Přestane snášet, nechce pít, začne kvokat? Nevíte co s ní? Čtěte dál a dozvíte se.
S chovem slepic je to podobné jako s výchovou dětí. Několikrát během života jedné slípky vás zastihnou věci, na které nevíte nebo neumíte reagovat a jednoduše na ně prostě nejste připraveni. Přinášíme vám pár rad a tipů, jak se v těchto nemilých situacích, které vás vždycky zaskočí, když se to nejméně hodí, chovat a předcházet jim.
① Nesnáší vejce
Není nic horšího, než když vám slípky přestanou snášet vajíčka. Důvodů, proč ty pernaté potvůrky vám vajíčka prostě nedají je hned několik. Co tomu předchází?
- Věk. Stará slípka už moc radosti v kurníku nenadělá. Slepičky starší 2 roky a více patří spíše do polévky nebo na omáčku. Naopak mládí vám radosti přinese více. Pořízením kuřiček nikdy neuděláte chybu. Ty vám vajíčka ponesou minimálně 2 roky a s jakou parádou.
- Krmivo. Jestliže si pořizujete slepice staré rok a více je pro ně tím nejlepším krmná směs N2, pokud máte raději mladé kusy, pak neváhejte s mladými slepičkami koupit rovnou i krmnou směs pro kuřice K3. Tato směs je totiž určena slepičkám do 22. týdně věku . Až si Občas jejich krmítka nebo misky obohaťte o nějaký ten vitamín nebo pamlsek, který je pro ně také velice prospěšný. Kvalitní krmivo je základ snášky.
- Stres. Každá nově pořízená slípka má na stres nárok. Transport k vám je někdy opravdu také náročný. Pipkám dopřejte čas na aklimatizaci, krmivo od dodavatele bude také tím nejlepším, co pro ně můžete udělat. Čerstvá pitná voda v napáječce je samozřejmostí. Pak už jen čekejte, až si holky na nové prostředí zvyknou a obdarují vás prvním vajíčkem.
Kropenatá, bílá, ale i hnědá slípka potřebuje čas, aby si na nové prostředí zvykla. Dopřejte jim ho proto dostatek.
② Klove druhou slepici
Halvně nedostatek prostoru, stres sleůpic a chybějící vitamíny v kmrné dávce. To jsou hlavní důvody klování slepic. Jednoduše řečeno se jedná o kanibalismus a ten neznamená nic jiného než to, že si slepice navzájem oklovávají peří, mnohdy až do krve, a je potřeba,a by to každý chovatel začal řešit. Slepice tímto nepřijatelnám chováním pro chovatele mohou rovněž projevovat nudu. Každá slepice ráda zobá, pokud tu možnost nemá, hledá únik jinde a oklovává své sousedky navzájem.
③ Nechce žrát ani pít
Zde je bude možná větší problém, než se zpočátku zdá. Slepička může být třeba jen přecpaná z předešlého dne, ale také může být napadana nějakým virem, bakterií nebo parazitem. Pár dní ji pozorujte a pokud tento stav trvá, raději zavolejte veterináře, ten bude moudřejš a poradí,co s nemocnou slepičkou udělat.
④ Nechce lézt do kurníku
Ajajaj. To je docela velký problém. Ale nebojte, i ten se dá vyřešit a poměrně docela rychle. Slípky to zkrátka a dobře naučíte. A jak? Pokud si pořídíte nové kuřice, přineste je rovnou do kurníku a tam je vypusťte, nechte chvíli rozkoukat a potom teprve otevřete dveře. Pokud vám toto nepomůže, musíte je nějaký čas nahánět sami a po pár zopáknutí už budou chodit samy.
⑤ Žere snesená vejce
Ke zlozvyku požírání vajec dospějí slepice snadno. Slepice často požírají vejce z důvodu zanedbané péče. Slepička trpí stresem z malého prostoru a je víc než stoprocentní že ji chybí určité vitamíny a správné krmení. Do jídelničká začleňte proto rozdrcené skořápky, grit a pár vitamínových doplňků a příšerného zlozvyku se zbavíte raz dva.
⑥ Kulhá
Zjistili jste, že některá vaše pipinka začala kulhat a plazit se? Nechceme vás nijak strašit, ale kulhavost u slepic může být příznakem ptačí tuberkolózy. Kulhání v tomto případě může mít za následek vznik tuberkulů v kostní dřeni. Většinou tato nemoc postihuje nosnice starší 1 rok. Doporučujeme navštívit ihned veterináře, pokud nezpozorujete jen vnější poranění běháků.
Tak jsem vám vyjmenoval pár neduchů, které vás s chovem slepiček mohou zaskočit. Věřím, že rady vám alespoň malinko pomohou krizové situace zvládnout a od dalšího chovu vás neodradí. Takže chovu zdar!
229 Kč
Sprej proti kanibalismu
Skladem
Přípravek proti agresivitě prasat a drůbeže, sprej, ihned k použití, aplikace do vzduchu nebo na…
180 Kč
69 Kč
8 490 Kč