Slepice
Kurníky

5 plodin pro kvalitní a zdravá vejce

Blogujeme Přidáno 11.01.2019

Chcete od slepiče ještě větší a více kvalitnější vajíčka? Jistě že ano, který chovatel by také nechtěl. Jak toho ale docílíte, aniž byste holkám nějak ublížili? Lehko, stačí se řídit pár radami.

Že jsou vajíčka od slepic velmi chutnou a univerzální potravinou v kuchyni to snad ani nemusíme zmiňovat. Věděli jste ale ovšem, že jejich konzumace přispívá také k vývoji mozku u dětí, k lepšímu zraku a k dostatečnému přísunu bílkovin pro lidský organismus? Je tomu opravdu tak. Díky vysokému obsahu fosforu, selenu, draslíku a bílkovin dokážou vajíčka s lidským zdravím opravdové zázraky. Ovšem je jasné, že pokud mají všechny tyto vitamíny vajíčka obsahovat, musí tyto látky přijímat i slepice ve své krmné dávce. Co tedy holkám můžete zkusit nově podstrojit a zlepšit tak ještě více kvalitu jejich snesených vajec?

Zázvor

Zázvor je typicky teplá rostlinka, který pro svůj růst potřebuje spoustu vody a živin. U slepic, které přijímají buďto nastrouhaný nebo sušený zázvor přidaný do šrotu nebo nasypaný na krmnou směs působí jako skvělý stimulant chuti k jídlu, antioxidant a také reduktor stresu. Zázvor umí dokonale stimulovat krevní oběh, proto je třeba dodávat ho slepičkám hlavně v zimě.

Borůvky

Kdo by neměl rád malé fialové korálky, tedy borůvky. V létě a v raném podzim si na nich nejvíce rády smlsnou vaše ratolesti, o tom žádné, ale co vaše slepičí holky? Můžete vůbec borůvky zařadit do jejich jídelníčku? Samozřejmě, že i borůvky mohou směřovat do slepičích krků. Nejenže jsou sladké a i cukr, i když se jedná o ten přírodní, mají slepice rády, ale borůvky pro ně budou také velkým zdrojem vitamínů A a C, dále draslíku a pro nosnice budou i přírodním zdrojem antioxidantů.

Nebojte se experimentovat, pozor si dejte jen na plesnivé potraviny. I kuřice má totiž ráda ovoce o zeleninu.

Rajčata

Cokoliv je červené, tak to slepice miluje. Každá slepice bude tedy milovat rajčata stejně tak, jako má v oblibě zahradní jahody. Proč rajčata slepicím dávat a je potřeba při jejich servírování dávat na něco pozor?

  • Výhody rajčat. Velkou výhodou rajčat je, že když se vám zadaří úroda, můžete je slepicím podávat jako zpestření stravu po dlouho dobu, a to defacto celé léto i podzim. Nejenže pro ně bude atraktivní červená barva, které nikdy neodolají, ale budou mít i značný vliv na kvalitu snesených vajec. Rajčata totiž obsahují vysoký podíl vápníku, hořčíku a fosforu, a tyto minerální látky jsou potřeba ke tvorbě každého vajíčka, které „vyjde“ z nosnice.

health ripening GIF by Feliks Tomasz Konczakowski   brush hens GIF   fruit blueberries GIF

  • Na co si dát pozor. Nepoužívejte rajčata jako náhradu za kvalitní krmné směsi. Slepice totiž k produkci vajec potřebuje bílkoviny, a pokud bílkoviny nedostane, nemůže snášet vajíčka. Rajčata se většinou na zahradách objevují v období, kdy se u slepic čeká i největší produkce vajec v roce a někteří chovatelé dají právě přednost rajčatům před krmnou směsí a pšenicí a náhle se snůška zastaví. S rajčaty tedy opatrně, ať neděláte stejnou chybu.

Syrová dýně

Máte rádi dýně ve svém jídelníčku? Pokud ano, tak se nebojte zařadit tyto podzimní plodiny i do krmné dávky pro vaše slepičky. Všechny dýně jsou totiž pro holky skvělým zdrojem vitamínů A a C, fosforu, hořčíku, draslíku a vápníku, který je nezbytný pro správnou tvorbu vaječné skořápky. Pokud je podáte slepicím v syrovém stavu, budou pro ně další zeleninou, kterou budou považovat za jakousi hračku a bořič nudy, neboť pro ně bude zajímavé klovat do vnitřku a vyzobávat dužninu spolu se semínky.

Díky dýni se můžete lehce a levně zbavit slepičího kanibalismu.

Zelíčko

Letní i zimní zelí, stejně jako další zelené listy, budou poskytovat slepicím notnou dávku bílkovin a vitamínů, především potom vitamín A a C, železo, draslík a selen. Nabízejte svým opeřencům tuto lákavou pochutinu zavěšenou na kousku provázku jako prevenci nebo i léčbu slepičího kanibalismus.

A jak zahříváte vaše holky v zimě vy? Topíte jim v kurníku nebo sázíte raději na bylinky? Nezapomínejte na jedno důležité pravidlo, které zní: „všeho s mírou“.

Novinky a akce zasíláme zdarma

Postup jak případně zrušit odběr novinek naleznete v každém zaslaném e-mailu.