Slepice
https://www.slepicar.cz/kurniky/66/

Poznejte zaručeně stáří slepic

Blogujeme Přidáno 07.12.2016

Chystáte se rozšířit své hejno novými přírůstky? Přečtěte si pár rad, které vám pomohou rozeznat věk a vitalitu slepic a nenaletět tak podvodným obchodníkům.

Nákup slepic popř. kohoutů se může zdát na první pohled složitou záležitostí, především pokud se nechcete nechat napálit lišáckými obchodníky. Dobře vybrat zvládne ve skutečnosti i laik, stačí si osvojit pouze pár jednoduchých rad.

Jak rozeznat mladou od staré

Prvním nepřehlédnutelným znakem rozlišující mladé slípky od starých kvočen je celková velikost a vzhled. Mladé slepice jsou drobnějšího vzrůstu a uchovávají si svěží vzhled v podobě lesklého a hustého peří. A častokrát mívají bledé hřebínky. Kuřice, pro které je typická žlutá kůže, mají výrazně žluté zabarvení nohou, což představuje fakt, že slípka ještě nezačala snášet vejce.

 

Nápovědou vám může být i hlas. Pokud se přibližuje kuřecímu pípání, spíše než běžnému kvokání dospělé nosnice, máte jistotu, že se tato slípka nachází v rozpuku svého mládí.

Pozor na staré

U starších slepic lze i zběžnou prohlídkou narazit na částečně vypelichaná místa v jejich opeření. Jsou pro ně charakteristické dlouhé drápy. Hřebínky mají ve většině případů typicky sytě červenou barvu. Mohou pokvokávat. Jsou-li slepičky již v pokročilejším věku, nahrazuje toto pokvokávání slabé kokrhání, které značí změnu hladiny hormonů vlivem staří. Na stejný problém poukazují i již patrně narostlé ostruhy. Slepicím s těmito znaky se raději úplně vyhýbejte. Svou nosnou sezónu mají totiž za sebou, nebo se blíží k jejímu konci.

A co kohouti?

Rozpoznání mladého a zdravého kohouta se o mnoho neliší od výběru slepic. Na prvním místě stojí vzhled. Pozornost věnujte kohoutí hrudi, která by měla být klenutá. Pozor si dejte na plochá nebo dokonce propadlá prsa. Tyto projevy neukazují na dobrou vitalitu kohouta. Rozhodně vybírejte takového, který má nezkřížený zobák, pravidelný hřeben a žlutou kůži na nohách.

Starší kohouti bývají mohutnější. Vyskytují se u nich prořídlé ostruhy nesoucí známku lehkého zbělení, které není součástí zbarvení kohouta.

 

Vybrat správnou slepici není složitostí, stačí dodržet pár rad a domu se vám dostane slípka v rozpuku mládí.

 

Rada na závěr

Pokud si půjdete vybírat slepičky, je lepší poohlížet se po lehčích plemenech. Ta těžší mají přírodou předurčeno dožívat se kratšího věku z důvodu intenzivnějšího fungování metabolismu. Slepice obecně se v průměru dožívají pěti let, pravidlem bohužel bývá, že po druhém snáškovém cyklu onemocní.

Tip pro naše čtenáře:

Chcete-li své slepice odlišit dle stáří, jako jednoduchá pomůcka Vám poslouží různobarevné kroužky, se kterými si ve svém hejnu snadno vytvoříte přehled.

 

Chcete-li do svého hejna s jistotou pořídit mladé kuřice, můžete vybírat na naší stránce z několika plemen.

Novinky a akce zasíláme zdarma

Postup jak případně zrušit odběr novinek naleznete v každém zaslaném e-mailu.