Košík 0 Kč

   

 

 

 

 

 

 


Vady a nedokonalosti vaječné skořápky

Vady a nedokonalosti vaječné skořápky

Vajíčko je určeno ke spotřebě, tedy k následné konzumaci, není tedy divu, že ho jako celek vnímá každý z nás nejvíc očima. Je ale vajíčko s neobvyklým povrchem nebo vadou na skořápce závadné a patří tedy už raději do koše?

Slepičí vajíčko je prostředkem k reprodukci a také jako zdroj potravy pro lidskou spotřebu. Velikost i tvar se liší podle druhu ptáku, který vajíčko snese, ale všechna vajíčka mají tři hlavní části – žloutek, bílek a skořápku. Skořápka patří k nejcennější časti celého vajíčko, neboť má za úkol chránit celý jeho obsah a má nelehký úkol, musí být totiž dost pevná na to, aby při snášení slepice udržela její váhá a zároveň musí být i křehká, aby se z ní dokázalo lehce vyklubat třeba kuřátko.

Nejčastější vady

Vady skořápek existují již po staletí, tedy od dob, kdy se začala objevovat první snesená vajíčka od chované drůbeže v zajetí. Některé z nich se samozřejmě ovlivnit dají, jiné bohužel ne. A jaké vady na skořápkách mohu vás jako chovatele drůbeže překvapit nejčastěji?

 • Skvrny na skořápce. Malé tečky nebo skvrnky jsou buď hnědé nebo bílé. Jejich příčinami je stres nebo porucha během procesu kalcifikace, dále špatná strava nosnic a přebytek vápníku.
 • Praskliny nebo dírky ve skořápce. Díry nebo i malé otvory ve vaječné skořápce mohu být výsledkem vadného usazování vápníku při tvoření skořápky uvnitř vejcovodu nebo i malé množství vápníku, které je při kalcifikaci potřeba. Příčinami je málo vápníku ve stravě a také pokročilý věk nosnice.

Skvrny na vajíčku nejsou důvodem k jeho nepoužití v kuchyni.

 • Nerovnoměrná pigmentace. Pokud v hnízdech nacházíte vajíčka s nedostatkem pigmentu nebo s jeho nerovnoměrným uspořádáním na skořápce na vině většinou bývá špatná výživa vašich nosných slepic. Zinek a hořčík je považován za zvlášť důležitý prvek při transportu pigmentu do skořápky. Zkuste proto holkám jejich stravu zpestřit vitamíny a minerály, které nasypete přímo do krmných směsí.
 • Vrásčitá vejce. Skořápky těchto vajec mají tenké pomačkané vrásčité povrchy. Vrásek můžete objevit od jedné až po několik kusů po celém vajíčku. Příčinami jsou stres nosnic, rušení při produkci vajec nebo infekční onemocnění.
 • Krev na skořápce. Sbíráte čas od času vejce zašpiněné od krve? Většinou se tak stává u mladých kuřic, kdy je vajíčko příliš velké, nebo pokud trpí některá z vašich nosnic nadváhou. Na kvalitu vajec krvavé skvrnky vliv nemají, takže vajíčko opatrně umyjte a bez jakéhokoliv strachu ho můžete dále použít.

I vejce bez skořápky můžete ve snáškovém hnízdě objevit.   

 • Tenká skořápka. Vajíčka, která mají neúplnou skořápku, tedy s tenkou vrstvou vápníku. Důvodem takto snesených vajíček jsou nutriční nedostatky, hlavně potom málo vápníku ve stravě nosnic, dále nemoc zvaná ptačí chřipka a také vnitřní i vnější parazité vyskytující se ve vašem hejnu.
 • Vejce bez skořápky. Vajíčko se defacto skládá v tomto případě jen ze žloutku a bílku, skořápka celá v podstatě chybí. Obsah vajíčka chrání pouze tenká membrána. Důvodem je často opět špatná strava slepic, nedostatek vitamínu B12 a D a v některých případě je na vině i nemoc – infekční bronchitida nebo newcastleská choroba.

Správné vitamíny a minerály zajistí kvalitní snůšku dokonalých vajec. 

TOP vajíčko

V dobrém snášecím hnízdě by mělo být vejce dostatečně chráněno, jedině tak ho totiž slepice nebude mít možnost poškodit. Jak sbírat vajíčka velké, tak akorát, s nepoškozenou skořápkou a s kvalitním obsahem uvnitř?

 • Dostatečné množství podestýlky ve snáškovém hnízdě.
 • Postačující počet snáškových hnízd – na 4 až 5 slepiček jedno hnízdo.
 • Pestrá strava bohatá na vitamíny a minerály.
 • Zajištění klidu pro snášející slepičku – žádné stavění kurníku přímo u silnice.

Shrnuto, podtrženo, každý chovatel chce mít vajíčka jak ze žurnálu, nicméně, pokud je zrovna nesbíráte do líhně a neplánujete tak rozšíření chovu, vajíčka s pigmentovými skvrnami budou na talíři chutnat úplně stejně, jako to bez skvrn.

 Datum zveřejnění: 01.04.2019
Novinky a akce zasíláme zdarma

Postup jak případně zrušit odběr novinek naleznete v každém zaslaném e-mailu.