Slepice
Kurníky

Jak se zbavit potkanů v kurníku a výběhu?

Blogujeme Přidáno 24.04.2019

Potkani. Postrach všech chovatelů slepic. Ale nebojte, u Slepičáře vám ukážeme, jak během několika dní bude váš kurník i výběh bez krys a potkanů.

Zdá se vám boj proti potkanům, krysám nebo myším, které ohrožují ve výběhu a kurníku vaše hejno slepiček, jako boj s větrnými mlýny? Hlavu vzhůru, chovatelé. I když to vypadá beznadějně, věřte, že každý problém má své řešení a kolikrát stačí opravdu málo. Jak se potkanů a jiných hlodavců útočících na vaše nevinné slepičky zbavíte a co proti jejich výskytu v blízkosti kurníku zásadně pomáhá?

Hladový potkan

Než se vydáme přímo k jádru problému, je důležité znát o něm základní fakta. Nikdo nemůžete porazit svého nepřítele, pokud ho nebude dobře znát. Co tedy všechno o potkanech a krysách víme?

 • Pár krys produkuje až 2000 svým potomků ročně.
 • Potkani a krysy jsou noční tvorové.
 • Mají tvrdší zuby než železo.
 • Vtěsnají se to malých děr i otvorů.

Zabezpečený kurník je nejdůležitějším předpokladem po ochranu vašich kuřic.

 • Krysi i potkani jsou nositeli nejrůznějších nemocí, roztočů i salmonely.
 • Umějí hrabat hluboko i skákat několik metrů do výšky.
 • Dokážou žít bez vody déle než velbloud.
 • Chutná jim prakticky vše, co je na vašem dvorku určené ke konzumaci.

„Hrozné“ místo

Chcete-li se potkanů a krys kolem vaší zahrady jednou provždy zbavit, budete muset učinit hned několik kroků najednou, jinak krysí válku nikdy nevyhrajete. Jak se na boj tedy připravíte co nejlépe?

 • Nepořádek. Krysy a potkani milují nepořádek, takže pokud jim dáváte možnost skvělého místa k životu, proč by měli chtít odejít, že? Vaším prvním úkolem bude, učinit z vašeho majetku a kolem kurníku a výběhu „hrozné“ místo pro hlodavce-tedy uklidit veškeré harampádí a nepotřebné věci, které jste za celý život na zahradě nahromadili.

harvest mouse rat GIF  chanel rat GIF by Young Thug  cat rat GIF

 • Otvory. Díry a otvory ve výběhu nebo kurníku jsou nepřípustné. Pokud máte možnost mít kurník n a nožičkách, mějte to, krysy totiž neradi chodí do kopce. Pletivo kolem výběhu volte takové, aby mělo co nejmenší oko, kterým potkani ani krysa neprojde.
 • Kompost. Většina lidí na vesnici vlastní kromě slepic a kachen i kompost. Kompost ale krysy i potkani milují, takže co s tím? Kompostu se zbavovat nemusíte, jen ho musíte mít, proto těmto hlodavcům zajištěn tak, aby je nelákal. Ideálním řešením jsou kompostové popelnice, které se zavřou, zbytky v nich kompostují dále a krysám ani potkanům nedají šanci do nich proniknout.
 • Sběr vajec. Potkan i krysa má raději vařené vejce než to syrové, nicméně pokud bude hlodavec hladový déle jak týden, sežere i to syrové. Nikdo proto nenechávejte snesená vejce v hnízdě delší dobu, než je nutné. Vejce sbírejte hlavně na noc, to řádí potkani nejvíce.

Sklopec ochrání vaše hejno před hladovými potkany je jedničku.

Válka začíná

Posledním krokem, jak se zbavit potkanů nebo krys na vaší zahradě, by mohlo být toto, pokud uklizení nepořádku a zajištění děr nepomohlo.

 • Kočka. Dobrá kočka, co ráda loví myši je nejlepší obranou proti blížícím se krysám i potkanům. Nejen že kočky rády loví veškeré hlodavce, ale i jejich vůně pomůže krysy a potkany přesvědčit o tom, že na vaší zahradě si domov zkrátka neudělají.
 • Sklopec. Návnada, která opravdu na potkany funguje v každé situaci. Sklopec je vyroben z odolného pozinku a je tak odolný i proti korozi a může být tedy umístěn venku. Past funguje tak, že jedny dvířka vchod zavřou, jakmile potkan do sklopce vstoupí, a ta druhá vchod pevně stisknou a zajistí sklopec proti otevření. Zvíře neunikne ani pokud sklopec převrátí. A co pak s odchycením zvířetem uděláte, je jen na vašem svědomí.
 • Jed. Na jed si dejte pozor, měla by to být až vaše poslední možnost, kterou byste měli proti potkanům použít. Pokud totiž krysa nebo potkan pozře jed a pak zemře někde po cestě pryč z vašeho výběhu, může ho zkonzumovat vaše kočka, pes nebo i slepice a vy tak přijdete o své mazlíky nebo i slepičku, kterou jste původně od smrti chtěli zachránit a nehledě na to, že v průběhu let si řada hlodavců na jed již dávno vytvořila imunitní systém.

Přejeme vám, ať se do žádné větší války s potkany a krysami pouštět nemusíte a ať vaší zahradě tito hlodavci vyhýbají velkým obloukem a pokud by se stalo, že by k vám nějaký ten potkan zavítal, díky radám Slepičáře se vám ho jistě podaří rychle zneškodnit.

Novinky a akce zasíláme zdarma

Postup jak případně zrušit odběr novinek naleznete v každém zaslaném e-mailu.