Slepice
https://www.slepicar.cz/kurniky/66/

Plemeno s kombinovanou užitkovostí: Plymutky bílé

Blogujeme Přidáno 07.12.2016

Jedno z nejoblíbenějších a nejvíce osvědčených plemen, které se vám odvděčí vysokou užitkovostí se snáškou 180 až 210 vajíček za rok od jedné slepice.

Plymutky bílé byly vyšlechtěny v Americe před rokem 1880. Pro svou obsáhlou užitkovost si ihned získaly oblibu, která neklesá ani u dnešních chovatelů slepic. Vyznačující se častou snáškou velkých vajec o hmotnosti 50 - 55 g se světle hnědou skořápkou. Na popularitě plemene přispívá i jejich výtečné maso charakteristické pro svou křehkost a šťavnatost.

Nejen užitečné, ale i pohledné plemeno

Bílé plymutky patří mezi středně těžká plemena s váhou 2,3 - 2,9 kg, kohouti bývají zpravidla o půl kilogramu těžší. Rychle rostou a dobře dosahují zmasilosti. Mívají menší hlavy s neklopenými hřebeny, dlouhé žluté nohy a široký obdélníkový trup, což jim obecně přidává na jejich atraktivitě. A právoplatně z nich činní jedno z nejhezčích plemen. Občasnými vadami na kráse těchto oblíbenců bývá nadměrný hřeben a laloky, světlé, na pohled hrubé nohy a roztřepená ocasní pera.

Chováme plymutky

Pokud disponujete velkými výběhy, budou u vás plymutky cítit jako v ráji. Pozor si dejte při dávkování krmení. Přílišné dávky vedou u tohoto plemena k jeho zatučnění a přerůstání, a to především u kohoutů. Plymutky bývají zpravidla klidné a přítulné. Jejich velkou výhodou je, že nemají sklony ke kvokavosti.

Vajíčka i v zimě

Pokud plymutkám zajistíte vhodně prostředí, odvděčí se vám díky své otužilosti pravidelnou snáškou vajíček i během zimních období. Přesto, že denního světla v tomto období ubývá, není nutné slepičkám posvěcovat. Hlavní je udržovat kurník v čistotě a dobré péči.

Zvažujete-li nákup kuřic, inspirujte se na této stránce.

Novinky a akce zasíláme zdarma

Postup jak případně zrušit odběr novinek naleznete v každém zaslaném e-mailu.