Košík 0 Kč

   

 

 

 

 

 

 


Kokcidióza drůbeže: postrach kurníku

Kokcidióza drůbeže: postrach kurníku

Nemoc, kterou způsobují mikroskopiční parazité, prvoci.

Při kokcidióze napadají střeva drůbeže jednobuněčné organismy zvané kokcidie. Choroba se nejčastěji projevuje za teplého letního počasí a pro vylíhnutá kuřátka může končit úhynem. Propuknutí této nemoci podporuje také vlhkost, špatná hygiena a nedostatečné větrání kurníku.

Symptomy nemoci

Kokcidióza, stejně jako každá jiná nemoc postihující drůbež, má řadu příznaků. Tyto symptomy se mohou projevit najednou nebo se mohou vyskytnout pouze některé z nich. Nemoc se šíří hlavně trusem z podestýlky, občas se vyskytne nakažení i volně žijícím ptákem nebo hlodavci. Mezi nejčastější symptomy řadíme:

  • hubnutí,
  • snížení snůšky,
  • řídké výkaly s krví,
  • otupělost a příznaky ochrnutí.

Průběh tohoho slepičího neduhu je velice rychlý a jeho propuknutí přináší chovatelům velké ztráty, ať už se týkají užitkovosti slepičky nebo jejího úhynu. Proto je hlavním prostředkem proti kokcidióze prevence.

Léčení nemoci

Pokud máte podezření, že některá vaše pipinka může být chorobou zasažena, nechte vyšetřit její trus na přítomnost kokcidií. Veterinář by vám pak měl doporučit léky, kterými lze churavou slepičku vyléčit.

Čistota půl zdraví. Udržujte prostředí, ve kterém chováte vaši drůbež, v čistotě a máte vyhráno!

Jak holky chránit?

Lze bitvu s tímto vnitřním parazitem vyhrát? Určitě ano, ale aby bitva nemusela vůbec začít či aby byla co nejkratší, zkuste dodržovat tato malá, ale za to účinná opatření.

Čištota. Jako prevence proti této nemoci je nejlepší často kurník pulírovat a dále ho udržovat v naprosté čistotě. Myjte proto kurník, krmítka i napáječky horkou vodou alespoň jednou týdně. Pozor na desinfekčí prostředky, používejte pouze ty, k tomu určené.

Ocet. Další ochranou je podávání pitné okyselé vody do napáječek. Nejdostupnější je ovocný ocet nebo kyselina citrónová, což je také základ přípravku Acidomidu, ale levnější. Takto okyselenou pitnou vodu stačí slípkám podávat 5 dnů, je to totiž pouze preventívní dávka.

Zkyslé mléko. A u kuřátek můžete zase použít ochranu zkyslé mléko. Nejen, že vytvoří v zažívání kyselé prostředí, ale dodá i potřebnou živočišnou bílkovinu.

Takže, důležitou úlohu pro úspěšné utlumení kokcidiózy u drůbeže hraje přísná hygiena, důkladné čištění kurníků, krmítek, podestýlek a napáječek. Staňte se jednou týdně uklízečem a kokcidióze dejte vale.Datum zveřejnění: 27.12.2017
Novinky a akce zasíláme zdarma

Postup jak případně zrušit odběr novinek naleznete v každém zaslaném e-mailu.