Košík 0 Kč

   

 

 

 

 

 

 


Umí slepice plavat?

Umí slepice plavat?

Vstoupila vám někdy tato otázka do hlavy? Nebo jste si prostě mysleli, že plavat zkrátka neumí? Omyl. Slepice plavat umí asi tak stejně, jako umí létat.

Na světě existuje spoustas otázky, které člověk ze své hlavy vytěsní, ovšem je do té doby, než se začnou týkat jeho samotné. Jednou z těchto otázek ja také, zda umí slepice plavat.  A jak to tedy s plovacími schopnosi slepic je? Slepice i kuře sice plavat umí, ovšem nemyslete si, že vám bude na dvorku plavat v jezírku třeba jako kachna.

Slepice není kachna

Abyste pochopili, jak slepice vlastně plave, porovnáme ji s kachnou, která vodu miluje.

  • Kachna. Na rozdíl od slepice má silné nožičky, které ji ve vodě pohánějí. Nohy má navíc doplněny o plovací blány. Tato vodní drůbež navíc vylučuje olej ze speciálních žláz, které pokrývají její peří, to se pak stává nepromokavé. Tyto atributy dělají z kachen plavkyně. Kachna je prostě od narození nastavena tak, že bude více času trávit ve vodě než na zemi.
  • Slepice. Každý jistě ví, že slepice plovací blanky nemá. Nožičky má příliš malé a krátké na to, aby jejich hybnost ve vodě byla na tolik silná, že by dokázaly přeplavat vesnický rybník. Ani její peří není vodotěsné, jakmile se namočí, jde voda až na kůži.  Je to tím, že jejich peří není tak dokonale promaštěné jako kachní a vodou se nasákne sto krát rychleji. Pokud by slepička ve vodě zůstala příliš dlouho, peří ztěžkne a slípka klesne ke dnu.

Hrozící nebezpečí

  • velké riziko napadnutí peří nejrůznějšími perožrouty
  • prochladnutí a následný úhyn
  • utonutí

Voda není věrnou kamarádkou žádné slepičky

Panika

Určitá míra stresu tady hraje taky svou velkou roli. Může nastat situace, kdy hejno slepic vyplaší predátor. To potom bere každá slepice nohy na ramena a utíká co může. Občas se ale stane, že omylem spadne při útěku do vody, a v tom velkém stresu nedokáže rychle zareagovat a utopí se.

Rada Slepičáře

Pokud by vaše slepice náhodně spadly do bazénu, raději je co nejdříve vylovte ven a rychle vysušte, zejména pokud se tak stane po ránu nebo večer, kdy je vzduch již chladný. Slípky by vám mohly prochladnout a třeba i zemřít.

Jak už to tak vypadá, kuřata mají svou schopnost plavat dávno zabudovanou do svého systému přežití, ovšem není to jejich schopnost, kterou by často používala. Jen pro vaši radost rozhodně slepičky do vody neházejte.Datum zveřejnění: 02.02.2018
Novinky a akce zasíláme zdarma

Postup jak případně zrušit odběr novinek naleznete v každém zaslaném e-mailu.