Košík 0 Kč

  

 

 

 

 

 

 


Než začnete chovat králíky je nutné....

Než začnete chovat králíky je nutné....

Kromě kurníků plných slepic se na české dvorky vracejí i králíkárny. Dnes vám Slepičár poradí, jak na chov králíků krok za krokem.

Malý roztomilý králíček se stává v poslední době velkým hitem každé domácnosti s dětmi. Je jasné, že zvířátko, které má jméno nemůžu skončit na pekáči, přesto se ale na venkov vracejí i králíci, kteří nepatří do dětských postýlek, nýbrž do králíkáren. Za jejich návrat můžou především rostoucí ceny všech potravin, králíkem si tak rodiny rádi zpestřují svůj jídelníček o něco jiného a hlavně zdravého. Máte na chov králíků také spadeno? Co je nutné si předem uvědomit a připravit?

Vhodný výběr

Rádi byste začali s užitkových chovem? Pak je nejlepší osobně dojít ke zkušenému chovateli, zakoupit od něj pár ušáků a odnést si i cenné rady, které jsou k nezaplacení. Navíc, když nastanou v chovu problémy a vy se dostanete s králíky do úzkých, zvednete telefon a svému příteli zavoláte.

Králíkárna

Jak vybrat tu správnou velikost a jaké všechny vymoženosti králíkárny při svém chovu králíků využijete, co je nutné si předem rozmyslet?

 • Jaké bude množství chovaných králíků?
 • Které plemeno budete ubytovávat?
 • Kolik chcete, aby měl každý králík ve své kotci místa?
 • Jak velké místo máte pro králíkárnu na dvoře nebo zahradě?
 • Jaký materiál se k vašemu dvorku hodí – dřevo, beton nebo cihly?

chyg

Vitamíny pro králíky nesmí chybět v žádné výbavě vášnivého chovatele ušáků.

Vitamíny a minerály

Chované králíky nejčastěji postihuje nemoc zvaná kokcidoóza, je zákeřná a většinou její návštěva v králíkárně špatně končí. Pokud ovšem budete chlupáče preventivně chránit a poskytnete jim víc než jen obyčejnou péči, nejrůznější nemoci se vám vyhnou velkým obloukem. Co je dobré mít při ruce?

 • Acidomid. Nejlepší a nejúčinnější přípravek proti zmiňované kokcidióze. Pozitivně také působi proti bujení nejrůznější plísní a bakterií
 • Rabitin. Tekutý přípravek, který zlepšuje reprodukci králíků a jejich následných odchov. Podávat ho lze ihned po narození, působí totiž pozitivně na vyšší imunitu, což se projeví menší úmrtností mláďat.
 • Nutrimix. Jedná se o doplněk stravy, který zlepšuje využití přijaté potravy a způsobuje lepší váhové přírůstky. Používat se může již od narození až do úplné porážky zvířete

Krmivo

Králík je od přírody býložravec, a tak s krmením musíte opatrně. Základem je mít seno a čerstvou zelenou píci. Co dalšího patří do králíkárny a co naopak ne?

 • Krmné směsi. Komerčně vyráběné směsi jsou hlavně určeny králíkům chované k produkci masa. Při koupi můžete vybírat směsi obsahující léčivo, ale k mání je i krmivo bez léků. 
 • Seno. Tato složka by měla pokrývat až 70 % krmiva pro vaše ušáky. Každá granulka sena obsahuje vyvážený počet minerálů, obilnin a vitamínů, které jsou pro správný odchov porážkových králíků velice důležité. Podávat lze seno v podobě sušené trávy nebo v podobě granulí. Pozor si dejte při krmení zelené trávy, nesmí být mokrá a nesmí se vám zapařit.
 • Obilí. Z obílí mají nejraději ječmen a pšenici. Tato jadrná krmiva můžete králíkům sypat do misek každý den. 
 • Ovoce a zelenina. Krmná řepa nebo mrkve bude tou správnou okopaninou, na které si králíky smlsnou a ještě jim potravina dodá vitamíny. Podávat je můžete denně, nic tím nezkazíte.
 • Pečivo. Tvrdý chleba je nedílnou součástí krmiv, neboť napomáhá králíkům k obrušování jejich předních řezáků, které jim neustále dorůstají. Jako okus dobře poslouží i větve vašich jabloní nebo třešní.

K čemu slouží jesličky? Čtěte a dozvíte se. 

Doplňky pro lepší chov

Není nic lepší než vlastnit pár vychytávek, které vám usnadní každodenní starosti a péči o vaše chlupáče. Co by nemělo rozhodně chybět každému králičímu nadšenci?

 • Misky. Pokud v králíkárně umístíte misky je nejdůležitější, aby se nepřevrhly. Vášniví chovatel jistě ocení kvalitní betonový materiál, který zajistí, že misku zvíře nepřevrhne a napájecí voda má tak větší šanci zůstat déle čistá.
 • Jesle. K čemu takové jesle na dvoře slouží? Přeci na seno. Ideální místo, kam jesle na seno přiděláte bude těsně u dvířek králíkárny. Jesle poté pohodlně naplňte senem a po zavření dvířek už nemohou ušáci do sena vlézt a znehodnocovat je svým trusem. 

Jste připraveni na chov králíky dostatečně? Pokud vám pár věciček chybí, stačí je objednat u Slepičáře, do týdne dovezeme až na váš dvorek.Datum zveřejnění: 10.08.2018
Novinky a akce zasíláme zdarma

Postup jak případně zrušit odběr novinek naleznete v každém zaslaném e-mailu.