Košík 0 Kč

  

 

 

 

 

 

 


Roční slepice: snáší vůbec vajíčka?

Roční slepice: snáší vůbec vajíčka?

Máte zálusk na koupi ročních slepic a jste v rozpacích, neboť jeden chovatel na ně nedá dopustit a ten druhý by si je už nikdy v životě nekoupil? Kdo má PRAVDU?

Roční slepice, někdy (ne)právem nazývány jako vynesené slípky jsou většinou zkušené slepice, které chovatel chová od narození do jejich cca 10 až 12 měsíců. Za tu dobu mu produkují vajíčka, které on prodává a po roce je dál nabízí k prodeji jako roční slepičky, aby obměnil svůj chov mladými kuřicemi. Může taková vynesena slepička i po roce dál snášet vajíčka a je její zdravotní stav natolik dobrý, abyste mohli uvažovat o její koupi?

Roční ≠ vynesená

Přestože se jedná o roční slepičku, která je minimálně půl roku chována pro snášení vajíček, přízvisko vynesená jí nepřísluší. Proč? Protože i rok stará slepička může dál snášet vajíčka, a to klidně další dva roky. Nákup těchto pipek upřednostňují chovatelé, kteří mají s roční slepičkou již nějaké zkušenost, ale i chovatel nováček může být jej mile překvapen jejími kladnými vlastnostmi.

I roční slípky vám mohou při správné péči nadělit spoustu vajíček. 

Hotelová péče

Tak tu rozhodně roční slepice od vás potřebovat nebudou, nicméně je dobré vědět, na jaké krmení a prostředí byly tyto pipky zvyklé a zařídit se podle toho. Mějte také na paměti, že róba slípek může být lehce načepýřená a sem tam může nějaké to pírko chybět - zkušený chovatel jistě dobře ví a také s tím před nákupem počítá. Co a jak tedy pro ně připravit?

  • Krmení. Každé zvíře potřebuje po transportu do nového prostředí dostatek času na adaptaci, dostatek klidu, čerstvou vodu v napáječce a především krmivo, na které bylo po celou dobu zvyklé u předešlého chovatele. Nosnice se proto zásadně krmí směsí určenou právě pro nosnice. Přidáním vitamínu a minerálu do krmné dávky uspíšíte snášku vajec, která by u nosnic v novém prostředí měla znova začít během druhého až třetí ho dne.

Chcete od roční slepice vajíčka? Dopřejte jí krmnou směs pro nosnice a budete je mít.

  • Výběh. Většina ročních slepic je chována v hale a někdy i možností výběhu na travnatý porost. Jsou navyklé na relativně teplý odchov, a to přibližně 15-20 °C. Pořizujete-li si roční slepice v zimě, je nutné mít kurník zateplený, jinak se vajíček nedočkáte. Ze začátku dejte slípkám trochu času na rozkoukání se na novém místě a zvyknutí si na větší výběh a jeho povrch.
  • Péče. Nosnice nepotřebují žádnou větší péči, neboť se vždy jedná o vyšlechtěné hybridy, kteří se řadí mezi nenáročná zvířata s klidným temperamentem. Je ovšem nutné si uvědomit, že rozhodně nejsou zvyklé na kurník ani nášlapné krmítko. Na tyto vymoženosti si je musí naučit už nový chovatel.

(Ne)kupovat?!

Kupovat nebo raději nekupovat roční slepice? My ze Slepičáře se přikláníme k heslu: „Hlavně nekupovat zajíce v pytli“. Pokud tedy víte, kde a jak jsou slepice chovány, jaký mají ve skutečnosti věk a zda vám je při jejich koupi nabídnuta i krmná směs, která je slípkám v chovu podávaná, není žádný důvod si slepičku nekoupit, vajíčka vám jistě ponesou. Ten, kdo roční slepičky kupuje celý život na ně nedá dopustit a nezkušený chovatel? Ten, pokud jim přijde na „kloub“, žádné jiné také chtít nebude.

A jak to máte vy? Roční slepice u vás vedou na plné čáře nebo máte raději mladé kuřičky plné elánu?

 Datum zveřejnění: 30.07.2018
Novinky a akce zasíláme zdarma

Postup jak případně zrušit odběr novinek naleznete v každém zaslaném e-mailu.