Košík 0 Kč

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Co se děje při líhnutí uvnitř vajíčka?

Co se děje při líhnutí uvnitř vajíčka?

Zajímá vás, co se děje při líhnutí uvnitř vajíčka a co proces od vajíčka ke kuřeti vůbec obnáší?

Proces líhnutí trvá přibližně 20 až 21 dní. Doba každého líhnutí může být ovlivněna hmotností vajíčka, jeho skutečným stářím a podmínkami prostřední při líhnutí. Kuřátka z těžších vajíček a z těch déle skladovaných se logicky budou líhnout déle. Jak celý průběh líhnutí probíhá, co musí nastat vždy a co je naopak ojedinělé?

Fáze líhnutí

Vlastní líhnutí můžeme rozdělit do několika etap, a to:

  • Nasazování do předlíhně. Před nasazování je nutné nechat vejce v klidu alespoň 12 hodin a pořádně vajíčko vyčistit. Nejčastěji se k dezinfekci používají formaldehydové páry.
  • Líhnutí v předlíhni. Do předlíhně se slepičí vejce nasazují tupým koncem nahoru. Důležité je obracení vajec. Intervaly obracení jsou různé podle typu líhně, ale důležitá je jejich pravidelnost.
  • Dolíheň a klubání. Vejce se do dolíhní ukládají naležato a neměla by se spolu dotýkat a již otáčet. Teplota vzduchu je nižší než v předlíhni. Kuřátka by se měla začít proklovávat na tupém konci vajíčka a vlastní klubání by nemělo trvat déle než 24 hodin. Z dolíhní vyndávejte pouze dobře oschlá mláďata.

Díky průhledné líhni můžete sledovat celý průběh líhnutí. 

Od vajíčka ke kuřátku

Vybrali jste to nejlepší násadové vajíčko, ale co následuje dále? Po vložení do líhně nebo pod kvočnu se vajíčko, a tím pádem i zárodek, začne zahřívat, a tedy i dál vyvíjet. A jak?

  • První stadium. Zárodek nejprve čerpá živiny z latebry, až potom se na žloutkové kouli postupně tvoří krevní oběh, který přivádí k zárodku živiny a kyslík. Toto stadium se také někdy nazývá obdobím od ovulace až po vytvoření žloutkového krevního oběhu a trvá 0 až 30 hodin od zahájení inkubace vajíčka.
  • Druhé stadium. Období od 30 do 36 hodin představuje stadium žloutkové výživy pomocí žloutkového krevního oběhu. Tím, jak roste zárodek, roste i jeho spotřeba živin. Vytvářejí se pohlavní a vyměšovací orgány, játry a v tuto chvíli je kompletně vytvořeno i srdce. Šestý den se potom dokáže embryo již pohybovat a můžeme tak rozlišit zobák a prsty.

 baby chickens GIF  chick GIF  chick GIF

  • Třetí stadium. Období mezi 7. až 19. dnes můžeme nazvat za stadium dýchání a výživy a vaječným bílkem. Desátý den je ukončen vývoj očí a jsou vytvořeny nozdry. Prodlužují se končetiny, objevuje se chmýří a na kůži na nohou se tvoří šupinky.
  • Klubání. V klubání pomáhá kuřátku tzv. „vaječný zub“, který naleznete na horní části zobáku, jde o jakýsi výrůstek. Kuře napřed proklove dírku a pokračuje až do uvolnění dvou třetin obvodu skořápky. Pak se opře běháky do špičky vejce a odlomí tak vršek skořápky.

Rodokmenové líhnutí

Rodokmenové líhnutí se se provádí v momentě, kdy chcete znát původ kuřátka. K rozeznání se používají tzv. dolíhňové lísky a to proto, aby vylíhlá kuřata od dané slepice zůstala oddělena od ostatních. K označení můžete použít sáčky z průhledné textilie, speciální barevné spreje nebo malé barevné uzavíratelné kroužky. V tomto případě si ale musíte dát pozor, aby se kroužek časem nezařezával do běháku.

A jak prosvětlujete svá vajíčka vy?

První prosvětlování

Prosvětlovačkou zjistíte, zda je vajíčko oplozené, neoplodněné nebo s odumřelým zárodkem. Slepičí vajíčka s bílou skořápkou se úplně poprvé prosvětlují 5. den, ta s hnědou skořápkou sedmý den líhnutí. U vajec s vyvíjejícím se zárodkem bude vidět tzv. pavouček, což je vyvinutá síť vlásečnic. Při druhém prosvětlování, které se uskutečňuje 18. den vyřadíte vejce s odumřelým zárodkem a zůstanou pouze za oplodněná, ze kterých se později vyklubou kuřátka. 

A co vy? Také se rádi na celý průběh líhnutí díváte skrz průhlednou líheň a jste tam celému proces blíž?


Datum zveřejnění: 31.01.2019
Novinky a akce zasíláme zdarma

Postup jak případně zrušit odběr novinek naleznete v každém zaslaném e-mailu.