Slepice
Kurníky

Zlatá kropenka: český poklad mezi plemeny slepic

Blogujeme Přidáno 30.08.2017

Hledáte ideální plemeno pro volný velký výběh, které se o sebe dokáže postarat téměř samo, hezky snáší a navíc je otužilé a připravené do našich klimatických podmínek? Máme pro vás tu pravou slepici a ani pro ni nemusíte daleko. Česká slepice zlatě kropenatá, lidově češka, předčí vaše očekávání.

Češky za sebou mají velmi dlouhou historii, prý se již ve 13. století podívaly do Dánska, kam je dovezla Markéta Přemyslovna jako svatební věno dánskému králi. V 19. století se češky začaly křížit s plemeny dovezenými, až se jejich genetický fond málem ztratil. Tomu naštěstí zabránil Karel Škoda, který v roce 1913 posháněl na Vysočině zbylé slípky se správnými geny a postaral se o jejich další množení. V jeho práci pak pokračoval Čestmír Sedlák na Klatovsku. Později se obě populace smíchaly. Jako plemeno náležící do genetických zdrojů Česka byly zlaté kropenky uznány v roce 1992. Tehdy se také vyšlechtily zdrobnělé češky.

Znaky a povaha

Kropenky řadíme mezi lehká plemena středoevropského typu. Poznáte je podle středního tělesného rámce, s dobře osvaleným trupem válcovitého tvaru, středně vysokého postoje, menší hlavy s jemným listovým hřebenem a s výše neseným, bohatým ocasem. Nejčastějším barevným rázem je zlaté kropení, ve kterém dokonale vyniká divoká kresba.

Slepičky jsou velmi temperamentní a nenáročné. Ve volném výběhu jsou velmi shánlivé a z velké části si samy dokážou najít potravu, což výrazně snižuje jejich spotřebu krmiva. Díky své plachosti a ostražitosti se lépe ubrání predátorům, nemají sklony k létavosti. A navíc přirozeně odolávají nemocem. Odolnost a otužilost v našich středoevropských podmínkách z nich dělá ideální plemeno. Škoda, že mnohem větší zájem o jeho chov je v zahraničí.

Na tyhle krásné slepičky se budete dívat rádi, protože jejich chov je za odměnu.

Specifika a výhody chovu

Odchov češek vás potěší svou jednoduchostí. Slepičkám je vrozený silný mateřský pud. Kuřátka si vysedí i odvodí. Ze 40 vajíček se vylíhne 40 kuřátek. Jejich chov opravdu přináší samou radost. Výborná je i snáškovost okolo 180 krémově hnědých vajíček ročně. Otužilé slepičky nesou i v zimě. Masná výtěžnost je kolem 2,5 kg. Maso chutná skvěle, je šťavnaté a jemné.

Novinky a akce zasíláme zdarma

Postup jak případně zrušit odběr novinek naleznete v každém zaslaném e-mailu.