Slepice
Kurníky

Drůbežárna není žádný hotel, ale...

Blogujeme Přidáno 21.12.2017

Člověk, kromě vězňů, nemá paragrafem upraven limit pro nejmenší prostor, na kterém smí žít. Slepice chována mimo váš kurník ano.

Vyhýbáte se klecovým vejcím a raději kupujete podestýlková? Státní veterinární správa, která slepičárny kontroluje, doporučuje ke koupi vajec právě od slepic v klecích. Dnešní velkochov sice není žádný penzion s panímámou a žluťoučkými kuřátky, nicméně každá z nosnic, která snáší vajíčka má zde právo na důstojný život a zacházení, a tohoto práva se jí také naléžitě dostává.

Vybavení klece

V Česku se nejčastěji chovají slepice v klecích, ve kterých má každá nosnice svých 750 cm2 na pohyb. Rozměrově určujícím parametrem je, aby každá nosnice mohla roztáhnout křídla. Počet slepic v klecích je různý, v jedné kleci přebývá 15-30 slepic. Klece jsou dále vybaveny následujícím přídavným zařízením.

  • Hrabiště. Hnědá destička s hrabavým materiálem, jejímž prostřednictvím slepice tak realizuje svoji potřebu hrabat a fyzicky se projevovat, jako kdyby byla ve venkovním výběhu.
  • Snášková hnízda. Prostor vybavený měkkou poduškou, díky němuž má nosnice soukromí pro snášení vajec – jedná se o plenty v nejtmavším rohu klece.
  • Bidélko. Neboli také hřad, který je umístěn na okraji klece spolu s kovovými plíšky s drobounkými dírkami určené na oškrabávání a zkracování drápků, aby slípka nezarůstaly. Každá slepička má v klece samozřejmě neustálý přístup ke dvěma pítkům na čerstvou a pitnou vodu.

V takto obohacené kleci má slepička opravdu nadstandardní vybavení, je v malé skupince s ostatními kamarádkami, dochází zde k menšímu projevu kanibalismu, méně stresu, dostatečný přístup ke krmení a napájí a ani netrpí žádným utlačováním.

Život v klecích přináší bezpečné vajíčko na trh.

Bezpečné vejce

Slepice žijící v kleci dává bezpečnější vejce než tak z chovu na podestýlce, toto říká nejeden odborník. Na rozdíl od laiků, kterým se pranic na světě nelíbí představa slepic žijících ve stísněném prostoru slepičích paneláků, kde vládne věčné jaro.

Klecové chovy jsou totiž mnohem hygieničtější. A proč? Vejce v klecovém chovu nemá možnost se zašpinit, protože nepřichází do styku s podestýlkou ani s trusem. Jakmile je totiž vejce sneseno, skutálí se na pás, který vajíčko okamžitě dovede mimo prostor vyhřívané haly a tam se mu daří lépe, než v horku.

Závěrem tedy s jistotou můžeme napsat, že v obohacených klecí se nosnicím vede vskutku dobře, protože zvířeti, kterému by se dobře nevedlo, zastaví svoji produkci vajec. A toto by u nás v ČR žádný drůbežář nedovolil, tím si buďte jisti.

Novinky a akce zasíláme zdarma

Postup jak případně zrušit odběr novinek naleznete v každém zaslaném e-mailu.