Košík 0 Kč

   

 

 

 

 

 

 


Ideální kvočna aneb jak se pozná pravá máma

Ideální kvočna aneb jak se pozná pravá máma

Plánujete si tohle jaro vylíhnout vlastní kuřecí drobotinu? Pak se začněte poohlížet po té pravé slepičí mámě - kvočně.

První krok zní jasně mít v kurníku ideální slípku, která bude tou pravou matkou, tedy ideální kočnou. Musí sama chtít, nijak jí k tomu rozhodně nepřemluvíte, ani nedonutíte. Možná taky máte vždy s nastávajícím jarním počasím veliké plány, co a kde budete po které slepici nasazovat, ale člověk míní a Pánbůh bohužel mění.

Velký vliv, který podporuje slepiččinu chuť k mateřství, má počasí, ale i to, jaký je charakter a genetická výbava budoucí matky. Když se vám zadaří, pamatujte, že líhnutí kuřat pod kvočnou je pro budoucí kuřátka i kvočnu přirozenějším procesem než při použití líhně. Osvojte si pár rad od Slepičáře a líhnutí pod kvočnou pro vás bude hotová věc.

chick GIF   chick GIF   mother chick GIF

Vzorná kvočna

Kvočna, v některých krajích naší země známá také jako kvočka, je tedy slípka, která zatoužila po tom, vysedět si nějaké ty potomky. Výtečnou matkou má předpoklad stát se ta slepice, která sama vzešla z vajíčka, jež vyseděla slepice z masa a kostí. Slepice, které se vyklubaly v líhni, velmi často postrádají mateřské instinkty. Jak ale poznat tu ideální kvočnu a jak, že nastal ten pravý čas nechat jí tzv. zasednout?

  • V první řadě přichází neutišující kvokání.
  • V další fázi se slípka stává až neobyčejně agresivní, vysedává na hnízdě, které si vystýlá i vlastním peřím.
  • Hnízdo si úpěnlivě chrání.
  • Vyhledává samotu, tmu a klid, což je poslední pomyslná tečka v procesu kvokání.
  • V této fázi slepici nepřenášejte, dejte jí do blízkosti vodu a krmení a ponechte jí soukromí.

Hra na schovávanou, kvokání, úkryt do hnízka a kvokání jsou typickými projevy mateřského pudu u slepic. 

Průběh líhnutí

Pod kvočnu se dává cca 10 - 15 ks vajec. Tzv. násadová vejce dávejte pod slepici najednou, nikoliv postupně, ne všechna budou mít kvalitní zárodky a ne všechna dostanou ideální podmínky, proto se ze všech vajec kuřátek nedočkáte. Na zdařilou líhnivost má vliv řada faktorů a jedním z nich je i kohout. V jaké vitální fázi svého života se nachází a kolik slepic musí obstarat. Zpravidla by u sebe neměl mít více jak 13 slepičích společnic.

  • Před narozením. Vývoj embrya trvá 20 dní, kvočna svým zobákem neustále vejce obrací, aby se rovnoměrně zahřívala. Většina matek na vejcích sedí celé dny, nežerou ani nevstanou i několik dní. Po vysezení vajec jsou lehké a občas se objeví i agresivita, když svá kuřátka chrání.
  • Po vylíhnutí. Po vylíhnutí se kvočka s kuřaty chovají v teple. Malým kuřátkům připravujte nasekaná vařená vajíčka s nakrouhanými mladými kopřivami a obilným šrotem, případně různé obilné kaše. Krmit můžete i zákysem, který se však v teple rychle kazí, proto jeho čerstvost kontrolujte. Případně dávejte kuřátkům jen malé množství, které ihned spořádají.

Chcete mít na dvorku co nejvíce kvočen? Pak musíte hned na začátku vybrat to správné plemeno.

Rada Slepičáře

Existuje slepice, která by byla nejlepší mámou? Odpověď zní ano, proto chcete-li si zajistit dobré kvočny již při vytváření chovu, sáhněte po středně těžkých a těžkých plemenech. Doporučit vám můžeme třeba kuřici Sussex nebo Leghorn, které jsou kvočnami na jedničku. Slepice a krůty bývají často používány jako kvočny i pro jiné druhy drůbeže. Dokážou se dobře postarat o housata, káčata i křepelky.

A jakou máte kvočnu vy na dvorku? Je starostlivou a pečující matkou nebo jí mateřské pudy vůbec neberou?Datum zveřejnění: 10.05.2018
Novinky a akce zasíláme zdarma

Postup jak případně zrušit odběr novinek naleznete v každém zaslaném e-mailu.