Slepice
Kurníky

Snadnější chov díky automatickému otevírání/zavírání kurníku

Blogujeme Přidáno 21.02.2017

Jedna tam, žádná ven. Škodná = žádný problém. Zjistěte, v čem spočívají výhody automatického ovládání dveří kurníku.

Proč nahradit běžná dvířka?

Automatická dvířka vám umožní zůstat ve vyhřáté posteli o něco déle. Nemusíte každý den pečlivě nařizovat a kontrolovat budík. Na druhou stranu se večer chcete zdržet déle na dýchánku do pozdějších hodin, ale pořád musíte myslet na ty vaše holky. A co ony doma. Vždyť nemá kdo kurník zavřít. Automatická dvířka vyřeší tyto starosti za vás, protože se v určitý čas automaticky zavřou a ráno otevřnou. Navíc po celou noc udrží slípky v bezpečí a chráněné před nenechavými návštěvníky. Díky automatizovaným dveřím mají chovatelé jednodušší život.

Jak automatická dvířka fungují?

Tento speciální mechanismus se skládá z automatických dvířek (nejčastěji dřevěná, případně plechová) a motoru s navijákem, které dvířka ovládá. Jak dvířka fungují?

  • Senzor. Automatická dvířka fungují na principu senzoru, který rozezná stmívání, nebo rozednívání se a na základě změny světla se dvířka otevřou nebo zavřou.
  • Časovač. Nebo je v dvířkách zabudovaný časovač, na kterém jednoduše nastavíte, v jakou hodinu chcete kurník otvírat a zavírat. Případně lze koupit dvířka, která obsahují časovač i senzor s citlivostí na světlo. Celý mechanismus je napájen buď z akumulátoru, nebo ze solárního panelu.


Automatika vám ušetří spoustu práce s drůbeží. 

Výhody automatu

Jaké jsou největší výhody automatického otevírání a zavírání kurníku? Myslíte si, že ten vynález je vychází vstříc jen slepičkám? Omyl. Zde je pár výhod, které ocení spíše jejich chovatel.

  • Šetří váš čas, když zrovna ráno nechcete brzo vstávat z postele.
  • Šetří vaši peneženku, neboť se nikdy nestane, aby do kurníku zavítala v noci škodná a slepičky rozcupovala.
  • Šetří i koupené krmivo, na kterém by si jinak rády smsly třeba lišky z blízkého okolí.

Predátoří už vás díky automatickým dvířkám otravovat nebudou. 

A co na to slepice

Slepičí holky jsou inteligentní tvorové a brzy se automatickým dvířkám přizpůsobí. Problém většinou nastává při zavírání kurníku, kdy se chovatelé bojí, že se některá ze slepic opozdí a bude muset na noc zůstat venku. Slepičkám bude trvat přibližně týden, než si navyknout, ve kterou dobu se kurník bez milosti zavírá a rychle se přizpůsobí.

Skóre škodná vs. chovatel: 0:1

Tato speciální dvířka nemá šanci překonat žádný nenechavý nájezdník ze zvířecí říše. Lasičky, lišky, krysy, hadi, kuny nemají šanci. Nezapomínejte na lidské nenechavce, těm lov automatická dvířka nepřekazí. Proto na vchod do kurníku dejte visací zámek jako pojistku.

A jaké je vaše skóre? Jistě nám dáte za pravdu, že ten, kdo automatická dvířka vynalezl byl opravdový borec. 

Novinky a akce zasíláme zdarma

Postup jak případně zrušit odběr novinek naleznete v každém zaslaném e-mailu.