Košík 0 Kč

  

 

 

 

 

 

 


Průvodce chovem hus pro začátečníky

Průvodce chovem hus pro začátečníky

Víte, co musíte zajistit husám, aby byly spokojené? Případně na co si dát při jejich chovu pozor?

Husičky si pomalu a plíživě nacházejí oblibu už řady českých chovatelů. Lidé od jejich chovu v minulosti upouštěli. Omylně totiž nabyly dojmu, že husy patří k náročným a celkem i nevděčným zvířatům, což je samozřejmě hloupost.

Husy patří mezi nejekonomičtější zvířata vůbec, které si můžete na své hospodářství pořídit. Stačí mít k dispozici kus zatravněné plochy, která jim poskytne kvalitní pastvu. Tráva totiž tvoří základ jejich stravy.

Na druhou stranu chovat husy nemusí být nutně pro každého.

 

Co před pořízením hus zvážit a nutno vědět

  • Hluk. Problém číslo jedna. Husy se rády hlasově projevují a disponují rozsáhlým a pronikavým zvukovým arzenálem než třeba takové slípky. Zvláště pokud nastane období rozmnožování. Ne však všechny husy patří mezi kejhavé. Například husy landeské patří mezi tišší variantu tohoto druhu drůbeže. Vybírejte proto plemeno s rozmyslem a vzhledem k blízkosti vašich sousedů (pokud si je neplánujete znepřátelit).
  • Závazek. Pořízení hus znamená závazek na několik let dopředu. Mnoho plemen hus se dožívá až 20 let. Pokud je tedy nehodláte využívat jako výtečnou pečínku mířící na pekáč.
  • Tráva. Základ jejich stravy. Bez trávy husy dobře neprospívají. Nejvíce jim chutná kratší, čerstvá tráva, která je pro ně sladkou lahodou. Husy představují živé sekačky, které vám trávu dobrovolně spasou a zároveň vám půdu rovnoměrně pohnojí, čímž travička získá spoustu živin potřebných k růstu.

 Vysokou trávu husy nespásají. Nejradši se krmí tou kratší a šťavnatou, která pro ně představuje opravdovou lahodu.

  • Voda. Husy se řadí mezi vodní drůbež. Z čehož asi tušíte, že se bez vody neobejdou. Přesněji řečeno obejdou, ale nebudou tak dobře prospívat a jejich peří nezíská na kvalitě. Máte-li možnost, pouštějte je pravidelně k vodním plochám. Na vodě se husy rozmnožují a pravidelně provádějí svou hygienickou očistu. Případně jim můžete vybudovat vlastní jezírko.
  • Ochrana. Jen tak je nějaký predátor nerozhodí. Dokážou i těm větším zdatně odolávat, vzhledem k jejich velikosti. Pokud vypouštíte husy na opravdu velkou plochu, opařte jim po jistotu elektrickým ohradníkem.
  • Ubytování. Husám nemusíte stavět kurník. Postačí jim jednoduché obydlí, ve kterém přečkají noc a budou se v něm nacházet hnízda, kam vám občas snesou vajíčko.

 Datum zveřejnění: 12.07.2017
Novinky a akce zasíláme zdarma

Postup jak případně zrušit odběr novinek naleznete v každém zaslaném e-mailu.