Košík 0 Kč

  

 

 

 

 

 

 


"Žabky" u housat aneb zánět kořene jazyka

"Žabky" u housat aneb zánět kořene jazyka

Jakou neplechu nadělá taková "žabka" u malých housat nebo kachňat?

Žabkami rozhodně nemyslíme rosničky, podle kterých se dá určovat předpověď počasí, nýbrž zarudlé ložisko hnisu, které se vytváří na jazyku. Zánět jazyka je pro housata a kachňata bolestivou událostí, při které zvířata odmítají jíst ale i pít, hubnou a po krátké době uhynou. Včasný zásah je tedy prioritou číslo jedna. Každý chovatel malých housat a káčátek se s tímto problém určitě už setkal. Má tedy jisté zkušenosti a ten nezkušený začátečník se jistě brzo se žabkami zatočit naučí.

Co je "žabka"?

Jedná se o zánět tukového polštářku na jazyku drůbeže. Jeho barva je většinou nažloutlá a má rosolovitou strukturu. Velikost může být různá. Nejčastěji se setkáte na kořeni jazyka s ložiskem o velikostí čočky nebo lískového oříšku. Proč k těmto hnisavým puchýřkům dochází, jak je odstranit a jak jim předcházet? Zde jsou odpovědi na všechny tyto otázky:

"Žabkám" se nejvíce daří na husím nebo kachním jazyku a také pod ním. 

Za vším hledejte...

...nesprávnou výživu. Proč ke zduření a následnému zánětu jazyka u housat dochází? Odpověď je prostá. Housata ale i kachňata potřebují dostatečnou péče. Péčí se rozumí , jak láska tak i následující:

  • Pastva. Žabky jsou důsledkem amatérské výživy a podáváním nekvalitního krmiva. Pokud mladou drůbež většinu jejich života chováte na pastvě, je nutné z jejich dosahu odstranit jedované rostliny. Výběh musí být také dostatečně veliký, aby měl nárok na zelenou trávu každý strávník. Obsah živin v zelené pastvě je velice důležitý a jeho nedostatek vede právě k uhnízdění "žabek" pod jazykem chované drůbeže.
  • Vitamíny. Pokud si pořizujete housata nebo kachňata a nekupujete s nimi vitamíny pro ně, děláte obrovskou chybu, která se vám vymstí právě v podobě "žabek". Dbejte na dostatek vitamínů a minerálů už v počátku výkrmu a přidávejte je do každé dávky krmiva mláďat co nejdříve a hlavně pravidelně. Žabky se tak jejich jazýčkům vyhnou.

Krmné směsi, vitamíny a zelené. Tím drůbež krmnte a žabky se jí vyhnou. 

  • Krmivo. Pokud chováte takto malé kachny či husy, je nejlepší mít pro ně nachystané krmné směsi podle jejich stáří. U této kategorie drůbeže je nutné dbát na správné uskladnění směsi z důvodu zvýšené citlivosti kachňat na plísně. Naše směsi jsou proti plísním opatřeny, což je velká výhoda pro vás. Směs uchovávejte na suchém, chladném místě, nejlépe ve tmě.

Červík na jazyku

Protože červíkem rozumíme zapouzdřený zánět, je nutné se ho co nejdříve zbavit. Jak bolístku odstraníte aby to malá housátka příliš nebolelo? Při zákroku je potřeba dbát na zvýšenou hygienu. Samotný zákrok pak může provést veterinární technik ale i zkušený chovatel drůbeže. Jak se odstranění provádí?

duck swimming GIF   duck laying GIF   duck awww GIF

  • proříznutí jazyka - použít můžete obyčejnou žiletku nebo speciální škrabku.
  • vymáčknutí hnisavého ložiska,
  • následně bolavé místo posolte špetnou soli,
  • dobře funguje i namazání místa sádlem nebo klasický Septonex,
  • druhý den je po bolístce a mláďata znovu začnou krmivo přijímat.

Přejeme šťastný odchov malých housátek i kačenek a "žabkám" dejte díky našim radám jednou provždy vale.Datum zveřejnění: 30.05.2018
Novinky a akce zasíláme zdarma

Postup jak případně zrušit odběr novinek naleznete v každém zaslaném e-mailu.