Slepice
https://www.slepicar.cz/kurniky/66/

Chovejte mularda a dopřejte si pořádnou pečeni

Blogujeme Přidáno 31.01.2017

Díky chovu mulardů se masa na vašem pekáči dočkáte už do tří měsíců.

Lidově někdy označován za husokachnu. Správnější je označení mularda jako hybrida kachny, který vzniká křížením kachny pekingské a pižmové. Kachna pižmová zastupuje otcovskou větev a kachna pekingská zase mateří.

Oblíbené maso mulardů

Při pořizování mulardů mějte na paměti, že tuto drůbež nemůžete ve svém chovu rozmnožovat. Jelikož se jedná o křížence, jsou neplodní. Každý mulard se tedy musí pokaždé tvořit křížením kachny pekingské a pižmovky.

Tato zvířata slouží pouze pro výkrm a chovají se pro maso. Jejich maso je oproti klasickému kachnímu méně tučné. Díky mulardům si můžete dopřát i větší prsní řízky, protože jejich prsní svalovina je obzvláště dobře rozvinutá.

Gurmánům kachních paštiček srdce zaplesá nad jejich mimořádnou velikostí jater.

Mulardi dosahují hmotnosti kolem 4 kg. Pečínku z mulardího masa si můžete dopřávat už po 85 dnech jejich stáří, kdy dosahují jateční zralosti.

Výkrm mulardů

Volba krmení záleží na tom, jak rychle chcete mít mularda na pekáči. Nejrychlejšího růstu docílíte kvalitními krmnými směsmi pro husokachny. Obsahují dostatek živin a minerálních látek, kterých mulardi pro rychlý růst potřebují nadbytek.

Pokud jim budete krmné směsi dávat jen jako nezbytný přídavek k pastvě, jejich jateční zralost se může prodloužit i o dva až tři týdny.

Zbarvení

Ve velkochovech se chovají bílí mulardi. V malochovech se můžete setkat i se strakatou variantou. Obě pohlaví mulardů jsou od sebe těžko rozpoznatelné.

Chov

Mulardi jsou pro chov nenároční. Větší výběh je pro ně však výhodnější. Malé výběhy dokážou rychle rozbahnit. Ubytovávat je můžete společně se slepicemi, ale v tomto případě musíte kurník častěji čistit, aby nezapáchal. Mulardi totiž nesedají na hřady jako slepice, ale spí na zemi, tudíž je nežádoucí, aby byla zem příliš zanesená trusem.

Pokud plánujete vyzkoušet mulardí masíčko, můžete mulardy různého stáří nakoupit i na této stránce.

Novinky a akce zasíláme zdarma

Postup jak případně zrušit odběr novinek naleznete v každém zaslaném e-mailu.