Slepice, tvor všežravý, potřebuje k dobrému prospívání občas nějakou tu stravu živočišného původu.
Slepice jakožto tvor všežravý se nespokojí pouze s rostlinnou složkou stravy. Potraviny živočišného původu napomáhají slepicím k zdravému prospívání. Jaké potraviny slepicím nabídnout, aby z nich měly co nejvíce užitku?
1. Mléko a mléčné výrobky
Nejlépe dostupné a zároveň cenově nejpříznivější produkty živočišného původu, které můžete slepicím nabídnout. Místo klasického mléka slípkám dávejte spíše kysanou variantu. Mléko jako takové má tendenci se rychle kazit.
Mléčné výrobky jako syrovátka, podmáslí, tvaroh představují kvalitní zdroj bílkovin. Obsahují celou řadu vitamínů, hlavně pestrou škálu vitamínu B. Nesmíme zapomenout na aminokyseliny, bohatou škálu minerálních látek (vápník, fosfor, hořčík atd.). Kyselé pH těchto výrobků napomáhá ke správnému trávení.
2. Maso, kosti a další nezpracované živočišné produkty
Maso, kosti a vnitřnosti představují bohatou nálož bílkovin. Pokud chcete slepicím nabídnout kosti, nezapomeňte je před podáním rozdrtit nebo umlít, s celou kostí si slepice sotva poradí. Všechny masové produkty podávejte slípkám tepelně opracované, bez přidaných solí a jiného koření. To slepicím škodí. Dobrou alternativou jsou i krmné škvarky.
3. Rybí moučka
Často bývá zdrojem krmných směsí. Rybí moučky s vyšším podílem tuku přestavují nenahraditelný zdroj mastných kyselin. Pozor si dejte při jejím skladování, rybí moučka má tendenci ve špatných podmínkách žluknout.
Malochovatelé mohou slípkám nabídnout i tepelně opracované rybičky nebo vnitřnosti ryb.
4. Kvasnice
Především obrovský zdroj rozmanité škály vitamínu B. Dále provitamínu D a samozřejmě bílkovin. Využít můžete pivovarské kvasnice, sulfitové kvasnice, případně droždí tak jak ho běžně známe. Kvasnice podporují trávení a látkovou výměnu. Vysoké dávky však mohou slípkám uškodit, proto dávkujte s rozumem.
5. Hmyz
Pokud máte pro slípky dostatečné velké travnaté výběhy, během dne si nějakého toho zástupce hmyzí říše sezobnou samy. Hmyz obsahuje se všech doposud uvedených složek potravin nejvíce bílkovin. A tvoří obrovskou zásobárnu energie.
6. Minerální látky
Všechna krmiva obsahují minerální látky, některá však více, jiná méně. Dostatečný přísun minerálních látek pro slípky si můžete pojistit několika jednoduchými kroky. Nedostatek minerálních látek se u slepic neprojeví hned, ale má postupný plíživý projev. Slepice se dobře nevyvíjí, zhoršuje se její zdravotní stav, snižuje se její snáška. Svým holkám tedy preventivně nabídněte:
- Grit: Drcený vápenec. Postupně uvolňuje vápník a zlepšuje trávení drůbeže.
- Drcené skořápky: Podávejte slípkám drcené a předem tepelně upravené. Představují zdroj vápníku, fosforu a dalších důležitých látek.
- Kuchyňská sůl: Bohatý zdroj rozličných minerálních látek. Do krmiva přidávejte pouze jemně mletou sůl a nezapomeňte ji řádně rozmíchat. Nesypejte jí do krmiva přílišné množství. Měla by tvořit maximálně 1 % z celkového množství krmiva. Velké množství a špatně rozmíchaná sůl způsobuje u slepic otravu.
Do krmné směsi můžete slepicím jednou za čas přidat i už speciálně namíchané minerální přísady.
11%
Rybí moučka 2 kg
Skladem
Jedná se o náhradu masokostní moučky. Je určena především pro drůbež a jiná hospodářská zvířata.…
249 Kč
279 Kč
69 Kč
1 399 Kč