Slepice
https://www.slepicar.cz/kurniky/66/

Luptouš slepičí: malý trýznitel ve slepičím peří

Blogujeme Přidáno 22.09.2017

Vši rozhodně nepatří k vítaným hostům u lidí ani u zvířat. Jakmile maminka zjistí, že se její blonďatá princezna nápadně často drbe ve vlasech, je zle a raději honem rychle běží do lékárny. Tento parazit netrápí ale jenom lidi. Své si s ním užije i třeba taková slepice neboli kur domácí.

Má kůže a peří vašich slepiček nevábný vzhled a nenese vám už tolik vajíček jako dříve? Možná ji navštivil parazit Luptouš slepičí neboli všenka. Všenky se řadí mezi parazity, kteří postyhují všech druhů ptáků a vyjímečně se mohou objevit i u savců. Jejich potravu tvoří především peří a chlupy, a aby nebyl jejich jídelníčk tak jednotnvárný, občas si přidají i kousek slepičí kůže. Ústní ústrojí mají vyvinuté ke žvýkání. Některé druhy všenek se tak umí prokousnout skrz kůži a živit se tak i vytékající krví chudinky slepičky.

Luptouš. Co si pod tímto prapodivným názvem máte představit?

Je to nejčastější cizopasník u slepic. Dosahuje velikosti asi 3 mm, okrově zbarvený plochý hmyz, který je viditelným pouhým okem. Ve většině případů nesaje krev slepičky, ale svým pobíháním po jejím těle jí způsobuje svědění a lechtání, a tím samozřejmě i její neklid. Přenosu nemocí se bát nemusíte, ty Luptouš naštěstí ve své režii nemá. Tam, kde se jich na těle vyskytuje nejvíce, místo zarudne. Pobíhají po celém těle slepičky, nejvíc se ovšem vyskytuje tam, kam si drůbež sama zobákem nedosáhne, většinou tedy na hlavě.

Mezi nejčastější hostitele luptouše slepičího, jak už název sám napovídá, se řadí právě slípky.

Co vám (ne)přinese návštěva parazita

  • neklid slepice
  • nehezký zjev peří
  • častější oklovávání slepic mezi sebou
  • nižší snáška vajec
  • v nejhorších případech i smrt slepice

Jak se ho zbavit

Proti těmto protivným všenkám se osvědčil sprejový přípravek s názvem Bio Kill. Aplikujete ho tak, že chycené slípce rozhrnete křídla a urychleně přípravek nastříkáte přímo na odhalenou kůři. Tato ošetření je potřeba zruba po dvou týdnech opakovat, aby se příživníci už dále nemnožili. U mnoha chovatelů se osvědčilo vkládání listů vlašského ořechu do snáškových hnízd, Luptouš totiž pach listu ořešáku nesnáší.

Novinky a akce zasíláme zdarma

Postup jak případně zrušit odběr novinek naleznete v každém zaslaném e-mailu.