Slepice
https://www.slepicar.cz/kurniky/66/

Seznamte se s norskou slepičkou

Blogujeme Přidáno 19.12.2017

Extrémně živá a mrštná slepička pocházející z Norska, to je norská slepice.

Norská hnědožlutá slípka je staré krajové plemeno z okolí města Stavanger. Až do roku 1973 baly chována jako komerční nosnice. Jedná se o rodobarvé plemeno. Že nevíte co to znamená? Je to velice prosté, samec a samice jsou rozdílně zbarvení a už od 1. dne jejich životů mají dva rázy – světlý a tmavý.

Slepička čiperka

Norská slepička je pořádná čipera. Je neustále v pohybu, díky svému lehkému a pohotovému tělíčku se jí to daří dokonale. Barva vaječných skořápek je sněhově bílá. Vajíček vám norka snese něco kolem 170 ks za rok. Hmotnost samce dosahuje až 2 kg a samička váží přibližně 1,5 kg. Ohromí vás vysokým postojem a pyšného držení těla s přilehlým opeřením.

Dvě barvy

Její finální zbarvení je dáno ihned po vylíhnutí. Odborně se plemeno tohoto zbarvení nazývá rodobarvé. Pera nosí norka pěkně zakulacená a pevně přilehlá k tělu. Barva peří může občas připomínat slámu. Jednoduše řečeno norská slepička je hnědožlutá.

Čilá norská slepička vás jistě okouzlí svou zlatavě hnědou barvou, na kterou je naležitě pyšná.

Jak chovat tyto fešandy

Vůbec si s chovem této neznáme slepičky nemusíte lámat hlavu. Norská slepička je slípka jako každá jiná. Láskyplná náruč chovatele, vlídné zavolání „puťa puťa“ a slepičku si vás zamiluje stejně tak rychle, jako vy ji.

  • Péče. Norská slípka je nenáročné plemeno pro velikost výběhu. Na volném prostranství si však obstará dostatek potravy sama. Péči o extrémně živou a hbitou pipinku zvládnete levou zadní. Slepička je na chov nenáročná, kohoutek není agresivní a při troše trpělivosti a štěstí se dokáže i ochočit.
  • Krmení. Tak jako každá jiná slepice nepohrdne zeleným krmení, ani u norské slepičky to není jinak. Na podzim a v zimě, když zeleného ubývá, miluje norka kvalitní krmnou směs pro nosnice a obilniny. Zkusit jí můžete třeba obilí naklíčit, sami uvidíte ten humbuk v kurníku. Po klíčkách se doslova zapráší.
  • Létavost. Díky své lehké váze mají k tomuto zlozvyku hodně blízko. Ovšem s pomocí vysokého plotu či zastřižení křídla se zlozvyku lehce a hravě zbavíte.  Že nevíte, jak na to? Video na konci článku Vám bude pomocníkem.

Norskou slepičku v naší nabídce sice nanajdete, ale svým vzezřením vás jistě okouzlí nejedna mladá kuřička, která se nového chovatele už nemůže dočkat. Neváhejte, i v zimě u nás slepičky seženete a my je dopravíme šetrně až do vašeho kurníku.

Novinky a akce zasíláme zdarma

Postup jak případně zrušit odběr novinek naleznete v každém zaslaném e-mailu.