Košík 0 Kč

   

 

 

 

 

 

 


Kohoutek nebo slepička aneb jak na pohlaví slepic

Kohoutek nebo slepička aneb jak na pohlaví slepic

Objednali jste si mladé kuřičky a bojíte se, že všechno budou nakonec kohouti?

Každého chovatele jistě zajímá, jaká kuřátka se mu z vajíček vylíhla, zda si koupil slípku nebo z ní vyroste zase kohoutek jako loni?  Určování pohlaví kuřat, rozdělování na kohoutky a slepičky, se nazývá sexování kuřat. Člověk nezkušený v chovu slepic u jednodenních kuřat nepozná, zda jde o kohoutka nebo slepičku. Teprve když drůbež povyroste, začnou se objevovat rozdíly.

Mrknutím okem

Pohlaví kuřat lze rozlišit dle jejich vzhledu stejně jako u ostatních druhů drůbeže. Ale bude to chtít lépe použít zrak a vypilovat vaše pozorovací schopnosti.

  • Kohout. Kohouti se opeřují pomaleji než slepice, mívají výš posazený ocas a na první pohled větší. Ve třech měsících kohouti kokrhají a jejich odlišnosti jsou více zřetelné - narostlejší hřeben a začínají se rýsovat okrasná ocasní pera.  V kloace kohouta najdete na rozdíl od slepičky zakrnělý pohlaví výčnělek.
  • Slepice. Její ocas bude níž než právě u kohoutka. Postavou je slepička menší a její ozdobná péra na ocase a hlavy nebo krku není tak ozdobná jako u kohouta.

Také je pro vás vždy jarní líhnutí překvapením co se týče pohlaví?

Sameček nebo samička?

Pokud jste se pustili do vlastního líhnutí slepiček, jistě byste i rádi brzo rozpoznali, jakého pohlaví vaše žluté chomáčci jsou. Existuje několik metod, díky kterým můžete odlišit slepičky od kohoutků. Jaké metody máme na mysli?

  • Japonská. Začala se používat v roce 1920 v Japonsku. Od počátku byla přelomová v tom, že umožňovala odhalit pohlaví kuřete už v jednom dni jeho stáří. Metoda je založená na rozdílech v pohlaví v oblasti kloaky, kde se nachází genitální část. Tato metoda se ihned rozšířila po celém světě a je dodnes nejhojněji využívaná. Postup spočívá v tom, že jemně vymáčknete výkaly kuřete za účelem otevření řitního otvoru. To co hledáte, je malý hrbolek. Pokud jste hrbolek našli, s největší pravděpodobností se jedná o samečka. Přesnost této metody se pohybuje kolem 90-95%.
  • Autosexingová. Zakládá se na vnějším vzhledu drůbeže. Barevný autosexing se zakládá na podstatných odlišnostech v základním zbarvení peří daného plemene drůbeže. Metoda barevného odlišování patří mezi nejstarší metody a především u divokého zbarvení drůbeže je vysoce spolehlivá, protože odlišnosti slepice a kohouta jsou radikální.
  • Peříčková. Peříčková metoda se zaměřuje na růst letek, které se u jednotlivého pohlaví liší, a krovek. Peříčková metoda není příliš spolehlivá, proto je méně častá, jelikož je nutné, aby délky per jednotlivých pohlaví byly geneticky předurčeny. Pokud uvažujete o této metodě, udělejte to okamžitě. Už po dvou týdnech kohouti většinou doženou své samičí protějšky v délce a množství per.
chick GIF  chicks GIF  
Jsou to kohoutci nebo třeba slepičky leghornky?

Podomácku

Chcete si určit pohlaví vašich kuřátek v klidu doma? Nejčastěji chovatele drůbeže určují pohlaví kuřat takto:

  • Kuřátko pečlivě uchopte za jeho malé pařáty.
  • Otočte ho vzhůru nohoma.
  • Opeření v horní části pařát zatáhněte opatrně směrem nahoru.
  • Vytáhněte ještě jednou opeření nahoru a pokud to bude kohout, začne se mezi pařáty „houpat“ malý penis.

Tato medota je velmi jednoduchá, ale není vždy stoprocentní. Ne vždy se vám pořadí pařátky vytáhnout dostatečně vysoko tak, aby byl penis vidět a navíc chovatelský začátečník může svým malým kuřátkům lehce ublížit.

Rada Slepičáře

Pokud si ani po pečlivé práci slepičího detektiva nejste jistí, kdo je slepice a kdo kohout, stačí vyčkat do 6 měsíců jejich věku. V tomto období by totiž měla začít snášet všechna plemena slepic. Pak už jsou karty hozeny a rozlišení pohlaví je pro chovatele hračkou.Datum zveřejnění: 09.04.2018
Novinky a akce zasíláme zdarma

Postup jak případně zrušit odběr novinek naleznete v každém zaslaném e-mailu.