Slepice
https://www.slepicar.cz/kurniky/66/

Kvokání u slepic

Blogujeme Přidáno 07.12.2016

Kvokání u slepic by se dalo přirovnat k období březosti u fen. Jak probíhá kvokání a proč slepice kvokají?

U slepic se kvokáním projevují v přeneseném slova smyslu mateřské instinkty. Termín kvokání jednoduše znamená, že slepice sedí na vejcích. Jedná se o několikatýdenní období v roce, které může být pro chovatele slepic nepříjemné, zvláště pokud si zakládají na snášce vajec.

Jak se projevuje?

To, že Vaše slepice postihlo období kvokání, poznáte snadno. Kvočny neústupně sedí na své snášce, pokud si vejce chcete vzít, reaguje agresivně. V tomto období přestávají pravidelně snášet vejce, přijímají málo krmení. Teskně pokvokávají. Straní se ostatních slepic a může jim i pelichat peří na hrudi.

Kdy slepice kvokají

Proč vůbec slepice kvoká? Jaká má k tomu důvod? 

  • Bude matkou. Období kvokání začíná v půlce února. Pokud kvočně není umožněno vyvést kuřata (jsou jí odebrána vejce, na kterých sedí), může začít kvokat i v pozdním jaru. Zpravidla trvá několik týdnů.
  • Svolávačka. Kvokáním může také slepička svolávat své kolegyně k nástupu na oběd, pokud zrovna jako první přiběhla k plnému krmítku
  • Ochránkyně. Dalším důvodem, proč slepice kvoká nebo kohout kokrhá může být upozornění na hrozící nebezpečí jakým je třeba útok dravce. 

Kvokání slouží k dorozumívání slepic mezi sebou. 

Co je vůbec "kvok"?

 Kdo neví, co je kvok a k čemu mezi slepičkami slouží, tak ať čte nyní pozorně. Díky kvokáním se mezi  sebou slepice dorozumívají a komunikují. Je zjištěno, že kvokání může mít až 30 druhů, přičemž každý druh je používán k něčemu jinému, Pokud budete dobrým chovatelem a své pipky budete mít ochočené, dokážete některý z těchto druhů řečí dobře rozeznat a vaše slípky vás také velmi lehce ve výběhu zaregistrují, zvláště potom, pokud se chystáme naplnit jim krmítka nebo napáječky

 V dnešní době najdete na trhu některá plemena slepic, která byla postupem let vyšlechtěna k tomu, aby je období kvokání nepostihovalo. Kvokavost je totiž dědičným předpokladem. Je-li pro Vás tedy nežádoucí, vybírejte spíše z těchto plemen, obecně se jedná o lehčí typ slepiček. Velmi oblíbené mezi chovateli jsou třeba Plymutky.

 

Novinky a akce zasíláme zdarma

Postup jak případně zrušit odběr novinek naleznete v každém zaslaném e-mailu.