Slepice
Kurníky

Slepičárův světoběžník #14: jak dopadly kontroly vajec v ČR?

Blogujeme Přidáno 19.04.2018

Jaká je kvalita českých i zahraničních vajec prodávaných na českých pultech? Není dostačující ani tragická, ona je totiž výborná.

Ve druhé polovině března Státní veterinární správa uskutečnila mimořádnou kontrolní akci, která se zaměřila na kvalitu vajec a světe div se, kontroly vajec u nás dopadly velmi dobře. Co vše se kontrolovalo a jak akci hodnotí samotná veterinární zpráva se dozvíte v dnešním světoběžníku.

Akce "vejce 2018"

Mimořádná kontrolní akce se konala v dnech od 14. – 30. 3. 2018, tedy v předvelikonočním období, které je u nás z hlediska prodeje vajec tradičním vrcholem sezóny. Během kontroly byly sledovány provozy třídíren a balíren vajec, distribuční sklady a zpracovny vajec. Veterinární inspektoři se zaměřili především na správné označování, průvodní doklady a zdravotní nezávadnost vajec. Kontrolovala se jak čerstvá vejce třídy „A“ tak i vařená barvená vejce z České republiky i ze zahraničí.

Kontrolovalo se...

Nejvyšší počet kontrol se uskutečnil ve Středočeském kraji, kde při 20 kontrolních akcích veterinární inspektoři prověřili více než 3,2 milionu kusů vajec. Následoval Olomoucký kraj se 13 akcemi a více než 1,5 milionu zkontrolovaných vajec. Na pomyslném třetím místě se umístila Praha, kde při dvou kontrolách bylo prozkoumáno přes 850 tisíc vajec. Co vše se u vajec kontrolovalo?

Žádný propadák při kontrole vajec se naštěstí nekonal. 

  • Hmotnost. Celkem bylo provedeno 84 kontrol, všechny zkoumající vzorky měly požadovanou hmotnost, kterou producent uvedl.
  • Pesticid fipronil. Bylo provedeno celkem devět laboratorních vyšetření zaměřených na přítomnost nepovoleného pesticidu fipronilu a rezidua různých antimikrobiálních látek. Všechny výsledky vyšetření byly vyhovující.
  • Čerstvost. U 50 prováděných kontrol byla zjištěna jedna závada. Jednalo se o nedostatky v dokumentaci, kdy průvodní doklady neobsahovaly všechny požadované údaje. Tato závada ovšem neměla vliv na čerstvost vajec, ta dopadla na výbornou.

              eggs satisfying GIF

Jednička s hvězdičkou

Pokud by se kontrola vajec známkovala, dostala by letošní březnová akce "Vejce 2018" jedničku s hvězdičkou. Pozitivní zprávou především pro české spotřebitele je, že kontroly neodhalily žádné závažné problémy, zejména přítomnost zdraví ohrožujících látek. Kontroly byly zaměřeny na dovážená vejce ze zahraničí.

Závěrem tedy můžeme všem milovníkům této zázračné potraviny sdělit, že všechny kontroly na území České Republiky prokázaly vysoký standard vajec uváděných na český trh. Aspoň v něčem je, u nás v české zemi, ještě svět v pořádku. Ovšem pamatujte na jednu věc, a to, že není nic lepšího než vajíčko domácí. Kuřičky, které vám dají každý den vajíčko, zakoupíte snadno u nás po telefonu. 

Novinky a akce zasíláme zdarma

Postup jak případně zrušit odběr novinek naleznete v každém zaslaném e-mailu.