Košík 0 Kč

   

 

 

 

 

 

 


Staňte se králem v chovu brojlerů

Staňte se králem v chovu brojlerů

Kuře za život sezobe necelá čtyři kila krmných směsích. Poměrně nenáročné zvíře, které zhruba za 40 dní nabude jateční hmotnosti a skončí na talíři. Lidé se často ptají, zda je to možné. Ano, je to možné.

Kuřata, která asi běžně jíte, se zaprvé vůbec nejmenují kuřata, ale brojleři. Termín se začal používat v Americe někdy v 30. letech pro kuřata na grilování z anglického slova „to broil“, což znamená grilovat. Od slepic nebo kuřic se liší především svojí muskulaturou. Jsou dlouhodobě šlechtěna na rychlý růst a rychlou tvorbu svalové hmoty. A ti z váš, kteří si chtějí vychutnat jejich pravou nefalšovanou chuť, nechť si je sami doma vykrmí a pak spořádají.

Příprava jedna dvě

Malá kuřátka máte objednaná a nyní už jen netrpělivě čekáte na jejich dovoz k vám na dvorek? Ovšem co jim připravit, aby jim nic důležitého u nového chovatele nechybělo a měla se čile k světu? Je to dobré mít nachystáno toto:

  • Prostor. V prvních dnech života dopřejte kuřátkům více světla, aby dobře viděla na potravu. Intenzitu světla postupně snižujte, tma v noci by měla být měla přibližně trvat 6 hodin. Neposkytujte jim příliš malý prostor, i totiž ten malý žlutý chomáček se potřebuje proběhnout a chce mít kus životního prostou. Podlahu jim pokryjte hoblinkami nebo obyčejnými novinami.
  • Teplo. Teplota při výkrmu nesmí klesnout pod 20°C, aby se nezvyšovala spotřeba krmiva. Ani příliš vysoká teplota neprospívá. Vlhkost se snažte držet na 60%.
  • Krmivo. Jestliže chováte brojlera doma, tak určitě nechcete, aby bylo plné hormonů a jiných chemických látek. Co mu tedy kromě krmné směsi jemu určené dát? Je to jednoduché. Vezmete si rukavice, srp a půjdete na pole sbírat kopřivy. Kopřiva jako rostlina obsahuje mnoho železa a důležitých živin, které to malé kuřátko potřebuje, a navíc je potravou nejoblíbenější.

Zeleň, tak jako dospělým slepicím, prospívá i kuřátkům. Neváhejte jim občas přilepšit nasekanými kopřivami, které milují.

Pod střechou

Kuřátka už mají nový domov a nyní vás čeká to nejdůležitější a to je jejich výkrm.

  • První dny. Doporučujeme prvních sedm dní držet kuřátka odděleně od ostatních slepic. Držte nad nimi stráž, aby dobře jedla a pila. Pokud se jim nebude zpočátku samotným chtít, jejich zobáčky jim prostě do krmení a vody namočte, pak už s tím problém nebude.
  • Třetí týden. Žluté chmíří se začně měnit v dospělácké bílé peří a nyní přichází na řadu ten moment, kdy je můžete začlenit k ostatním slepicím do výběhu. Brojleři rostou opravdu velmi rychle, kdo nevěří, ať chov zkusí. Na každý kilogram přírustku spotřebují 2 kg krmiva. Takže krmit, krmit a zase krmit.
  • Pátý týden. Uplynulo přibližně 40 dní a brojler je hotov. Záleží ovšem na jejich hmotnosti, která by měla atakovat dvou kilovou hranici, pak může na talíř.

Svěží vzduch a travnatý výběh, kde kuře sezobne nějakou tu breberku, je pro chov brojlerů určitě prospěšnějších, než chov v klecích. Domácí brojler má vyšší kvalitu a lahodnou chuť. A když jim občas přilepšíte ke krmné směsi nějakou zeleninou či ovocem, není co řešit.

 Datum zveřejnění: 30.01.2018
Novinky a akce zasíláme zdarma

Postup jak případně zrušit odběr novinek naleznete v každém zaslaném e-mailu.