Slepice
Kurníky

Šumavanka: naše národní a shánčlivá slepice

Blogujeme Přidáno 19.03.2018

Naše národní plemeno, které si nesporně zaslouží chovatelskou pozornost.

V současné době je toto plemeno mezi chovateli značně populární a dá se říci, že zájem o chov šumavanek stále roste i přesto, že se jedná o plemeno dosud typově neustálené.

Původ šumavanek

Šumavanky, jak jejich název napovídá, pocházejí z oblasti Šumavy. Své jméno dostaly šumavské slepice na první poválečné krajské výstavě v Plzni a navrhovatel jména „šumavanka“ byl Václav Kordy ze Sušice. Tyto slepice byly schopny přežít na opuštěných šumavských samotách bez lidské péče. V tvrdých podmínkách Šumavy se muselo jednat o plemeno živého temperamentu, otužilé, shánlivé a ostražité stejně jako slepice Horal.

Podoba šumavanky

Jde o slepice středně těžkého typu se spíše menším tělesným rámcem. Podle jakých dalších typických znaků je poznáte od ostatních plemen?

  • Ocas. Pro šumavanky je charakteristický poměrně dlouhý ocas s delšími dobře zahnutými srpy. Ocas je nasazený pod úhlem 40°.
  • Běháky. O barvě běháků dříve vedly chovatelé dlouhé diskuse, dnes se požaduje barva břidlicově šedá, chodidla by měla být narůžovělá a drápy rohové.
  • Hlava. Hlavu šumavanek zdobí růžicový, široce nasazený hřeben, trn sleduje linii týlu, aniž by k němu přiléhal. Ušnice mají šumavanky červené, mírně svraštělé, ale jemné. Laloky se požadují středně velké, oválné, také jemnější struktury. Oči jsou výrazné oranžově červené až červenohnědé. Obličej je mírně zachmýřený.

Pěkně celá rodinka šumavanky - kuřátko, slepice i kohout.

Čím vám poslouží?

Šumavanky vynikají rychlým růstem, kuřata dobře opeřují. Optimální je i zmasilost a kvalita masa. Barva kůže je bílá. Čím dalším vás šumavská kráska překvapí?

  • Snáška. Během roku si přijedete minimálně na 180ks vajec, minimální hmotnost násadových vajec je 58 g. Vajíčka mají klasickou hnědou skořápku. Při vhodných podmínkách je snáška vyšší. Na rozdíl od jiných plemen šumavanky vynikají i zimní snáškou podobně jako Vlašky
  • Shánčlivost. Další z vlastností šumavanek je jejich shánčlivost. Velmi dobře využijí velké výběhy, pokud mají kde, velkou část denní krmné dávky si nasbírají samy. Jsou však daleko klidnější než české slepice, dají se chovat i v menších prostorech a také snadno ochočit.
  • Zima. Šumavanky jsou přizpůsobivé, odolné a otužilé, proto jsou vhodné i do tvrdších podmínek. Velmi dobře snášejí zimu, neomrzají jim hřebeny.

mother chick GIF

Chovatelský klub

16. dubna 2011 byl ministerstvem vnitra uznán samostatný Klub chovatelů drůbeže Šumavanek se sídlem v Hořejším Těšově u Sušice. Podle jejich webových stránek v současné době chová šumavanky jen hrstka chovatelů. Snaží se je vrátit do podoby před rokem 1946, tedy se zlatožlutou základní barvou a redukovanou vlnitou kresbou. K regeneraci bylo, vzhledem k úzké chovné základně, nutné přistoupit k jednorázovému přilití krve jiného plemene. 

Kdo z váš chová šumavské otužilce? Podělit se s námi můžete na našich facebookových stránkách zde

 

Novinky a akce zasíláme zdarma

Postup jak případně zrušit odběr novinek naleznete v každém zaslaném e-mailu.