Košík 0 Kč

  

 

 

 

 

 

 


Vranohlávka: slepice s krví bojovnice

Vranohlávka: slepice s krví bojovnice

Znáte vzácnou slepičku vyšlechtěnou na území Německa a Nizozemska zároveň? Čím je pro chovatele vzácná a kde si ji dnes můžete pořídit se dozvíte v dnešním našem příspěvku do atlasu plemen.

Vzpřímený postoj, hlava vzhůru a vyzývavá svalnatá hruď. Ano, tak se prezentují selské slepičky Vranohlávky. Znaky, které jsou u těchto slepic viditelné pouhým okem dávají chovatelům za pravdu, že jejich předkové pocházejí z řad bojového plemene. Zároveň ovšem toto zvíře vykazuje i jasný znak selských slepic, a to silně opeřený ocas a podlouhlou, jemnou tělesnou stavbu těla. Čím dalším vás Vranohlávka uhrane?

Zuřivý vzhled

Při chovu těchto krásek se mějte na pozoru. Vranohlávky mají zuřivý vzhled a zděděný temperament po předcích Malajsie.  První zmínka o jejich chovu se datuje do poloviny 19. st, a to v oblasti Bentheimu a Enschede-obě strany hranic jak Německa, tak Nizozemska. Vyšlechtěny byla ze selských slepic, belgických bojovnic a Malajek. Původně bylo toto plemeno vyšlechtěno především pro kohoutí zápasy, proto se jim také občas říkalo „kousavé“ slepičky. Své jméno dostaly po jiném druhu ptáku, a to vráně, neboť obě tato zvířata spojuje podobný tvar hlavy.

Rodnou zemí Vranohlávek je jak Německo tak i Nizozemsko.

Chováme Vranohlávku

Co dalšího můžeme o plemeni z rozhraní Německa a Holandska prozradit a co vám, budoucím, chovatelům udělá jistě radost a mile překvapí?

  • Užitkovost. Nejenže holky z Německa Nizozemska patří k výtečným nosnicím, ale vynikají i dobrou zmasilostí. Roční produkce vajec šplhá ke 200 ks a barva skořápky bývá bílá až světle žlutá. Průměrné snesené vajíčko váží kolem 55 gramů. A protože se Vranohlávky rychle přepeřují a jsou plemen otužilým, snůška vajec tak neklesá ani v zimě, kdy si většina plemen „dává“ pauzu.
  • Péče. Vranohlávky můžete chovat jak ve velkém, tak i malém výběhu a jelikož u nich ani doteď létavost nevymizela, je dobré výběh oplotit i svrchu nebo alespoň do výše dvou metrů. Vzhledem k jejich vyššímu postoji doporučujeme větší kurník a více místa pro každou slepičku, než je obvykle doporučováno u standardních plemen.
  • Krmivo. Na čem si nejraději tyto nosnice smlsnou a co jim tedy připravit do zobáku? Nejlépe uděláte, když budou mít denně v krmítkách krmnou směs pro nosnice, navečer přidáte trochu kukuřičného šrotu nebo hrst slunečnice a sem tam od času jim dopřejte nějaký ten vitamín, aby snesená vajíčka měla tu správnou kvalitu a kvantitu.

Vranohlávky snášejí vajíčka s bílou skořápkou, kterých není nikdy dost.

Jeden a dost

Přesto, že většina chovatelů zastávají stejný názor, a to ten, že Vranohlávky jsou slepičky klidné a mírumilovné, jejich bojový vzhled těžko můžete přehlédnout. A jak to bývá, své předky nezapřou ani ve svém chování. Kohouti se totiž mezi sebou občas perou a může se u nich často projevit i agresivní chování, protože je lepší mít na dvoře k hejnu slepičkám pouze jednoho kohouta.

Zbarvení nosnic

Vranohlávky se chovají v několika barevných rázech. Ten nejčastější je stříbrnokrký. Dříve byla slepička s tímto zbarvením nazývána jako „twentská“ a to díky nizozemskému regionu Twenty, kde se objevila, a protože měla velmi nízkou užitkovost-nosnost, došlo ihned k jejímu přešlechtění, a tak vznikly Vranohlávky žluto-oranžovo-a modrozlatokrké.

Mít v hejnu Vranohlávky znamená mít drahocenný chov. Proto i péče a chov těchto bojovnic musí být vzácný, plný lásky s dostatkem času.

 

 

 Datum zveřejnění: 26.02.2019
Novinky a akce zasíláme zdarma

Postup jak případně zrušit odběr novinek naleznete v každém zaslaném e-mailu.