Košík 0 Kč

  

 

 

 

 

 

 


Staňte se nejlepším chovatelem slepic i v zimě

Staňte se nejlepším chovatelem slepic i v zimě

Jaké má taková slípka nároky na přečkání zimy?

Chováte slepičky a bojíte se nadcházející zimy? Nevíte, jak se o slepice v zimě postarat a co všechno je třeba pro ně udělat, aby vám snášely vajíčka i v mrazu? Vaše obavy jsou správné, ale pokud dodržíte pár pravidel, jak se v zimě o vaše pipinky postarat, obavy vás s prvním sněhem přejdou.

Pořádný nášup

Zima slepičkám nevadí, musí mít ovšem hlavně dostatečný energetický příjem a stálou teplotu v kurníku, jedině tak vás budou moci i během zimních měsíců odměňovat vajíčky.  

  • Směs pro nosnice. Pokud chcete mít jistotu, aby vaše hydina měla vyrovnanou skladbu živin, potom je nejlepším krmivem krmná směs pro nosnice N2. Směs je sice dražší, ale v konečném efektu je výhodnější než jednodruhový šrot. Slípky díky směsi budou mít dostatek živin pro tvorbu vajec. N2 používejte nejhorší tři měsíce a na jaře po slezení sněhu, kdy mohou slepice opět do výběhu, postupně krmnou sestavu změňte za na chudší. Pozor si dávejte především u kohoutků, kteří vejce nesnášejí, a při dlouhodobém podávání jen samotné směsi může dojít k srdečnímu kolapsu. Jejich srdce totiž přebytek energie nemusí unést.
  • Minerální doplňky. Vitamíny potřebují i slepice, nejenom lidé. Obohaťte proto jejich jídelníček těmito pomocníky, zvýšíte tak jejich užitkovost minimálně o 50%.
  • Ostatní. Zkuste slípkám uvařit brambory, mrkev či kukuřici a uvidíte ten úspěch v kurníku. Po takovém nášupu energie budete zaručené sbírat několik vajec denně. U bíle a stříbrně zbarvených rázů není vhodné přidávat v zimě kukuřici a mrkev. Karoteny totiž způsobí, že nově vyrůstající peří bude nažloutlé. Pokud jsou ale slepice již z větší části po opeřené novým peřím hlavně po přepeřování, krmit je kukuřicí a mrkví opět můžete. Do hotových praporů se již barvivo nedostane.

V zimě si už slepičky potravu samy těžko obstarají, jsou tak odkázány na své chovatele.

Mráz jako největší strašák

Platí nepsaná zásada, že by se slepice neměly pouštět ven za teplot nižších než -10°C.  Lepší je nechat drůbež v kurníku déle a vypustit ji až v poledních hodinách, kdy teploty venku obvykle přeci jen trochu povolí. Jestliže je tvrdý mráz po celý den, nechcete holky raději zavřené, ony to vydrží. Je třeba jim ovšem zajistit dostatek prostoru a světlý kurník s oknem. Světelný den v zimním čase hraje též důležitou roli při snášení vajíček. Jestliže okno v kurníku nemáte, je třeba nosnici svítit, jinak se vám ani nenakrmí, natož aby potom něco snesly.

Citlivější k nízkým teplotám bývají logicky plemena nosná, ale lehká, např. leghornky a vlašky. Tato plemena mají velké hřebeny, jež lehce omrzají, zejména při mrazivých větrech. Také namáčení laloků ve vodě při pití podporuje omrzání těchto neopeřených částí. Můžete přidat do napájecí vody kapičku oleje. Olej zůstane na hladině vody, slepice i v něm laloky namočí a po mastném tak voda steče lehce dolů a laloky tak uchráníte před omrzlinami. Další možností je tyto neopeřené části slepicím a kohoutovi natírat sádlem, hřebínky a laloky budou proti mrazu chráněny.

Výhra jménem zateplení

Jestliže mají vaše slepice svůj bejváček zateplený, jedině dobře, jak pro ně tak i pro vás. Stálá teplota kolem 20°C, přívan čerstvého vzduchu, nikoliv ovšem průvan, je tím nejlepším pohodlím pro nosnice. Pokud jste kurník z nějakého důvodu zateplit nestihli, máte nejvyšší čas. A jak správně na to? Čtěte zde a dozvíte se vše potřebné.

Jakýkoliv stres, a tedy i mráz a zima má negativní vliv na snůšku. V hodně krutých mrazech (-10°C a více) slípky raději ven nepouštějte, i když se jim ven chtít bude, to dá rozum, ale mohly by vám omrznout a to zase rozumné není.

 

 Datum zveřejnění: 06.11.2017
Novinky a akce zasíláme zdarma

Postup jak případně zrušit odběr novinek naleznete v každém zaslaném e-mailu.