Košík 0 Kč

   

 

 

 

 

 

 


Paduánka: pocuchaná slepice s vousem

Paduánka: pocuchaná slepice s vousem

Nosí chocholku a vous, ale kadeřníka opravdu nepotřebuje. To je paduánka.

Paduánka nese své jméno podle italského města Padua, kam sahá i její původ. Tyto chocholaté a vousaté slepice se chovaly jako vzácnost po celé Evropě odedávna. Je to slípka lehkého typu, velice klidná a temperamentní. Řadí se mezi nejčastěji chovaná okrasná plemena slepic.

Znaky italských krásek

  • Hlava a oči. Nejdominantnějším exteriérovým prvkem jejich vzezření se nachází právě na hlavě paduánky. Jedná se o velký a kulatý chochol umístěný na hlavě a trojdílný vous, který se nachází pod zobákem místo lalůčku. Pírka na chocholu slepiček jsou zaoblená a kratší, připomínají nám pohled na orientální turban. Paduánka vás uhrane světle hnědou barvou očí.Občas se stane, že paduánka vypadá směšně a polekaně, neboť kolikrát přes svoji chocholku ani nevidí na cestu či na svého chlebodárce, v tomto případě chovatele. Leckdy se stane, že se paduánka i při častém úleku může zranit, právě kvůli omezenému výhledu.
  • Tělíčko. Nejpopulárnější barvou pro chov je stříbrná nebo zlatě lemovaná s černými nebo bílými skvrnami na peříčku. Trup paduánek působí na pohled lehce, jako by se slípka vznášela nad zemí. Běháky má slepička zbarveny do břidlicově modré barvy, stejně tak jako svůj zobák. Bříško slípky je plně vyvinuté.
  • Ocas. Ten se jim doširoka otevírá, nese bohaté opeření s dobře tvarovanými srpy. Oháňka slepičky je nasazena pod úhlem 30°, je tedy mírně zvednutá.

Paduánka díky své chocholky občas působí až komickým dojmem. Nudit vás tato slípka rozhodně nebude.

Pozor na déšť

Chov paduánek je zcela jednoduchý, pokud ovšem akceptujete zvlášnost jejich krmení a pití, které souvisí s chocholem a vousem. Tyto dvě věci se totiž nesmí dostat do styku s vodu nebo potravou. Nejenže by u slípky nastala estetická újma, ale hlavně by se nachladila, pokud by si svou chocholku a vousek promáčela. Chovatelé je většinou do výběhu ani nepouští, pokud zrovna prší nebo sněží. Kvokavost se objevuje zřídka, ale v hejnu se aspoň jedna kvočna vždy najde.

Jak pro vás budou italky prospěšné

Tato tak trochu exotická pipinka není vyložené nosné plemeno. Nicméně během roku se můžete dočkat přibližně kolem 130 vajec. Hmotnost snesených vajíček dosahuje kolem 50g a potěší vás hlavně v době Velikonoc. Skořápky vajíček paduánek mají sněhově bílou barvu. Jsou to velmi mazlivé slípky, často se dají ochočit a svého majitele zbožňují. Existují i případy, kdy chovatel nosí svoje slepičí holky na ruce tak, jak se nechávají nosit třeba papoušci. Nudit se s ní zkrátka nebudete.Datum zveřejnění: 20.10.2017
Novinky a akce zasíláme zdarma

Postup jak případně zrušit odběr novinek naleznete v každém zaslaném e-mailu.