Slepice
https://www.slepicar.cz/kurniky/66/

Jak vytvořit drůbeži správné jezírko

Blogujeme Přidáno 21.12.2016

Zjistili jste, že k chovu kachen neodmyslitelně patří vodní nádrž? Přečtěte si, jak má taková nádrž vypadat, aby drůbeži vyhovovala.

Chováte-li kachny, husy nebo i husokachny určitě jim ve výběhu poskytněte možnost navštěvovat jakoukoliv vodní plochu. Kachnám se bude více dařit a budou spokojenější. Ne každý má však k dispozici přírodní toky s volně proudící vodou ať už v podobě říček nebo rybníků.

Přírodní nádrže

Jestli Vaše kachny přírodní vodní plochu využívají, dohodněte se s majitelem rybníku a přilehlých pozemků, zda jim přítomnost vodní drůbeže nevadí. Kachny dokážou břehy vodních nádrží značně zdevastovat. Případně se dohodněte na částečném oplocení pozemků i vodní plochy. Voda hraje v životě vodní drůbeže podstatnou roli, především v období rozmnožování. Proto můžete drůbež na hladinu vypouštět například pouze dvakrát denně, aby si vodu užila alespoň v omezeném čase.

   hot chick GIF

Jak vytvořit umělou nádrž

Ale co když Vaše kachny a husy nemají k volně proudící vodě žádný přístup? V tomto případě jim musíte vytvořit nádrž umělou. Jak na to?

  • Použít můžete nádobu, kterou zakopete do země. Vše záleží na vynalézavosti chovatele.
  • Nebo vytvořte vybetonovaný rybníček s břehem obloženým kameny, který bude okrasou Vaší zahrady.
  • Jámu vyhlubte do spádu, nádrž se Vám pak bude lépe čistit.

Co voda?

Nezapomínejte, že v těchto nádržích musíte pravidelně vyměňovat vodu, především v letních měsících. Když nádrž necháte bez povšimnutí, časem se z vody začne linout nepříjemný zápach. I přesto, že v blízkosti vody se nachází napáječky, kachny zkaženou vodu při koupání pijí, což jim zdravotně neprospívá. Do nádrže umístěte žebříky, díky kterým drůbež z vody snáze vyleze. Bude-li pro ně vystupování příliš náročné, mohou se utopit.

Tip na závěr: Do vodních nádrží neumisťujte vodní rostliny. Kachny je během chvíle zničí. O chovu kachen se více dozvíte v tomto článku.

Novinky a akce zasíláme zdarma

Postup jak případně zrušit odběr novinek naleznete v každém zaslaném e-mailu.