Košík 0 Kč

  

 

 

 

 

 

 


Slepičářův světoběžník #3: Brazilská kauza s drůbežím masem

Slepičářův světoběžník #3: Brazilská kauza s drůbežím masem

V dubnu světem otřásla kauza týkající se vývozu zkaženého masa z brazilských zpracovatelských závodů.

V dubnu drůbežím světem otřásla kauza podvodných prodejů zkaženého masa vyváženého z Brazílie. Brazilská federální policie obvinila 63 lidí především z řad hygieniků a politiků, kteří přijímali úplatky a povolovali vývoz závadného zejména drůbežího masa.

Brazílie tvoří významného dovozce drůbežího a hovězí masa do naší republiky. Čímž ihned vzniklo podezření, že se nakažené maso salmonelou mohlo objevit i na našich trzích. Tato informace se hned záhy potvrdila. Čeští veterináři informovali, že v kuřecím mase z Brazílie identifikovali bakterie salmonely.

Stop prodeji!

Z tohoto důvodu byl v květnu pozastaven přísun skoro 220 tun masa. Kauza donutila Státní veterinární správu zkontrolovat i dodržování všech legislativních a hygienických předpisů související s dovozem masa z Brazílie.

Celkem se pozastavil prodej u neuvěřitelných 722 tun masa z Brazílie.

Největší výskyt salmonely v kuřecích řízcích

Na začátku května veterinární správa nařídila z prodejen stáhnout 30 tun kuřecích řízků, které prokazatelně obsahovali bakterie salmonely. Konkrétně se jednalo o dvě zásilky masa. A to o zmrazená kuřecí prsa bez kosti s názvem SEARA, místo dodávky směřovalo do společností TWARDZIK CZ z Kunovic a Laris Trading Company v Kladně.

Další zásilka pudovala do Lesko – Velkoobchod nápojů v Lípě a do společnosti BENSTAR. Ze všech těchto firem odebírali maso stravovací zařízení, čímž maso proudilo ke konečnému spotřebiteli.

Povinné testování masa

Provozovatelé potravinářských podniků, kteří přijmou maso z Brazílie, ho pod hrozbou dvoumilionové pokuty musí nechat testovat v akreditované laboratoři. Opatření platí od 9. května do odvolání. Potraviny, které projdou testem, zamíří na trh. Přijaté maso musí na nařízení Státní veterinární správy ohlásit a vyplnit příslušný formulář na webu.

 

V loňském roce bylo do Česka přímo z Brazílie dovezeno přes 1 160 tun drůbežího masa. Brazílie tak tvoří jednoho nejdůležitějších dovozců této komodity.

Brazílie na základě kauzy pozastavila export z 21 závodů zabývajících se zpracováním masa. Export masa je v této zemi třetím nejvyváženějším artiklem. Odhalená kauza bude mít pro brazilské hospodářský devastující následky.Datum zveřejnění: 19.05.2017
Novinky a akce zasíláme zdarma

Postup jak případně zrušit odběr novinek naleznete v každém zaslaném e-mailu.