Košík 0 Kč

   

 

 

 

 

 

 


Přerůstání drápů, ostruh a zobáků: jak drůbeži pomoci?

Přerůstání drápů, ostruh a zobáků: jak drůbeži pomoci?

Drůbež, zobák, drápy, ostruhy a jejich úprava. Jak a kdy provádět drůbeži pedikúru?

Každý víme, že drápy, zobáky a ostruhy rostou drůbeži stejně jako lidem vlasy nebo nehty. Tyto části jsou totiž vyrobeny ze stejného materiálu – keratinu. Mezi chovateli panují různé mýty o tom, zda tyto dílky na těle střihat nebo brousit. Slepičář zastává názor, že by k umělému broušení a zastřihování docházet nemělo. Střihejte a brušte je v momentě, kdy zpozorujete, že délka těchto částí dělá drůbeži neplechu v chůzi nebo v příjímání potravy a vody.

Krácení zobáků

Krácení zobáků určitě neprovádějte preventivně, ale spíše až jako řešení problému. Má slepice nebo krůta problém s přijámáním krmivo z krmítek? Pak sáhněte po brusce nebo brusném papíru a drůbeži ulevte a špatně narostlý konec zobáku jí upravte. Pokud si nevíte rady jak, poprvné navštivte zvěrolékaře, ukáže vám, jak se to odborně prování a příště už to zvládnete samy.

Úpravu zobáků a drápů ddrůbeže provádějte pouze v nejnutnějším případě. 

Střihání ostruh

Pokud se divíte, že váš fešák ve výběhu spíše klopýtá nebo se všelijakým divným způsobem pohybuje po prostoru, zkontrolujte jeho ostruhy. Značně přerostlé totiž vadí kohoutům při chůzi a slepicím zase při pojímájí nadělají nemalé ranky po těle. Krácení ostruh se nemusíte vůbec bát, většina chovatelů ho běžně provádí. K tomuto výkonu vám postačí kleště pro střihání drápů u psů nebo koček. Pokud se stane, že by se objevila krev, nepanikařte, kohout z toho určitě nevykrvácí. Často se stává, že si kohoutci ostruhu úplně utrhnout a chovatel to ani kolikrát nezjistí.

 rooster GIF   netflix chicken GIF   eggs chickens GIF by Cheezburger

Dejte si pozor na...

...zranění živé části ostruhy. Zákrok je třeba dělat opatrně, abyste živou tkáň drůbeže nezranili. Nápomocné vám k této titěrné práci budou kleštičky, štípačky nebo i brousek. Jak samotný zásah probíhá u jednotlivých plemen?

  • Světlý běhák. U slepic, které mají běháky světlé, jako například Lohman bílý nebo Leghornka uvidíte živou část pouhým okem a zastřihování drápů tak pro vás bude hračkou.
  • Tmavá noha. Tmavší barva vám dá zabrat více a trochu se i tu střihání zapotíte. Je nutné drůbež nejprve dobře uchopit a druhou volnou rukou správně nahmatat neživou část kterou opatrně ustřihnete. Pokud střiháte drápy poprvé, pozvěte si k tomu třeba zkušeného souseda, ať od něj okoukáte různé fígle a příště už si s tím poradíte samy.

Základní výbava chovatelské lékárničky.

 

Drůbežářská lékárnička

Pokud jste se k samotnému zákroku odhodlali a stane se z vás na malou chvíli veterinář, shrňme si, co je dobré si předem připravit:

Trpělivost.
Kleště na střihání psů nebo koček.
Zkušenější chovatelé používají ruční vrtačku s brusným kotoučem.
Větší dobře naostřené nůžky.
Brousek - osvědčil se takový větší, kterým si brouší nože např. řezníci.
Zásyp na rány - dětský zásyp nebo obyčejný Septonex.

V zastřihování drápů, ostruh ale i zobáků platí, že někdy méně znamená více. Vždy je nutné zákrok provést tak, aby nebyl zasažen cévní systém a drůbež neměla ještě větší zdravotní potíže než před zásahem.Datum zveřejnění: 01.06.2018
Novinky a akce zasíláme zdarma

Postup jak případně zrušit odběr novinek naleznete v každém zaslaném e-mailu.