé. Tato kombinace je obzvláště líbivá. Zvláštním znakem u sulmtálek jsou malé chocholky, které zdobí jejich hlavu. A je posazena na temeni hlavy. Díky tomu je vytvořen i malý prostor pro hřeben. Ten tvoří jednoduchý hřeben se 4 – 6 zuby. Jejich obličej je mírně pokrytý malými pery.

 

Slípky váží kolem 3,5 kg, kohouti přibližně o 4 kg více. Patří mezi robustnější plemena. Mají středně vysoko posazený ocas. Kůži a běháky mají bílé.

Chováme sulmtálku

Přestože slípky patří mezi poměrně velká plemena, nechají se snadno ochočit. Oplývají klidnou povahou a jsou odolné vůči povětrnostním vlivům a změnám klimatu. Navzdory svojí větší hmotnosti patří mezi výborné letce. Proto jim nezapomeňte zastříhnout křidélka, nebo vystavit větší oplocení.

Chov sulmtálek je poměrně komplikovaný, protože slepice nerady sedí na vejcích. Vylíhnutá kuřátka však rostou rychle a jejich odchov je bezproblémový. Slípky ocení velké výběhy, ve kterých si snadno shánějí potravu samy.

Výtečná nosnice s garancí kvality

Typově se sulmtálky řadí mezi plemena s kombinovanou užitkovostí. I když se slepice řadí mezi středně těžká, jsou výtečné nosnice. Snášejí až kolem 180 vajec. Vajíčka jsou oblečená do smetanového kabátku se světlohnědým nádechem. Váha vajíček se pohybuje kolem 55 g.

Jejich maso patří doslova mezi laskominu, je šťavnaté a křehké. Pro jateční účely je možné využít sulmtálky v 6 až 8 týdnech.

 Datum zveřejnění: 10.05.2017
Novinky a akce zasíláme zdarma

Postup jak případně zrušit odběr novinek naleznete v každém zaslaném e-mailu.